Connect with Us

Analizë nga Skënder Brataj/ Përse virusi ka lëvizur me “valë”

Shëndeti

Analizë nga Skënder Brataj/ Përse virusi ka lëvizur me “valë”

Publikuar

-

Situata nga Covid-19/ Brataj: Masat nuk do të hiqen dot 100%

Shefi i Urgjencës, Skënder Brataj ka analizuar situatën epidemiologjike të Covid-19, mutacionet që ka pësuar në vende të ndryshme, për imunitetin natyral të tufës dhe për mënyrën se si ndikojnë stinët tek viruset.

COVID DHE PANDEMI: JA PSE VIRUSI KA LËVIZUR ME “VALË”

Vala e parë, e dytë dhe e treta, këto janë valët me të cilat Covid-19 ka goditur vendet dhe kombet e tjera. I pari e pa Italinë si epiqendrën e pandemisë evropiane në Mars 2020 nga ku u përhap më pas në vatra të ndryshme. Pas iluzionit të verës, vala e dytë filloi në Mbretërinë e Bashkuar vjeshtën e kaluar dhe më pas u përhap në Mesdhe. Interesi më i madh ishte varianti anglez, i cili u sekuencua për herë të parë në Angli. Pastaj ndodhi vala e tretë, e cila shpërtheu pas pushimeve të Krishtlindjeve me Francën, Gjermaninë dhe Italinë dhe Shqipërinë.

SI LËVIZIN PANDEMITË!
Pandemitë kanë një trend që alternon fazat e shpërndarjes dhe të ngadalësimit, në varësi të frekuencës dhe numrit të kontakteve, stinëve dhe ndërhyrjeve shëndetësore të zbatuara për të zvogëluar qarkullimin e virusit. Por si lindin këto valë dhe si përhapen ato? Nuk është e lehtë për t’u shpjeguar, por duke analizuar gripin spanjoll dimë që edhe ai ka pasur tre valë. Si ndodh? Në praktikë, krijohen rezervuarë personash të infektuar dhe valët arrijnë kur viruset, ose bakteret, kanë faza asimptomatike gjatë fazës së replikimit. Ky është gjenialiteti i këtij virusi malinj që përhapet me transmetim të asimptomatikëve , thotë Prof. Stefano Vella, infetivolog dhe docent i sëmundjeve infektive në Shëndetin Global në Universitetin Katolik të Romës dhe një nga ekspertët italianë në dinamikën e pandemisë.
Po ashtu ai shpjegoi pse Ebola një virus si Sars-Cov-2, nuk u bë një pandemi globale. Virusi i Ebola vret shumë shpejt, sa më virulent dhe agresiv të jetë virusi, aq më shumë vetëvrasës është, sepse nuk mund të transmetohet vetë. Nëse një pacient vdes në spital, ai nuk mund ta transmetojë atë, gjë që nuk është rasti me Covid-19, i cili transmetohet përmes asimptomatikëve. Valët vijnë kur rezervuari i të infektuarëve asimptomatik, të cilët bëhen bartës të virusit, bëhet shumë i madh dhe shpërndahet deri sa njerëzit të sëmuren. Ky ishte sekreti i Covid-19, infektimi dhe përhapja në heshtje, nga një person tek tjetri, nga Kina në Perëndim, derisa u bë një pandemi.

VALËT DHE MUTACIONET E COVID-19.
Është e vështirë të bësh një analizë të plotë për event të vetmëm, por ne mund të marrim parasysh të dy aspektet në lidhje me sjelljet individuale të njerëzve, domethënë nëse ata i përmbahen rekomandimeve të distancimit dhe aspektet e vetë virusit, shpjegon Prof. Massimo Clementi, Drejtor i Laboratorit të Mikrobiologjisë dhe Virologjisë të spitalit San Raffaele në Milano dhe profesor në Universitetin Vita-Salute. Alternimi i lockdown me periudhat e kufizimeve të vogla, mundësia e të paturit ose jo të një shoqërizimi më të madh sigurisht që luan një rol. Një rol të madh kanë aspektet në lidhje me virusin, i cili lëviz sipas mutacioneve dhe varianteve, shton virologu, i cili shpjegon se si vala e parë u dha nga një virus që ishte vetë një variant, virusi i Wuhan, i cili fillimisht u përhap në Kinë, infektoi popullatën lindore ku numri i receptorëve Ace2 ishte shumë më i lartë se Evropianët.
Virusi mbërriti në Evropë dhe Amerikën e Veriut dhe për ta infektuar duhej të adaptohej në një popullatë tjetër dhe kështu ndodhi edhe mutacioni i parë i Spike që ndikoi në përhapjen e virusit tek ne. Më pas, ai u përball me të dy popullatat gjithnjë në rritje që kishin kapërcyer infeksionin dhe më pas me fillimin e vaksinimeve qw nga dhjetori. Vaksinimi shpejt nënkupton krijimin e një rritje imuniteti dhe pengese të qarkullimit të virusit, si dhe ndalimin e krijimit të varianteve të reja. Megjithëse disa prej tyre mund të ulin efektivitetin e vaksinave, por ne jemi në gjendje t’i kontrollojmë të gjitha. Kjo na tregon se virusi përpiqet të ndryshojë, por ai nuk ka një kapacitet të pafund për të ndryshuar, nuk mund të ndryshojë të gjitha strukturat që i duhen për të bashkëvepruar dhe për të hyrë në qelizat tona. Një rëndësi të veçantë ka edhe sezonaliteti, virusi është shumë i ndjeshëm ndaj rrezeve ultraviolet. Rrezet ultraviolet zvogëlojnë mundësinë e infektimit me virusin.

LEXO EDHE:  “Emigrantët urat lidhëse midis dy vendeve”/ PAA: Duhet bashkëpunim i menjëhershëm midis dy qeverive!

ÇFARË NDODH NË GJERMANI.
Pas një rënieje në shkurt dhe mars, pothuajse në kontrast me pjesën tjetër të Evropës, Gjermania pa një rritje të rasteve të reja dhe një rritje eksponenciale të shtrimeve në spital në prill, pavarësisht se vaksinimi vazhdonte me një ritëm të shpejtë, por nuk ishte e mjaftueshme. Ishte formuar një rezervuar asimptomatik sepse nuk po ecej shpejt me vaksinimin. Rezervuari i formuar ishte i ndjeshëm dhe nuk ishte i mbrojtur”, shton Prof. Vella.
Ky rezervuar i pacientëve asimptomatik, i cili mbushet, zbrazet, por pastaj mbushet përsëri, është gjithashtu për shkak të varianteve që të gjithë kemi njohur deri tani? Le të themi, sa më shumë që virusi replikohet aq më shumë replikojnë edhe variantet. Ky rezervuar lidhet me këtë dhe me faktin se ne nuk kemi mbuluar numrin më të madh të njerëzve me vaksinë. Ekziston një rezervuar i madh i transmetuesve dhe një rezervuar i madh i personave të ndjeshëm ndaj tij. Kur kemi mbuluar me vaksinim gjithë personat e ndjeshëm, virusi zhduket.

IMUNITETI I NATYRAL I TUFËS.
Pandemia Spagnola e viteve 1918-1919 u zhduk sepse u krijua imuniteti natyror i tufës: popullsia botërore ishte dy miliardë dhe, sipas disa të dhënave, mbi një miliard prej tyre ishin të infektuar me virusin. Ai virus gjithashtu kaloi nga kafshët te njerëzit, nga derri dhe ishte i panjohur nga pikëpamja imunologjike ashtu si ndodhi me Covid-19. Shkaktoi 100 milion vdekje. “Imuniteti i tufës mund të merret vetëm me çmimin e miliona vdekjeve, kur virusi mbush rezervuarin e të infektuarve nuk ka ku të shkojë. Dikush u përpoq të thoshte se ishte e mundur të kishte imunitet të tufës, por me koston e 100 milion vdekje, do të thotë se do të ishte përhapur në një masë të tillë që nuk do të gjendej më e ndjeshme. Kjo u tha nga Brazili, Suedia dhe Kryeministri Johnson për Mbretërinë e Bashkuar. Murtaja, në vitet 1300, shkatërroi qytetet, askush nuk mbeti dhe u zhduk kur të gjithë vdiqën dhe nuk kishte më njerëz të ndjeshëm ndaj infektimit.

PSE NJERËZIT VDESIN NË INDI DHE BRAZIL.
Le të përpiqemi të kuptojmë nëse ekziston një kriter “hemisferik” për lëvizjen e pandemive ose nëse është vetëm rezultat i zhvendosjeve dhe udhëtimeve midis njerëzve të kombësive të ndryshme. A është i mundur një krahasim? “Nuk ka asnjë lidhje, dikush tha që sezoni i nxehtë ishte i keq për virusin, por nuk është nxehtësia vetë, është thjesht të qëndruarit më shumë jashtë, pandaj është më e vështirë të transmetohet sëmundja.
Në Indi është shumë nxehtë, por shumë po vdesin sepse, pavarësisht nxehtësisë, të gjithë janë shumë afër me njëri tjetrin. Ata janë një miliard e treqind mijë banorë, është e pamundur të qëndrosh në distancë atje. Tek ne është ndryshe, duke qenë se jashtë infektojmë më pak por është e vërtetë për vendet ku ka një distancë natyrore. E njëjta gjë që ndodh në Brazil, është gjithmonë shumë e nxehtë, por nga kjo pikëpamje ekziston një situatë e ngjashme me Indinë. Nuk është vetë nxehtësia, por pasoja e nxehtësisë në distancë. Fatkeqësisht, megjithatë, në disa vende është e pamundur të distancohesh.

SI NDIKOJNË STINËT TE VIRUSET.
Prof. Clementi është gjithashtu në të njëjtën gjatësi vale, duke shpjeguar rolin e stinëve në viruse. Në përgjithësi ekziston një rol i stinëve: i ftohti favorizon viruset me një mbështjëllje lipidike si ai i gripit që qarkullon më shumë në dimër, ku njerëzit kalojnë më shumë kohë brenda dhe virusi ka një strukturë më të qëndrueshme në temperatura të ulëta. Për më tepër, virusi i gripit favorizohet nga fakti se i ftohti zvogëlon lëvizjet e qelizave ciliare të rrugëve të frymëmarrjes të cilat tentojnë të çlirojnë qelizat nga virusi, shpjegon virologu.
Është e qartë se viruset pandemike mund të kenë edhe mënyra të tjera të përhapjes, mendoni kontaktet e drejtpërdrejta. “Ne lëvizim midis një hemisfere dhe një tjetre me një lehtësi që favorizon transmetimin. Mendoni pelegrinët që notoni në lumin Gange disa milin njerëz, është e qartë se përhapja është shumë e madhe. Virusi përhapet në të gjithë botën dhe njerëzit lëvizin nga e gjithë bota, është e vështirë ta ndalosh atë.
Dr.Skender Brataj

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Zgjerohet fasha e vaksinimit/ Mbërrijnë të tjera doza Pfizer në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Zgjerohet fasha e vaksinimit/ Mbërrijnë të tjera doza Pfizer në Shqipëri

Kanë mbërritur në aeroportin Nënë Tereza të tjera doza vaksinash Pfizer.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama, i  cili përmes një postimi në rrjetin social Facebook shkruan se janë 11.70 doza që kanë ardhur, duke e çuar në mbi 1 milion sasinë totale të vaksinave anti Covid në vendin tonë.

Aeroporti “Nënë Tereza” – Kanë mbërritur sërish edhe 11,700 doza të tjera të vaksinës Pfizer, duke e çuar në 1,079,650 sasinë e vaksinave AntiCovid të mbërritura deri tani.

Me zgjerimin e fashës së vaksinimit për qytetarët +50 vjeç, vijojmë pa u ndalur me planin kombëtar të vaksinimit dhe nuk do të ndalemi, derisa qytetari i fundit të jetë vaksinuar”, shkruan Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Udhëtimi drejt Greqisë/ Ambasadorja shqiptare jep njoftimin e rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja shqiptare në Greqi Luela Hajdaraga ka folur për masat anti covid-19 dhe kushtet që duhen për të udhëtuar në vendin fshqinjë.

Në një intervistë për “Radari Informativ” ajo u shpreh se deri tani me lehtësimin e masave për hyrjet nga Shqipëria situata paraqitet e qetë.

Përsa i përket kushteve të cilat duhen të plotësohen për të kaluar në Greqi  Hajdaraga theksoi se janë paisja me formularin PFL, certifikatë vaksinimi dhe test negativ.

Duke filluar nga data 19 qershor Greqia ka hequr kufizimet për hyrjet nga Shqipëria. Deri tani situata në kufi paraqitet e qetë. Të gjithë shtetasit shqiptarë që duhet të udhëtojnë drejt Greqisë duhet të jenë të pajisur me formularin PLF të vlefshëm, që mund ta gjejnë më faqen travel.gov.gr.

Gjithashtu duhet të kenë vetëm një nga këto dokumente, certifikatë vaksinimi, test PCR negativ brenda 72 orësh, test Rapid negativ brenda 48 orësh ose certifikatë të diagnozës pozitive të Covid-19 nga dy deri në 9 muaj. Theksoj se këto masa janë për kufijtë tokësore. Pra Kakavija lejon deri në 1500 hyrje në ditë, Qafë Bota deri në 250 hyrje, Kapshtica deri në 400 hyrje vetëm për punonjësit sezonal”, u shpreh Hajdaraga.

LEXO EDHE:  Udhëtimet drejt SHBA/ Ambasada amerikane njoftim të rëndësishëm

LEXO EDHE:  MSH nxjerr shifrat/ Ulet ndjeshëm numri i infektimeve, ja sa kanë humbur jetën sot

Gjithashtu ajo u shpreh se pas datën 1 Korrik do të ketë masa të reja më lehtësuese për shtetasit shqiptarë.

Pas datës 1 korrik besoj do të kemi rregulla të reja më lehtësuese për shtetasit shqiptarë. Gjithashtu duke filluar nga 22 qershori do të fillojnë fluturimet direkte 2 herë në javë nga Tirana në Kretë, gjithashtu do të kemi edhe fluturime të përditshme Tiranë-Athinë”, sqaroi Hajdaraga./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Situata nga Covid-19/ Brataj: Masat nuk do të hiqen dot 100%

Publikuar

-

Nga

Situata nga Covid-19/ Brataj: Masat nuk do të hiqen dot 100%

Situata nga Covid-19 çdo ditë e më shumë po lehtësohet duke rënë numri i të infektuarëve. Por shefi i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj është shprehur se edhe pse gjendja po përmirësohet masat anti covid nuk mund të hiqen dot 100%.

I ftuar në “Radari Informativ”, ai theksoi se situata po analizohet nga Komiteti çdo 15 ditë. Brataj theksoi se vigjilenca nuk duhet ulur sidomos nga dominimi i variantit Delta në botë.

“Kemi hequr tamponin se një person që niset me pushime nuk niset i sëmurë. Ka rregulla nga vendet që do të kthehen. Ky virus është shfaqur në Itali… ne çdo 15 ditë po lirojmë masat. Dy vjet para pandemisë ndërpritej muzika pas orës 24.00. Është e papranueshme, nuk mund t’i heqim të gjitha masat kur virusi është ende prezent. Te njerëzit pa shenja dhe simptoma, përqindja e negativ është e lartë, në tamponët që u bënë përqindja ishte e lartë. Dilnin negativë dhe pas disa ditësh sëmureshin”, u shpreh Brataj.

LEXO EDHE:  Masat anti-Covid, 0 efekt!/ Vasili nxjerr shifrat: Vdekjet janë rritur me 85 %
LEXO EDHE:  Bie ndjeshëm numri i viktimave në Britani/ Shifrat më të ulta që prej muajit mars

Ai foli për variantin e ri të Covid, atë indian, ku u shpreh se e gjithë bota është e rrezikuar nga ky variant i virusit ndërsa nuk e fshehu shqetësimin se mos ndoshta vjeshta na pret me rritje të rasteve me këtë mutacion të virusit.

Shoh gjithë botën të rrezikuar. Vera krijon serbatorë të rinj të infektuarit me një variant të ri. Analiza e mirfilltë është diçka tjetër. Realiteti është i lidhur me interpretimin epidemiologjik të situatës. Në qoftë se shtatë vetë shtrohen në spital duhet të ketë të paktën 140 të infektuar. Njerëzit nuk kërkojnë më tampon. Ata që sëmurën i shkojnë spitalit kur s’kanë nga t’ia mbajnë më. Problemi është çfarë po ndodh rreth nesh? Varianiti indian po merr gjysmën e botës. Po na afrohet nga Rusia, Indonezia. Portugalia ka shumë raste, Anglia”, shtoi Brataj./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE