Connect with Us

E BUJSHME/ Dinamo i beson stolin korçarit Bledi Shkëmbi

Sport

E BUJSHME/ Dinamo i beson stolin korçarit Bledi Shkëmbi

Publikuar

-

Me rikthimin në elitë, dhe ndryshimin e presidencës, ku violinë e parë do të jetë Ardian Bardhi, Dinamo ka nisur menjëherë nga puna për sezonin e ardhshëm.

Burime pranë klubit bëjnë me dije për Ora News se trajneri i ri do të jetë Bledi Shkëmbi. Palët kanë gjetur marrëveshjen dhe Shkëmbi së bashku me krahun e tij të djathtë Francesko Vitobelo kanë nisur nga puna për të ideuar skuadrën e sezonit të ri.

Presidenti Bardhi e njeh mjaft mirë Shkëmbin gjatë bashkëpunimit tek Teuta dhe ka vendosur t’ia besoj atij projektin për ta kthyer Dinamon pretendente.

Kjo do të jetë eksperienca e dytë e Shkëmbit në kategorinë superiore, pas aventurës me Teutën për një vit e gjysmë nga qershori i 2018 deri në dhjetor të 2019.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Momenti kur Calhanoglu arrin në selinë e Interit

Publikuar

-

Nga

Transferimi i Çalhanoglus drejt rivalëve të Interit ishte sot tema më e diskutuar në Itali pasi ky transferim doli nga hiçi.

Turku pranoi të vishej zikaltër për 5 milionë euro në sezon, duke snobuar ofertat e shumta të kuqezinjve të cilët kishin kohë që i kërkonin rinovimin.

Pasditen e sotme, mesfushori zbarkoi në zyrat e Interit dhe ditën e nesërme pritet të firmosë dhe të pozojë për herë të parë me fanellën zikaltër.

Kuqezinjtë nuk e kanë përtypur dot këtë transferim duke e quajtur tradhti transferimin e turkut drejt Interit, por në futboll rivaliteti mund të thyhet nga paraja.

LEXO TE PLOTE

Sport

Olimpiada: Kufizohet në 10 mijë numri i spektatorëve në stadiume

Publikuar

-

Nga

Olimpiada: Kufizohet në 10 mijë numri i spektatorëve në stadiume

Numri i spektatorëve në Lojërat Olimpike të Tokios 2020 do të jetë 50 për qind më i ulët sesa kapaciteti total. Organizatorët thanë sot se numri maksimal i spektatorëve në çdo mjedis sportiv do të jetë 10 mijë. Disa ditë më parë ekspertët e shëndetësisë kishin thënë se mënyra më e sigurtë ishte zhvillimi i lojrave pa spektatorë.

Organizatorët e Olimpiadës thanë sot se numri i spektaktorëve për çdo mjedis ku zhvillohen Lojërat Olimpike Tokio 2020, do të jetë jo më shumë se10 mijë, disa ditë pasi ekspertët paralajmëruan se zhvillimi i garave pa tifozë është mundësia më e mirë për të parandaluar rrezikun e përhapjes së COVID-19.

Njoftimi i sotëm pasqyron vendosmërinë e Japonisë për t’i zhvilluar Lojrat që kanë kushtuar miliarda dollarë, pavarësisht kundërshtimit të publikut dhe shqetësimeve serioze për përhapjen e infektimeve me koroanvirus.

“Mendoj se qeveria mori vendimin duke u bazuar në ndikimin ekonomik. Por familjarët e mi në sektorin e shëndetësisë janë në situatë shumë të vështirë. Fakti që thirrjet e ekspertëve mjekësorë nuk u morën pasarysh është për të të ardhur keq”, thotë Kanako Morisaki, banore e Tokios.

“Sinqerisht, me këtë pandemi, kam frikë nga tubimet e njerëzve. Personalisht mendoj se numri i spektatorëve nuk ka rëndësi. Mendoj se pa shikues është më mirë”, thotë Mizuka Ueda, banore e Tokios.

“Është ngjarje botërore, mbajtja e së cilës pa spektatorë është e diskutueshme. Nëse do të mbahet, spektatorët duhet të lejohen”, thotë Keisuke Shimokawa.

Japonia arriti të shmangte shpërthimet e infeksioneve që goditën rëndë vendet e tjera, por fushata e vaksinimit ka qenë e ngadaltë ndërsa sistemi shëndetësor në disa zona është tej-ngarkuar me pacientë me Covid, duke iu afruarkapacitetit maksimal.

Kufizimi për Lojërat, të cilat janë planifikuar të fillojnë më 23 korrik, është vendosur në 50 për qind të kapacitetit të mjesiseve thotë Presidentja e Lojrave Olimpike të Tokios Seiko Hashimoto.

“Meqenëse sot kemi vendosur kapacitetin e spektatorëve, duhet përsëritur llotaria për shitje të përgjithshme të biletave. Ju kërkoj falje blerësve të biletave që prisnin me padurim ngjarjen. Më thyhet zemra por ju lus për mirëkuptim”, tha ajo.

Kufizimi mund të ndryshojë edhe më tej pas 12 korrikut, varësisht nga gjendja dhe masat kundër infeksionit, shtuan organizatorët.

Spektaktorët nga vende të huaja tashmë janë ndaluar.

Vendimi vjen pas bisedimeve pesë-palëshe mes organizatorëve të Tokios, qeverisë japoneze, udhëheqjes së kryeqytetit dhe paneleve ndërkombëtare olimpike dhe paraolimpike./ VOA

LEXO TE PLOTE

Sport

Danimarka shkatërron Rusinë dhe kualifikohet, i jep një dorë edhe… Belgjika

Publikuar

-

Nga

Fitore e madhe që i jep kualifikimin! Danimarka “çmontoi” me rezultatin 4-1 Rusinë në sfidën e fundit të Grupit B, duke u kualifikuar për në fazën e 1/8-ve me vetëm 3 pikë të grumbulluara.

Danimarka, Finlanda dhe Rusia e mbyllën grupin me nga 3 pikë secila, teksa për shkak të golavarazhit më të mirë, danezët arritën të renditeshin në vendin e dytë, duke siguruar një biletë për në Amsterdam, ku do të përballen me Uellsin, ditën e shtunë në orën 18:00.

Për sa i përket sfidës së sotme, Damsgard, Polsen, Kristensen dhe Maehle ishin autorët e golave për danezët, ndërkohë që për rusët realizoi Dzuba nga pika e bardhë e penalltisë. Natyrisht që meritë për kualifikimin e Danimarkës pati edhe Belgjika e cila mundi Finlandën. Këta të fundit do shpresojnë të kualifikohen si vendi i tretë më i mirë.

Renditja e grupit B:

LEXO TE PLOTE