Connect with Us

Nga Ermand Mertenika/ Biofizika e tumorëve dhe teknikat e trajtimit të tyre

Shëndeti

Nga Ermand Mertenika/ Biofizika e tumorëve dhe teknikat e trajtimit të tyre

Publikuar

-

Ermand Mertenika: Kanceri i Pankreasit, një “vrasës i heshtur”

Sëmundjet tumorale dhe kancerat janë sëmundje të cilët po tkurrin vazhdimisht popullsinë për shkak të mungesës së një zgjidhje shkencore e cila mund të diagnostikojë në mënyrë permanente këto sëmundje sidomos fazën metastazike.

Po cfarë janë sëmundjet tumorale dhe si krijohen tumoret dhe fazat e këtyre sëmundjeve.

Sëmundjet tumorale janë sëmundje ku përgjegjësia e së cilës bie mbi njësine më të vogel qelizore e cila përcakton jetën tonë e cila emërtohet Acidi Deoksiribo Nukleik AND.

AND është përgjegjëse për cdo lloj sëmundje kryesisht për sëmundjet tumorale. AND-ja është kodi ynë gjenetik i cili përcakton prejardhjen tonë, tiparet dhe eksiztën tonë.

Cdo njeri ka kodin e tij gjenetik unik, që do të thotë që megjithëse ne jemi qënie të ngjashme pra “Njerez” ne jemi unik (pra të ndryshëm nga gjenetikisht nga njeri-tjetri).

Kodi ynë gjenetik është një sistem shumë i ndërlikuar dhe i ndërthurur biokimik dhe bio fizik e cila funksionon me një saktësi shumë të lartë.

Kodi gjenetik AND përbëhet nga katër elemente te quajtur baza të Azotuara te cilet jane: Adenina, Guanina Timina dhe Citozina.

Këto baza të azotuara alternohen me njëra tjetrën duke formuar kromozomet.

Kromozomet janë të vendosura në njësinë themelore të qelizës e cila është Nukli (Bërthama Qelizore) e cila manaxhon të gjithë veprimtarinë e qelizës.

Kombinacinacionet e këtyre bazave janë shume strikte.

Në organizmin tonë ndodhin miliarda kombinacione të tillë dhe imagjinojmë që organizmi ynë është një mega-fabrike .

Nqs një kombinacion nga miliarda kombinacione nuk realizohet në rregullin e duhur, atëhere kemi të bëjmë me një Anomali gjenetike pra ” DNA-Error”

dhe pikërisht kjo shkakton atë që e konsiderojmë një mutacion gjenetik e cila pikërisht ky do shkaktojë një dëmtim të replikimit të AND-së duke shkaktuar një ndryshim të bio-organikës së qelizes.

Ky error i DNA-së do shkaktojë një prishje të regjimit të riprodhimit të qelizave duke përshpejtuar riprodhimin qelizor.

Duke patur parasysh që qelizat riprodhohen në një mënyrë të pa kontrolluar si rezultat i ketij gabimi gjenetik pra “DNA – error” atëherë kemi të bëjmë me një mal-formacion e cila quhet “Tumor”.

LEXO EDHE:  Nëse keni probleme me zemrën, duhet të vizitohet pa humbur kohë edhe partneri juaj

Tumoret i kategorizojmë në tre tipe:

1-    Tumori Beninj (është nje grup qelizash tumorale të krijuar si rezultat i ketij gabimi gjenetik e cila qëndron e lokacionuar në një area apo zonë të trupit apo te organit dhe zhvillimi i këtij tipi tumoral është shumë i ngadaltë.

(Tumore Celebrale, Tumore Kardiake, Tumore i mushkerive, Tumor i stomakut , Tumor i duodenit, Tumore kockore, Tumor i Pankreasit, Tumor i Melcise, Tumor i veshkave etj.

2-    Tumori malinj (është një grup qelizash shumë agresive apo invasive të cilët tentojn të riprodhohen me një shpejtesi relativisht të madhe. Keto lloje tumoresh i emertojme me termin Kancer ose tumore invazivë dhe jane mjaft problematike pasi tentojne te riprodhohen me nje shpejtesi të larte.

3-    Tumoret Metastazike ( Jane grupe qelizash tumorale malinje te cilet jane te shperndara ne area apo zona te ndryshme te organizmit) (Matastazat formohen si rezultat i shperndarjes se ketyre grupe qelizash tumorale nepermjet artjerjeve dhe sistemit limfatik.

Trajtimi i tumoreve realizohet me ane te 3 teknikave kryesore.

-(Trajtimi me kirurgji e cila ka te beje me heqjen e ketyre tumoreve nga indi apo organi ne te cilin eshte lokacionuar)

-Kimioterapia eshte nje trajtim me agjente kimike te lengshem si Altretamine, Busulfa, Karboplatin etj).Trajtimi me kimioterapi ndikon ne ngadalesimin e procesit te riprodhimit te qelizave tumorale. (Kimioterapia sigurisht ka dhe efekte anesore.)

-Radio Terapia eshte trajtimi i pacienteve me rrezatim me nje intensitet shume te larte duke goditur qelizat tumorale . (tipe te ndryshme te radioterapise jane:

Volumetric modulated radiation therapy (VMAT), Stereotactic radiosurgery (SRS) etj.

(Efektet anesore jane shume te larta sepse rrezatimi me intensitet te larte godet krahas zonen e organit ku ndodhet qelizat tumorale, gjithashtu demton dhe metabolizmin e qelizave te shendentshme “Qelizat e mira”.

Per te beret e mundur evitimin e pershkallezimit te perkeqesimit te ketyre semundjeve, eshte e keshillueshme kontrolli cdo 6-12 muaj i organizmit tone duke kryer Analizen e gjakut komplet dhe Analizen Hormonale./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

SHBA, miliarda për pilulën kundër COVID-it dhe viruseve të tjera

Publikuar

-

Nga

SHBA, miliarda për pilulën kundër COVID-it dhe viruseve të tjera

Shtetet e Bashkuara po investojnë 3.2 miliardë dollarë për zhvillimin e pilulave antivirale për COVID-19-ën dhe viruset e tjera që mund të shkaktojnë pandemi të reja.

Eksperti i lartë amerikan i sëmundjeve infektive, Dr. Anthony Fauci, e bëri njoftimin të enjten në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë si pjesë e një iniciative të re të quajtur Programi Antiviral për Pandemitë.

Programi do të mbështesë punën kërkimore për zhvillimin e barnave të reja për të trajtuar simptomat e shkaktuara nga koronavirusi dhe viruse të tjera potencialisht të rrezikshme.

Tabletat për COVID-19-ën janë tashmë në fazën e zhvillimit dhe mund të fillojnë të jenë në dispozicion nga fundi i vitit 2021 nëse provat klinike janë të suksesshme.

LEXO EDHE:  8 efektet që çamçakëzi mund të ketë në trupin tuaj

LEXO EDHE:  E thonë studiuesit: Ja sa litra ujë duhet të pini çdo ditë

Financimi do të përshpejtojë provat dhe do të forcojë mbështetjen për kërkimin, zhvillimin dhe prodhimin e sektorit privat.

Shtetet e Bashkuara më parë aprovuan ilaçin antiviral remdesivir si një kurë për COVID-19-ën. SHBA gjithashtu kanë autorizuar për përdorim urgjent tre kombinime të antitrupave që ndihmojnë në luftimin e virusit. Por ilaçet mund të merren vetëm nga pacientë të shtruar në spital apo në klinikë mjekësore, një problem logjistik që ka rezultuar në një kërkesë të dobët.

Kompanitë farmaceutike AstraZeneca, Pfizer dhe Roche kanë filluar testimin e ilaçeve antivirale në formë pilule./ VOA

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Paralajmërimi i ekspertëve/ Kur duhet të shqetësoheni për lemzën

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi i ekspertëve/ Kur duhet të shqetësoheni për lemzën

Lemza mund të jetë e bezdisshme dhe shpesh klasifikohet si e padëmshme. Ato janë kontraktime të pavullnetshme të diafragmës të pasuara nga një mbyllje e papritur e kordave tuaja vokale, e cila është ajo që prodhon tingullin e njohur të lemzës , sipas Klinikës Mayo.

Zakonisht nuk e dimë se çfarë saktësisht shkakton sulmet tona të lemzës, të cilat mund të vijnë nga pak sode, pije alkoolike , apo edhe nga një emocion i papritur. Në këto raste, ato zakonisht nuk zgjasin shumë. Sidoqoftë, jo të gjitha rastet kur ju merr lemza janë të padëmshme dhe ato mund të jenë simptomë e diçkaje më serioze, veçanërisht nëse nuk zhduken.

Nëse lemza juaj zgjat më shumë se 48 orë, ato mund të jenë simptomë e një problemi serioz. Ndërsa lemza e rastit nuk është asgjë për t’u shqetësuar, lemza që zgjat me ditë shpesh nënkupton që diçka nuk është në rregull.

Siç shpjegoi Timothy Pfanner , MD, një ish-profesor asistent i mjekësisë në Kolegjin e Mjekësisë të Shkencës Shëndetësore të Teksasit A&M, ekzistojnë dy lloje të lemzave të zgjatura : të vazhdueshme ose të pazgjidhshme. Lemzat e vazhdueshme janë ato që zgjasin më shumë se 48 orë, por më pak se 30 ditë, ndërsa lemza e paqëndrueshme zgjat më shumë se 30 ditë. Pfanner tha se lemza afatgjate, zakonisht është koha që mjekët “të fillojnë të shqetësohen se diçka më serioze po ndodh brenda”. Lemza afatgjatë mund të jetë një shenjë e disa shqetësimeve të mëdha shëndetësore.

LEXO EDHE:  Ja se çfarë i shkakton stresi trupit tuaj

LEXO EDHE:  Ja se çfarë i shkakton stresi trupit tuaj

Është e rëndësishme të mos injoroni lemza të zgjatura sepse ato janë shoqëruar me disa shqetësime të mëdha shëndetësore. Një raport i vitit 2018 i botuar në revistën aktuale Neurology and Neuroscience Reports shpjegoi se “prodhimi i lemzës është një mekanizëm kompleks i cili përfshin shumë neurotransmetues dhe strukturë anatomike brenda sistemit nervor qendror dhe periferik”, që do të thotë se ato mund të shkaktohen nga një numër i kushtet themelore në të gjithë trupin.

Sipas Pfanner, lemza e vazhdueshme ose e pazgjidhshme mund të tregojë në inflamacion rreth zemrës, por ato janë gjithashtu shenja të mundshme të një sulmi në zemër ose goditje në pritje. Dhe këto ngjarje kardiovaskulare nuk janë shqetësimet e vetme kryesore shëndetësore. Sipas Pfanner, lemza e palëvizshme ka qenë gjithashtu e lidhur me kancer të caktuar ose tumore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ky zakon i përditshëm rrit rrezikun e prekjes nga sëmundja e frikshme

Publikuar

-

Nga

Kur bëhet fjalë për të qëndruar të shëndetshëm, është gjithmonë e rëndësishme të dëgjoni atë që mjeku juaj ju thotë se është më e mira. Në shumë raste, këshillat e mira përfshijnë shmangien e shijimit të një sasie të tepërt të disa ushqimeve, pijeve ose aktiviteteve. Por sipas hulumtimit të ri, ekziston një zakon i habitshëm i përditshëm që mund të jetë duke ju rrezikuar më shumë nga zhvillimi i demencës. Dëgjimi i muzikës me zë të lartë në kufje mund të rrisë rrezikun e çmendurisë.

Një analizë e fundit nga Shoqata Akustike e Amerikës paralajmëron që njerëzit me ekspozim të zgjatur ndaj niveleve të zhurmës prej 70 decibelësh ose më shumë po e rrezikojnë veten e tyre për të zhvilluar probleme të dëgjimit më vonë gjatë jetës. Ky nivel, i cili është gati aq i lartë sa një TV në vëllim normal të dëgjimit ose duke përdorur një fshesë me korrent, tejkalohet lehtësisht duke përdorur kufje ndërsa dëgjoni muzikë me më shumë se 50 përqind të vëllimit, raporton EatingËell .

Për shkak të këtij ekspozimi të rregullt, të zgjatur në nivele rreth 85 decibel në pajisjet personale të dëgjimit, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vlerëson se rreth gjysma e të gjithë fëmijëve, adoleshentëve dhe të rinjve të rritur midis moshës 12 dhe 35 vjeç po e vendosin veten në rrezik të humbje te degjimit .

Hulumtimi ka treguar se aftësitë edhe të zvogëluara të dëgjimit i vendosin njerëzit në rrezik më të lartë të zhvillimit të demencës më vonë në jetë. Një studim i vitit 2011 i botuar në JAMA Neurology zbuloi se nga 639 pjesëmarrës të testuar për një mesatare prej 12 vjetësh, ata me humbje të lehtë të dëgjimit kishin dy herë më shumë gjasa të tregonin shenja të rënies njohëse krahasuar me ata me dëgjim të paprekur; humbja e moderuar e dëgjimit rriti rrezikun me tre herë; dhe një diagnozë e humbjes së rëndë të dëgjimit e bëri dikë pesë herë më shumë të ngjarë të diagnostikohet me çmenduri.

LEXO EDHE:  E thonë studiuesit: Ja sa litra ujë duhet të pini çdo ditë
LEXO EDHE:  Ja se çfarë i shkakton stresi trupit tuaj

Humbja e dëgjimit prek zona të caktuara të trurit dhe shkakton çmenduri me kalimin e kohës. Studiuesit besojnë se marrëdhënia midis çmendurisë dhe humbjes së dëgjimit është rezultat i drejtpërdrejtë i mungesës së stimulit, me studime të imazhit që tregojnë se truri juaj mund të fillojë të luftojë pasi të ndalojë të marrë aq shumë të dhëna nga veshët tuaj sa është mësuar.

Sipas ekspertëve, shumica e humbjes së dëgjimit është e mundur të shmanget. Përkundër besimit popullor, humbja e aftësisë për të dëgjuar me kalimin e kohës nuk është domosdoshmërisht një përfundim i falur.

Ju mund të mbroni veshët tuaj me disa mjete dhe taktika të thjeshta. Përveç sigurimit që të mos i dëgjoni meloditë tuaja në 11 me kufje, ka edhe mënyra të tjera për të mbrojtur veten nga efektet e ekspozimit të zhurmës.

Pajisjet e tilla si Apple Watch tani ofrojnë mundësinë për të monitoruar sa kohë kaloni rreth tingujve me zë të lartë, duke ju paralajmëruar kur janë kaluar kufijtë e pranueshëm në mënyrë të sigurt. Aplikacionet e lexuesit Decibel janë gjithashtu të disponueshme për smartphone që mund t’ju ndihmojnë të përcaktoni çdo ambient me rrezik të lartë.

Sipas Harvard Health, është gjithashtu më mirë të sillni veshë ose kufje që anulojnë zhurmën në koncerte, ngjarje sportive dhe festa të tjera ku zhurmat e mëdha janë të zakonshme. Sugjerohet gjithashtu që të bëni pushime gjatë seancave të zgjatura të dëgjimit duke përdorur kufje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE