Connect with Us

Gjykata e Apelit Tiranë në ‘kolaps’/ Hado: Kemi kërkuar zgjidhje nga KLGJ

Aktualitet

Gjykata e Apelit Tiranë në ‘kolaps’/ Hado: Kemi kërkuar zgjidhje nga KLGJ

Publikuar

-

Gjykata e Apelit Tiranë në ‘kolaps’/ Hado: Kemi kërkuar zgjidhje nga KLGJ

Çështjet emergjente me afate të shkurtra si dhe ato penale janë ndër dosjet që po shqyrtohen me prioritet nga Gjykata e Apelit të Tiranës e cila sot është në kolaps për shkak të numrit të ulët të gjyqtarëve të mbetur si pasojë procesit të Vetingut.

Ridvan Hado, kryetar i kësaj gjykate në një intervistë për Euronews Albania thotë se për të zgjidhur këtë ngërç ai i është drejtuar KLGJ për t’i deleguar dy trupa gjykuese për një periudhë 6 mujore ose 1 vjeçare.

“I kemi kërkuar dy herë Këshillit të Lartë Gjyqësorë, si në cilësinë e kryetarit në detyrë të Gjykatës së Apelit Tiranë apo të këshillit të gjykatës që të na delegojë dy trupa gjykuese për një periudhë 6 mujore ose 1 vjeçare që të evadojmë çështjet që janë emergjente. Ne jemi duke gjykuar akoma çështje të vitit 2017, gjykim që është një periudhë shumë e gjatë jo normale për gjykimin e çështjeve”, shprehet z. Hado.

LEXO EDHE:  E rëndë/ Gjendet i varur një 22-vjeçar

Kreu i Apelit Tiranë shton se për të zgjidhur stokun e krijuar nga numri I madh I dosjeve që presin për tu shqyrtuara trupa gjykuese është detyruar të punojë me ngarkesë përtej kapaciteteve.

Ngarkesa është e tejskajshme, nga dy ditë që kemi patur detyrimin për të gjykuar po gjykojmë pothuajse të gjitha ditët e javës. Të tre trupat gjykuese po gjykojnë me një ngarkesë të plotë dhe mbi ngarkesën normale që duhet të marri një trup gjykuese, por duke qenë se jemi në kushte emergjence po përpiqemi ti shërbejmë sadopak qytetarëve”, deklaron z. Hado.

Gjykata e Apelit Tiranë sot ka në përbërje vetëm 9 nga 31 gjyqtarë që duhet të ketë në strukturën e saj. Pjesa më e madhe e gjyqtarëve janë shkarkuar nga Vetingu ndërsa nuk kanë munguar as dorëheqjet duke krijuar kështu një stok prej mbi 17 mijë dosjesh një pjesë e të cilave kanë kaluar çdo afat të arsyeshëm ligjor për tu gjykuar.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Lufta me pandeminë/ Norvegjia i dhuron Kosovës 180 mijë vaksina AstraZeneca

Publikuar

-

Nga

Lufta me pandeminë/ Norvegjia i dhuron Kosovës 180 mijë vaksina AstraZeneca

Norvegjia i ka dhuruar 180 mijë doza të vaksinës AstraZeneca Kosovës, si rezultat i bashkëpunimit me institucionet e Bashkimit Evropian.

Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Punëve të Jashtme të Norvegjisë nëpërmjet një komunikate të publikuar në llogarinë e tyre në ‘Facebook’. Ata kanë falënderuar edhe ndërmjetësuesin special të BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, për bashkëpunimin.

LEXO EDHE:  E rëndë/ Gjendet i varur një 22-vjeçar

LEXO EDHE:  Ekskluzive/ Korçari që tentoi të vriste babanë, tenton vetëvrasjen në burg

“Kosova mund të mbështetet në Ekipën e Evropës. Norvegjia dhuron më shumë se 180 mijë doza të vaksinës AstraZeneca ndaj Kosovës. Bashkëpunim i mirë me Miroslav Lajçak dhe institucioneve të BE’së”, thuhet në postim./rel

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vendimi negativ për negociatat/ Vjen reagimi nga Komisioneri për Zgjerim

Publikuar

-

Nga

Vendimi negativ për negociatat/ Vjen reagimi nga komisioneri për Zgjerim

Komisioneri për zgjerimi, Oliver Varhelyi ka dalë me një reagim në rrjetet sociale, pasi ministrat e jashtëm të vendeve të BE nuk vendosën një datë për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare, për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Me një postim në Tëitter, Varhelyi thotë se të dy vendet, si Shqipëria edhe Maqedonia  e Veriut, kanë bërë përparim të dukshëm.

Ai thekson se do të punohet për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare, për të dy vendet, brenda vitit 2021.

LEXO EDHE:  E rëndë/ Gjendet i varur një 22-vjeçar

LEXO EDHE:  E rëndë/ Gjendet i varur një 22-vjeçar

“Kur bëhet fjalë për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, është bërë shumë gjatë muajve të kaluar, ku është arritur një përparim i dukshëm. Ne do të vazhdojmë të punojmë që në vitin 2021 të mbajmë Konferencën e parë Ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, si një çështje me përparësi”, shkruan Varhelyi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vera nuk do jetë e qetë”/ Fuga: Nën dhe luhen tensione dhe negociata të mëdha

Publikuar

-

Nga

Bangladeshi kërkonte puntorë shqiptarë/ Fuga ironizin Ramën: Njerëz babaxhanë thoshin për ne, s’duan të drejta!

Akademiku Artan Fuga ka bërë një parlajmërim të fortë, teksa ka komentuar situatën politike në vendin tonë.

Fuga tha se vera nuk do të jetë e qetë, pasi pretendon se do të kemi shumë “ankthe” derisa opozita të vedosë së çfarë do të bëjë me mandatet e deputetëve.

“Është e pamundur ta parashikosh, e pamundur ta parashikosh për arsye sepse ka disa gjëra që janë në proces. Është organizimi i Kongresit të PD a Kuvendi Kombëtar, është në proces si të thuash shqyrtimi nga Gjykata Kushtetuese lidhur me votimin për shkarkim të Presidentit të Republikës nga Kuvendi, janë në proces tensionet për procedurat lidhur me të, hapja ose jo e bisedimeve për çeljet e negociatave për integrimin e Shqipërisë.

Një sërë çështjesh të tjera që më duket se në ndryshim nga vitet e tjera, kjo verë besoj se nuk do jetë aq e qetë, aq më shumë kemi dhe ankthe në thonjëza, sociale, kolektive, politike lidhur me atë nëse opozita, pra PD dhe aleatët e saj do të marrin këtë apo atë vendim lidhur me pjesëmarrjen apo jo të tyre në kuvendin e ardhshëm që hapet në shtator, dhe po kështu mund të numërohet si formimi i qeverisë së ardhshme, ministrave, riorganizimi, marrëdhëniet brenda forcës drejtuese qeveritare, jemi në një proces shumë të rëndësishëm sa i përket vendimmarrjes në GJK për zgjedhjet e pushtetit lokal të kërkuara për tu shqyrtuar nga shoqata e Bashkive, tensionet brenda kësaj Shoqate, suspense të tjera, si ato që kanë të bëjnë me faktin që nëse presidenti i republikës do të vazhdojë të kryejë funksionet e tjera, cili është raporti i tij me mandatin, Kushtetuta që i cakton atij, paracakton për t’ia dhënë zotit Rama si kryetar i kësaj force”, u shpreh ai në News 24.

LEXO EDHE:  Tiranën e “mbulon” gjaku/ Xhafaj në turizëm

LEXO EDHE:  Tirane, arrestohen dy te rinj, shisnin heroine e kanabis

Sipas tij, nën dhe luhen tensione të mëdha, negociata të mëdha, luhen aleanca dhe konflikte të mëdha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE