Connect with Us

Frika e ndarjes të të dhënave me Facebook/ Përdoruesit e WhatsApp duhet të pranojnë termat e rinj

Teknologji

Frika e ndarjes të të dhënave me Facebook/ Përdoruesit e WhatsApp duhet të pranojnë termat e rinj

Publikuar

-

Frika e ndarjes të të dhënave me Facebook/ Përdoruesit e WhatsApp duhet të pranojnë termat e rinj

Përdoruesit e WhatsApp kanë kohë vetëm deri këtë të Premte të pranojnë një azhurnim të diskutueshëm të privatësisë ose të rrezikojnë të humbasin aksesin në funksionalitetin e aplikacionit. Përditësimi, i njoftuar afër fillimit të këtij viti, ka të bëjë me ndryshimet e politikave të nevojshme për të lejuar përdoruesit të dërgojnë mesazhe bizneseve në aplikacion.

Sidoqoftë, kur u njoftua për herë të parë në fillim të këtij viti, alarmi ngjalli frikë se WhatsApp do të fillonte të ndante informacionin personal të përdoruesve me kompaninë e tij mëmë, falë një deklarate me fjalë të ngathëta. WhatsApp që atëherë ka konfirmuar se nuk është kështu.

Përdoruesit që nuk pranojnë azhurnimin deri të Premten nuk do të kenë mundësi të hyjnë në listën e tyre të bisedave që do të thotë se nuk do të kenë aftësinë për të dërguar dhe marrë mesazhe.

Por ata përsëri do të jenë në gjendje të përgjigjen në thirrjet telefonike dhe video hyrëse dhe të marrin njoftime për një kohë të shkurtër, konfirmoi WhatsApp.

“Askush nuk do t’i fshijë llogaritë e tij ose të humbasë funksionalitetin e WhatsApp më 15 maj për shkak të këtij azhurnimi”, thotë ËhatsApp në qendrën e tij të ndihmës .  Ju nuk do të jeni në gjendje të hyni në listën tuaj të bisedave, por përsëri mund të përgjigjeni në thirrjet telefonike dhe video hyrëse. Nëse keni njoftime të aktivizuara, mund t’i prekni ata për të lexuar ose përgjigjur një mesazhi ose për të thirrur një telefonatë ose video thirrje të humbur”, thuhet më tej në deklaratë.

LEXO EDHE:  WhatsApp, Instagram dhe Messenger: Risia në teknologji do të jetë 3 në 1!

Sidoqoftë, përdoruesit që nuk e kanë pranuar azhurnimin pas 15 majit do të fillojnë të shohin një kujtesë ‘këmbëngulëse’ për ta bërë këtë, shton firma.

Dhe nëse ata akoma nuk bien dakord për azhurnimin pas kësaj, përdoruesit përfundimisht do të marrin gjithashtu thirrje telefonike dhe video. WhatsApp thotë: “Pas disa javësh funksionalitet të kufizuar, nuk do të jeni në gjendje të merrni thirrje hyrëse ose njoftime dhe WhatsApp do të ndalojë dërgimin e mesazheve dhe thirrjeve në telefonin tuaj.”

Përgjimi i ‘rishikimit’ sjell një përmbledhje më të thellë që përdoruesit të lexojnë përpara se të vazhdojnë në faqen tjetër, ku ata mund të klikojnë në butonin e madh jeshil ‘Prano’.

Në mënyrë të dobishme , WhatsApp ka sqaruar se cilat janë ndryshimet në të vërtetë dhe për çfarë po bien dakord përdoruesit.  Në thelb, përdoruesit duhet të bien dakord për të lejuar bizneset të ruajnë dhe menaxhojnë bisedat e tyre në WhatsApp në Facebook.

Bizneseve u është dhënë mundësia të përdorin shërbime të sigurta të pritjes nga Facebook për të menaxhuar biseda WhatsApp me klientët e tyre, për t’iu përgjigjur pyetjeve dhe për të dërguar informacione si faturat e blerjes.

Por nuk do të ketë asnjë ndryshim në ndarjen e të dhënave me Facebook për biseda jo biznesi dhe informacione të llogarisë. WhatsApp thotë: ‘Ju do të jeni në gjendje të flisni me më shumë biznese në WhatsApp për t’i bërë gjërat më shpejt në krahasim me telefonin ose postën elektronike. Kjo është plotësisht opsionale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Një marrëveshje e pabesueshme/ iPhone ju ofron një model të lartë për vetëm 295 £

Publikuar

-

Nga

Ju mund të blini një model të nivelit të lartë të iPhone për nën 300 £ në një marrëveshje të rrallë. IPhone XS mbresëlënës tani zbritet shumë falë një kodi promovues.

Kjo ventilator i fuqishëm ishte aparati kryesor i Apple për vitin 2018, dhe është ende një favorit i fortë midis tifozëve. Dhe aktualisht është në ofertë në dyqanin eBay të Loop për 294,35 £ me kodin PROMO8 , siç është parë nga TrustedReviews .

Wshtë një model i “certifikuar i rinovuar”, që do të thotë se nuk është i ri – por është kontrolluar dhe riparuar kur është e nevojshme.

Dhe gjithashtu vjen me një karikues, kabllo rrufe, mjet SIM dhe një garanci një vjeçare.

Edhe pa zbritjen promovuese, përsëri është një blerje e lirë me 319,95. IPhone XS është pak më shumë se dy vjeç dhe fillon me pakicë për 999 launch.

LEXO EDHE:  Ajo që na duhej/ WhatsApp i dëgjoi më në fund lutjet tona

LEXO EDHE:  WhatsApp vjen me një surprizë për ditën e nënës

Ende ka një teknologji të fuqishme në bord, por mund të merret për një çmim shumë miqësor.

Celulari mundësohet nga çipi i Apple A12 Bionic dhe vjen me 64 GB hapësirë ​​ruajtje si standard. Ka një ekran të madh Super Retina OLED me përmasa 5.85 inç nga cepi në cep. Dhe në pjesën e pasme do të shijoni kamera të pasme të dyfishta 12MP që marrin këputje yjore me përpjekjen minimale.

Më mirë akoma, iPhone XS është ende i përshtatshëm për azhurnimin më të fundit të softuerit të Apple: iOS 15. Apple zakonisht mbështet modelet e iPhone për vite me rradhë me softuer falas dhe siguri.

Kështu që do të merrni disa nga tiparet më të fundit për një kohë, edhe pse iPhone XS nuk është krejt i ri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tik Tok dyfishoi të ardhurat në vitin 2020

Publikuar

-

Nga

Tik Tok dyfishoi të ardhurat në vitin 2020

Byte Dance, kompania kineze e videove Tik Tok, pa një rritje dyfish të të ardhurave të saj vitin e kaluar.

Një memo e brendshme e lëshuar për stafin tregoi se të ardhurat totale të firmës u rritën me 111% në 34.3 miliardë dollarë (24.7 miliardë funte) për vitin 2020.

Shifrat nënvizojnë popullaritetin e vazhdueshëm global të TikTok. Ajo vjen ndërsa ByteDance dhe disa gjigandë të tjerë të teknologjisë kineze janë nën presion nga qeveritë në të gjithë botën.

LEXO EDHE:  Ajo që na duhej/ WhatsApp i dëgjoi më në fund lutjet tona

LEXO EDHE:  Avioni më i veçantë në botë në formë "V"/ Është komod dhe ekonomik

ByteDance gjithashtu pa fitimin e saj vjetor bruto të rritet me 93% në 19 miliardë dollarë, ndërsa regjistroi një humbje neto prej 45 miliardë dollarë për të njëjtën periudhë.

Humbja neto i atribuohej një rregullimi të njëhershëm të kontabilitetit dhe nuk kishte të bënte me operacionet e kompanisë.

Memorandumi gjithashtu tregoi se ByteDance kishte rreth 1.9 miliard përdorues aktivë mujorë në të gjitha platformat e tij që nga dhjetori i vitit të kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Cook tregon arsyen pse Android është më i rrezikshëm se Apple

Publikuar

-

Nga

Shefi i Apple, Tim Cook ka bërë një gërmim në Google, duke pretenduar se sistemi operativ i firmës Android është i mbushur me softuerë të dyshimtë.

Në një intervistë, 60-vjeçari tha se Android ka gati 50 herë më shumë “malware” se “iOS”, sistemi operativ që fuqizon iPhone. Ai sugjeroi që ky hendek është për shkak të mbrojtjeve të fuqishme që Apple përdor për të mbrojtur përdoruesit e saj nga hakerat.

“Pse ndodh kjo? Kjo është për shkak se ne kemi dizajnuar iOS në një mënyrë të tillë që ka një ‌App Store‌ dhe të gjitha aplikacionet shqyrtohen para se të dilni në dyqan.

Kjo i mban shumë nga këto gjëra malëare jashtë ekosistemit tonë”, është shprehur Cook.

LEXO EDHE:  Ajo që na duhej/ WhatsApp i dëgjoi më në fund lutjet tona

LEXO EDHE:  WhatsApp, Instagram dhe Messenger: Risia në teknologji do të jetë 3 në 1!

Ekziston një shqetësim i veçantë për faktin se ekosistemi i kontrolluar fort nga Apple i detyron përdoruesit të shkarkojnë aplikacione përmes App Store të kompanisë. Kjo i lejon titanit të teknologjisë të marrë ulje deri në 30 për qind në blerjet e bëra përmes aplikacioneve, të cilat kohët e fundit sollën Apple në një proces të madh gjyqësor.

Një zgjidhje e sugjeruar propozon që Apple të detyrojë të lejojë “anashkalimin”, një proces me të cilin aplikacionet mund të shkarkohen direkt nga interneti.

Ky është një opsion për përdoruesit e celularëve Android, por jo për iPhone. Nuk ofron mbrojtje nga sistemet anti-malëare në dyqanet e aplikacioneve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE