Connect with Us

“I kemi sytë në ballë”/ Ylli Manjani: Zgjedhjet nuk ishin të ndershme

Politikë

“I kemi sytë në ballë”/ Ylli Manjani: Zgjedhjet nuk ishin të ndershme

Publikuar

-

Zgjedhjet në PD/ Manjani: Këto janë 3 pikat kryesore që Basha duhet të ketë në agjendë pas 14 qershorit

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, ka folur për zgjedhjet e 25 prillit dhe akuzat që ka ngritur PD për blerje të votave.

Manjani tha se zgjedhjet duhet të lexohen mirë, ndërsa theksoi se akuzat e PD për blerje dhe shitje votash mund të mos qëndrojnë.

Por nga ana tjetër, ai deklaroi në Euroneës Albania se zgjedhjet nuk kanë qenë të ndershme në Shqipëri për shkak të ndryshimit të sistemit zgjedhor.

“Insistoj tek nevoja për t’i lexuar mirë dhe deri në fund zgjedhjet, për t’i lexuar pa emocion. Mirë është të shterojë ky proces, ky proces është ende në zhvillim e sipër. E rëndësishme është të shkojë deri në fund se mirë të dimë çfarë ka ndodhur. E mira është të kuptojmë se çfarë ka ndodhur.

LEXO EDHE:  Hajdari thirrje nga Elbasani/ Ndryshimi nuk vjen vetë, duhet larguar klasa politike

Gjithkush i ka mendtë në kokë dhe sytë në ballë sepse edhe kjo nuk është mirë që të hapet llaf sikur janë shitur e blerë, kur mund të mos jetë ashtu. Kjo duhet të sqarohet, ky është elementi i parë sipas pikëpamjes sime”

E dyta, unë mendoj se zgjedhjet nuk kanë qenë të ndershme në Shqipëri për shkak të ndryshimit të sistemit zgjedhor. I kanë bërë zgjedhjet e pandershme. Kjo është hera e parë që kemi hyrë në zgjedhje me një ligj jo-konsensual. Liria për të votuar ka marrë një goditje të madhe”, theksoi Manjani./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Analiza në PD/ Këlliçi: Nëse gjykohet për rifreskim të strukturave lokale, do bëjmë zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Analiza në PD/ Këlliçi: Nëse gjykohet për rifreskim të strukturave lokale, do bëjmë zgjedhje

Muajt e verës i gjejnë demokratët në një analizë të thelluar brenda vetes për rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit.

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi tha në “Raw Politics” se ky proces synon të bëjë një vlerësim kapilar  për faktorët dhe aktorët e selisë blu, që janë angazhuar në fushatë për zgjedhjet.

Ai theksoi se Partia Demokratike do të hapet ndaj figurave të reja, të cilët kanë një kontribut dhe me mbështetje të gjerë komunitare.

“Raporti paraprak vjen në 10 korrik, dhe më 15 shkon në kryesinë e partisë. Në raport është e përfshirë e gjithë performanca. Ky është një proces, i cili do të reflektojë nevojën imediate të PD për t’u hapur ndaj figurave të reja, ndaj atyre personave që janë interesantë për shoqërinë dhe kanë një kontribute personale. Gjatë analizës do të ketë një vlerësim për kontributin e gjithsecilit”, theksoi ai.

Përballë moderatores Erla Mëhilli, z. Këlliçi u shpreh se nuk përjashtohet mundësia që të zhvillohen zgjedhje të reja në strukturat lokale të Partisë Demokratike.

LEXO EDHE:  Dyfytyrësia e Safet Gjicit

LEXO EDHE:  Dyfytyrësia e Safet Gjicit

“Nëse gjykohet që duhet një rifreskim i strukturave lokale, sigurisht që do të procedohet me zgjedhje. Unë gjykoj, që i gjithë skaneri i punës, i performancës dhe kontributeve të të gjithë anëtarëve të Këshillit Kombëtar do të mbahet para 17 korrikut, kur do të mbahet edhe Kuvendi Kombëtar”, tha Belind Këlliçi.

Kryetari i Unionit të Gazetarëve Shqiptarë, Aleksandër Çipa tha se mbledhja e Kuvendit Kombëtar më 177 korrik të këtij viti nga Partia Demokratike po përdoret nga kryetar Basha për të pasur një kontroll piramidal të partisë.

“Unë mendoj se mbledhja e Kuvendit Kombëtar dhe kryerja e një procedure për rizgjedhjen e lidershipit të ri, ku behët fjalë për strukturat më të larta drejtuese të partisë, përjashto postin e kryetarit të partisë, është një çështje që i shërben kryetarit për ta vënë nën kontroll në formë piramidale krejt Partinë Demokratike”, theksoi ai./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Na firoi 30% e anëtarësisë”/ Kadilli i shqetësuar për tkurrjen e PD

Publikuar

-

Nga

“Na firoi 30% e anëtarësisë”/ Kadilli i shqetësuar për tkurrjen e PD

Fatbardh Kadilli i cili garoi për Kreun e Partisë Demokratike, është shprehur i shqetësuar për faktin se pse anëtarësia e PD u tkurr me 30%.

I ftuar në emisionin ”Frontline” ai tha se firoja në anëtari ka ndodhur për shkak të burokratizimit të PD dhe ai kërkon ndryshim nga kjo linjë sepse e vdes partinë.

”S’ka interes sa e votuan apo jo, s’ka interes për parregullsitë brenda partisë, u nis e u mbyll e pabarartë.

Basha fitoi sepse shumica dërrmuese që dolën ne votim, ishte me 73 mijë anëtarë, edhe ata që votuan edhe ata që e bojkotuan duhet të mbajnë përgjegjësi.

Ata 43 mijë zgjodhën në shumicë Bashën.
Bashkarisht humbëm në zgjedhjet e 25 prillit, ata pranojnë fajin, nuk e ndajnë nga fajtori i madh.
Në momentin që është votuar, a do votonin 32 apo 42 mijë nuk përbën problem. Nuk më shqetëson fakti, më shqetëson pse na firoi 30% e anëtarësisë.

LEXO EDHE:  Hajdari thirrje nga Elbasani/ Ndryshimi nuk vjen vetë, duhet larguar klasa politike

LEXO EDHE:  Meta “i arratiset” politikës/ Tur në bregdet me vajzat dhe anëtaren e LSI-së

Në tetor ishim 100 mijë, tani 75 mijë.
Diskutimi im është se si në tetor i mungon në iventar 30%, nuk është se mungojnë, por është burokratizimi i partisë. Thjesht se Nurellari ka ndërruar numrin e telefonit, hajde hiqe nga lista. Burokratizimi e vdes partinë, e ngordh nervin politik. A ishin 40 a 45 a 35. ”- tha Kadilli.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Opozita duhet të reflektojë”/ Çuni i Fahri Balliut kritikon ashpër PD: Analiza në parti është themelore

Publikuar

-

Nga

“Opozita duhet të reflektojë”/ Çuni i Fahri Balliut kritikon ashpër PD: Analiza në parti është themelore

Ish-deputeti demokrat Klevis Balliu kërkon rimodelim të reagimit të Partisë Demokratike në lidhje me situatën kur akuzon PS-në për vjedhje votash në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Balliu u shpreh se analiza në parti është themelore për të evidentuar praktika se çfarë duhet bërë përballë vjedhjes së votave.

Ai u shpreh në emisionin “Log” të Endri Xhafos se në Shqipëri për çdo shkelje të kapur nuk arrestohen faktorët kryesorë por elementët e vegjël që dalin në skenë.

Duhet të ketë një reflektim nga opozita për akuzat e vjedhjes së votave. Nuk mund të bësh një akuzë të tillë dhe me këtë të përballesh sikur je në një situatë normale. Arsyeja është vjedhja e votës. Këtu kaluan zgjedhjet e përgjithshme.

Analiza në parti është themelore për të evidentuar shkaqe dhe praktika se çfarë të bëjmë për të mbrojtur votën sepse kemi një shtet që vjedh votën. Unë kam katër vjet që nuk i shoh fare këta që dalin sot nëpër media për gabimet që ka PD. Nuk mund të themi ne se e ka fajin Lulzim Basha se vjedh vota Edi Rama. Këtu është bërë rrugë vidhen 40 mln euro te unaza kapet recepsionisti.

Vidhen votat, kapet komisioneri. Ai ka një mbështetje që ia jep pushteti dhe kryetari i partisë. PD është në rregull dhe vazhdon luftën e vet., Ai i mori votat. A humbi PD apo humbën të gjithë?! Këtu çdo gjë është në krizë. Sa mbaroi fushata mbaruan vaksinat, u kthye sheshi Skënderbej për birra. PS është parti e të varfërve. Këta pa të varfër nuk ekzistojnë. I futet jugut në mes të turizmit”, deklaroi Balliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE