Connect with Us

Ja pse mund të prekeni nga Covid-19, edhe pasi jeni vaksinuar

Shëndeti

Ja pse mund të prekeni nga Covid-19, edhe pasi jeni vaksinuar

Publikuar

-

Sllovakia, vendi i dytë i BE-së, që nis vaksinimin me Sputnik V

Nga Steven Findlay

“The Washington Post”

Robin Hauzer, një mjeke pediatre nga Tampa e Floridës,u prek në shkurt të këtij viti nga Covid-19. Ajo që e dallon nga shumica e dhjetëra miliona amerikanëve të tjerë që janë prekur nga ky virus është kjo:Robin u sëmur 7 javë pas dozës së saj të dytë të vaksinës Pfizer-BioNTech.

“Unë isha i shokuar. Mendova:Si ka mundësi!? Tani u them të gjithëve, përfshirë kolegët emi, që të mos e ulin aspak vigjilencën e tyre edhe pas vaksinimit.”Ndërkohë që çdo ditë gjithnjë e më shumë amerikanë po vaksinohen, një numër i vogël por gjithsesi në rritje po përjeton përvojën shqetësuese të prekjes nga Covid-19, pavarësisht se kanë marrë një apo 2 doza e vaksinës anti-Covid.

Sipas të dhënave më të fundit, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, raportuan se të paktën 5.800 njerëz ishin sëmurur ose kishin rezultuar pozitivë ndaj koronavirusit, 2 javë ose më shumë pasi kishin marrë që të dyja dozat e vaksinës Pfizer-BioNTech apo Moderna.

Aktualisht, më shumë se 95.9 milion amerikanë janë plotësisht të vaksinuar. Këto llojinfeksionesh pas vaksinimit janë vërejtur tek njerëzit e të gjitha moshave. Pak më shumë se 40 për qind e tyre ishin 60 vjeç ose më të moshuar, dhe 65 për qind ishin gra.

29 për qind e njerëzve të infektuar nuk raportuan asnjë simptomë, por 7 për qind prej tyre u shtruan në spital, dhe pak më shumë se 1 për qind e tyre (74 persona)vdiqën. Zyrtarët e shëndetit publik, kanë deklaruar se infeksione të tilla priteshin, pasi prodhuesit e vaksinave kanë paralajmëruar vazhdimisht se vaksinat nuk të mbrojnë 100 për qind.

Vaksinat e Pfizer dhe Moderna, janë treguar të efektshme në masën mbi 90 për qind për të paktën gjashtë muaj. Gjithashtu, studimet kanë treguar se ato janë gati 100 për qind të efektshme në garantimin që një pjesë e vogël e pacientëve të vaksinuar që preken nga virusi të mos përjetojnë simptoma të rënda, apo të mos kenë nevojë të shtrohen në spital.

E megjithatë, njerëzit zakonisht tronditen kur preken nga virusi pas marrjes së vaksinës. Pas shumë muajsh frikë, dhe zbatimit të masave mbrojtëse për të shmangur sëmurjen nga Covid-19, ata nisën të ndiheshin të sigurt sapo u vaksinuan.

52 vjeçarja Hauzer kishte marrë leje për t’u kujdesur për fëmijët e saj të moshës 21 dhe 16 vjeç, që ishin prekur nga virusi. Ajo ishte e sigurt se ishte e mbrojtur prej tij. Në të njëjtën kohë ajo po kujdesej edhe për të atin që vuan nga kanceri.

LEXO EDHE:  Mjeku thirrje qytetarëve/ “Vaksinohuni me mundësinë e parë që ju jepet”

“Është vërtet një mrekulli që nuk e infektova babain, para se të kuptoja që edhe unë isha e sëmurë më Covid-19”- thotë Hauzer. Si për të vërtetuar sjelljen e çuditshme të këtij virusi, bashkëshorti i Hauzer, Brajan, që nuk është vaksinuar ende, nuk u prek në asnjë rast nga virusi.

Masha Gesen, gazetar i “The New Yorker”, mori të dyja dozat e vaksinës në mesin e shkurtit. Një muaj më vonë, Gesen u sëmur dhe rezultoi pozitiv ndaj Covid-19, pasi djali dhe partnerja e tij ishin prekur më herët. “Përvoja me këtë sëmundje ishte “shqetësuese, madje pak traumatike”– tha Gesen.

“Efekti psikologjik i prekjes nga virusi pas një viti kur isha treguar shumë i kujdesshëm dhe isha vaksinuar ishte shumë i rëndë. M’u deshën rreth 3 javë që të rikthehesha në normalitet”– deklaroi Gessen në një intervistë.

Kami Kim, drejtore e sektorit të sëmundjeve infektive dhe mjekësisë ndërkombëtare në Universitetin e Floridës së Jugut në Tampa, tha se mjekët shqetësohen njëlloj kur shohin raste të tilla.“Ndërsa e gjitha kjo është e parashikueshme, ajo përjetohet me konfuzion dhe zhgënjim si nga mjekët ashtu edhe pacientët”-thotë Kim.

Edhe studimi i fundit i Moderna, tregon se 900 njerëz që morën vaksinën e saj u prekën nga koronavirusi, saktësisht në përputhje me 90 për qind të efikasitetit të saj, thotë zëdhënësja e kompanisë Kolin Hasej.

Edhe zëdhënësja e kompanisë Pfizer Xherika Pits, ka konfirmuar se kompania do të monitorojë për 2 vite pjesëmarrësit në një test pas marrjes së dozës së tyre të dytë, për të mësuar më shumë rreth mbrojtjes që ofron vaksina e saj.

Pfizer dhe Moderna raportojnë të dhëna që tregojnë deri në 80 për qind mbrojtje nga infeksioni 2 javë apo më shumë pas marrjes së dozës së parë. Por shumica e ekspertëve besojnë se mbrojtja është edhe më e madhe nga 50 për qind në 80 për qind, në varësi të kohës pas vaksinimit dhe variacionit individual që ekziston tek çdo vaksinë.

Entoni Fauçi, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive dhe këshilltar i presidentit Bajden mbi menaxhimin e pandemisë, tha se numri i rasteve me Covid-19 pas vaksinimit nuk është shkak për t’u alarmuar, dhe se administrata do të vazhdojë t’i monitorojë nga afër këto raste.

Një nga pistat kryesore të investigimit është të vlerësuarit se si do të reagojë virusi apo variantet e reja të tij tek njerëzit që tashmë janë vaksinuar. Jo pak studime sugjerojnë se vaksinat aktuale mund të jenë disi më pak efektive ndaj disa varianteve të reja. / Bota.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Manastirliu apel pushuesve/ “Për çdo dyshim nga covid-19, drejtohuni qendrave shëndetësore”

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu i ka bërë thirrje të gjithë turistëve në rast shfaqje të shenjave të COVID, të drejtohen në qendrat shëndtësore verore në zonat turistike bregdetare dhe malore.

Në një postim në rrjetet sociale ministrja ka bërë me dije se në këto qendra ofrohet shërbimi 24 orë për çdo urgjencë mjekësore si testi i shpejtë falas për çdo rast të dyshuar si i prekur nga COVID-19.

LEXO EDHE:  “Jemi në kushte të stabilizuara”/ Rama tregon historinë e trishtë: Azili i pleqve u kthye në shtëpi kufomash

LEXO EDHE:  Rritet sërish kurba e të infektuarve në Kosovë/ Shënohen 14 vdekje nga Covid-19

Në çdo qendër shëndetësore verore në zonat turistike bregdetare dhe malore, ofrohet shërbimi 24 orë për çdo urgjencë mjekësore si dhe testi i shpejtë #falas, për çdo rast të dyshuar si i prekur nga #Covid19.

Për çdo dyshim, drejtohuni pranë qendrës më të afërt shëndetësore. #Bashkë, të kufizojmë përhapjen e koronavirusit, për një sezon turistik të #sigurt”, ka shkruar Manastirliu./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësohet ndjeshëm situata nga Covid/ Asnjë humbje jete, sa raste të reja u regjistruan sot

Publikuar

-

Nga

Përmirësohet ndjeshëm situata nga Covid/ Asnjë humbje jete, sa raste të reja u regjistruan sot

Situata pandemike në vendin tonë është përmirësuar ndjeshëm. Pas vaksinimit masiv, prej disa ditësh infektimet kanë mbetur në një nivel të ulët, ndërsa nuk ka pasur për fat të mirë asnjë viktimë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2771 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 4 qytetarë, dhe asnjë viktimë.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon:

LEXO EDHE:  OBSH: Të gjitha vendet të kenë qasje të barabartë tek vaksinat

LEXO EDHE:  OBSH: Të gjitha vendet të kenë qasje të barabartë tek vaksinat

Janë kryer 2771 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 4 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 2 raste në Tiranë, nga 1 rast në Durrës, Vau i Dejës

Aktualisht janë 124 pacientë aktivë me Covid19 në vend. Po marrin trajtim spitalor të specializuar 7 pacientë, nga të cilët 3 pacientë janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 7 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,910 që nga fillimi i epidemisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ekspozimi në diell gjatë verës/ Kush janë kategoritë që rrezikohen më shumë nga kanceri i lëkurës

Publikuar

-

Nga

Dihet prej kohësh rrezet e diellit mund të shkaktojnë kancer të lëkurës.

Por një sondazh i ri tregon se vetëm rreth 30% e të rriturve amerikanë thonë se janë të shqetësuar për zhvillimin e kancerit të lëkurës – edhe pse gati 70% kanë të paktën një faktor rreziku për sëmundjen.

Anketa e Akademisë Amerikane të Dermatologjisë zbuloi se 49% e të anketuarve ishin më të shqetësuar për shmangien e djegies nga dielli sesa parandalimin e kancerit të lëkurës. Rreth 32% thanë se ishin më të shqetësuar për shmangien e rrudhave dhe rreth 25% thanë se ishin djegur nga dielli në vitin 2020.

Këto zbulime janë befasuese dhe duket se sugjerojnë që shumë njerëz nuk e marrin seriozisht kancerin e lëkurës ose ndoshta besojnë se kanceri i lëkurës nuk do t’u ndodhë atyre,” tha dermatologu Dr. Robert Brodell. Ai është kryetar themelues i departamentit të dermatologjisë dhe një profesor i patologjisë në Universitetin e Qendrës Mjekësore të Misisipit.

Megjithatë, një në pesë amerikanë do të zhvillojë kancer të lëkurës gjatë jetës së tyre dhe gati 20 amerikanë vdesin nga melanoma – forma më vdekjeprurëse e kancerit të lëkurës – çdo ditë,” tha Brodell në një njoftim për shtyp të akademisë.

Çdokush mund të marrë kancer të lëkurës, sipas Qendrave të SH.B.A.-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Ata me rrezik më të lartë përfshijnë njerëz me një ngjyrë të lehta të lëkurës, ata me sy blu ose jeshil, flokë bjondë ose të kuq, më shumë se 50 nishane, ose lëkura e të cilave digjet, pendët, skuqen lehtë ose bëhen të dhimbshme në diell. Një histori familjare ose personale e kancerit të lëkurës gjithashtu rrit rrezikun.

Incidenca e kancerit të lëkurës është rreth 30 herë më e lartë tek njerëzit e bardhë sesa tek individët e Zezë ose Aziatikë / Paqësorë, por rreziku i kancerit të lëkurës ekziston ende për njerëzit me të gjitha ngjyrat e lëkurës. Shpesh diagnostikohet në një fazë të mëvonshme për ata që kanë ngjyra të errëta të lëkurës.

LEXO EDHE:  “Beteja me Covid nuk është e pamundur”/ Përmirësohet gjendja e myftiut të Shkodrës

LEXO EDHE:  Aksioni për energjinë, policia publikon të dhënat për këtë javë

Ajo që shqetëson është se melanoma invazive – melanoma që rritet më thellë në lëkurë ose përhapet në pjesë të tjera të trupit – parashikohet të jetë kanceri i pestë më i diagnostikuar zakonisht për burrat dhe gratë këtë vit,” tha Brodell. “Ne duhet të sigurohemi që të gjithë e kuptojnë rrezikun e tyre për kancerin e lëkurës dhe të ndërmarrin hapa për ta parandaluar atë, si dhe për ta zbuluar atë herët, përpara se të përhapet.”

Brodell këshillon njerëzit të “praktikojnë diellin e sigurt” duke kërkuar hije, duke veshur rroba mbrojtëse nga dielli dhe duke vendosur krem ​​dielli, duke shmangur rrezitjen brenda dhe jashtë, duke parandaluar djegiet nga dielli, si dhe duke kryer vetë-provime të rregullta të lëkurës.

Për të ndihmuar në identifikimin e një melanoma të mundshme, ndiqni ABCDE-të:

A është për asimetri: Njëra gjysmë e vendit është ndryshe nga gjysma tjetër.

B është për kufirin: Vendi ka një kufi të parregullt, të dërrmuar ose të përcaktuar dobët.

C është për ngjyrën: Vendi ka ngjyra të ndryshme nga një zonë në tjetrën, të tilla si nuancat e ngjyrës kafe, kafe ose të zezë, ose zona të bardha, të kuqe ose blu.

D është për diametër: Ndërsa melanomat zakonisht janë më të mëdha se 6 milimetra kur diagnostikohen (afërsisht sa madhësia e gomës), ato mund të jenë më të vogla.

E është për evoluim: Njolla duket ndryshe nga pjesa tjetër ose po ndryshon në madhësi, formë ose ngjyrë.

“Ekspozimi i pambrojtur ndaj rrezeve ultraviolet është faktori më i parandalueshëm i rrezikut për kancerin e lëkurës, përfshirë melanomën,” tha Brodell./CNA.al

https://www.newsmax.com/health/health-news/skin-cancer-risk-melanoma/2021/06/18/id/1025552/

LEXO TE PLOTE