Connect with Us

Katër mënyra për t’u siguruar që fjalëkalimet tuaja janë të sigurta dhe mbahen mend lehtë

Teknologji

Katër mënyra për t’u siguruar që fjalëkalimet tuaja janë të sigurta dhe mbahen mend lehtë

Publikuar

-

Katër mënyra për t'u siguruar që fjalëkalimet tuaja janë të sigurta dhe mbahen mend lehtë

Për më shumë se 15 vjet, ka pasur parashikime të ndryshme nga udhëheqësit e teknologjisë në lidhje me zhdukjen e fjalëkalimeve. Bill Gates e parashikoi atë përsëri në 2004 dhe Microsoft e ka parashikuar atë për 2021 . Ka pasur deklarata të shumta të ngjashme në mes, së bashku me kritikat e vazhdueshme të fjalëkalimeve si një mjet joadekuat i mbrojtjes.

Megjithatë fjalëkalimet mbeten një aspekt i zakonshëm i sigurisë kibernetike, diçka që njerëzit e përdorin çdo ditë. Për më tepër, fjalëkalimet ende nuk tregojnë ndonjë shenjë të zhdukjes. Por shumë njerëz ende i përdorin ato keq dhe duket se nuk janë në dijeni të praktikave të mira të rekomanduara.

Është shumë e zakonshme që ekspertët dhe kompanitë e sigurisë kibernetike të fajësojnë përdoruesit për përdorimin e dobët të fjalëkalimeve, pa njohur që sistemet lejojnë zgjedhjet e tyre të dobëta.

Shumë uebfaqe nuk ofrojnë udhëzime paraprake se si të zgjedhin fjalëkalimet që ata kërkojnë nga ne të kemi, ndoshta duke supozuar se i dimë këto gjëra tashmë ose mund t’i zbulojmë diku tjetër. Por fakti që njerëzit vazhdojnë të përdorin fjalëkalime të dobëta sugjeron se kjo është një këndvështrim optimist.

Këshilla të vjetruara

Përveç mungesës së udhëzimit, është e zakonshme të gjesh faqe në internet që zbatojnë kërkesat e vjetruara të fjalëkalimit. Ju ndoshta jeni njohur me sistemet që insistojnë në kompleksitetin e fjalëkalimeve, duke kërkuar shkronja të mëdha, numra ose karaktere speciale për t’i bërë fjalëkalimet më të forta (përgjigja jonë ndaj së cilës shpesh pasqyron videon më poshtë)

LEXO EDHE:  Dy mënyrat më të lezetshme si ta kombinoni pulovrën “oversize”

Sidoqoftë, udhëzimi aktual është të lejojë kompleksitetin, por jo ta kërkojë atë, dhe në thelb të konsiderojë forcën e fjalëkalimit si sinonim me gjatësinë e fjalëkalimit. Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike rekomandon krijimin e një fjalëkalimi të gjatë duke kombinuar tre fjalë të rastit, duke mundësuar diçka më të gjatë dhe më të paharrueshme se shumë zgjedhje standarde.

Rregullat që duhet të ndiqni

Sigurisht, duke theksuar mungesën e udhëzimeve efektive, do të ishte e paqartë të mbarosh pa ofruar në fakt disa. Udhëzimet e NCSC në lidhje me zgjedhjen dhe përdorimin e fjalëkalimeve janë renditur dhe shpjeguar shkurtimisht më poshtë:

-Përdorni një fjalëkalim të fortë dhe të veçantë për emailin tuaj – pasi kjo është shpesh rruga juaj për të hyrë në llogaritë e tjera.

-Krijoni fjalëkalime të forta duke përdorur tre fjalë të rastësishme – kjo do t’ju japë fjalëkalime më të forta dhe më të paharrueshme.

-Ruani fjalëkalimet tuaja në shfletuesin tuaj, kjo nuk iu lejon t’i harroni ose t’i humbni ato.

-Aktivizo vërtetimin me dy faktorë, kjo shton një element shtesë të mbrojtjes edhe nëse fjalëkalimi yt rrezikohet./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Apple në heshtje zbulon shtatë iphone të ri/ Aparat fotografik të madh dhe bojë rozë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë ka depozituar publikisht numrat e modeleve për iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max.

Regjistrimi u vërejt nga Consomac , i cili e gjeti atë në bazën e të dhënave të Komisionit Ekonomik Eurasian (KEE).

Ai zbuloi numrat e modelit të shtatë iPhone-ve të rinj të referuar si A2628, A2630, A2634, A2635, A2640, A2643 dhe A2645.

Kjo do të thotë që disa modele, si iPhone 13 Pro Max, mund të vijnë në variacione pak më të ndryshme.

Për shembull, mund të ketë një version 5G të disa prej telefonave.

Diapazoni i çmimeve mund të ndryshojë shumë nga i përballueshëm në fund të lartë.

Regjistrimi ka çuar në një konfuzion pasi nuk ka numra të mjaftueshëm të modelit për versione të ndryshme amerikane dhe ndërkombëtare të secilit telefon.

LEXO EDHE:  ‘Pika e zezë e vdekjes,’ mesazhi i fshehtë që bllokon iPhone-t: Ja ç’duhet të dini

LEXO EDHE:  'Pika e zezë e vdekjes,' mesazhi i fshehtë që bllokon iPhone-t: Ja ç’duhet të dini

Thashethemet dhe spekulimet sugjerojnë se Apple do të sjellë së paku një iPhone rozë.

Ashtu si me të gjitha thashethemet dhe parashikimet, ne nuk do ta dimë me siguri derisa të marrim fjalë zyrtare nga vetë Apple.

IPhone 13 mund të jetë padyshim një azhurnim në iPhone 12 për sa i përket disa veçorive, por do të duhet të presim deri në fund të këtij viti për të parë nëse estetika e tij është shumë më ndryshe.

Një thashethem sugjeron që iPhone i ri do të ketë një  ekran gjithmonë të ndezur .

Kjo veçori u diskutua në një video në  YouTube  nga EverythingApplePro EAP.

Rrjedhjet gjithashtu duket se konfirmojnë një nivel të tkurrjes në ekranin e përparmë dhe kamerat e pasme me madhësi të madhe me stabilizim të përmirësuar të imazhit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Katër karakteristika të fshehura të Instagramit që ndoshta nuk i dinit

Publikuar

-

Nga

Instagram ka miliarda përdorues, por shumë nuk do të dinë për të gjitha tiparet e tij ‘të fshehura’.

Ne kemi mbledhur katër nga më të mirat më poshtë që mund t’i provoni sot.

Shihni çdo postim në Instagram që ju ka pëlqyer ndonjëherë

Nëse jeni kurioz të lëvizni prapa përmes postimeve në Instagram që ju kanë pëlqyer në të kaluarën, atëherë kjo këshillë është për ju. Shkoni te profili juaj, klikoni në tre linjat horizontale në këndin e sipërm të djathtë dhe pastaj klikoni te “Cilësimet”.

Pastaj klikoni “Llogari” dhe pastaj “Postime që ju kanë pëlqyer”.

Fshehja e postimeve tuaja në Instagram

Kjo këshillë është e dobishme nëse nuk doni që një nga postimet tuaja të duket në profilin tuaj në Instagram por nuk doni ta fshini.

Instagram ju jep mundësinë për të arkivuar përmbajtjen tuaj, që do të thotë që ju mund të ndaloni të gjithë të tjerët ta shohin atë përveç jush.

Pastaj, nëse ndërroni mendje dhe doni që postimi të kthehet në profilin tuaj, thjesht hyni në dosjen tuaj të Arkivit dhe e merrni përsëri.

Për të arkivuar një postim në Instagram, thjesht duhet të shkoni te postimi në fjalë dhe të klikoni në tre pikat horizontale në qoshe.

LEXO EDHE:  ‘Pika e zezë e vdekjes,’ mesazhi i fshehtë që bllokon iPhone-t: Ja ç’duhet të dini

LEXO EDHE:  Serotonina/ Tre mënyra për të stimuluar hormonin e lumturisë

Jepni një sfond tekstit tuaj në Instagram Story

Nëse jeni duke luftuar për ta bërë tekstin të dalë në pah në imazhin që po postoni, atëherë ekziston një zgjidhje e thjeshtë.

Shkruani atë që dëshironi dhe pastaj klikoni në simbolin që duket si një A me shkëlqime në pjesën e sipërme të ekranit.

Ju duhet të vini re se teksti juaj tani ka një sfond dhe ju mund të ndryshoni ngjyrën e tij duke klikuar në rrotën e ngjyrave.

Hesht njerëzit që po ndjek

Mund të jetë e vështirë të heqësh ndjekjen e dikujt në Instagram, veçanërisht kur supozohesh të jesh shok. Nëse nuk doni më të shihni postimet e dikujt në Instagram, por nuk ndiheni sikur mund t’i fshini, atëherë duhet të provoni t’i heshtni Historitë dhe Postimet e tyre.

Shko te profili i personit që dëshiron ta heshtësh.

Klikoni në “Ndjekje”, pastaj kliko në “Hesht” dhe zgjidh “Postime” ose “Histori” ose të dyja.

Mund të çaktivizoni, duke ndjekur të njëjtat hapa./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Katër karakteristikat e fshehta të Instagramit që nuk i dini

Publikuar

-

Nga

Katër karakteristikat e fshehta të Instagramit që nuk i dini

Instagram ka miliarda përdorues, por jo të gji dinë karakteristikat e tij të fshehura. Më poshtë po iu renditim 4 prej tyre.

1-Shihni çdo postim në Instagram që ju ka pëlqyer ndonjëherë

Nëse jeni kurioz të lëvizni prapa përmes postimeve në Instagram që ju kanë pëlqyer në të kaluarën, atëherë kjo këshillë është për ju.

Shkoni te profili juaj, klikoni në tre pikat në këndin e sipërm të djathtë dhe pastaj klikoni te “Cilësimet”.

Pastaj klikoni “Llogari” dhe pastaj “Postime që ju kanë pëlqyer”.

2-Fshehja e postimeve tuaja në Instagram

Kjo këshillë është e dobishme nëse nuk doni që një nga postimet tuaja të duket në profilin tuaj në Instagram por nuk doni ta fshini. Instagram ju jep mundësinë për të arkivuar përmbajtjen tuaj, që do të thotë që ju mund të ndaloni të gjithë të tjerët ta shohin atë përveç jush.

Pastaj, nëse ndërroni mendje dhe doni që postimi të kthehet në profilin tuaj, thjesht hyni në dosjen tuaj të Arkivit dhe e merrni përsëri. Për të arkivuar një postim në Instagram, thjesht duhet të shkoni te postimi në fjalë dhe të klikoni në tre pikat në qoshe.

LEXO EDHE:  Facebook: Akses falas në internet për 100 shtete

LEXO EDHE:  FOTO/ Mazda nuk do ta prodhojë këtë makinë

Jepni një sfond tekstit tuaj në Instagram Story

Nëse jeni duke luftuar për ta bërë tekstin të dallohet në imazhin që po postoni, atëherë ekziston një zgjidhje e thjeshtë. Shkruani atë që dëshironi dhe pastaj klikoni në simbolin që duket si një “A” me shkëlqime në pjesën e sipërme të ekranit.

Ju duhet të vini re se teksti juaj tani ka një sfond dhe ju mund të ndryshoni ngjyrën e tij duke klikuar në rrotën e ngjyrave.

Fshih njerëzit që po ndjek

Mund të jetë e vështirë të heqësh ndjekjen e dikujt në Instagram, veçanërisht kur supozohesh të jesh miq.

Nëse nuk doni më të shihni postimet e dikujt në Instagram, por nuk ndiheni sikur mund t’i fshini, atëherë duhet të provoni të heshtni Tregimet dhe Postimet e tyre. Shko te profili i personit që dëshiron ta heshtësh. Klikoni në “Ndjekje”, pastaj kliko në “Hesht” dhe zgjidh “Postime” ose “Tregime” ose të dyja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE