Connect with Us

Jorida Tabaku akuza të forta/ “Fondet e rindërtimit u përdorën për të blerë votat”

Politikë

Jorida Tabaku akuza të forta/ “Fondet e rindërtimit u përdorën për të blerë votat”

Publikuar

-

Jorida Tabaku akuza të forta/ "Fondet e rindërtimit u përdorën për të blerë votat"

Ish deputetja e PD Jorida Tabaku, në një deklaratë për mediat, ka thënë se, PD po nxjerr më shumë fakte dhe prova për blerjen e votave.

Tabaku është shprehur se, fondet e Rindërtimit, janë përdorur për të blerë votën dhe se individë pa asnjë dëmtim në shtëpitë e tyre janë futur në listat e përfitimeve.

Sipas saj, viktimat e kësaj masakre elektorale janë qytetarët shqiptarë.

Ditë pas dite ne po publikojmë gjithnjë e më shumë fakte, prova dhe të dhëna  për vjedhjen më të madhe të zgjedhjeve në histori të kryer nga regjimi Rama-Doshi-Rakipi. Viktimat e kësaj masakre elektorale të kryer nga regjimi Rama-Doshi-Rakipi janë qytetarët shqiptarë.

Një javë më parë, Partia Demokratike bëri publike një operacion në shkallë të gjerë të blerjes së votës duke përdorur fondet e rindërtimit. Sipas të dhënave të deriatëhershme, 40 milion euro ishin shpërndarë nga buxheti gjatë muajve mars-prill për ndërtimin e banesave individuale.

Dëmet në banesat individuale ishin rishikuar dhe rritur disafish në mënyrë fiktive për të influencuar votën e familjeve që përfituan. Individë pa asnjë dëmtim në shtëpitë e tyre u futën në listat e përfituesve përmes një zinxhiri VKM-sh dhe Vendimesh të Këshillave Bashkiakë në 11 bashki, përfshirë Tiranën, Durrësin, Kavajën, Kamzën, Vorën, Lezhën, Laçin, Kurbinin e Mirditën“, u shpreh Jorida Tabaku./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama në delir/ Nuk dështuam ne, dështoi BE

Publikuar

-

Nga

Rama në delir/ Nuk dështuam ne, dështoi BE

Kryeministri Edi Rama vijon të mos mbajë asnjë përgjegjësi, për faktin se Shqipërisë sërish nuk iu hapën negociatat për anëtarësimin në BE.

Rama ka theksuar sot se përgjegjëse se pse nuk u hapën negociatat me Shqipërinë është vetë BE-ja, dhe jo qeveria e tij.

Gjatë fjalës së tij në “Forumin Ekonomik të Shkupit”, Rama tha se “dështoi BE, dhe jo Shqipëria”.

LEXO EDHE:  Shfaqet Astrit Veliaj/ Basha te beje parti te re

LEXO EDHE:  Mediu: Basha po bën pazare me PS, dalim vetëm në zgjedhje

“Nuk dështuam ne, ata dështuan. Është shtëpia e tyre, jo e jona. Ne duam të futemi, por nuk vendosim ne.

Ne jemi në Europë, jemi të rrethuar nga kufijtë europianë”-tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

S’ka datë për konferencën e parë ndërqeveritare me BE/ Justifikohet Rama

Publikuar

-

Nga

Hapet ankandi për parqet eolike/ Rama: Do të kthehemi në eksportues energjie në rajon

Kryeministri Edi Rama është pyetur në Forumin ekonomik në Maqedoninë e Veriut se çfarë vizioni ka për Shqipërinë në mandatin e tretë, pas mos hapjes së negociatave.

Sipas Ramës, fitorja e fundit është më e mira, por nuk do të jetë më e mirë si e reja.

Në politikë, fitorja nuk është në sport, është fillimi sepse aty në fakt fillon një mision shumë sfidues. Jemi mbledhur këtu me vëllain tim Zoran, fatkeqësisht pasi nuk morëm dot një datë për konferencën e parë ndërqeveritare.

Ajo që ne duhet të bëjmë është të ecim pëprara dhe të realizojmë atë që na kërkohet nga Bashkimi Evropian.

Ne jemi të vegjël për të jetuar të izoluar nga njëri-tjetri, por të bashkuar mund të ia dalim  për të jetuar së bashku”, ka thënë Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Çfarë përfiton Shqipëria nga raportet me Turqinë?/ Rama batuta me gazetaren greke: Jeni xheloze

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij në Forumin Ekonomik në Maqedoninë e Veriut, ndër të tjera është pyetur nga gazetarët, edhe në lidhje me raportet e Shqipërisë, me Turqinë.

Një gazetare greke ka pyetur Ramën, se çfarë përfitimi ka Shqipëria nga marrëdhëniet e mira me Turqinë, por kreu i qeverisë ka zgjedhur t’i përgjigjet me batutë, duke thënë “Mos jeni gjë xheloze”.

LEXO EDHE:  Berisha: Rama është caput medusa e krimit, Kastriot C është vetëm njëri nga qindra lejnantët e krimit të PS

LEXO EDHE:  Shënim/ Çfarë po ndodh me PD-në Bashës ?

Ndërsa më tej, Rama tha se “Është një marrëdhënie e frytshme për të dyja palët.

Ne jetojmë në mes të një trekëndëshi dhe kjo na bën partner strategjik shumë të mirë.”

Gjithashtu, Rama i është drejtuar sërish gazetares që i bëri pyetjen, duke thënë se “E kisha fjalën për xhelozinë tuaj dhe jo për xhelozinë e Greqisë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE