Connect with Us

Shkarkimi i presidentit/ Klotilda Ferhati: Është e realizueshme, e gjithë kjo punë që sapo ka nisur

Politikë

Shkarkimi i presidentit/ Klotilda Ferhati: Është e realizueshme, e gjithë kjo punë që sapo ka nisur

Publikuar

-

Hetimet për Metën/ Bushka: Kemi një dosje voliminoze me të dhëna

Kuvendi i Shqipërisë miratoi sot ngritjen e Komisionit Hetimor Parlamentar, i cili do të hetojë pretendimet e ngritura nga Partia Socialiste ndaj Presidentit të Republikës për shkelje të Kushtetutës.

Deputetja e zgjedhur e Partisë Socialiste, Klotilda Ferhati, tha për Euronews Albania se ky komision ka afat tre javor për të përpiluar një raport për këtë çështje.

Ne i kemi shkuar deri në fund të dyja nismave, edhe nismës së parë edhe nismë së tanishme. Komisioni do të hetojë shkeljet e renditura nga 49 kolegët tanë dhe do të vijojë punën me një afat prej tre javësh dhe pas kësaj periudhe do të hartohet raporti konkret dhe do t’i paraqitet seancës plenare”, tha ajo.

Ajo thotë se Kuvendi aktual i ka të gjitha kompetencat për të shkarkuar kreun e Shtetit nëse do  vërtetohen shkeljet e pretenduara.

Po, sepse tashmë flasim në një situatë që kemi një vendim të Kuvendit që ka ngritur Komisionin Hetimor dhe ky komision ka detyra të qarta dhe një afat të caktuar kohor. Është e realizueshme e gjithë kjo punë që sapo ka nisur”, tha ai.

LEXO EDHE:  Zhvillimet/A po zëvëndëson Irfani, Koçon?

Deputetja e Partisë Socialiste i është përgjigjur deklaratave të presidencës, e cila ka pohuar se nuk do t’i njohë vendimet e Kuvendit aktual, me pretendimin se ky organ nuk është legjitim.

Sipas znj. Frehati, pretendimet e presidencës ngjasojnë me zhargonin e politikës së përditshme pasi Kuvendi aktual për të është institucioni, që përfaqëson plotësisht interesin e sovranit.

Pretendimet e presidencë janë të presidencës, për ne është me rëndësi nisja e procedurave. Jemi në një situatë, ku 49 deputetë, nisur nga deklaratat e presidentit para, gjatë dhe pas zgjedhjeve, janë të tilla që sipas deputetëve ka shkelur Kushtetutën. Jemi parlament legjitim, jemi përfaqësuesi i sovranit. Etiketimet e njëanshme të presidencës janë zhargon politik i ditës. Presidenti do të dëgjohet sa i takon pretendimeve që ai ka, nëse do shkarkohet apo jo, kjo do jetë pjesë e procedurës”, tha ajo.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Reporterët e Asamblesë së KiE vlerësojnë zgjedhjet e 25 prillit/ “Identifikimi e votimi elektronik forcoi besimin”

Publikuar

-

Nga

Reporterët e Asamblesë së KiE vlerësojnë zgjedhjet e 25 prillit/ “Identifikimi e votimi elektronik forcoi besimin”

Reporterët e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës kanë dhënë vlerësim pozitiv për zgjedhjet e 25 prillit.

Në raport thuhet se zgjedhjet janë karakterizuar nga një votim i qetë dhe nga një fushatë e gjallë dhe gjithëpërfshirëse, falë një kornize ligjore që ndihmoi në sigurimin e respektimit të lirive themelore.

“Ndryshimet e fundit në kornizën ligjore ofruan masa mbrojtëse shtesë dhe bazoheshin në një hapësirë të gjerë konsensusi politik; ndërsa një numër rekomandimesh të Komisionit të Venecias ODIHR u adresuan tek reforma, disa rekomandime mbeten të pazbatuara.

Reformimi i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, si një institucion i mirëorganizuar dhe transparent. Zbatimi i teknologjive të reja si identifikimi dhe votimi elektronik forcoi besimin e procesit zgjedhor“, thuhet në raport.

LEXO EDHE:  Çfarë po ndodh në PS?/ Rama kujton Fatos Nanon

LEXO EDHE:  Nga Denar Biba/Ja kur duhet të zgjidhet Presidenti i Republikës

Delegacioni i Asamblesë shprehu shqetësimin në lidhje me pretendimet për blerjen e votave nga partitë politike të cilat ishin të përhapura gjatë fushatës.

“Një numër hetimesh u hapën për këtë, Prandaj, delegacioni i Asamblesë pret që autoritetet përkatëse shqiptare të marrin masat e duhura nga hetimet dhe të informohen për rezultatet në kohën e duhur” shkruhet ndër të tjera në raport.

Gjithashtu raporti nënvizon se liria themelore e tubimit ishte respektuar gjatë zgjedhjeve,  subjektet elektorale mund të bënin fushata të lira, pavarësisht nga kufizimet e vendosura për shkak të Covid-19.

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD-LSI sërish në opozitë/ Kush janë 63 deputetët që do të përfaqësojnë qytetarët në Parlamentin e ardhshëm

Publikuar

-

Nga

PD-LSI mbetën në opozitë/ Kush janë 63 emrat që do të përfaqësojnë qytetarët në Parlamentin e ardhshëm

Partia Demokratike do të vijoj të mbetet në opozitë edhe për katër vitet e ardhshme.

Zgjedhjet e 25 prillit i dhanë një “goditje” kësaj partie, e cila do të jetë në minorancë në Kuvendin e ardhshëm. Gati tre vite pas bojkotit, PD dhe LSI do të rikthehen në institucionin e përfaqësimit të qytetarëve, për të diskutuar mbi problematikat e këtyre të fundit.

Por kush do të jenë ligjvënësit e PD-LSI?

Në qarkun e Beratit, PD arriti të siguronte vetëm dy deputetë, Tomor Alizotin i cili ishte edhe drejtues qarku që mori 5117 vota dhe Kasëm Mahmutaj me 4323 vota. Ndërsa partia e Monika Kryemadhit nuk arriti të merrte asnjë mandat.

Në qarkun e Dibrës, si bastion i së djathtës, demokratët arritën të siguronin tre mandate.

Kështu, në Kuvendin e ardhshëm do të ulet ish kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu që mori 5321 vota, Kreshnik Çollaku me 5093 vota dhe Dhurata Çupi me 2870 vota. Edhe në këtë qark, LSI mori rezultat humbës, pa asnjë mandat.

Në qarkun e Durrësit, PD nuk arriti dot objektivin e saj për të marrë tetë mandate, duke siguruar vetëm gjashtë të tilla.

Emrat që do të ulen në Kuvendin e ardhshëmj janë Edi Paloka me 4212, kreu i PAA Agron Duka me 4731 vota, Merita Bakiu me 3159 vota, Oerd Bylykbashi me 3756 vota, Ferdinant Xhaferaj me 6080 vota dhe Andia Ulliri, deputetja më e vogël në moshë që arriti të siguronte 5595 vota.

Qarku i Elbasanit i “dhuroi” PD-së vetëm gjashtë deputetë, të cilët do të jenë në legjislaturën e re që do të konstituohet në shtator. Sekretari i përgjithshëm Gazment Bardhi arriti të siguronte 3999 vota, shkrimtarja Flutura Açka me 1793 vota, Lefter Gështenja arriti të siguronte 5023 vota, Dashnor Sula me 7533 vota, Zheni Gjergji me  2221 vota dhe Luçiano Boçi, i cili arriti të thyente hersin duke siguruar vendin e tij në Kuvend. Boçi mori nga qytetarët e Elbasanit plot 11.086 vota.

Ndërsa LSI doli pa asnjë mandat, ndonëse në këtë qark kandidonte vetë kryetarja e kësaj partie Monika Kryemadhi.

Qarku i Fierit, si bastion i majtë, edhe në këto zgjedhje nuk dha ndonjë surprizë për demokratët. PD mori vetëm gjashtë mandate dhe deputetët e ardhshëm do të jenë: Enkelejd Alibeaj, i cili mori 5225 vota, Eralda Bano(Tase) me 1295 vota, Saimir Korreshi me 4887 vota, Luan Baçi me      5315 vota, Nustret Avdulla me 2506 vota dhe  Ilda Dhori me 3858 vota.

Ndërsa LSI, në këtë qark mori vetëm një mandat dhe përfaqësuesj e qytetarëve fierak do jetë Monika Kryemadhi, e cila e pranoi ditën e sotme mandatin.

Tritan Shehu ishte emri i vetëm demokrat që do të përfaqësojë qytetarët e qarkut të Gjirokastrës, duke mos plotësuar objektivin e tyre në zgjedhjet e 25 prillit.

Në qarkun e Korçës, PD arriti të siguronte vetëm pesë mandate. Drejtuesi politik Edmond Spaho arriti të siguronte 5938 vota. Karrigen e deputetit arritit ta siguronte edhe Sorina Koti me 1622 vota, më pas vjen Ervin Salianji me 9428 vota, Bledjon Nallbati me 7415 vota dhe Seladin Jakupllari me 7425 vota.

Edhe në këtë qark, LSI rezultoi me zero mandate.

Qarku i Kukësi, si bastion i së djathtës do të ketë dy përfaqësues në Kuvendin e ardhshëm, Flamur Hoxhën me 9159 vota dhe Isuf Çelajn me 5257 vota.

LEXO EDHE:  Përplasja në qeveri/ LSI humbet një ministri

LEXO EDHE:  FOTO LAJM/ Partia Socialiste fushatë në morgun e Shkodrës

Nga zgjedhjet e 25 prillit, qarkun e Lezhës do e përfaqësojnë në Kuvendin e ardhshëm katër emra; Mark Marku, i cili siguroi 5321 vota, Agron Gjekmarkaj me 4067 vota, Lindita Metaliaj me 2328 vota dhe Kastriot Piroli me 9374.

Qarku i Shkodrës i qëndroi besnik PD, duke i garantuar në zgjedhjet e 25 prillit 5 mandate deputetësh.

Emrat që pritet të ulen në shtator në Kuvendin e ardhshëm janë: Drejtuesi politik i këtij qarku Helidon Bushati me 6743 vota, Emilja Koliqi me 1364 vota, Ramadan Likaj me 4778 vota, Greta Bardeli me 2753 vota dhe Zef Hila me 5975 vota.

Ndërsa LSI arriti të siguronte vetëm një mandat në këtë qark. Agron Çela mori besimin e 2656 qytetarëve, të cilët do i përfaqësojë në Kuvend.

Qarku i Vlorës, si bastion i majtë historikisht i dha PD vetëm katër mandate. Deputetët që do të përfaqësojnë qytetarët në Kuvend në shtator janë: Bujar Leskaj me 5254 vota, Ina Zhupa me 3511, Fation Veizaj me 3551 vota dhe Arbi Agalliu me 1484 vota.

Qarku i Tiranës, si më i madhi ishte një zhgënjim për demokratët. Komponentë nga selia blu pretendonin para zgjedhjeve se objektivi i tyre bazë ishte 18 mandate, por që në 25 prioll siguruan vetëm 15 të tilla. Kreu i PD Lulzim Basha që ishte dhe i pari në listë arriti të siguronte 16.208 vota. E dyta renditej Jorida Tabaku me 5943 vota, më pas vjen Alfred Rushaj me 2339 vota, Albana Vokshi me 2931 vota dhe ish kryeministri Sali Berisha  me 6774.

Më tej, edhe Agron Shehaj siguroi vendin në Kuvendin e ardhshëm, duke “rrëmbyer” 13.862 vota, kreu i PR Fatmir Mediu mori 6568 vota, Grida Duma  me 8695 vota dhe kreu i çamëve Shpëtim Idrizi me 7452 vota.

Kreu i FRPD Belind Këlliçi do të jetë pjesë e Kuvendit të ardhshëm. Ai arriti të tejkalonte bindshëm objektivin e vënë nga Basha, duke siguruar 11.602 vota.

Vangjel Dule kreu i PBDNJ edhe pse me një numër të ulët votash, vetëm 848 të tilla sërish do të jetë pjesë e legjislaturës së re dhe këtë vend arriti ta siguronte falë hyrjes me lista të përbashkët të PD me aleatët e saj të vegjël.

Mesila Doda e cila mori 2358 vota, kreu i LZHK Dashamir Shehi me 5438 vota, Flamur Noka me 6879 vota dhe Orjola Pampuri me 3301 vota do të jenë pjesë e ligjvënësve në minorancë.

Ndërsa LSI në qarkun e Tiranës arriti të siguronte vetëm dy mandate, Monika Kryemadhin me 2446 vota dhe Erisa Xhixhon me 1066 vota. Por duke qenë se kryetarja e LSI deklaroi sot se do të merrte mandatin e fituar në qarkun e Fierit, vendin e saj në Tiranë ia la Petrit Vasilit, i cili arriti të merrte vetëm 362 vota nga qytetarët. Pra ky i fundit, mund të themi që është i vetmi deputet me numrin më të ulët të votave.

Por “surprizë” ishte PSD e Tom Doshit, që mori tre mandate deputeti, dy në Shkodër dhe një në Tiranë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Kush janë deputetët e PS që do ulen në shtator në Kuvend

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Kush janë deputetët e PS që do ulen në shtator në Kuvend

Zgjedhjet e 25 prillit i dhanë Partisë Socialiste mandatin e tretë qeverisës, me 74 mandate deputeti, ndërsa opozita nuk arriti dot të vinte në pushtet.

Partia Demokratike së bashku me aleatët e saj arritën të siguronin vetëm 59 mandate dhe 4 LSI, ndërsa PSD e Tom Doshit mori tre deputetë.

Por kush janë emrat që do të ulen në Kuvend në shtator?

Në qarkun e Beratit PS fitoi pesë deputetë. Ata të cilët do të përfaqësojnë vullnetin e popullit janë Hatixhe Konomi me 5798 vota, Bardhyl Kollçaku me 6396 vota, Fadil Nasufi me 4415 vota, Nasip Naço me 4683 vota dhe Blendi Klosi me 12.399 vota.

Në krahun e shumicës qeverisëse do të ulen edhe dy emra të tjerë të cilët arritën të siguronin mandatin e deputetit në qarkun e Dibrës. Lavdrim Krrashi me 3317 vota dhe Aurora Mara me 9367 vota do të jenë në legjislaturën e re të Kuvendit.

Në qarkun e Durrësit, PS arriti të siguronte objektivin e saj, 8 mandate deputeti.

Milva Ekonomi me 3739 vota, Alban Xhelili me 2148, Jurgis Çyrbja me 6583, Klodiana Spahiu me 2731 vota, Ilir Ndraxhi me 3556, Rrahman Rraja 7759 vota, Lefter Koka me 9609 vota dhe kryeministri Edi Rama me 15871 do të përfaqësojnë qytetarët në Kuvendin e ardhshëm.

Qarku i Elbasanit, i dha gjithashtu një rezultat mjaft të kënaqshëm socialistëve, duke “rrëmbyer” tetë mandate.

Emrat që do të ulen në Kuvend janë: Ministrja e Arsimit Evis Kushi renditej e para në listë dhe mori 4393 vota, pas saj vjen Klevis Xhoxhi 2536 vota, Besion Ajazi 5375 vota, Dasantila Tahiraj me 4240 vota, Saimir Hasalla me 11528 vota, Florenc Spaho me 2618 vota, Luan Duzha me 6879 vota dhe sekretari i përgjithshëm i PS Taulant Balla me 21641 vota.

Qarku i Fierit, një tjetër bastion i majtë, në zgjedhjet e 25 prillit i dha PS 9 mandate deputeti.

Erion Braçe renditej i pari në listë dhe arriti të siguronte 15622 vota, pas tij vinte zv.ministri i Mbrojtjes Petro Koçi me 3233 vota, më pas vjen Lindita Buxheli me 5390 vota, Baftjar Zeqaj me 2726 vota dhe Antoneta Dhima me 4268 vota. Më pas lista vijon me deputetin Bujar Çela me 4319 vota, Ismet Beqiraj me 2391 dhe Tatiana Piro me 2270 vota. Mandatin e deputetit në qarkun e Fierit e fitoi edhe kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi, i cili në Kongresin e PS deklaroi dorëheqjen nga mandati dhe nga jeta politike pas tre dekadash. Mandatin e tij në këtë qark do e marrë Mirela Pitushi, e cila ka siguruar 3508 vota.

Objektivin e saj PS e arriti edhe në qarkun e Gjirokastrës, ku mori tre mandate. Në Kuvendin e ardhshëm, ky qark do ketë si përfaqësues Mirela Kumbaron me 2514 vota, Laert Duraj me 4122 vota dhe Bledar Çuçi 11891.

LEXO EDHE:  Kuvendi rikthehet një muaj pas pushimeve/ Rendi i ditës për seancën e parë të 2020

LEXO EDHE:  Çfarë po ndodh në PS?/ Rama kujton Fatos Nanon

Edhe qarku i Korçës i dha një rezultat mjaft pozitiv PS. Emrat që do të ulen në Kuvend legjislaturën e ardhsme do të jenë: Enslemvera Zake me 3080 vota, Blerina Gjylameti me 5447 vota, Ilirian Pendavinji me 6236 vota, Ilir Topi me 5046 vota, Olta Xhaçka me 4795 vota dhe drejtuesin politik të këtij qarku dhe ministrin e Mbrojtjes Niko Peleshin me 11479 vota.

Në qarkun e Kukësit PS mori vetëm një mandat. Qytetarët verior do i përfaqësojë Gerta Durakuk, e cila ishte e para në listë dhe arriti të merrte 5368 vota.

Në qarkun e Lezhës, socialistët morën tre mandate deputeti. Vullnetin e qytetarëve në Kuvendin e ardhshëm në shtator do e përfaqësojnë drejtuesja politike Lindita Nikolla e cila arriti të siguronte 5145 vota, Eduard Ndreca me 7250 dhe Shpresa Marnoj me 3171 vota.

Qarku i Shkodrës, i cili është cilësuar edhe si bastion i djathtë, i dha PS tre deputetë, ndërsa la jashtë Kuvendit ish ministrin e Shëndetësisë dhe drejtuesin politik Ilir Beqaj.

Qytetarët e qarkut Shkodër do të përfaqësohen në Kuvend nga Edona Bilali me 2711 vota, Paulin Sterkaj me 7335 dhe Benet Beci me 6131 vota.

Qarku i Vlorës, bastioni historik i së majtës, i dha PS tetë deputetë. Emrat e ardhshëm që do ulen në Kuvend janë: Pranvera Resulaj e cila arriti të siguronte 2919 vota, Anduel Tahiraj me 2542 vota, Vullnet Sinaj me 5759 vota, Anila Denaj me 6428 vota, Niko Kuri me 4409 vota, Ilir Metaj me 3683, Damian Gjiknuri me 6009.

Mandatin e deputetit e fitoi edhe kryeministri Edi Rama me 11.412 vota, por ditën e sotme ai deklaroi se do pranonte mandatin e Durrësit. Në këtë mënyrë, mandati i tij i kalon emrit tjetër në listë, Teuta Ramaj, e cila ka marrë 1738 vota.

Tirana, si qarku më i madh duket se vulosi fitoren e socialistëve, duke i “dhuruar” 18 mandate deputeti.

Përfaqësuesit e popullit në Kuvendin e ardhshëm do të jenë: Inxhinierja Luljet Bozo, mjekja Najada Çomo, ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj dhe kreu i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja.

Edhe ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, do të jetë në legjislaturën e re që do të konstituohet në shtator.

Emrat e tjerë që do të përfaqësojë vullnetin e popullit janë: Arben Pëllumbi, Elisa Spiropali, ministrja e Infrastrukturës Beloinda Balluku, Toni Gogu, Etjen Xhafaj, Ermonela Felaj dhe Xhemal Qefalia.

Klotilda Bushka, Alqi Bllako dhe Eduard Shalsi do të jenë emrat e radhës që do të hyjnë në Kuvend nga qarku i Tiranës, duke vijuar më pas me Fatmir Xhafajn dhe Ornaldo Rakipin, të cilët arritën të siguronin mandat duke thyer hersin.

Këta janë 74 emrat e ardhshëm të legjislaturës së Kuvendit që do të përfaqësojnë qytetarët në mazhorancë./CNA.al

LEXO TE PLOTE