Connect with Us

Karakteristikat e reja të WhatsApp në 2021/ Fotot “vetë-shkatërruese” dhe “Instagram Reels”

Teknologji

Karakteristikat e reja të WhatsApp në 2021/ Fotot “vetë-shkatërruese” dhe “Instagram Reels”

Publikuar

-

Karakteristikat e reja të WhatsApp në 2021/ Fotot “vetë-shkatërruese” dhe “Instagram Reels”

WhatsApp është një nga aplikacionet më të njohura të mesazheve në botë dhe mund të ketë karakteristika edhe më emocionuese. Ne kemi përmbledhur disa nga tiparet më të mira të përfolura që mund të vijnë në WhatsApp në 2021.

Instagram Reels në WhatsApp

Thashethemet kanë sugjeruar që WhatsApp mund të marrë një seksion të tërë kushtuar Instagram Reels.

Facebook tani zotëron Instagram dhe WhatsApp kështu që një bashkim nuk është i vështirë.Ekspertët e WhatsApp, WABetaIno, postuan në Twitter në lidhje me funksionin në mars të këtij viti.

Reels është në thelb përgjigjja e Instagram për videot e TikTok dhe përfshin krijuesit e përmbajtjeve që bëjnë klipe të shkurtra të tyre duke bërë një larmi aktivitetesh.

Fotografi vetëshkatërruese të WhatsApp

WhatsApp thuhet se është në procesin e testimit të një loje “vetëshkatërruese” të fotove dhe videove, e ngjashme me rivalin e saj Snapchat. Karakteristika u vërejt në versionin e ri beta të WhatsApp për Android.

LEXO EDHE:  Telefoni i së ardhmes?/ Pa porta ose butona dhe një ekran të lakuar në secilën anë

Ekspertët e WhatsApp, WABetaInfo shkroi në Twitter: “WhatsApp po punon për të prezantuar media vetë-shkatërruese me një përshkrim zyrtar, të disponueshëm në një azhurnim të ardhshëm!”Karakteristika do t’i kënaqë përdoruesit e WhatsApp të cilët dëshirojnë edhe më shumë privatësi por nuk mendohet se WhatsApp do të prezantojë një veçori të zbulimit të ekranit.

Mbështetje me shumë pajisje WhatsApp

Shumë tifozë të WhatsApp kanë kërkuar aftësinë për të përdorur WhatsApp në pajisje të shumta në të njëjtën kohë.Për shembull, mund ta keni në telefonin tuaj personal, telefonin tuaj të punës dhe laptopin tuaj.Disa përdorues të Android WhatsApp beta kanë vërejtur një tipar ‘sinkronizimi me një pajisje tjetër’ dhe mendojnë se platforma më në fund mund të jetë duke punuar në mbështetjen me shumë pajisje që ne të gjithë dëshirojmë.Vlen të përmendet se jo të gjitha tiparet e testuara në beta e çojnë atë në rrjedhën zyrtare WhatsApp./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Katër karakteristika të fshehura të Instagramit që ndoshta nuk i dinit

Publikuar

-

Nga

Instagram ka miliarda përdorues, por shumë nuk do të dinë për të gjitha tiparet e tij ‘të fshehura’.

Ne kemi mbledhur katër nga më të mirat më poshtë që mund t’i provoni sot.

Shihni çdo postim në Instagram që ju ka pëlqyer ndonjëherë

Nëse jeni kurioz të lëvizni prapa përmes postimeve në Instagram që ju kanë pëlqyer në të kaluarën, atëherë kjo këshillë është për ju. Shkoni te profili juaj, klikoni në tre linjat horizontale në këndin e sipërm të djathtë dhe pastaj klikoni te “Cilësimet”.

Pastaj klikoni “Llogari” dhe pastaj “Postime që ju kanë pëlqyer”.

Fshehja e postimeve tuaja në Instagram

Kjo këshillë është e dobishme nëse nuk doni që një nga postimet tuaja të duket në profilin tuaj në Instagram por nuk doni ta fshini.

Instagram ju jep mundësinë për të arkivuar përmbajtjen tuaj, që do të thotë që ju mund të ndaloni të gjithë të tjerët ta shohin atë përveç jush.

Pastaj, nëse ndërroni mendje dhe doni që postimi të kthehet në profilin tuaj, thjesht hyni në dosjen tuaj të Arkivit dhe e merrni përsëri.

Për të arkivuar një postim në Instagram, thjesht duhet të shkoni te postimi në fjalë dhe të klikoni në tre pikat horizontale në qoshe.

LEXO EDHE:  Ju tregojmë mënyrat si të bëni screenshot nga Snapchat-i pa e vënë re askush!

LEXO EDHE:  Ora inteligjente nga Facebook/ Do të përdoret për të ruajtur të dhënat tuaja shëndetësore

Jepni një sfond tekstit tuaj në Instagram Story

Nëse jeni duke luftuar për ta bërë tekstin të dalë në pah në imazhin që po postoni, atëherë ekziston një zgjidhje e thjeshtë.

Shkruani atë që dëshironi dhe pastaj klikoni në simbolin që duket si një A me shkëlqime në pjesën e sipërme të ekranit.

Ju duhet të vini re se teksti juaj tani ka një sfond dhe ju mund të ndryshoni ngjyrën e tij duke klikuar në rrotën e ngjyrave.

Hesht njerëzit që po ndjek

Mund të jetë e vështirë të heqësh ndjekjen e dikujt në Instagram, veçanërisht kur supozohesh të jesh shok. Nëse nuk doni më të shihni postimet e dikujt në Instagram, por nuk ndiheni sikur mund t’i fshini, atëherë duhet të provoni t’i heshtni Historitë dhe Postimet e tyre.

Shko te profili i personit që dëshiron ta heshtësh.

Klikoni në “Ndjekje”, pastaj kliko në “Hesht” dhe zgjidh “Postime” ose “Histori” ose të dyja.

Mund të çaktivizoni, duke ndjekur të njëjtat hapa./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Katër karakteristikat e fshehta të Instagramit që nuk i dini

Publikuar

-

Nga

Katër karakteristikat e fshehta të Instagramit që nuk i dini

Instagram ka miliarda përdorues, por jo të gji dinë karakteristikat e tij të fshehura. Më poshtë po iu renditim 4 prej tyre.

1-Shihni çdo postim në Instagram që ju ka pëlqyer ndonjëherë

Nëse jeni kurioz të lëvizni prapa përmes postimeve në Instagram që ju kanë pëlqyer në të kaluarën, atëherë kjo këshillë është për ju.

Shkoni te profili juaj, klikoni në tre pikat në këndin e sipërm të djathtë dhe pastaj klikoni te “Cilësimet”.

Pastaj klikoni “Llogari” dhe pastaj “Postime që ju kanë pëlqyer”.

2-Fshehja e postimeve tuaja në Instagram

Kjo këshillë është e dobishme nëse nuk doni që një nga postimet tuaja të duket në profilin tuaj në Instagram por nuk doni ta fshini. Instagram ju jep mundësinë për të arkivuar përmbajtjen tuaj, që do të thotë që ju mund të ndaloni të gjithë të tjerët ta shohin atë përveç jush.

Pastaj, nëse ndërroni mendje dhe doni që postimi të kthehet në profilin tuaj, thjesht hyni në dosjen tuaj të Arkivit dhe e merrni përsëri. Për të arkivuar një postim në Instagram, thjesht duhet të shkoni te postimi në fjalë dhe të klikoni në tre pikat në qoshe.

LEXO EDHE:  Ju tregojmë mënyrat si të bëni screenshot nga Snapchat-i pa e vënë re askush!

LEXO EDHE:  Telefoni LG G4 vjen me risi të reja

Jepni një sfond tekstit tuaj në Instagram Story

Nëse jeni duke luftuar për ta bërë tekstin të dallohet në imazhin që po postoni, atëherë ekziston një zgjidhje e thjeshtë. Shkruani atë që dëshironi dhe pastaj klikoni në simbolin që duket si një “A” me shkëlqime në pjesën e sipërme të ekranit.

Ju duhet të vini re se teksti juaj tani ka një sfond dhe ju mund të ndryshoni ngjyrën e tij duke klikuar në rrotën e ngjyrave.

Fshih njerëzit që po ndjek

Mund të jetë e vështirë të heqësh ndjekjen e dikujt në Instagram, veçanërisht kur supozohesh të jesh miq.

Nëse nuk doni më të shihni postimet e dikujt në Instagram, por nuk ndiheni sikur mund t’i fshini, atëherë duhet të provoni të heshtni Tregimet dhe Postimet e tyre. Shko te profili i personit që dëshiron ta heshtësh. Klikoni në “Ndjekje”, pastaj kliko në “Hesht” dhe zgjidh “Postime” ose “Tregime” ose të dyja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Helikopteri i NASA kryen me sukses udhëtimin e tij të shtatë

Publikuar

-

Nga

Helikopteri i NASA -s “Ingenuity” ka bërë fluturimin e tij të shtatë të suksesshëm në Mars, këtë herë duke u ulur në një fushë ajrore që ishte parë vetëm më parë nga një orbitër Marsi.

Helikopteri bëri udhëtimin e tij të suksesshëm më 6 qershor, më shumë se dy javë pas fluturimit të tij të fundit. “Një tjetër fluturim i suksesshëm”, shkroi NASA JPL në Twitter.

LEXO EDHE:  Soni godet me lëvizjen e rradhës/ Rikthen PlayStation
LEXO EDHE:  Soni godet me lëvizjen e rradhës/ Rikthen PlayStation

Helikopteri miniaturë fluturoi për 62.8 sekonda, duke udhëtuar 348 metra në jug përpara se të vendosej në një fushë të re ajrore.

Droni gjithashtu bëri një foto bardh e zi gjatë fluturimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE