Connect with Us

Aroma e pakëndshme e gojës/ 8 ushqimet që e neutralizojnë atë

Life Style

Aroma e pakëndshme e gojës/ 8 ushqimet që e neutralizojnë atë

Publikuar

-

Aroma e pakëndshme e gojës/ 8 ushqimet që e neutralizojnë atë

Aroma e keqe e gojës, ose halitoza siç njihet gjithashtu, është një sëmundje e zakonshme që krijon një erë të pafavorshme në gojën dhe frymëmarrjen tonë. Ndërsa higjiena e saktë e gojës është mënyra më e lehtë për të parandaluar erën e keqe të gojës, ka ushqime me veti të veçanta që mund të ndikojnë në largimin e aromës së keqe të gojës.

Për lehtësinë tuaj, ne kemi krijuar një listë të shtesave dietike që mund të ndihmojnë në luftimin e baktereve që shkaktojnë erën e keqe të gojës.

Xhenxhefil

Ndërsa xhenxhefili përdoret më shpesh për të qetësuar një stomak të mërzitur, ai gjithashtu zbut erën e keqe të gojës. Xhenxhefili përmban një përbërje që aktivizon një enzimë në pështymë. Pasi të aktivizohet, pështyma është në gjendje të shkatërrojë bakteret që lëshojnë aromat e pakëndshme që lidhen me erën e keqe të gojës.Ju mund të kombinoni xhenxhefil të shtypur ose pluhur me lëng limoni në ujë të ngrohtë për të krijuar një shpëlarje të lehtë të gojës që do të lërë gojën tuaj të freskuar.

Djathë

Një studim i botuar në revistën e Akademisë Amerikane të Stomatologjisë së Përgjithshme zbuloi se ngrënia e djathit rrit pH në gojën e pacientit dhe ul rrezikun e tyre për prishjen e dhëmbëve . Ndërsa përtypni djathë, ajo gjithashtu rrit prodhimin e pështymës në gojën tuaj, duke larguar bakteret me erë të mirë. Për më tepër, djathi përmban proteina dhe kalcium i cili ndihmon në forcimin e smaltit të dhëmbëve.

Bajame

Bajamet dhe arrat e tjera janë të mbushura me fibra të plota. Fibrat janë të shkëlqyera për të kundërvepruar me erën e keqe të gojës sepse funksionojnë si një tufë mini furçash dhëmbësh, duke pastruar bakteret dhe mbeturinat nga dhëmbët ndërsa përtypni. Ushqimet me shumë fibra janë të dobishme sepse ato mbajnë bakteret që shkaktojnë erë të mos njollosin dhëmbët tuaj.

LEXO EDHE:  Uji në shërimin e sëmundjeve

Kos

Kosi – posaçërisht, kos pa sheqer probiotik – ka shumë kalcium dhe proteina. Kjo do të thotë që kosi forcon dhëmbët tuaj, duke përmirësuar shëndetin tuaj oral. Probiotikët janë një mori bakteresh të dobishme që zvogëlojnë rrezikun tuaj për kavitete duke mbingarkuar bakteret e këqija në gojën tuaj.

Bimë mente

Bimët e mentes si majdanozi dhe nenexhiku mbajnë një aromë të fortë që (kur përtypet) mund të prodhojë një efekt deodorues. Ato gjithashtu përmbajnë klorofil, i cili ka veti anti-bakteriale.

Fara kopër

Ngrënia e farave të koprës si një kurë për erën e keqe të gojës ka origjinën në Indi. Farat synojnë të anulojnë aromat ofenduese dhe të mbështesin tretjen e shëndetshme. Farat rrisin sasinë e pështymës që prodhon trupi juaj, duke shpëlarë bakteret nga goja juaj.

Frutat e papërpunuara dhe agrumet

Çdo frut që është i pasur me vitaminë C është ideal për të shmangur bakteret e keqe që shkaktojnë erën e keqe të gojës. Pjeprat, manaferrat dhe frutat e tjera agrume përmbajnë shumë ujë, i cili hidraton gojën tuaj dhe vret bakteret. Vitamina C është provuar gjithashtu se kundërshton gingivitin.

Ujë

Ndërsa nuk është teknikisht një ushqim, uji është mbase ilaçi më i lehtë për erën e keqe të gojës. Mban gojën të lagur dhe shpëlarë mbeturinat e dhëmbëve, duke parandaluar grumbullimin e baktereve të këqija. Pirja e ujit gjithashtu stimulon prodhimin e pështymës dhe pështyma është linja e parë e mbrojtjes së gojës sonë kur largon bakteret./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Si të qëndroni freskët në ditët e nxehta/ Ja disa këshilla që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta rekord kanë pushtuar gjithë vendin dhe problemi kryesor është se si të qëndrojmë freskët kur është shumë nxehtë.

Vera është përpara dhe specialistët kanë disa mënyra, të cilat do të na ndihmojnë të përballojmë temperatuart e larta. Nga ushqimet deri te veshja, ja si duhet të veprojmë:

1.Ndryshoni kohë tuaj të ushtrimeve në natyrë, në mëngjes ose mbrëmje.

2.Vishni rroba të lira, mundësisht me një ngjyrë të çelët. Veshjet prej pambuku do t’ju mbajnë më të freskët se shumë sintetikë.

3.Mbushni një shishe me ujë dhe mbajeni në frigorifer për një spërkatje të shpejtë freskuese në fytyrën tuaj pasi të jeni jashtë.

4.Provoni të ruani kremra ose tonerë kozmetikë në frigorifer për t’i përdorur në këmbët e  nxehta dhe të lodhura.

LEXO EDHE:  Bllokohen 180 kg djathë me niseshte

LEXO EDHE:  INSTAT tregon çfarë e shkaktoi rritjen e çmimeve në tetor

5.Bëni banjë ose dushe të shpeshta me ujë të freskët ose të vakët.

6-Luftoni dehidratimin duke pirë shumë ujë së bashku me pije freskuse.

7-Në vend të ushqimeve të nxehta, provoni ushqimet më të lehta të verës, duke përfshirë vakte të shpeshta të vogla ose meze të lehta që përmbajnë fruta të ftohta ose produkte qumështi me pak yndyrë.

8-Nëse nuk keni kondicioner, mundohuni të kaloni të paktën një pjesë të ditës në një qendër tregtare, bibliotekë publike, ose hapësirë ??tjetër publike që është e freskët.

Nëse nxehtësia është e patolerueshme ajo çfarë këshillohet është të qëndrojmë brenda kur mundemi dhe të shmangim aktivitetet në rrezet e diellit ose në sipërfaqet e nxehta të asfaltit.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Giussepe vë në siklet Shqipen/ “A bën akoma seks ti?”

Publikuar

-

Nga

Giussepe ve në siklet Shqipen/ “A bën akoma seks ti?”

Giussepe, një nga konkurentët e emisionit të dashurisë “Përputhen +40”, ka vënë në siklet Shqipen gjatë takimit që kanë zhvilluar së bashku.

Ai i kujtoi eksperiencat e saj të mëparshme, që siç ka treguar Shqipja kanë qenë të hidhura dhe kjo e fundit tha se ata kanë qenë pjesë e së kaluarës.

Pas kësaj ai e vuri konkurenten në siklet duke e pyetur nëse bën akoma seks. Shqipja deklaroi se po, ndërsa rrëfeu se ka një kohë të gjatë pa kryer marrëdhënie seksuale duke qenë se jeta nuk është treguar e butë me të.

LEXO EDHE:  INSTAT tregon çfarë e shkaktoi rritjen e çmimeve në tetor

LEXO EDHE:  Protestuesit shkatërrojnë koshat dhe tabelat pranë Librit Universitar/ Policia i qepet pas me autobotin me ujë

Pjesë nga biseda:

Giussepe: A bën akoma seks ti?

Shqipja: Them se po.

Giussepe: Them kush e di se unë nuk ndalova nga seksi. Unë nuk ndaloj nga duhani dhe nga seksi, nga kazinoja po.

Shqipja: Po të jetosh me mua duhanin nuk do e pish./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Sara flet për vazhdimin e lidhjes me Atdheun/ Ja si janë marrdhëniet mes çiftit

Publikuar

-

Nga

Dekaruan se ishin ndarë/ Për herë të parë Sara flet publikisht për lidhjen me Atdheun Sara dhe Atdheu janë çifti më i përfolur në Përputhen. Pak kohë më parë ata deklaruan se I kishin dhënë fund romancës me tyre. Por mesa duket çifti është pajtuar. Në një pyetësor të hedhur sot nga Sara një ndjekës e ka pyetur se si vazhdon situata mes tyre. Ajo është përgjigjur vëtëm duke vënë një video të të dyve që duken të dashuruar dhe ka vënë një zemër. Gjë që tregon se dyshja është pajtuar dhe duken më të lumtur se asnjëherë.

Sara dhe Atdheu janë çifti më i përfolur në Përputhen. Pak kohë më parë ata deklaruan se i kishin dhënë fund romancës me tyre.

Por mesa duket çifti është pajtuar. Në një pyetësor të hedhur sot nga Sara  një ndjekës e ka pyetur se si vazhdon situata mes tyre. Ajo është përgjigjur vëtëm duke vënë një video të të dyve që duken të dashuruar dhe ka vënë një zemër.

LEXO EDHE:  “Rrezik i lartë epidemie”/ Berisha publikon videon: Shëngjini furnizohet me ujëra të zeza

LEXO EDHE:  Protestuesit shkatërrojnë koshat dhe tabelat pranë Librit Universitar/ Policia i qepet pas me autobotin me ujë

Gjë që tregon se dyshja është pajtuar dhe duken më të lumtur se asnjëherë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE