Connect with Us

Kreu i SPAK iu bashkohet politikanëve në Lalëz/ Arben Kraja, ish- hetuesi i diktaturës në luks

Aktualitet

Kreu i SPAK iu bashkohet politikanëve në Lalëz/ Arben Kraja, ish- hetuesi i diktaturës në luks

Publikuar

-

Kreu i SPAK iu bashkohet politikanëve në Lalëz/ Arben Kraja, ish- hetuesi i diktaturës në luks

Struktura e Posaçme Antikorrupsion, institucion i prodhuar nga reforma në drejtësi dhe i mbështetur nga Ambasada Amerikane në çdo aspekt,  deri më tani nuk ka dhënë ndonjë rezultat.

Kreu i këtij institucioni Arben Kraja, i përfolur për të kaluarën, në lidhje me kohën e diktaturës, dyshohet se ka dështuar të japë rezultate. Pra vetëm u prodhua një institucion dhe drejtimi u la në duar të së kaluarës.

Kujtojmë se Arben Kraja, është lakuar dhe akuzuar më herët në media si bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit, në kohën e diktaturës.

Ka qenë Autoriteti për Informim mbi Dosjet e Ish-Sigurimit të Shtetit  që ka konfirmuar se kreu i SPAK, Arben Kraja ka qenë hetuesi i komunizmit.

Nga verifikimet e kryera deri tani rezulton se, shtetasi A.K. ka qenë me detyrë hetues në Hetuesinë e Rrethit Shkodër në vitin 1990, pra përpara datës 2 korrik të vitit 1991, që është edhe fushëveprimi i ligjit mbi bazën e të cilit vepron Autoriteti. Nga përmbajtja e dokumentacionit që ndodhet në arkivat tona rezulton se z. A.K., ka hetuar një çështje penale në ngarkim të dy të pandehurve për kalim të paligjshëm kufiri në bashkëpunim”, deklaronte më herët në rrugë zyrtare Autoriteti i Dosjeve.

Pikëpyetjet mbi të cilat kaloi Vettingun

Arben Kraja në KPK
Arben Kraja në KPK

Arben Kraja, e ka kaluar procesin e Vettingut, edhe pse ekzistonin një sërë pikëpyetjesh.

Kraja doli para Komisonit të Pavarur të Kualifikimit më 13 Dhjetor të 2018 me pasuri milionëshe nga Tirana, në Shkodër deri në Gjirin e Lalzit.

Në deklarimin fillestar atë të vitit 2003, pasuria e prokurorit Kraja shkonte deri në 3 milionë lekë.

Ndërsa pas 14 vitesh, pra deri në 2017, kohë para se të dilte në Vetting, pasuria e tij kapte vlerën e 27.4 milionë lekëve.

Pra me një rritje të pasurisë mbi 9 herë që nga viti 2003.

LEXO EDHE:  Rrëfehet Nard Ndoka/ Si u arrestova në Velipojë me 5-6 çuna

Kraja rezulton të ketë dy banesa, një në Shkodër trashëgimi nga prindërit dhe një në Tiranë.

Bëhet fjalë për një shtëpi në Shkodër me sipërfaqe 117 m2 dhe truall 542 metra katrorë të përfituar përmes trashëgimisë. Si dhe një apartament në Tiranë me vlerë 56 mijë euro.

Me datë 02.10.2017, Kraja ka blerë apartament banimi në një kompleks pranë Gjirit të Lalëzit, me vlerë 130,000 euro.

Kontratë sipërmarrje datë 02.10.2017 të lidhur me një shoqëri për porositje të një ambjenti banimi në një kompleks në Gjirin e Lalëzit, marrë së bashku me bashkëshorten me pjesë takuese 50% secili. Është likuiduar për vitin 2018 shuma 72 000 Euro, datë 19.09.2018 vlera 10 000 Euro dhe datë 21.12.2018 vlera 62 000 Euro dhe ka mbetur gjendja e detyrimit kundrejt shoqërisë në vlerën 43 000 Euro”, thuhet në deklaratën e pasurisë së vitit 2018.

Pra politikanëve të Lalzit u është bashkuar dhe Kraja, çka tregon se nuk ka pasuri dosido se jo çdo qytetarë i Republikës së Shqipërisë, mund të blejë një apartament në resorte turistike të Lalzit.

Sipas të dhënave të Open Spending Albania, rezulton se drejtuesi i SPAK, Arben Kraja dhe bashkëshortja e tij, e cila punon në Bankën e Shqipërisë i kanë të ardhurat vjetore mbi 50 mijë USD./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Lufta për terrorizmin e brendshëm/ Biden shpall planin e parë kombëtar

Publikuar

-

Nga

Biden promovon planin 2 trilion dollarë për infrastrukturën

Presidenti amerikan Joe Biden shpalli atë që ai e quajti plani i parë kombëtar për të luftuar terrorizmin e brendshëm.

Në një deklaratë të martën, Presidenti Biden tha se Strategjia Kombëtare për të Luftuar Terrorizmit e Brendshëm synon të përmirësojë analizën e qeverisë dhe ndarjen e informacionit mbi terrorizmin e brendshëm me agjencitë e zbatimit të ligjit në të gjitha nivelet.

Parandalimi i rekrutimit të terroristëve, aftësisë për t’u mobilizuar dhe goditja e aktiviteteve të tyre, janë gjithashtu elementë kryesorë të strategjisë.

Plani synon “t’u japë zgjidhje kontribuesve afatgjatë” të terrorizmit të brendshëm siç janë “urrejtja racore, etnike dhe ajo fetare”.

Terrorizmi i brendshëm nxitur nga urrejtja, fanatizmi dhe forma të tjera të ekstremizmit është një njollë në shpirtin e Amerikës. Ato bien ndesh me synimet që vendi përpiqet të arrijë. Ai (terrorizmi i brendshëm) përbën sfidë të drejtpërdrejtë për sigurinë tonë kombëtare, demokracinë dhe unitetin“, thuhej në një deklaratë të Presidentit Biden.

LEXO EDHE:  Përplasja e Metës me policinë te FRD/ Gjonaj: E papranueshme, ishte jashtë veshjes së presidentit

LEXO EDHE:  Ja cilët janë 10 njerëzit më të pasur në Shqipëri

Strategjia publikohet më shumë se gjashtë muaj pas sulmit të dhunshëm ndaj Kapitolit më 6 janar nga mijëra mbështetës të ish-Presidentit Donald Trump, ndërsa Kongresi po certifikonte rezultatin e zgjedhjeve që shpallte fitues demokratin Joe Biden. Ish-Presidenti Trump ka refuzuar ta njohë rezultatin.

Sipas një raporti të zyrës së drejtorit të Zbulimit Kombëtar, ekstremistët e dhunshëm në vend përbën një kërcënim të shtuar gjatë vitit 2021 dhe se rreziku më i madh vjen prej organizatave supremaciste të bardha dhe grupeve të armatosura anti-qeveritare./ VOA

LEXO TE PLOTE

Politikë

Analiza e zgjedhjeve në PD/ Edith Harxhi del në konferencë për shtyp

Publikuar

-

Nga

Analiza e zgjedhjeve në PD/ Edith Harxhi del në konferencë për shtyp

Nga zgjedhjet e 13 qershorit, Lulzim Basha u rizgjodh në krye të PD edhe për katër vitet e ardhshme.

Tre kandidatët e tjerë, Agron Shehaj, Edith Harxhi dhe Fatbardh Kadilli hodhën një sërë akuzash për manipulim të zgjedhjeve, ndërsa prej dy ditësh edhe emisioni Fiks Fare ka nxjerrë me fakte manipulimet e votave.

Por ditën e nesërme, Harxhi do të dalë në një konferencë për media në orën 10:00 për të folur për procesin zgjedhor të organizuar në  PD në 13 qershor.

LEXO EDHE:  Rrëfehet Nard Ndoka/ Si u arrestova në Velipojë me 5-6 çuna

LEXO EDHE:  Foto-Video ekskluzive/ Në Shkodër të transportojnë në bagazhin e makinës

Te nderuar miq te medias neser me date 16 qershor 2021 ne oren 10:00 Grupi per PD dhe kandidatja per Kryetare e Partise Demokratike Edit Harxhi mbajne konference shtypi ne Hotel Xheko International “Karlsberg” ne lidhje me zgjedhjet per Kryetar Partie te organizuar nga Partia Demokratike me 13 qershor 2021. Ju mirepresim”, thuhet në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Publikuar

-

Nga

Epidemiologu publikon fotografinë shqetësuese/ Kështu marrim viruset si “ushqim” në gojë

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re se janë të shumtë qytetarët që presin të takojnë ish-konkurentët.

Në rrjet sot ka qarkulluar një video ku qytetarët e Shkodrës vrapojnë të takojnë ish-konkurenten Antonela Berisha, ndërsa ka qenë pikërisht kjo ajo që ka irrituar studiuesin Taulant Muka.

Në një status në rrjetet sociale, Muka thotë se po lodhet kot me shkencë dhe beteja për arsim cilësor, pasi deklaron se ngjarje të tilla tregojnë se cili është niveli real arsimor dhe kulturor në vendin tonë.

LEXO EDHE:  Yuri Kim paralajmëron/ Koha e pandëshkueshmërisë po mbaron, askush nuk është mbi ligjin

LEXO EDHE:  Rrëfehet Nard Ndoka/ Si u arrestova në Velipojë me 5-6 çuna

“Lodhem kot me shkencë dhe me beteja për arsim cilësor, ka ndonjë vend për mua në Përputhen?. Përtej shakasë, tregues i nivelit arsimor dhe kulturor që kemi si vend… ngjarja ka ndodhur në teatrin Migjeni…”, shkruan studiuesi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE