Connect with Us

Me sytë nga qielli/ Raketa kineze kaloi në Shqipëri gjatë mesnatës, ja ku kanë hyrë mbetjet

Bota

Me sytë nga qielli/ Raketa kineze kaloi në Shqipëri gjatë mesnatës, ja ku kanë hyrë mbetjet

Publikuar

-

Merr fund rrugëtimi i pakontrolluar i raketës kineze

Mbetjet e raketës së madhe kineze kanë rënë përsëri në Tokë, duke u zhytur në oqeanin Indian pranë ishujve Maldiveve, sipas mediave shtetërore kineze, duke i dhënë fund ditëve të spekulimeve se ku do të godasin mbeturinat.

Shumica e mbeturinave u dogjën në atmosferë, ndërsa pjesë të bërthamës 30 metra të raketës së Long March 5B ri-hynë në atmosferë në orën 10.24 të mëngjesit me kohën e Pekinit (2.24am GMT) dhe u ul në një vend me koordinatat me gjatësi 72.47 gradë në lindje dhe gjerësi 2.65 gradë në veri.

LEXO EDHE:  Stuhia “Ciara” në Shqipëri?/ Sinoptikanët tregojnë se çfarë mund të ndodhë të premten

Ndërkohë, rezulton se raketa ka kaluar edhe mbi vendin tonë pak pas mesnatës, rreth orës 01:00.

Raketa, e cila është e gjatë rreth 108 metra e gjatë dhe peshon gati 20 ton, filloi rrugëtimin e saj për në hapësirë më 29 prill, por asi karburanti i mbaroi, raketa filloi të lëvizte në mënyrë të pakontrolluar nëpër orbitë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

SHBA, BE marrëveshje për pezullim masash për prodhuesit e avionëve

Publikuar

-

Nga

SHBA, BE marrëveshje për pezullim masash për prodhuesit e avionëve

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë rënë dakord të pezullojnë për pesë vjet mosmarrëveshjen 17 vjeçare mbi subvencionet për prodhuesit e avionëve.

Njoftimi erdhi të martën ndërsa Presidenti amerikan Joe Biden ishte në Bruksel për një takim të nivelit të lartë me udhëheqësit e BE-së.

Boeing me bazë në SHBA dhe Airbus me bazë në BE janë në qendër të pretendimeve se subvencionet që ndihmojnë njërin nga prodhuesit, dëmtojë tjetrin në tregun global. Mosmarrëveshja solli si rezultat një sërë tarifash të ndërsjellta gjatë administratës së mëparshme amerikane të Presidentit Donald Trump. Këto tarifa u pezulluan në mars.

“Kjo marrëveshje do të sigurojë që punëtorët dhe kompanitë tona në këtë sektor kyç të mund të konkurrojnë në kushte të barabarta”, u tha gazetarëve Përfaqësuesja amerikane e Tregtisë, Katherine Tai të martën. “Dhe marrëveshja na lejon të fillojmë ta lëmë pas këtë mosmarrëveshje të gjatë, për të punuar së bashku që të zgjidhim shqetësimet tona të përbashkëta si praktikat e padrejta dhe shtrënguese ekonomike dhe për të siguruar standarde për konkurrencë të ndershme.”

Tema të tjera qendrore të bisedimeve të së martës janë përpjekjet për të luftuar pandeminë e koronavirusit dhe ndryshimin e klimës, si dhe bashkëpunimi në tregti dhe punët e jashtme.

Një zyrtar i lartë i administratës së zotit Biden duke folur para gazetarëve të hënën theksoi krijimin e një këshilli mbi tregtinë dhe teknologjinë si një nismë kryesore në takimet e së martës.

“Këshilli i Tregtisë dhe Teknologjisë do të mbulojë një numër fushash të rëndësishme përparësore si për Shtetet e Bashkuara ashtu edhe për Bashkimin Evropian, nga koordinimi për standardet e teknologjive të reja si inteligjenca artificiale, informatika kuantike, bioteknologjia; deri te koordinimi mbi qëndrueshmërinë e zinxhirit të furnizimit ; koordinimi për kontrollet e importit dhe eksportit; dhe për reformimin e Organizatës Botërore të Tregëtisë “, tha zyrtari.

LEXO EDHE:  Greqi/ Anija me çimento shqiptare dyshohet se trafikonte armë

LEXO EDHE:  Stuhia “Ciara” në Shqipëri?/ Sinoptikanët tregojnë se çfarë mund të ndodhë të premten

Në deklaratat e lëshuara përpara bisedimeve, të dyja palët thanë gjithashtu se do të rikonfirmojnë mbështetjen për COVAX-in për të siguruar qasje të barabartë në vaksinat kundër COVID-19 dhe për të punuar së bashku për të nxitur një rimëkëmbje globale nga pasojat ekonomike të pandemisë. Ata gjithashtu planifikonin të diskutonin për përpjekjet për të reformuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

Edhe Rusia dhe Kina, që ishin tema kryesore në takimet e G-7 dhe NATO-s këtë javë, do të jenë përsëri në rend të ditës të martën.

Si Shtëpia e Bardhë edhe Bashkimi Evropian thanë se udhëheqësit do të shprehnin gjithashtu një angazhim për të mbështetur demokracinë dhe për të luftuar korrupsionin dhe për të mbështetur të drejtat e njeriut në të gjithë botën. Ata gjithashtu po zotohen të bashkëpunojnë për çështje si siguria kibernetike dhe imigracioni.

Pala e BE-së po përfaqësohet në takim nga Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel dhe Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Për ndryshimin e klimës, Shtetet e Bashkuara dhe BE thanë se do të rikonfirmojnë angazhimet për të mbështetur marrëveshjen e Parisit për klimën të vitit 2015 dhe për t’u bërë ekonomi neutrale përsa i takon klimës deri në vitin 2050. Ata gjithashtu thanë se planifikojnë të nxisin “aktorë të tjerë” që të ndërmarrin masa ambicioze për klimën. Miratuar nga gati 200 vende kur u nënshkrua fillimisht, qëllimi i marrëveshjes së Parisit për klimën është të ngadalësojë ngrohjen globale./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Laschet: “Qëndrim i qartë në parime, por megjithatë të gjehen mënyra bashkëpunimi”

Publikuar

-

Nga

Në qëndrimin ndaj vendeve si Rusia dhe Kina kandidati i CDU//CSU për kancelar, Armin Laschet mbështetet tek komunikimi diplomatik dhe gjetja e pikave të përbashkëta.

Kandidati i CDU/CSU për kancelar, Armin Laschet, tha në një intervistë për DW se në komunikimin me qeveritë autokratike duhen kërkuar dhe gjetur pika të përbashkëta, sepse kjo është thelbësore në politikën e jashtme. Vërtet që shkeljet e ligjeve ndërkombëtare nuk duhet të pranohen, por “në raste vështirësish duhet të flasim më shumë dhe jo më pak” – tha Laschet në një intervistë për DW.

Marrëdhëniet midis vendeve perëndimore dhe Rusisë aktualisht nuk janë të mira. Sipas fjalëve të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, ato janë më të këqiat që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë. Mosmarrëveshje ka për aneksimin e Gadishullit të Krimesë në Detin e Zi, destabilizimin e Ukrainës, sulmet kibernetike dhe kundërshtarin e Kremlinit, Alexei Navalny, për të përmendur vetëm disa syresh.

Megjithatë, kandidati për kancelari i CDU/CSU, Armin Laschet është kundër një kursi konfrontimi me Moskën. Në intervistën me Deutsche Welle, ai u shpreh në favor të një qëndrimi të qartë për parimet politike – duke shprehur në të njëjtën kohë gatishmërinë për të bashkëpunuar.

Mbajtja e një qëndrimi të qartë nuk e përjashton bashkëpunimin

“Ne i ndjekim parimet tona. Ne nuk pranojmë asnjë shkelje të ligjit ndërkombëtar. Kjo vlen veçanërisht për aneksimin e Krimesë, që është në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare. Por një qëndrim i qartë nuk përjashton nevojën për të gjetur mënyra bashkëpunimi.”

LEXO EDHE:  Korrupsioni në Shqipëri/ KLSH jep alarmin

LEXO EDHE:  Korrupsioni në Shqipëri/ KLSH jep alarmin

Politika e jashtme karakterizohet nga kërkimi i një gjuhe të përbashkët edhe me shtetet që kanë një model tjetër shoqëror, tha Laschet. Ne na duhen Rusia dhe Kina për mbrojtjen e klimës globale dhe për marrëdhënie ekonomike.

Lidhur me kërkesat për një kurs më të ashpër ndaj Rusisë, drejtuesi i CDU tha: “Ne kemi vendosur sanksione, por prishja e marrëdhënieve diplomatike ose veprime të ngjashme janë hapa të gabuar. Nëse kemi vështirësi, duhet të flasim më shumë dhe jo më pak”.

Politika gjermane në përputhje me politikën evropiane

Sipas kandidatit për kancelar të CDU/CSU, Armin Laschet, nga pala gjermane nuk ka nevojë për thekse të reja në politikën ndaj Rusisë, sepse “ajo është në përputhje me politikën evropiane”. Pozicioni i Gjermanisë është i qartë dhe bashkëpunimi që Gjermania ka me Rusinë duhet të forcohet.

Laschet tha se “Bashkimi Evropian mund të japë së bashku dhe në bashkëpunim transatlantik me SHBA-në një kontribut për lirinë, paqen dhe të drejtat e njeriut në shumë rajone të botës”. DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Sulm vdekjeprurës kundër ekipit të vaksinimit në Afganistan

Publikuar

-

Nga

Persona të armatosur sulmuan disa ekipe për vaksinim kundër poliomelitit në lindje të Afganistanit, duke vrarë së paku pesë punonjës shëndetësorë.

Ky është sulmi i dytë i tillë në zonë, në më pak se tre muaj.

Zëdhënësi i guvernatorit të provincës Nangarhar, Attaullah Khoqyani, i tha Radios Evropa e Lirë se përveç të vrarëve, janë edhe katër persona të plagosur.

Zëdhënësi i policisë provinciale, Farid Khan, tha se viktimat janë qëlluar në tre lokacione të ndryshme të provincës Nangarhar, brenda dy orësh.

Përgjegjësinë për sulmet nuk e ka marrë asnjë grup, por edhe militantët talibanë, edhe ata të grupit Shteti Islamik janë aktivë në zonë.

LEXO EDHE:  “Mos jeto në Belgjikë meqë e do kaq shumë Shqipërinë”/Seldi acarohet me Robert Aliaj

LEXO EDHE:  "Mos jeto në Belgjikë meqë e do kaq shumë Shqipërinë"/Seldi acarohet me Robert Aliaj

Në muajin mars, ekstremistët e Shtetit Islamik në Afganistan kanë thënë se kanë qëlluar dhe vrarë tri gra, të cilat kanë qenë pjesë e një ekipi të vaksinimit kundër poliomelitit në Xhalalabad – kryeqytetin e provincës Nangarhar.

Pavarësisht përballjes me valën e tretë të koronavirusit, Qeveria afgane ka bërë përpjekje të vaksinojë 9.6 milionë fëmijë kundër poliomelitit, me ndihmën e Fondacionit për Fëmijë të Kombeve të Bashkuara – UNICEF.

Në vitin 2020, Afganistani ka raportuar për 54 raste të reja kundër poliomelitit.

Afganistani dhe Pakistani janë të vetmet vende në botë, ku poliomeliti vazhdon të jetë endemik. REL

LEXO TE PLOTE