Connect with Us

Drejtuesit e FSHF-së udhëtojnë personalisht, një tjetër supertalent pritet të vishet kuqezi

Kombëtare

Drejtuesit e FSHF-së udhëtojnë personalisht, një tjetër supertalent pritet të vishet kuqezi

Publikuar

-

Talenti 16 vjeçar i Shkëndijës, Dashmir Elezi është në optikën e Federatës Shqiptare të Futbollit. Paraqitjet e tij me tetovarët dhe besimi që Ernest Gjoka I kanë dhënë këtë edicion, kanë tërhequr vëmendjen e disa skuadrave. Në lidhje me djaloshin FSHF është duke punuar për ta afruar me skuadrën Kombëtare kuqezi.

Elezi për momentin bën pjesë te moshat U-17 të Maqedonisë së Veriut, ndërsa në ndeshjen e sotme ndaj Makedonia GP në Gorce kanë udhëtuar dy përfaqësues të FSHF si dhe një anëtar i Teutës për të folur në lidhje me idenë që djaloshi të vishet kuqezi.

Nuk përjashtohet mundësia që klubi durrsak ta bëjë për vete lojtarin, duke I ofruar një kontratë. Përfaqëesuesit nga Shqipëria do takojnë lojtarin dhe familjen e tij për t’i parashtuar projektin e Kombëtares kuqezi.

Edhe pse ende nuk I ka mbushur 17 vjeç, trajneri Gjoka I ka dhënë mundësinë Elezit të luajë disa ndeshje te kampionët e Shkëndijës, teksa ka shënuar edhe katër gola duke u bërë lojtari më I ri në historinë e kampionatit maqedon që gjen rrugën e rrjetës. Më herët mediet në Maqedoninë e Veriut kanë raportuar se Galatasaray dhe Fenerbahce kanë kërkuar informacion për lojtarin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Bogdani: Kam luajtur kundër Benzemasë dhe Ronaldos, ja për kë bëj tifo në Europian

Publikuar

-

Nga

Erion Bogdani, është i ftuar special i emisionit “EUROMANIA” të moderatores Enxhi Biba, në “Neës 24” dhe ka anlizuar ndeshjet e mbrëmshme, por jo vetëm ëhstë bdnalur edhe tek kualitetet e këtij europiani, siç edhe është Ronaldo. “Është një Europian ndryshe, me gola dhe raste të shumta. Më në fund po luhet me tifoza. Lojtarët që janë me emër, kur luajnë në praninë e tifozëve, japin maksimumin. Kemi parë CR7 që duket më aktiv në fushën e lojës në krahasim me Juventusin”.

“Më pëlqen dhe simpatizoj Italinë. Në drejtimin e trajnerit Mançini është duke zhvilluar lojëra të bukira. Nuk pëson gol, më ka entuziazmuar për ndryshimin e lojës që bën. Për mendimin tim, kryesorja te Italia është mesfusha. Luajnë mirë me topin, më pëlqen loja sulmuese.”

“Emocionet më të mëdhaja janë me fanellën e ekipit Kombëtar dhe golat që kam bërë me Shqipërinë. Çdo futbollist ka objektiv të jetë lider te ekipi Kombëtar. Portugalia dhe Franca janë skuadra të mëdha, që në gjirin e tyre kanë lojtarë të klasit botëror. Është kënaqësi e madhe të luash kundër tyre. Jam ndeshur kundër Ronaldos, Benzemasë dhe shumë emrave të tjerë të rëndësishëm.”

“Të dy kanë qenë të famshëm kur jemi përballur. Do të veçoja të 18 golave në Kombëtare. Kanë qenë një sadisfaksion i madh. Janë gola që kujtohen përherë.”

“Më vjen keq që nuk kam luajtur në Europian, por kam qenë pjesë e stafit të trajnerëve. Ishte një emocion shumë i madh dhe një gjë shumë e bukur. Shpresoj që ne të mos ndalemi vetëm te ai Europian.”

“Shpresoj të përsëritet historia, ne kemi tifoza të zjarrtë që na kanë përkrahur në të gjitha ndeshjet. Është një gjë e bukur jo vetëm për ata që luajnë, por për të gjithë Shqipërinë. Kemi grup të mirë lojtarësh, që luajnë me skuadra të forta, por duhet forca e grupit, që të japë maksimumin. Uellsi, nuk ka kualitet më të madh se ne. Janë ekipe si niveli i jonë, po të shikosh Uellsin apo Skocinë, kanë luftë sportive. Edhe Shqipëria duhet ta ketë një karakteristikë të tillë”.

“Është e vërtetë, Kemi mbrojtës shumë të mirë, por kemi dhe sulmues shumë të mirë. Rasti i Manajt. Ekipit shqiptar që përfaqësoi vendin tonë në Francë pjesa kryesore ishte grupi i bashkuar, nga minuta e parë deri kur mbaronte loja. Dhe me Danimarkën e bëmë këtë gjë, kishte shumë talente si Eriksen, por arritëm që të ishim ne në vend të Danimarkës në Kampionatin Europian.”

“Gjermania dhe Anglia janë 2 skuadra me histori në futbollin Europian. Me çfarë kemi parë në 3 ndeshjet e para Anglia më duket me më shumë ekuilibër në skuadër. Kemi parë një Gjermani që lë hapësira mbrapa dhe i jep përparësi fazës sulmuese. Varet kush do të gabojë më pak. E shikoj më të favorizuar Anglinë sepse luan në “Uembli”, por është nj ndeshje që mund të ndodhë gjithçka.”

“Anglia ka një nga qendërsulmuesit më të mirë në Europë dhe Botë. Këta lojtarë marrin përgjithësitë e tyre në ndeshjet delikate. Anglia ka ekuilibër, ka lojtarë të mirë. Herri Kejn nuk diskutohet që është lojtar i mirë dhe ai vetë e di që në këto 3 ndeshje, nuk do të luajë siç do të dëshironte, besoj që ndaj Gjermanisë, do të jetë një nga lojtarët kryesorë.”

“Edhe Portugali-Belgjikë do të jetë një ndeshje shumë të bukur, kanë lojtarë shumë të mirë në dispozicion. Prandaj është futboll i bukur, ka surprizat e veta. Në Francë, Portugalia me 3 barazimi mezi doli nga grupi dhe fitoi Europianin. Belgjika është favorite ndaj Portugalisë. Megjithatë është një ndeshje e hapur dhe e ekuilibruar.”

“Nuk ka fjalë të flasësh për Kristiano Ronaldon. Më përpara luante në të gjithë fushën, luante për ekipin, tani kemi një lojtarë, që sa herë që e prek topin, jep asist ose shënon.”

“Vitin e fundit me Juven ka bërë 30 gola në fushë. Me Ronaldon në fushë, e fillon ndeshjen 1-0. Gjithsesi shoh Belgjikën favorite, ka lojtarë shumë të fortë. Franca dhe Belgjika në krahasim me ekipet e tjera, kanë diçka më shumë. Por gjithsesi kampionati Europian është i bukur, sepse mund të ndodhë çdogjë.”

“Italia para 2 vitesh nuk mori pjesë në Botëror, filloi një revolucion. Në futboll, gjërat nuk bëhen në mënyrë të shpejtë. Për këtë ecuri ka meritë trajneri Mançini. Po luajnë në një mënyrë që askush nuk e priste. Asnjë ekip i fortë nuk ka qejf të përballet me Italinë. Ndeshja me Austrinë, është një ndeshje që Italia i ka të gjitha mundësitë për ta kaluar. Për herë të parë, Italia nuk është në presion, për të fituar Europianin. Ka zhvilluar lojëra të mira, që kanë rritur pretendimet. Bashkë me Belgjikën dhe Francën, mund të jenë pretendentë.”

“Nëse kalon Austrinë, Italia do të luajë kundër Belgjikës ose Portugalisë, aty do të shikohet Italia. Unë shpresoj të shikojmë në fushë edhe Kielinin, i jep siguri repartit të mbrojtjes. Italia është skuadër që do t’i japë besdi të gjitha skuadrave”, – përfundoi Bogdani prononcimin e tij…

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Amir Abrashi largohet nga Frajburgu, mesfushori i Kombëtares surprizon me klubin e ri

Publikuar

-

Nga

Amir Abrashi është lojtari më i ri i Grasshoper. Ka qenë vetë klubi  zviceran që ka njoftuar firmën me mesfushorin e Kombëtares shqiptare.

Abrashi rikthehet kështu te Grasshoper, aty ku shpërtheu para 11 viteve. 31 vjeçari kaloi 5 sezone me zviceranët para se të transferohej në Gjermani tek Frajburgu.

Abrashi kalon te Grasshoperi si lojtar i lirë, pasi i përfundoi kontrata me Frajburgun dhe ka firmosur për dy vite.

“Gjithmonë kam dashur të rikthehet te Grasshoperi dhe tani ishte koha e duhur për ta bërë këtë. Mezi po pres të rikthehem në shtëpi”, tha Abrashi në fjalët e para pas zyrtyarizimit.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Andi Lila: Për mua dhe kombëtaren e brezit tim do shkruajë historia

Publikuar

-

Nga

Krahasimi ndër vite mes dy ekipesh është gjithmonë shumë i vështirë për t’u bërë, pasi ndikojnë talenti, forma e momentit e sidomos rezultatet. Por Andi Lila është i bindur se përfaqësuesja aktuale, ka më shumë talent në gjirin e saj sesa ajo që arriti objektivin historik të kualifikimit në Euro 2016.

Në “Euromania”, Lila veçoi cilësitë e lojtarëve aktualë dhe bindjen që ka se Shqipëria do të kthehet përsëri në skena kaq të rëndësishme. Por njëkohësisht, ai vlerësoi se si të parët e kualifikuar, ai dhe të gjithë ata që çuan Shqipërinë në Euro 2016, do të kujtoheshin gjatë.

“Skuadra e tanishme me skuadrën që ishim ne, mendoj se kjo skuadër që është sot ka shumë talent. Jam plotësisht i bindur që Kombëtarja shqiptare e futbollit do të përfaqësohet në vitet e ardhshme në evenimente kaq të mëdha. Jam me fat unë dhe brezi im se jemi të parët që shkuam në një eveniment kaq të madh dhe mendoj se të gjithë shqiptarët e historia do të shkruajë për ne sepse hera e parë mbahet mend gjatë”, tha Lila.

LEXO TE PLOTE