Connect with Us

Baton Haxhiu: Meta ka pak gjasa të shkarkohet

Politikë

Baton Haxhiu: Meta ka pak gjasa të shkarkohet

Publikuar

-

Baton Haxhiu: Meta ka pak gjasa të shkarkohet

Kryeministri i vendit, Edi Rama ka ftuar opozitën që të bashkëpunojnë për zgjedhjen e presidenti të ri, një kohë kur sapo është ngritur Komisioni i Posaçëm Parlamentar për shkarkimin e Ilir Metës për shkelje të Kushtetutës.

Për Andi Bushatin deklarata e z. Rama është “hipokrizi dhe i mungon sensi logjik” pasi sipas tij nuk ka kuptim t’i shtrish dorën opozitës duke akuzuar presidentin se je bërë palë në kauzat e opozitës për mbrojtjen e zgjedhjeve.

PS akuzon Metën se ka mbrojtur kauzat e opozitës për mos vjedhjen e zgjedhjeve. E fton opozitën që të zgjedhë dikë tjetër që të mos ketë kauza me të. Nga mungesë logjike në arsyetimin e Ramës, deri sa nuk të bind logjikisht ftesa është hipokrizi”, tha ai.

Sipas analistit Andi Bushati, e gjitha kjo po bëhet për të mbytur debatin për manipulimin e zgjedhjeve.

Ndërsa Baton Haxhiu nuk ndan mendim të njëjtë me të duke thënë se Meta si President ka më shumë se dy vite që shkel kushtetutën dhe do të duhej të ishte shkarkuar.

LEXO EDHE:  Meta ironizon paktin Rama-Basha/Po përjetojmë komedi! 2008-a ishte tragjedi

Por nga ana tjetër ai tha se beson se ka shumë pak gjasa që kjo të ndodhi duke theksuar se Ilir Meta do ta çojë deri në fund mandatin e tij si President.

Edi Rama dhe PS nuk kanë asgjë personalisht me Ilir Metën, ka të bëjë me shkeljen e Kushtetutës duke sjellë si raste flagrante mos dekretimin e Gent Cakaj si ministër të Jashtëm dhe Sandër Lleshajn si ministër të Brendshëm.

Z. Haxhoi shtoi se ftesa e Ramës për opozitën mbetet në fuqi edhe nëse Meta nuk shkarkohet.

“Rama ka deklaruar se nuk është më rëndësi se kur fillon dhe kur zgjedhjet presidenti i ri do të doja që ta bëja me opozitën”, tha ai./ Euronews Albania

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Manastirliu jep lajmin/ Shqipëria plotëson kuotën e 1 milion vaksinave anti-Covid

Publikuar

-

Nga

Manastirliu jep lajmin/ Shqipëria plotëson kuotën e 1 milion vaksinave anti-Covid

Ashtu si ditët e tjera, edhe mbrëmjen e sotme në Shqipëri kanë ardhur disa doza të tjera vaksinash kundër Covid-19.

Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastirliu, e cila ka publikuar foto nga aeroporti “Nënë Tereza”.

Manastirliu njofton se në vendin tonë kanë mbërritur 50,000 doza të vaksinës Coronavac dhe është kaluar sasia e 1 milion vaksinave të premtuara nga qeveria.

LEXO EDHE:  “Frikëson” ish-aleati i Ramës/Gjithë pushteti në duart e kryeministrit, çfarë rrezikojmë

LEXO EDHE:  “Lëri këto tani”/ Rama batuta me Tërmet Peçin në rrugën e Salarisë: Ti je i fitoreve, jo i reklamimit

Aeroporti “Nënë Tereza” – 50,000 doza të vaksinës Coronavac sapo kanë mbërritur në Shqipëri, duke kaluar mbi 1 MILION sasinë e vaksinave të mbërritura deri tani”, shkruan ministrja në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha tallet me demokratët/ Nxjerr udhëzimin qesharak

Publikuar

-

Nga

Zotohet Basha/ Nuk do e lejoj Ramën të dobësojë PD-në, do fitojmë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka nxjerrë një udhëzim qesharak për të gjithë demokratët, lidhur me zgjedhjet e 25 prillit.

Këtë udhëzim Basha e ka miratuar në Kryesinë e PD-së dhe më pas sekretari i Përgjithshëm Gazment Bardhi e ka shpërndarë te drejtuesit politikë të qarqeve dhe te degët e partisë.

Por në këtë udhëzim Basha është tallur me demokratët, pasi ai nuk po i lejon ata të bëjnë as analizë.

Ai e ka ndarë mendjen për masakër zgjedhore vetëm e vetëm që të justifikojë karrigen e tij të kryetarit

Në fakt kryeopozitari thotë se ka ndodhur masakër dhe kërkon të dhëna nga baza për rezultatet në vite krahasuar me objektivin e 2021 që nuk u kap nga shumica dërmuese e drejtuesve politikë.

LEXO EDHE:  Komisioni i PE nxjerr draft-raportin/ Shuplakë për Metën dhe mbështetje për thirrjen e konferencës ndërqeveritare

LEXO EDHE:  Meta zbulon detaje nga mbledhja/ "Me bashkëpunim do e përballojmë situatën"

Në disa qarqe shumë prej tyre kanë humbur me diferenca nga 10 deri 30 mijë vota.

Kjo duket si një tentativë e Bashës për të mbuluar dështimin e përsëritur në zgjedhje, ndërkohë që shifrat kanë treguar fare mirë se humbja është e thellë dhe përgjegjës për këtë duket të jetë vetë kryetari i opozitës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lisandër Hoxha zbulon “skenarin” e Bashës: Ja pse do hyjë në Kuvend

Publikuar

-

Nga

“Demokratët kanë ngelur pa përfaqësim 12 vjet”/ Lisandër Hoxha: Ja pse Basha pranoi të hyjë në Kuvend

Pas humbjes në zgjedhjet e 25 prillit, Lulzim Basha u shpreh se nuk do e njohë rezultatin, ndërsa nga ana tjetër pranon se do të hyjë në Kuvend.

Ish nënkryetari i FRPD Lisandër Hoxha u shpreh se Basha do e njohë Parlamentin në shtator, pasi u ka premtuar ndërkombëtarëve.

Në një prononcim për CNA.al, Hoxha deklaroi se elektorati i djathtë është i zhgënjyer për shkak se prej 12 vitesh kanë ngelur pa përfaqësim.

Argumenti i përdorur pas humbjes së zgjedhjeve ishte alibia për të vazhduar qëndrimin në krye të PD. Sigurisht që Basha i ka premtuar ndërkombëtarëve njohjen e Parlamentit dhe vazhimin e jetës politike në institucione. Kjo do të thotë se PD do jetë në Parlament në Shtator.

Ajo që e kam paralajmeruar që prej herës së parë është se, idea e parealizueshme dhe jo e vërtetë e mosnjohjes së zgjedhjeve do të shkaktonte zhgënjim të madh tek elektorati i djathtë në Shtator. Kjo sepse elektorati ynë mbeti për 12 vite në opozitë dhe u kap pas kësaj fije bari me shumë nga dëshira për të besuar se sa nga mundësia që kishte për të ndodhur një 2019 e dytë.

Z.Basha ka menduar të prodhojë një rezolutë të Kuvendit Kombëtar të PD, që do e paraqesë më 17 Korrik, se nuk i njeh zgjedhjet, por nëse vendos kështu pasoja e futjes në Parlament, pasi deklarohesh se nuk njeh zgjedhjet, do jetë shkatërrimtare për imazhin e PD.

Unë shpresoj shumë që të thuhet e vërteta dhe të mos krijojmë shpresa të fiktive tek ndjekësit tanë sepse situata post 25 Prill nuk toleron asnjë të pavërtetë. Fitorja jonë fillon nga sinqeriteti i marrëdhënieve tona me qytetarët dhe ndjekësit tanë”, u shpreh Lisandër Hoxha për CNA.al.

LEXO TE PLOTE