Connect with Us

Zbulohen këshilltarët izraelitë të Ramës e Bashës/ Kush janë strategët elektoralë të palëve

Politikë

Zbulohen këshilltarët izraelitë të Ramës e Bashës/ Kush janë strategët elektoralë të palëve

Publikuar

-

Për gati një vit, një nga mbrojtësit më të hapur të Kryeministrit Benjamin Netanyahu ka mbajtur heshtje pothuajse totale.

Më 24 maj, 2020, Jonatan Urich, një zëdhënës i Likud, këshilltar i ngushtë i kryeministrit izraelit dhe mikut të djalit të Netanyahut, Yair, postoi katër postime në Twitter në mbështetje të kryeministrit, i cili atë ditë pritej të dilte në gjyq si kryetar qeverie.

Pas kësaj ai ndaloi postimet, llogaria e tij në Instagram u “shua”dhe ai nuk po u përgjigjej më pyetjeve të gazetarëve.  Pas raundit të tretë të zgjedhjeve të Izraelit, ai deklaroi në TV se Netanyahu kishte arritur fitoren më të madhe në historinë e Izraelit.

Atëherë, ku shkoi Urich?
Në Shqipëri, dhe sa duket ai nuk ishte vetëm.

Fushatë për Ramën apo për Bashën?

Më 25 Prill, Kryeministri Edi Rama,  fitoi  kundër Lulzim Bashës, kreut të Partisë Demokratike. Basha, është përballur kundër Ramës, në disa zgjedhje lokale dhe kombëtare gjatë viteve të fundit.

Socialistët fituan mjaft vota në zgjedhjet e 25 prillit për të marrë 74 nga 140 vendet e parlamentit shqiptar, duke marrë shumicën e votave. Partia Demokratike fitoi 59 vende, që do të thotë se ajo do të vazhdojë të drejtojë opozitën së bashku me një pjesë të partive të vogla.

Prapa skenave të të dy kandidatëve ishin kontigjentet e operativëve politikë izraelitë që importuan fushata të stilit Izraelit në Shqipëri, duke përfshirë strategjitë për drejtimin e angazhimit të votuesve, përdorimin e mediave sociale dhe shënjestrimin e audiencave.

Anketuesit dhe strategët izraelitë janë bërë një shtyllë kryesore gjatë zgjedhjeve në Shqipëri dhe vendet e tjera të Evropës Lindore, duke përfshirë Serbinë, Ukrainën, Kosovën dhe Rumaninë – që bëjnë punë jo ndryshe nga këshilltarët politikë të SH.B.A.-së.

LEXO EDHE:  Kryemadhi tregon "pengun" e Metës/ “Ka filluar ta vrasë ndërgjegjja”

Vetë Urich këtë herë ishte në anën e humbjes, duke këshilluar Bashën së bashku me Asaf Shariv, një ish-këshilltar i komunikimit i kryeministrit të ndjerë Ariel Sharon dhe ish-konsulli i Izraelit në New York; Israel Einhorn, një ekzekutiv i reklamave dhe këshilltar i Netanyahu; dhe Adi Timor, një konsulent komunikimi me ekspertizë në fushatat ndërkombëtare, përfshirë Afrikën. Ndërsa Urich pretendoi se Netanyahu kishte fituar një fitore të paparë, Rama në të vërtetë bëri histori, duke u bërë kryeministri i parë tre herë në historinë e vendit.

Ai që ndihmoi fushatën e Ramës ishte Tal Silberstein, i cili shërbeu si këshilltar strategjik i Gideon Sa’ar në fushatën e marsit 2021 dhe ka qenë një shtyllë kryesore e fushatave të tjera në Evropë. Gjithashtu në anën e tij ishin Assaf Eisen, i cili ka punuar për shumë vite në Shqipëri dhe shumë vende të tjera; Ido Stossel, i cili këshilloi laburistët në mars; dhe Shuki Shapira, i cili ishte zëdhënës i ish Meretz MK Ilan Gilon.

Në Tiranë dhe në Evropë, izraelitët shihen si zotërues të fushatave politike të mediave sociale, me njohuri të specializuara për përdorimin e teknologjisë për të nxitur votat, për të organizuar bazat e të dhënave dhe për të koordinuar mesazhet.

Në të gjithë Evropën, izraelitët mbajnë një atmosferë të të qenit magjistarë në fushatën dixhitale, dhe afërsia e Tel Avivit me Evropën gjithashtu ka ndihmuar në rritjen e biznesit për strategët izraelitë.

Përhapja e këshilltarëve izraelitë në zgjedhjet evropiane do të thotë që ndonjëherë strategët punojnë për parti që janë edhe kundërshtare. Në Izrael, për shembull, të dy Timori dhe Zilberstein punuan për Sa’ar, por në Shqipëri ata ishin në anët e kundërta të kutisë së votimit./CNA.al

Marrë nga: https://www.timesofisrael.com/after-knesset-election-rama-israeli-political-advisers-turn-to-tirana/amp/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

‘Masakra’ me listat/ Harxhi: Iu është mohuar e drejta 30 mijë demokratëve, PD ‘tokë e nxanun”

Publikuar

-

Nga

‘Masakra’ me listat e PD/ Harxhi: Iu është mohuar e drejta 30 mijë demokratëve, PD ‘tokë e nxanun”

Ish kandidatja për kreu e PD Edith Harxhi ka komentuar sërish parregullsitë në zgjedhjet e brendëshme të partisë, të cilat u mbajtën në 13 qershor.

E ftuar në ‘Repolitix” Harxhi e vuri theksin tek ‘masakra’ me listat duke theksuar se iu është mohuar e drejta e votës më shumë se 30 mijë anetarëve.

Ajo e konsideroi sekenën poltike shqiptare si një terren maskilist ku politkanët e shohin vetem si mjet për manjur financiarisht.

“Përderisa nuk kishte garë në listën e PD, nuk mund të ishte garë.

Listën nuk e dija që ishte një masakër e vërtetë. Këtu është mohuar e drejta  mijëra anëtarëve dhe kjo  është shkelje statuore.

Nuk flitet për 5 njerëz por më shumë se 30 mijë antarë.

Kjo është dicka që ne nuk e dninim. Unë dija pamundësinë për një garë të barabartë, por këtë personalisht nuk e dija.

Është një terren maskilist, me një tokë ta nxanun që nuk shkulen nga politika. E shohion politikën si mjet për tu manjur financiarisht”, shtoi Harxhi./CAN.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 13 qershorit/ Mustafaj: Kjo është rruga e vetme për ta çuar para PD

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 13 qershorit/ Mustafaj: Kjo është rruga e vetme për ta çuar para PD

Ish-ministri i Jashtëm Besnik Mustafaj, ka komentuar raportin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës për zgjedhjet e 25 prillit.

Mustafaj tha se vlerësimi global ishte pozitiv për procesin e zgjedhjeve.

“Ky raport konfirmon shumicën e kritikave që ka bërë Partia Demokratike. Pra konfirmon që nuk ka shpikur problematika, por përmasat ndryshojnë”, u shpreh Mustafaj.

Po ashtu, ish ministri komentoi edhe zgjedhjet e brendshme në PD, për të cilat u shpreh se Basha duhet të rishpikë veten, sepse nëse do të vijë me të njëjtin ritëm atëherë nuk do të ketë asnjë ndryshim, duke shtuar se Partia Demokratike duhet të lërë gjurmë.

“Nëse Basha gjatë fushatës elektorale nuk bëri asnjë vështrim kritik mbi mandatin e tij…Ai nuk e bëri për vete dhe nuk mund ta bëjë as për të tjerët, pra nuk duhet të kërkojë përgjegjësi tek anëtarët. Por besoj që kryetari i partisë në momentin që shkon në mënyrë legjitime në atë vend , zgjedh edhe ekipin me të cilin do të drejtojë dhe nuk ka pse t’i ndërhyhet në përzgjedhjet e tij.

LEXO EDHE:  Pse femrat po zgjedhin të mos kenë fëmijë?

LEXO EDHE:  Çfarë po ndodh në PS?/ Zv.Kryeministrja bojkoton takimin e thirrur nga Bushati

Unë shpresoj ende që Basha do të mundë të rishpikë veten, sepse nëse ne do të shohin të njëjtën Bashë atëherë nuk do të ketë asnjë ndryshim. Arti i politikës nuk vjen nga jashtë, duhet ta ketë. Ai ka ende kohë që të rishfaqet ndryshe dhe ta çojë PD në fitore”, u shpreh ai për Abc News./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bakoyannis: Nuk ekziston asnjë dallim mes shqiptarëve dhe grekëve në Athinë

Publikuar

-

Nga

Bakoyannis: Nuk ekziston asnjë dallim mes shqiptarëve dhe grekëve në Athinë

Kostas Bakoyannis, i cili prej vitit 2019 drejton Bashkinë e Athinës, thotë se shqiptarët në Greqi janë tashmë një komunitet plotësisht i integruar dhe i quan “athinas”. Këtë deklaratë, Bakoyannis e bëri gjatë një interviste për Euronews Albania me gazetaren Bruna Çifligu.

“E keni fjalën për athinasit. Athinas të vërtetë. Aq sa jam unë athinas janë dhe ata. Fëmijët e tyre janë rritur me fëmijët tanë, ata shkojnë në shkollë me fëmijët tanë, kanë hyrë në ushtrinë me fëmijët tanë dhe punojnë së bashku. Nuk ka më dallime”, deklaroi politikani 43-vjeçar.

Ai konsiderohet si një prej politikanëve të rinj, prej së cilëve Greqia mund të shohë drejt së ardhmes. Por tashmë që është pjesë e pushtetit lokal ai thotë se ka për detyrë që të gjejë zgjidhje reale për problemet reale.

“Mendoj se është një brez i ri në Greqi. Greqia, pas krizës së gjatë ekonomike, është kthyer me një sens të ri optimizmi dhe vetëbesimi. Ndaj, po. Mendoj se mund të shpresojmë për një të ardhme më të ndritur”, shprehet z. Bakoyannis.

LEXO EDHE:  Rama debaton ashpër me Hafizin

LEXO EDHE:  Kryemadhi tregon "pengun" e Metës/ “Ka filluar ta vrasë ndërgjegjja”

Kryebashkiaku i Athinës thotë se sheh ngjashmëri mes tij dhe kreut të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe u shpreh i befasuar nga puna në kryeqytet.

“Jam krenar që ai është miku im dhe se jam i befasuar nga puna e mirë që ka bërë, por mendoj se ajo që kemi të përbashkët është entuziazmi, dashuria për çfarë bëjmë. Nuk është vetëm puna, por njerëzit në vetvete”, deklaroi ai.

Kostas Bakoyannis është nip i kryeministrit aktual Kyriakos Mitsotakis, djalë i ish-ministres së Jashtme Theodora Bakoyannis dhe politikanit liberal Pavlos Bakoyannis. Ai e nisi politikën në vitin 2010 kur zyrtarizoi kandidaturën si i pavarur për kryebashkiak të Karpeneshit (Karpenísi)./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE