Connect with Us

Daja: Shkojmë në Korçë për të marrë 3 pikët

Sport

Daja: Shkojmë në Korçë për të marrë 3 pikët

Publikuar

-

Ilir Daja është duke kryesuar kampionatin shqiptar me Partizanin pas fitores që u arrit mes vështirësisë kundër Apolonisë. Të kuqtë përfituan edhe nga barazimi i Vllaznisë me Teutën, duke marrë vendin e parë në klasifikim. Përpara ndeshjes që do të zhvillohet ndaj Skënderbeut, trajneri Daja kërkon nga ekipi që të harrojë tërësisht derbin që i pret kundër Tiranës.

I gjithë fokusi duhet të jetë te Skënderbeu dhe jo më kot pasi korçarët janë rritur së tepërmi në performancën e tyre. Në konferencën para ndeshjes sipas raportimit të “Supersport”, Daja ka garantuar për tifozët se nuk do të lëshohet kreu aq lehtë për shkakun e presionit pasi nuk e ka për herë të parë kryesimin.

“Dueli? Do jetë një ndeshje e luftuar, por do të shkojmë në Korçë për të luftuar për marrjen e tre pikëshit. Unë nuk e kam për herë të parë në krye, janë edhe disa lojtarë që kanë dalë kampionë me Partizanin, kanë eksperiencë për të menaxhuar këto situata. Na vjen mirë që jemi në krye, e kemi merituar të jemi aty. Duhet të vazhdojmë dhe të fokusohemi te Skënderbeu, nuk do na bënte mirë të shpërndaheshim te ndeshjet e tjera.

LEXO EDHE:  Ermir Gjinishi: Qeveritë e kanë shfrytëzuar Skënderbeun

Mungesat? Mala dhe Bardhi, dy mungesa të rëndësishme, për vetë vlerat që kanë dy lojtarët. Besojmë se do t’i minimizojmë mungesat e këtyre lojtarëve me lojtarë që kemi në dispozicion. Problem është fakti që do kemi pak alternativa në stol, për të bërë ndërrime në pozicione natyrale, jo në vlera.

Derbi? Unë e di që nuk kam ndeshje pas Skënderbeut… Që do të thotë se as nuk do kursejmë dhe as nuk do mendojmë për asgjë tjetër, do të fokusohemi me të gjithë energjitë psiko-fizike për Skënderbeun. Rezultati është kryesori në këtë fund kampionati. Të marrësh tre pikë në Korçë, do të thotë që duhet të vlerësojmë të gjithë kundërshtarin. Skënderbeu ka lojtarë që mund të godasin, sidomos në sulmin e shpejtë. Presioni nuk është vetëm te ne, edhe ata kanë presion për arsyen e gjendjes në tabelën e klasifikimit, edhe atyre u duhen pikët. Shpërndarja e presionit është e barabartë, por ne kemi potencialin më të madh për ta përballuar këtë presion. Mund të kemi një qetësi më të madhe, sepse kemi një objektiv më të madh“, tha Daja.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sport

“Arbitri që inskenoi vrasjen hante dreka qyl në Vlorë”/ Vasil Ruçi rrëfen njohjen me Davide Pecorelin: Ishte njeri i çuditshëm

Publikuar

-

Nga

Ka disa histori në jetën e njeriut që lindin nga hiçi. Nuk kanë lidhje me profesionin apo jetën që bën dhe nuk kanë lidhje as me planet me të ardhmen.

Thjesht ndodhin. Kaq. Kështu u ndodhi edhe legjendave të futbollit vlonjat, Rrapo Taho, Vasil Ruci, etj…

Të përkushtuar në përditshmërinë e tyre befas “mbin” një italian enigmatik, i paqethur, i parruar, me njohuri sipërfaqësore për legjendat e futbollit të Vlorës dhe nis të miqësohet me ta. Shumë, deri në atë pikë sa kërcasin drekat së bashku, ndonjë gotë raki apo verë dhe plazh bashkë.

Vasil Ruci
“Jam shkrimtar italian, po bëj një studim për Kontin e Monte Kristos. Por më pëlqen futbolli dhe kam dëgjuar shumë për ju, për Sokol Kushtën. Jeni të mëdhenj shumë. Do të shkruaj një ditë për ju…”, u pat thënë afro tetë muaj më parë. Më pas takime, futboll së bashku, plazh, dreka dhe një udhëtim drejt Greqisë që nuk u realizua kurrë. Bëhet fjalë për ish-arbitrin italian Davide Pekoreli që inskenoi vrasjen e tij në malet e Pukës.

Bash ai, italiani i çuditshëm që e nisi karrierën si arbitër u bë biznesmen produktesh kozmetike, falimentoi, erdhi në Shqipëri dhe i vuri flakën makinës dhe u zhduk. Ah, jo, para se të digjte makinën gërmoi kushedi se në cilën varrezë për eshtra njeriu, i futi në makinë, i vuri flakën dhe mendoi që e hoqi qafe “Davide Pekorelin” e dikurshëm dhe u transformua në Kristiano… Kristiano pra që u fut çuditshëm në jetën e ish-futbollistëve të shquar vlonjatë dhe në fund i tronditi edhe ata vetë.

“Çudi e madhe, thotë Vasil Ruci për “Panorama Sport”, na u ngjit nga hiçi. Nuk e morëm vesh se nga doli, thjesht rrinte me ne, hante me ne, luante futboll me ne dhe bënte plazh me ne. I çuditshëm për besë…”, thotë legjenda e Flamurtarit dhe qesh me zë të lartë.

LEXO EDHE:  Grabitja e Rinasit/ Arrestohet “Daja”

LEXO EDHE:  LSI e Kryemadhit, si Partizani i Bert XhanitVasil a e njihnit Davide Pekorelin?

Po ku di unë o të keqen, ai ishte një njeri i çuditshëm. Çfarë të them unë tani?! Kjo botë është e çuditshme, nuk dimë kush hyn dhe kush del dhe kush na afrohet…

Sa kohë kishte në Vlorë ai?

Po kishte afro 8 muaj në mos gaboj. Nuk ia kam numëruar ditët, por na u ngjit shumë. Shkonim të luanim futboll, ai nga pas. Madje edhe kur hanim ndonjë gjë së bashku, nuk na shqitej. Po nuk ndiheshim sepse ishte edhe gazmor si tip.

I paguanit ju drekat apo ai?

Jo, mo ç’paguante ai. Unë nuk jam ulur me të shpesh mo jo, por ndonjë miku ynë rrinte më shpesh. Jo, mo ku paguante ai. Madje më thanë që të jepte ndonjë drekë me qepë e domate dhe pastaj të “rruante” se donte 50 dreka të tjera mbrapsht. Po ne e kuptuam që ishte i tillë…(qesh me zë të lartë).

LEXO TE PLOTE

Sport

La fushën pas 8 minutave lojë, Valon Berisha pëson dëmtim të rëndë

Publikuar

-

Nga

Mesfushori i Kosovës, Valon Berisha ka pësuar një dëmtim të rëndë ditën e djeshme, në ndeshjen që Reims luajti ndaj Lille.

Ndonëse e nisi ndeshjen si titullar, Berishës iu desh të largohej nga fusha e lojës që në minutën e 8-të. Shkak për këtë u bë një dëmtim i rëndë i pësuar në këmbën e tij të djathtë.

Pas ndeshjes, mesfushori postoi një foto të këmbës së tij, e cila ishte e çarë në dy vende, teksa mjekët ia kanë qepur plagën, për të mos rrezikuar më shumë.

LEXO EDHE:  Akuzat nga daja/ Flet Rovena Dilo: Po, kam lidhje me një mafioz

LEXO EDHE:  LSI e Kryemadhit, si Partizani i Bert Xhanit“Jashtë për pak, por do të kthehem sërish më i fortë”, shkruan Berisha në foto.

Nuk dihet ende koha e rikuperimit për lojtarin, por kjo mban të ankth edhe te Kosova, që do të luajë ndeshjet e muajit tetor për eliminatoret e Botërorit.

LEXO TE PLOTE

Sport

VIDEO/ Hyrje në fushë dhe sherr me tifozët kundërshtarë, dhuna në Francë nuk ka të ndalur

Publikuar

-

Nga

Hyrja e tifozëve në fushë dhe përplasjet mes tifozerive në Francë nuk kanë fund. Që nga nisja e sezonit janë rregjistruar dy incidente, Marseille-Nice dhe Lens-Lille pak ditë më parë.

Mbrëmjen e djeshme kanë ndodhur edhe dy incidente të tilla me tifozët që u futën në fushë dhe u përleshen me tifozërinë kundërshtare duke e çuar në 4 numrin e ngjarëve të tilla në pak javë nga sezoni i ri.

Ngjarja e parë ndodhi në ndeshjen Angers-Marseille dhe mediat në Francë zbulojnë një provikim nga tifozëria vendasi bëri që tifozët e Marseille të futen në fushë e më pas të përleshin me njëri-tjetrin. Pas disa minutash tensioni, gjithçka u kthye në normalitet.

LEXO EDHE:  Grabitja e Rinasit/ Arrestohet “Daja”

LEXO EDHE:  Ermir Gjinishi: Qeveritë e kanë shfrytëzuar Skënderbeun

Ngjarja tjetër ndodhi në ndeshjen Metz-PSG-ja e mbyllur me rezultatin 1-2. Një numër I vogël i skuadrës se Metz u futën në fushë pas vërshëllimës së gjyqtarit pasi ishin të irritur me humbjen e skuadrës.LEXO TE PLOTE