Connect with Us

“Ju pata paralajmëruar”/ Evi Kokalari “dush të ftohtë” deputetit të Bashës

Politikë

“Ju pata paralajmëruar”/ Evi Kokalari “dush të ftohtë” deputetit të Bashës

Publikuar

-

Evi Kokalari nxjerr faktet/ Basha loboi kundër Berishës

Aktivistja e njohur shqiptare, e cila jeton në SHBA, Evi Kokalari, i ka bërë “dush të ftohtë” deputetit të sapozgjedhur të Lulzim Bashës.

Ai është Kreshnik Çollaku, pjesë e grupit të PD –së, që pak ditë më parë festoi humbjen me degën numër 2 të PD në Tiranë.

Ndërkohë nga ana tjetër flet për përsëritje të zgjedhjeve në 9 Qarqe, pa asnjë provë por me letra e fjalë boshe.

Ka qenë aktivistja Evi Kokalari që e ka ‘mbështetur”, me shpatulla pas murit, Çollakun, i cili pasi ka tentuar të reagojë, është “zhdukur”, nga qarkullimi, në rrjetin e tij social.

“Po i kërkoni Ramës të ri-bëj zgjedhjet!? E kupton Kreshnik që kjo lloj apatie në llogjikë është arsyeja që shumë kërkojnë ndryshim në udhëheqjen e PD-së?”, i ka shkruar Kokalari-Çollakut.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e Lulit/ Të gjithë humbësat po fitojnë në Republikën e Re

Më tej ajo zbulon paralajmërin që i kishte bërë më herët Bashës për të marrë mesa me qëllim që moa ta pësonin me 25 Prill.

“Ta kam thënë që në Nëntor që të njëjtën gjë do t’ju bëjnë edhe ju me 25 Prill. Si ti dhe Basha keni thënë publikisht që është e pa mundur. E pra, atëherë ishte koha të merrnit masat dhe nuk i morët. Në vënd që të përgëzonit Joe Biden, duhet të fokusoheshit në problemet në terren, gjë që duket qartë nuk e bëtë”, shkruan Kokalari.

Pas kësaj deklarate, Çollaku ëhstë tërhequr duke mos dhënë më asnjë përgjigje./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dorëheqja e Gramoz Ruçit/ Spiropali: Leksion i madh politik

Publikuar

-

Nga

Dorëheqja e Gramoz Ruçit/ Spiropali: Leksion i madh politik

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, thotë se dorëheqja e Gramoz Ruçit nuk ka lidhje me rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit në qarkun e Fierit, ku PS mori 9 mandate dhe nuk arriti objektivin e vendosur për 10 – 11 deputetë.

Në një intervistë me gazetarin Lutfi Dervishi në emisionin “Përballë”, Spiropali e quajti një leksion të madh politik largimin e Ruçit.

“Nuk është kjo arsyeja sepse Gramoz Ruçi e ka fituar mandatin e tij ne Fier ashtu siç dhe kanë marrë 9 mandate në mandatin e tretë të PS. Akti i Ruçit ishte një vendim i lartë. Unë besoj fort që është një leksion i madh politik, një akt që e nderon Gramoz Ruçin jo vetëm brenda partisë politike që i përket por në skenën politike shqiptare akte të tilla janë të rralla”, tha Spiropali.

LEXO EDHE:  “Bëje protestën 48 orëshe”/ Qytetari i bën kërkesën e papritur Bashës

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e Lulit/ Të gjithë humbësat po fitojnë në Republikën e Re

Ajo shtoi se largimi i Ruçit bëhet edhe më i lavdishëm pasi është në kontrast të thellë me atë që po ndodh në PD.

“Dy forca politike që në 30 vjetorin e tyre po lëvizin në drejtime krejt të kundërta.

Është në kontrast të thellë me atë që po ndodh brenda Partisë Demokratike dhe kjo e bën edhe më të lavdishëm aktin e tij. Gramoz Ruçi është nga ata politikanë që kurrë nuk është kapur me thonj pas karriges. Mosha e tij të cilën e dha dhe si arsye por edhe pozicionet që ka mbajtur. Kulmi i karrierës së tij është i mjaftueshëm për ti dhënë atij kohën që të dali nga politika i qetë, pa fantazma që e ndjekin nga pas pa frikë dhe pa e përdorur Partinë Socialiste si mburojë”, tha Spiropali në Përballë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shkarkimi i Metës/ Spiropali: PS e hapur të diskutojë emra me opozitën

Publikuar

-

Nga

Shkarkimi i Metës/ Spiropali: PS e hapur të diskutojë emra me opozitën

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, thotë se mazhoranca është e gatshme të bashkëpunojë me opozitën për emrin e një Presidenti të ri konsensual.

E ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi, Spiropali tha se qeveria është gati për tu ulur në një tryezë me opozitën për këtë çështje.

“Ne jemi të gatshëm që me opozitën në Parlament këtë radhë të diskutojmë, të ulemi në tryezë të marrim propozime nga të gjitha palët për emrin e një Presidenti konsensual. Jemi të gatshëm të marrim prej tyre opsione, të diskutojmë emra, të diskutojmë parimisht kriteret që duhet të plotësojë Presidenti”, tha Spiropali.

LEXO EDHE:  Basha vijon të numërojë dështimet e Ramës/ “Ka shkatërruar të ardhmen evropiane të vendit”

LEXO EDHE:  “Bëje protestën 48 orëshe”/ Qytetari i bën kërkesën e papritur Bashës

Sipas Spiropalit, PS e shkarkoi Ilir Metën jo me emocion por për shkak të shkeljes së rëndë të kushtetutës.

“Përkundrazi kemi qënë të zhveshur nga çdo lloj emocioni për Ilir Metën. Ne e kemi shkarkuar me një raport më shumë se 120 faqe të detajuar mbi shkeljet e tij të kushtetutës”, theksoi Spiropali./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ka aftësi si lider”/ Nishani: Basha rrezikon edhe zgjedhjet e ardhshme

Publikuar

-

Nga

“Nuk ka aftësi si lider”/ Nishani: Basha rrezikon edhe zgjedhjet e ardhshme

Kryetari i Këshillit Kombëtarë të PD, Bujar Nishani është shprehur se fitorja e Bashës është një tregues që dhe në zgjedhjet e tjera do jemi opozitë.

I ftuar sonte në ABC news ai ka theksuar se me marrjen e kreut të PD për herë të parë Basha është parë si risi, por që në këto tetë vite nuk e ka treguar asnjë moment këtë.

“Në historinë e PD nuk ka pasur asnjë rast që të jetë tre mandate në opozitë dhe me risk të lartë të humbë dhe zgjedhjet e ardhshme.

LEXO EDHE:  Afera e inceneratorëve/ Balluku: Jemi totalisht të kthjellët, PD s’ka fakte

LEXO EDHE:  “Bëje protestën 48 orëshe”/ Qytetari i bën kërkesën e papritur Bashës

Që nga dita që Basha ka ardhur në krye të PD unë e kam pa me simpati por e kam pa se ai nuk ka treguar aftësi që të tregojë se është lider, nuk ka një projekt për të konkluduar fitues.

PD nuk e ka garën me LSI por me PS për të dalë fituese. Partia demokratike nuk ka asnjë moment dhe asnjë investim fitues në këto tetë vite”, ka thënë ai./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE