Connect with Us

Luli i kthehet gjumit/ U lodh duke luftuar

Satire Politike

Luli i kthehet gjumit/ U lodh duke luftuar

Publikuar

-

Lulzim Basha, kreu i Partisë Demokratike, i cili humbi bindshëm në zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit, është zhdukur.

Që prej tre ditësh ai nuk ka dalë më në publik, ka shkëputur çdo komunikim mediat, me publikun, me demokratët, të cilëve me 26 Prill, iu foli për betejë dhe për luftë.

Pas 5 Majit, ku bëri homazhe tek Varrezat e Dëshmorëve, Lulin sikur e përpiu dheu.

Duket, se Luli i është rikthyer gjumit, pasi i siguroi dhe katër vite në Opozitë.

Pasi gënjeu demokratët se do ti çonte drejt fitores, pasi doli e tha se kishin fituar, tha se nuk i njihte zgjedhjet dhe në fund tha, se do të shkojë në Shtator në Kuvend, Luli duke se i është rikthyer habitatit të tij, gjësë, që di të bëjë më mirë, gjumit.

Kjo ishte lufta e Lulit, që të mashtronte demokratët se kishin fituar dhe të zgjaste qëndrimin në karrigen e PD, me të ashtuquajtura padi apo edhe me kërkesën abstrakte për ripërsëritje zgjedhjesh në 9 qarqe.

LEXO EDHE:  Reforma zgjedhore/ Shehi: Basha na ka premtuar

Shumë luftoi Luli këto ditë për t’iu rikthyer gjumit. Me Lulin në krye, PD e ka të sigurtë Opozitën e përjetshme.

Partia Demokratike fitoi 59 mandate në zgjedhjet e 25 Prillit dhe pavarësisht ndonjë incidenti të vogël, procesi zgjedhor nuk pati probleme.

Këtë fakt e konstatoi edhe Basha ditën e zgjedhjeve, ndërsa e cilësonte si ditë feste, ku kishte lindur dielli.

Megjithëse më herët kishte paralajmëruar humbjen duke mbirë me të tijtë në derë të SPAK-ut me padi, ku pretendohej për pazare zgjedhore.

Të gjitha këto ia kanë lëkundën gjumin, ndaj Luli ishte i detyruar  flinte në këmbë dhe fliste për beteja dhe luftë.

Por, tashmë kur zgjedhjet kanë përfunduar me kohë, rezultatet janë certifikuar, koha është ngrohur, Luli s’mund ta privojë veten nga gjumi, në karrigen e kryetarit të PD./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Foto-“Krimi, krimi, kokat hëngshin me njëri-tjetrin”/ Rrjeti “kryqëzon” Ramën

Publikuar

-

Nga

Ngjarjet e rënda kriminale kanë tronditur vendin, gjatë ditëve të fundit, sidomos në Vlorë.

Por, ndërsa vrasjet vijonë të trondisin opinionin dhe situate duket se ka dalë jashtë kontrollit, faqet e humorit në rrjetet sociale, kanë risjellë në vëmendje një deklaratë të kryeministrit Edi Rama, kohë më parë I cili thoshte “kokat e njëri tjetrit hëngshin”.

LEXO EDHE:  Krasniqi “u nxjerr bojën” politikanëve/ Po amnistojnë abuzimet e njëri-tjetrit

LEXO EDHE:  Krasniqi "u nxjerr bojën" politikanëve/ Po amnistojnë abuzimet e njëri-tjetrit

Vetëm se e para, nga vrasjet mes kriminelëve rrezikohen edhe qytetarët, dhe e dyta, në prag të nisjes së sezonit turistik, ky nuk është një imazh i mirë për Shqipërinë.

Në mungesë të një përgjigje nga shteti, rrjeti ka ironizuar nëpërmjet memeve.

Për më tepër shikoni galerinë e fotove më poshtë:/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

“Rrini pa merak, Rama më mësoi si manipulohen zgjedhjet”/ Plas humori në rrjet, fotot që nuk duhen humbur

Publikuar

-

Nga

Situata e zgjedhjeve të brendshme në Partinë Demokratike, nuk i ka shpëtuar faqeve të humorit në rrjetet sociale, të cilat kanë ironizuar nëpërmjet memeve.

Kreu i PD-së Lulzim Basha, edhe pse në 25 prill shënoi dështimin e radhës, jo vetëm që nuk jep dorëheqjen, por rikandidon për tu rizgjedhur kryetar, ndërkohë që është në karrigen e kryetarit.

LEXO EDHE:  Vrasja e Klodian Rashës/ Basha nga Vlora: Përgjegjës janë Rama dhe Sandër Lleshaj

LEXO EDHE:  Reforma zgjedhore/ Shehi: Basha na ka premtuar

Këtë radhë nuk luajti as lojën “ngriva-shkriva” si në vitin 2017, por duke vënë në shërbim të tij gjithë administratën, duket se ka përgatitur farsën e radhës në 13 qershor.

Ndaj edhe në rrjet, duket se gara për drejtimin e PD-së është marrë me shumë sportivitet.

Më poshtë disa nga memet më pikante.

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Lajthit Petrit Vasili…

Publikuar

-

Nga

Peçua, Peçua more Peçua, Peçua i Metës mo paska lajthitur.

Ja kështu thonë nëpër Tiranë e të tërë qeshin e gajasen me këtë personazhin më qesharak të politikës shqiptare, që pasi e mbylli me 360 votat e fituara në të gjithë qarkun e Tiranës, nuk rri pa u kruar edhe me komentet e tij në Facebook.

Njëri nga rastet më qesharake është i ditëve të fundit.

Jakup Gjoca me anë të një mesazhi të postuar ne faqen e tij, uron zonjën Irena Beqiraj me rastin e ditëlindjes.

Mirëpo nuk të le rradhë Petrit Vasili, gjithollogu i kudogjendur që nuk le rast pa treguar se sa torrollak është.

LEXO EDHE:  “Vetëm ai që fle dhe gërhet nuk është i gabueshëm”/ Ahmetaj ironizon Bashën

LEXO EDHE:  Zëri i Amerikës zbulon emrat e ambasadorëve/Kë paralajmëroi Basha me tone të ashpra

Sepse truthari ka bërë një koment duke i thënë Jakupit “ të falenderoj mik”, paçka se Jakupi nuk e kishte fare me Vasilin, pasi urimi i tij i adresohej Zonjës Irena.

E si për t’i vënë kapak muhabetit, pas lajthitjes së Peço Vasilit ndërhyn njëri nga komentuesit e rradhës: “Gëzuar o Petrit po më duket nuk e kishte me ty zotëria”.

Ironia për lajthitjen e rradhës është përgjigja më e mirë në raste të tilla për njerëz si Petrit Vasli, njëri prej karagjozëve të politikës shqiptare vlera e të cilit nuk është më shumë se 360 vota!

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: