Connect with Us

Çfarë tregon ngjyra e preferuar për karakterin tuaj?/ Zbulojeni tani

Kuriozitete

Çfarë tregon ngjyra e preferuar për karakterin tuaj?/ Zbulojeni tani

Publikuar

-

Çfarë tregon ngjyra e preferuar për karakterin tuaj?/ Zbulojeni tani

Ngjyra që preferoni mund të zbulojë më shumë detaje rreth karakterit tuaj. Për shembull, nëse ju pëlqen të vishni rroba të kuqe , mund tëthemi që jeni një person dominues. Por ka më shumë ngjyra dhe ato mund të ndikojnë në sjelljen dhe disponimin tuaj dhe lënë një përshtypje tek të tjerët në mënyra të ndryshme.

Le të shohim se çfarë do të thotë secila ngjyrë për karakterin tuaj.

E kuqe

Po, ngjyra e kuqe mund të tregojë mbizotërim. Studiuesit kanë zbuluar se atletët që veshin këtë ngjyrë kanë 5% më shumë gjasa për të fituar. Shkakton një rrahje zemre dhe një rritje të testosteronit dhe, si rezultat, mund të përmirësojë performancën.Një zbulim interesant është se kamerieret me një uniformë të kuqe marrin më shumë këshilla nga burrat . Studimet konfirmuan se kjo ngjyrë tërheq burrat. Ka një lidhje me dashurinë dhe pasionin. Pra, nëse dëshironi të jeni në qendër të vëmendjes, vishni rroba me ngjyrë tëkuqe.

Vjollcë

Ngjyra vjollcë është e lidhur me mbretër dhe ceremonitë mbretërore. Përveç kësaj, lë përshtypjen e magjisë dhe fantazisë. Ngjyra e purpurt stimulon krijimtarinë dhe sjell paqe, por në të njëjtën kohë, lidhet me të qenit i ndjeshëm dhe emocional.

Portokalli

Nëse ju pëlqen ngjyra portokalli dhe e përdorni shumë, mund të jeni shumë energjikë. Kjo ngjyrë përdoret edhe për pilula sepse është një stimulues i mirë .Është shumë i fuqishëm dhe mund të shoqërohet me një mjedis të gjallë shoqëror. Gjithashtu portokalli sjell eksitim dhe energji. Kjo është ndoshta arsyeja pse shumë ekipe sportive e përdorin atë për uniformat e tyre.

E bardha

Një person që i pëlqen e bardha dëshiron një ndjenjë kënaqësie. Ata priren të jenë të organizuar, logjikë dhe të orientuar drejt detajeve në punë. Ngjyra mund të shoqërohet me pavarësinë në krijimin e gjërave.Gjithashtu, mund të shkaktojë një ndjenjë  pastërtie dhe thjeshtësie . Ndoshta është për shkak të këtyre cilësive që disa kompani pëlqejnë ta përdorin atë. Për shembull, Apple ka një sfond të thjeshtë të bardhë .

LEXO EDHE:  Situata nga Covid/ Epidemiologu: Kalimi i infeksionit siguron mbrojtje njësoj si vaksina

E zezë

Thjeshtë ngjyra e kufijve dhe e  autoritetit. Është e fortë dhe mund të shkaktojë një ndjenjë elegance, formaliteti dhe misteri. E zeza reflekton një farë praktike dhe realizmi në botë, prandaj përdoret kaq shumë nga njerëzit që duhet të ndjekin një kod veshjeje në vendin e tyre të punës. Një person që i pëlqen e zeza mund të shoqërohet me dikë që dëshiron kontroll dhe pavarësi.

Blu

Lloji i personit që i pëlqen bluja mund të jetë idealist, i besueshëm, autonom dhe i zhytur në mendime në punën krijuese. Ata priren t’u kushtojnë vëmendje detajeve, të bëhen perfeksionistë dhe të kenë sjellje të patëmetë. Rekrutuesit mund të kërkojnë kandidatë që zgjedhin rroba blu për pozicione me stres të lartë, thonë ekspertët.

E verdha

Dikush që e do të verdhën ka një dëshirë për aventura. Nëse e bardha ka të bëjë me pavarësinë, atëherë e verdha ka të bëjë me lirinë. Ngjyra mund të shoqërohet me humor, spontanitet, optimizëm dhe pasion. Këta njerëz priren të jenë krijues, por impulsivë.

Jeshile

Ne e shoqërojmë gjelbërimin me paratë dhe perimet, por studiuesit thonë se personat që pëlqejnë ngjyrën jeshile janë njerëz me natyrë që kanë dëshirë për siguri. Jeshilja mund të shoqërohet me suksesin. Si efekt fizik, ngjall relaksim dhe qetësi. Është gjithashtu një ngjyrë freskuese.

Rozë

Rozë ka qenë e lidhur me  zbutjen e agresionit, kështu që ju ndoshta nuk do të shihni një kriminel me një kostum rozë. Kjo ngjyrë dihet gjithashtu se është një rregullator i mirë i humorit dhe e bën dikë të duket më qetësues ndërsa e vesh. Lidhjet kryesore që krijon ngjyra rozë janë dashuria, ndjeshmëria, bujaria dhe mirësia. Gjithashtu, kjo ngjyrë mund të zgjojë një dëshirë për të mbrojtur një person që gjithashtu pëlqen ngjyrën rozë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Foto- Dalin pamjet nga tunelet vullkanike/ Mendohet se fshihen dokumente sekrete të nazistëve

Publikuar

-

Nga

Foto- Dalin pamjet nga tunelet vullkanike/ Mendohet se fshihen dokumente sekrete të nazistëve

Një grup kërkuesish në Poloni kanë dalë me një teori të re sipas të cilës dokumente të rëndësishme të Gestapos janë fshehur në një rrjet tunelesh të ndërtuara nga nazistët brenda një vullkani të vjetër.

Shoqata e “Upper Lusatia” bën me dije se ka zbuluar një dokument në arkivat lokale që tregon vendndodhjen e tuneleve në qytetin e Lubanit në jug të Polonisë.

Por edhe pse janë ndërmarrë shumë ekspedita për të eksploruar tunelet, shumë prej tyre janë të paaksesueshme. Kjo ka rritur më shumë shpresën se brenda tyre fshihen shumë sende me vlerë.

LEXO EDHE:  Foto/ 8 buzëkuqët më të preferuar nga femrat për vitin 2017
LEXO EDHE:  Si e mbani në dorë smartfonin? Ja çfarë tregon kjo për personalitetin tuaj

Mundësia se brenda këtyre tuneleve fshihen dokumente të Gestapos bazohet në një dëshmi të ish oficerit, Kurt Heinemeyer.

I vendosur në qytetin e Krakovit nga janari i vitit 1940 deri në janar të 1945, pas arrestimit nga aleatët, Heinemeyer iu tha hetuesve se një pjesë e dokumenteve të Gestapos u çuan në qytetin Czerëona Woda, ku u shkatërruan.

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Këshillat e psikoterapistëve/ Si të shmangni njerëzit që iu shterojnë energjitë?

Publikuar

-

Nga

Këshillat e psikoterapistëve/ Si të shmangni njerëzit që iu shterojnë energjitë?

Nëse keni pranë vetes dikë që ankohet gjithmonë se ka probleme dhe se ka nevojë për ndihmën tuaj dhe ju krijon një gjendje të rëndë mendore dhe emocionale është momenti që ta largoni nga vetja.

Për këtë arsye Bright side ju ofron disa këshilla që mund të ndiqni për të larguar nga vetja një person që ju shteron energjinë.

1-Mos u mundoni t’iu ofroni një zgjidhje.

Kur dikush vjen tek ju me problemet e tyre, mos u përpiqni t’i  rregulloni ato. Ajo që mund të bësh është t’i mbështesësh ata emocionalisht, por nuk ke pse të luash rolin e një terapisti ose prindi që zgjidh të gjitha problemet e tyre për ta.

2-Sugjerojini ndihmë profesionale.

Nëse një person ankohet vazhdimisht për jetën e tij, ata janë gjithmonë të pakënaqur për diçka dhe nuk duket se ka një fund – kjo mund të jetë një shenjë që personi ka nevojë për ndihmë psikologjike . Ndërsa mund t’i mbështesni emocionalisht përkohësisht, kjo nuk do të rregullojë shkakun kryesor të të gjitha problemeve të tyre, të cilat mund të jenë çështje me shëndetin mendor.

3-Kufizoni kontaktin me ta

LEXO EDHE:  Foto/ 8 buzëkuqët më të preferuar nga femrat për vitin 2017

LEXO EDHE:  Situata nga Covid/ Epidemiologu: Kalimi i infeksionit siguron mbrojtje njësoj si vaksina

Mundohuni të kufizoni kohën që kaloni me njerëz që ju lodhin emocionalisht. Për shembull, mund të vendosni të mos u përgjigjeni mesazheve të tyre nëse ata ju shkruajnë herët në mëngjes, natën vonë ose gjatë fundjavës.

4-Vendosini kufij

Njerëzit që ju shterojnë energjinë shpesh nuk i kuptojnë kufijtë tuaj . Ata mund të flasin me ju për tema për të cilat nuk ndiheni mirë të diskutoni, të paraqiten pa pritur në shtëpinë tuaj ose t’ju telefonojnë me problemet e tyre kur jeni në punë. Në varësi të asaj se sa afër jeni me një person të tillë dhe sa energji jeni të gatshëm të shpenzoni për të, shpjegojini ata se cilat janë kufijtë tuaj.

5-Merrni parasysh distancimin

Nëse vini re se marrëdhënia me personin që ju harxhon energjinë ka një efekt jashtëzakonisht negativ në shëndetin tuaj mendor dhe ju vërtet vuani nga ajo, do të ishte një ide e mirë ta  hiqni atë person nga jeta juaj. Nëse marrëdhënia është toksike dhe ata ju përdorin për tu ndjerë më mirë me veten e tyre pa dhënë asgjë nuk ia vlen të qëndroni pranë tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Paralajmërimi i studiuesve/ Rreziku që iu kanoset burrave që nuk kanë një martesë të lumtur

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi i studiuesve/ Rreziku që iu kanoset burrave që nuk kanë një martesë të lumtur

Nëse e gjeni veten të bllokuar në një martesë të pakënaqshme, studimi i ri nga Izraeli sugjeron që duhet të merrni një terapi martese ose rrezikoni vdekjen e hershme.

Duke eksploruar të dhëna të gjera shëndetësore, një ekip nga Universiteti i Tel Aviv gjurmoi vdekjet dhe shkaqet e vdekjes së më shumë se 10,000 burrave Izraelitë .

Të jesh i pakënaqur me martesën tënde, apo edhe ta perceptosh martesën tënde si të keqe, shkaktoi vdekjen e shumë burrave nga kushtet cerebrovaskulare (CVA), të tilla si goditje në tru, ose bllokim të arterieve.

Ata burra që nuk ishin të kënaqur nga martesa e tyre kishin 69.2 përqind më shumë të ngjarë të vdisnin nga goditja në tru se sa ata që ishin të lumtur në martesën e tyre, zbuluan autorët.

LEXO EDHE:  Nga Gjykata e Lartë në atë të Faktit/ Alma Kodraliu, gjyqtarja që jeton me qira

LEXO EDHE:  Situata nga Covid/ Epidemiologu: Kalimi i infeksionit siguron mbrojtje njësoj si vaksina

Kur merreshin parasysh të gjitha rastet e vdekjes së parakohshme mes burrave, shkalla e vdekjes ishte 19 përqind më e lartë tek burrat që thanë se martesa e tyre ishte e pakënaqshme.

Autorët e studimit thonë se autoritetet shëndetësore duhet të promovojnë terapinë martesore si një mënyrë për të përmirësuar shëndetin e burrave dhe për t’i ndihmuar ata të jetojnë më gjatë. / CNA.al

LEXO TE PLOTE