Connect with Us

“Ky aksion butaforik është teatër kukullash”/ Lisandër Hoxha sfidon Bashën: Gati të përballem me argumenta

Politikë

“Ky aksion butaforik është teatër kukullash”/ Lisandër Hoxha sfidon Bashën: Gati të përballem me argumenta

Publikuar

-

Shkarkimi i Metës nga Parlamenti/ Lisandër Hoxha “zbërthen” lëvizjet e mazhorancës

Lulzim Basha ka nisur turin e humbjes në çdo qytet për mosnjohjen e zgjedhjeve në ato qarqe që nuk arriti dot të fitonte.

Basha vijon të mashtrojë qytetarët dhe tu hedh hi syve me kaseta të regjistruara, duke e promovuar si live.

Ish nënkryetari i FRPD Lisandër Hoxha në një prononcim ekskluziv për CNA.al u shpreh se turi i takimeve të Bashës nuk është gjë tjetër përveçse një fushatë personale, duke e akuzuar këtë të fundit si përgjegjësin kryesor për gjendjen në të cilën ndodhet partia.

Hoxha theksoi më tej se dosjet dhe provat që kanë dërguar në KQZ juristët e PD, të cilët i cilëson si “stazhistët e Eduarta Halimit”, nuk do të arrijnë të ndryshojnë asnjë gjë. Ish nënkryetari i FRPD tha se Basha i njeh zgjedhjet dhe humbjen, por sipas tij ka halin se mos ngelet pa karrige.

Turi i takimeve të Lulzim Bashës nuk është asgjë tjetër përveç fushatës personale për të mobilizuar militantët e tronditur nga humbja e zgjedhjeve të 25 Prillit. Basha shkon në takime dhe u thotë strukturave se ne nuk njohim zgjedhjet dhe se do ketë luftë me shumë fronte, por në asnjë rast nuk thotë se nuk do betohet në Parlamentin e regjimit Rama-Doshi-Rakipi.

Kjo hipokrizi, e cila vjen pas 8 vitesh opozitë dhe 4 të tjerave që duhet të vijnë, nuk njeh kufij.

Nëse i lamë mandatet pas video skandalit të publikuar nga Bild, po sot që kemi dërguar gjysmën e stazhierëve të Ed Halimit në KQZ me dosje dhe prova të prezumuara, a nuk kemi mjaftueshëm arsye për të mos njohur zgjedhjet? Kjo nuk do të ndodhë sepse Basha i njeh zgjedhjet dhe e njeh mirë humbjen që na ka shkaktuar. Ai vetëm nuk pajtohet dot me faktin se do ngelet pa karrige”, tha Hoxha.

LEXO EDHE:  Politika “ndez motorët” për zgjedhjet/ Zbulohet slogani i PD-së

Ish nënkryetari i FRPD shtoi më tej për CNA.al se i gjithë ky aksion butaforik i Bashës është thjesht dhe vetëm një teatër kukullash, ndërsa ka sfiduar kreun e PD që të përballen me argumente me njëri-tjetrin.

I gjithë ky aksion butaforik, ku vetëm ai flet dhe materiali regjistrohet nga zyra e shtypit të PD, është një teatër kukullash. Nëse Basha vërtet dëshiron të dëgjojë edhe mendimet ndryshe, siç ai pretendonte në videon e shpërndarë të aktivitetit të djeshëm në Durrës le të japë njoftim për orën dhe vendin se unë personalisht do të shkojë të përballem me argumenta me të. Basha e ka frikë përballjen me demokratët ndaj dhe fshihet pas aktiviteteve të pararegjistruara me anëtar dhe militant të bindur. Kjo nuk është demokracia dhe ky nuk është një model transparent dhe fitues.

Unë mendoj se ekipi i juristëve të PD ka të gjitha mundësitë të ndjekë procesin e kontestimeve dhe ankimimeve edhe nëse në PD nuk do të ketë një Kryetar. Ikja nga debati i brendshëm dhe mos mbajtja e përgjegjësisë duke u fshehur pas parullave për mosnjohje zgjedhjesh nuk është zgjidhje”, u shpreh Lisandër Hoxha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama zgjedh Durrësin/ A do mund PS të çertifikojë Tit Vasilin deputet?

Publikuar

-

Nga

Rama zgjedh Durrësin/ A do mund PS të çertifikojë Tit Vasilin deputet?

Kryeministri Edi Rama ka marrë mandatin e deputetit për qarkun e Durrësit.

Në zgjedhjet e 25 Prillit Edi Rama kandidoi në qytetin e Durrësit dhe të Vlorës, duke u renditur në të dyja qarqet i teti në listë.

Duke pranuar mandatin e Durrësit, ai la atë të Vlorës.

Pas tij në listën shumëemërore të qytetit jugor renditet Teuta Ramaj.

Teuta Ramaj

Por a do të jetë Teuta Ramaj emri që do të ulet në Kuvend në shtator, për përfaqësuar qytetarët e Vlorës?

Për të zbuluar këtë na duhet të verifikojmë votat preferenciale të marra nga kandidatët e zonës jofituese në qarkun e Vlorës.

Sipas Kodit Zgjedhor:

Kandidatët e listës jo fituese duhet te rirrjeshtohen në një rradhë sipas votave që kanë marrë.

Kështu pasi kryetari i partisë zgjedh mandatin që do të mbajë, mandati në zonën jo-fituese i shkon kandidatit që ka më shumë vota, siç rezulton nga ri-rrjeshtimi.

Sipas tabelës zyrtare nga faqja e KQZ, të votave në qarkun e Vlorës, janë dy kandidate që kanë marrë numër të barabartë të votave në zonën jofituese në Qarkun Vlorë.

LEXO EDHE:  Basha krah Ademit me biznesin në Shkodër/ Falimentimi vjen nga braktisja e qeverisë

LEXO EDHE:  Foto-PD mbetet në Opozitë/ Gazment Bardhi kokë-ulur në seli

Teuta Ramaj dhe Laura Ferati kanë marrë numër të barabartë votash = 1738.

Çfarë do bëjë PS?

Nëse PS pranon që mandati takon Teuta Ramaj, atëherë po çertifikon Petrit Vasilin deputet.

Kodi thotë që mandatin e merr kandidati që ka numër më të lartë të votave. Në rast votash të barabarta, mandati ndahet nga shorti.

Teuta Ramaj mund të dalë fituese sidoqoftë. Per këtë duhet ta ndajë shorti.

Nëse Teuta Ramaj zgjidhet pa short, atëherë Partia Socialiste  po nxjerr Petrit Vasilin deputet. Pa short!

Zgjedhja pa short e Teuta Ramaj nga losta jofituese në Vlorë, plotëson skemën e Kryemadhit për zgjedhjen e Tit Vasilit në Tiranë.

Sipas Kodit zgjedhor, mandati i lëshuar nga Monika Kryemadhi i shkon Klajda Gjoshës.

Kurse mandati i lëshuar nga Rama në Vlorë ndahet nga shorti midis Teuta Ramaj dhe Laura Feratit.

Tit Vasili bëhet deputet, bëse Teuta Ramaj bëhet deputete pa short.

PS do zgjedhë shortin apo do zgjedhë të bëjë Tit Vasilin deputet?/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pranoi mandatin e Durrësit/ Rama: Nga Vlora nuk ndahem asnjëherë

Publikuar

-

Nga

Pranoi mandatin e Durrësit/ Rama: Nga Vlora nuk ndahem asnjëherë

Kreyministri Edi Rama pranoi ditën e sotme mandatin për qytetin e Durrësit. Pas kësaj ai ka reaguar në rrjetet sociale ku është shprehur se Vlora do të jetë gjithmonë në zemrën e tij.

Sipas tij, arsyeja që zgjodhi Durrësin ishe sepse do të jetë një ndër vendet ku mandati i tretë duhet të sjellë një hop të ri.

Rama shtoi se me mandat apo pa mandat nga Vlora nuk ndahet asnjëherë.

Vlora ishte, është dhe do jetë deri në fund në zemrën time, kështu që me mandat pa mandat, unë nga Vlora nuk ndahem as sot as mot, ndërkohë në mendjen time Durrësi është vendi ku Mandati i Tretë duhet të sjellë një hop të ri, jo vetëm për atë qytet po për krejt”, ka shkruar Rama./ CNA.al

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Rama pranon mandatin e Durrësit, ja emri që e zëvendëson në Vlorë

LEXO EDHE:  Nga Ilir Levonja/ Kryeministri më i varfër

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Rama pranon mandatin e Durrësit, ja emri që e zëvendëson në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Rama pranon mandatin e Durrësit, ja emri që e zëvendëson në Vlorë

Kryeministri Edi Rama ka marrë mandatin e deputetit për qarkun e Durrësit.

Në zgjedhjet e 25 Prillit Edi Rama kandidoi në qytetin e Durrësit dhe Vlorës ku u rendit në të dyja qarqet i teti në listë.

Por duke pranuar mandatin e Durrësit, ai la atë të Vlorës. Pas tij në listën shumëemërore të qytetit jugor renditej Teuta Rama. Kjo e fundit do të jetë edhe emri që do të ulet në Kuvend në shtator, duke përfaqësuar qytetarët e Vlorës. Teuta Rama në zgjedhjet e 25 Prillit arriti të siguronte 1738 vota./CNA.al

LEXO TE PLOTE