Connect with Us

Protesta për klimën në Francë

Bota

Protesta për klimën në Francë

Publikuar

-

Demonstruesit francezë dolën në rrugët e Parisit dhe qyteteve të tjera të dielën me thirrjet për masa më ambicioze për të luftuar ndryshimin e klimës. Protestat vijnë pasi dhoma e ulët e parlamentit votoi këtë javë mbi një projekt-ligj të klimës që synon të frenojë emetimet e gazeve që shkaktojnë efektin serë, për të cilin aktivistët e mjedisit thonë se nuk është i mjaftueshëm. Organizata Greenpeace dënoi "refuzimin e qeverisë për të marrë masa për klimën", sië u shpreh ajo. Aktivistët fajësojnë Presidentin Emmanuel Macron, për "dobësimin" e një numri masash të propozuara fillimisht nga një panel prej 150 individësh të cilët kishin punuar për muaj me radhë për këtë çështje. Projekt-ligji tani do të debatohet në Senat. Ai përfshin një ndalim të fluturimeve të brendshme më pak se dy orë e gjysmë që mund të bëhet me tren, masa për të mbështetur rinovimin e ndërtesave të larta që konsumojnë energji dhe për të inkurajuar përdorimin e makinave më miqësore për mjedisin. Përveç kësaj, gazeta franceze Journal du Dimanche njoftoi të dielën se një referendum për të shtuar nevojën për të ruajtur mjedisin në kushtetutën franceze, premtuar nga zoti Macron, nuk mund të zhvillohet. Ndryshimi kërkon një votim parlamentar. Asambleja Kombëtare, ku zoti Macron ka një shumicë, e miratoi atë në mars. Por nuk është gjetur një marrëveshje me Senatin, ku partia konservatore republikane ka shumicën.

Demonstruesit francezë dolën në rrugët e Parisit dhe qyteteve të tjera të dielën me thirrjet për masa më ambicioze për të luftuar ndryshimin e klimës.

Protestat vijnë pasi dhoma e ulët e parlamentit votoi këtë javë mbi një projekt-ligj të klimës që synon të frenojë emetimet e gazeve që shkaktojnë efektin serë, për të cilin aktivistët e mjedisit thonë se nuk është i mjaftueshëm.

Organizata Greenpeace dënoi “refuzimin e qeverisë për të marrë masa për klimën”, sië u shpreh ajo.

Aktivistët fajësojnë Presidentin Emmanuel Macron, për “dobësimin” e një numri masash të propozuara fillimisht nga një panel prej 150 individësh të cilët kishin punuar për muaj me radhë për këtë çështje.

Projekt-ligji tani do të debatohet në Senat.

LEXO EDHE:  FOTO - Protesta para Parlamentit/ Policia i thyen dorën aktivistit

Ai përfshin një ndalim të fluturimeve të brendshme më pak se dy orë e gjysmë që mund të bëhet me tren, masa për të mbështetur rinovimin e ndërtesave të larta që konsumojnë energji dhe për të inkurajuar përdorimin e makinave më miqësore për mjedisin.

Përveç kësaj, gazeta franceze Journal du Dimanche njoftoi të dielën se një referendum për të shtuar nevojën për të ruajtur mjedisin në kushtetutën franceze, premtuar nga zoti Macron, nuk mund të zhvillohet.

Ndryshimi kërkon një votim parlamentar.

Asambleja Kombëtare, ku zoti Macron ka një shumicë, e miratoi atë në mars.

Por nuk është gjetur një marrëveshje me Senatin, ku partia konservatore republikane ka shumicën./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Izraeli sulmon sërish Gazën

Publikuar

-

Nga

Avionët izraelitë goditën Gazën për herë të dytë këtë javë, pasi militantët palestinezë lëshuan përsëri balona me zjarr, në jug të Izraelit.

Incidentet kërcënojnë një armëpushim të brishtë midis ushtrisë izraelite dhe militantëve të Hamasit, që kontrollojnë Gazën.

Armëpushimi u ka dhënë fund luftimeve të ashpra muajin e kaluar, që kanë zgjatur 11 ditë.

Ushtria e Izraelit tha se, në përgjigje të balonave të zjarrit, ka goditur “njësite ushtarake dhe një vend për lëshimin e raketave”, që i përkisnin Hamasit.

LEXO EDHE:  Maliqi thirrje për protesta masive/ Uragani të vërshojë në rrugë!
LEXO EDHE:  FOTO – Protesta para Parlamentit/ Policia i thyen dorën aktivistit

Balonat shkaktojnë zjarre në tokat bujqësore të Izraelit.

Nga Gaza nuk ka raporte për viktima.

Izraeli kreu sulme ajrore në Gaza edhe më 16 qershor – njësoj në përgjigje të balonave me zjarr.

Ushtria izraelite dhe Hamasi kanë zhvilluar katër luftëra të mëdha.

Mosmarrëveshjet kanë të bëjnë me kontrollin e territoreve./REL

LEXO TE PLOTE

Bota

SHBA izolon Ambasadën në Kabul, për shkak të koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Stafit në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Kabul iu kërkua të punojë nga shtëpia, për shkak të, siç u tha, “shpërthimit të madh” të koronavirusit, që vrau një punonjës lokal.

Ambasada, përmes një deklarate për media, tha se koronavirusi ka futur 114 punonjës në karantinë.

“Mosrespektimi i politikave të misionit për koronavirus do të rezultojë me pasoja”, tha Ambasada.

Ajo po ashtu bëri thirrje për vaksinim, duke thënë se 95 për qind e rasteve në misionin diplomatik, janë në mesin e njerëzve që nuk janë të vaksinuar plotësisht.

LEXO EDHE:  “O i çmendur, o budalla kryeministër”/ Ish-ministri “masakron” Ramën

LEXO EDHE:  “Me punë dhe jo me llafe”/ Manastirliu: Shqipëria ka ndryshuar si dita me natën

Kufizimet do të jenë në fuqi derisa “zinxhiri i transmetimit të këputet”, tha Ambasada amerikane në Kabul.

Në muajin prill, Departamenti amerikan i Shtetit urdhëroi largimin e stafit jothelbësor nga Afganistani, për shkak të shqetësimeve për rritje të dhunës dhe kërcënimeve në Kabul./REL

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Publikuar

-

Nga

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë.

Shkarkimi i tij u bë me propozimin e kryeministrit malazez, Zdravko Krivokapiç. Për shkarkimin e tij votuan 43 nga 81 deputetet e parlamentit malazez, ndërsa 27 ishin kundër. Propozimi u mbështet edhe nga Partia Demokratike Socialiste e presidentit Milo Gjukanoviç, që është në opozitë.

Kryeministri Zdravko Krivokapiç, propozoi shkarkimin e ministrit Leposaviç, pasi që në një seancë parlamentare më 26 mars të këtij viti, ai tha se është i gatshëm të pranojë se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid “kur një gjë e tillë të vërtetohet përtej çdo dyshimi”.

Deklarata e tij shkaktoi reagime të ashpra në opinionin vendas e ndërkombëtar. Kritikët thanë se ministri Leposaviç sfidoi edhe legjitimitetin e Gjykatës së Hagës për krime lufte në ish-Jugosllavi, që ka konstatuar se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid.

Kryeministri Krivokapiç tha se Vladimir Leposaviç, si ministër ka qenë i detyruar që t’i përgjigjej pyetjes parlamentare rreth Srebrenicës në frymën e politikës së qeverisë, e jo në frymën e debatit akademik.

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës dje dhe dikur/ Nishani: Dy botë, dy modele

LEXO EDHE:  “Është i rrezikshëm”/ Baton Haxhiu: Albin Kurti nuk duhet t’i fitojë zgjedhjet

“I kam kërkuar dorëheqjen sepse është më mirë që me një akt personal, të tregojmë përgjegjësi”, tha kryeministri Krivokapiç.

Megjithatë, ministri Leposaviç nuk pranoi të ofrojë dorëheqje, pasi u mbështet edhe nga një shumicë e deputetëve proserb pjesë e partive në pushtet. Partia pro-ruse në Mal të Zi, Fronti Demokratik, e mbështeti ministrin duke vlerësuar se “Leposaviç nuk tha asgjë që nuk është pozicioni i çdo serbi në Mal të Zi”.

Pjesëtarët e kësaj partie paralajmëruan se shkarkimi i tij mund të çojë në rënien e qeverisë malazeze ditëve në vijim.

Parlamenti malazez po ashtu miratoi një rezolutë me të cilën ndalohet mohimi i gjenocidit ne Srebrenicë. Në mbështetje të rezolutës votuan 55 deputetë, 19 ishin kundër dhe 7 veta abstenuan.

Në korrik të vitit 1995, forcat e serbëve të Bosnjës pushtuan Srebrenicën, një qytetit që ishte shpallur zonë e sigurt nga Kombet e Bashkuara. Më shumë se 8 mijë burra e djem boshnjakë u ekzekutuan dhe trupat e tyre u hodhën në varreza masive në zonë. Ajo ishte ngjarja më e rëndë në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore dhe u shpall si gjenocid nga gjykatat e Kombeve të Bashkuara./ VOA

LEXO TE PLOTE