Connect with Us

Zgjedhjet/ Kryebashkiaku i Tropojës: Kishte manipulim të tmerrshëm nga opozita

Politikë

Zgjedhjet/ Kryebashkiaku i Tropojës: Kishte manipulim të tmerrshëm nga opozita

Publikuar

-

Kryebashkiaku i Tropojës Rexh Byberi ka deklaruar se pranon rezultatin e zgjedhjeve edhe pse humbën dhe nuk arritën të nxirrnin deputet profesorin dhe aktorin e njohur Petrit Malaj.

Ai shkruan se edhe pse nuk kontestuan zgjedhjet kjo nuk presupozon se nuk kishin verejtje dhe informacione të tmerrshme manipulimi nga njerëzit që udhëhoqën fushatën e kandidatit të opozites.

Përmes një postimi në rrjetet sociale Byberi bën dhe një falenderim për kryeministrin Rama dhe banorët e Tropojës.

“Shpjegim Publik!
Te nderuar bashkqyterare te Tropojes.
Deri ne çertefikimin e rezultatit te zgjedhjeve te 25 Prillit si Kryetar i Bashkise por dhe me luajalitetin individual ne respektim te ligjit nuk jam shprehur publikisht.
Meqenese Qarku yne i Kukesit e ka fiksuar ligjerisht rezultatin ndjej per detyre te shprehem sa me poshte:
-Dua te falenderoj te gjithe bashkqytetaret e mi qe zhvilluan nje fushate normale e civile pavaresisht se ku e adresuan voten dhe interesin e tyre.
-Nje falenderim njerezor e politik per Kryeministrin Edi Rama i cili me burreri e bese ju pergjigj kerkeses time te kahershme dhe te shume personaliteteve te Vendlindjes, duke nominuar prof.Petrit Malaj si kandidat per deputet, duke besuar se ishte nje risi politike,njerezore dhe intelektuale per komunitetin tone dhe me gjere.
-Nese nuk kontestuam zgjedhjet kjo nuk presupozon se nuk kishim verejtje dhe info te tmerrshme manipulimi nga njerezit qe udhehoqen fushaten e kandidatit te opozites.
Siç eshte bere e rendomte ne Tropoje aty leshohen shkendija paligjshmerie e dhune si rasti i dronit sorrë te provokimit.

Te gjithe e dine dhe shume prej tyre jane bere pishman se votuan per nje page bisnesmeni kur kishim nje rast unik te votonim per progres te Tropojes,per investime dhe qytetari dhe per nje zë dinjitoz ne Kuvendin e Shqiperise.

Gjithsesi perpara egoizmit dhe preferencave sebashku me z.Petrit Malaj i qendruam betimit tone se e para eshte Tropoja,stabliteti dhe vullneti i saj ndonese insistoj se rezultati ishte totalisht i deformuar.
Sovrani nuk gjykohet ndonese i prire nga interesa nepotike deri kriminale nga lidere qe na kane mbajtur peng per 30 vjet nuk rezultoi i suksesshem!
Ajo qe dua te theksoj eshte se njohëm rezultatin dhe asgje nuk ndryshon nga objektivat tone ne te mire te Tropojes.

Eshte dhe ngelet ne principin tim qe eshte puna e secilit qe ben diferencen dhe jo pikpamjet politike.
Ne jemi ne pune dhe keto zgjedhje na inspirojne per nje stad te ri reforme strukturore qe Tropojes dhe komunitetit tone ti japim sherbime sa me racionale.
Kjo zaten eshte detyra jone funksionale ti sherbejme interesave te Tropojes.
Nuk mungoj te pershendes deklaraten e fundit publike te Kryeministrit Edi Rama i cili veçoi Tropojen pavaresisht rezultatit zgjedhor te vijoje ta kete ne vemendje te veçante.
Urime dhe sebashku per Tropojen me nje reforme te shpejte e me zell te posaçem per ti sherbyer me perkushtim”, shkruan ai./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Lefter Maliqi nis pushimet e verës/ Do shkëputem përkohësisht nga politika, në shtator nis luftën kundër Ramës

Publikuar

-

Nga

Lefter Maliqi nis pushimet e verës/ Do shkëputem përkohësisht nga politika, në shtator nis luftën kundër Ramës

Deputeti i opozitës Lefter Maliqi, ka nisur pushimet e verës, ku edhe është shkëputur totalisht nga jeta politike gjatë kësaj periudhe.

Pas zgjedhjeve të 25 prillit, ku kandidoi nën siglën e LSI për qarkun e Beratit, Maliqi nuk arriti dot të siguronte një mandat deputeti, por ai shprehet se edhe jashtë Kuvendit do të nisë në shtator aksionin për rrëzimin e Edi Ramës.

Në një postim në rrjetin social Facebook, Maliqi thekson se do të shkëputet përkohësisht nga intervistat, konferencat për shtyp, fjalimet në Kuvend dhe debatet televizive.

Postimi i plotë i Maliqit:

Te dashur miq realë e virtualë, duke ju uruar një sezon të bukur veror, dëshiroj t’iu bëj me dije se, do të shkëputem përkohësisht nga intervistat, koferencat për shtyp, fjalimet ne Parlament, apo debate në TV. Këto ditë vere, do të jenë ditë reflektimi, qetësie, e rigjenerimi.

Në shtator, do të jem përkrah opozitës së bashkuar me plot energji dhe i gatshëm për sfidat politike, elektorale që na presin. Jam krenar që për thuajse 3 vite, kam qënë një opozitar i fortë në parlament e gjithashtu në media, për të denoncuar mafien, oligarkët, qeverinë e korrupsionin e çdo hallke të saj. Këtë e kam bërë si qytetar i devotshëm e i përgjegjshëm por edhe i nxitur nga formimi im intelektual dhe background-i jetësor.

Përvoja ime 8-vjeçare si drejtues policie, ajo 1-vjeçare si drejtues i burgjeve shoqëruar me pervojën e mjaftueshme për 7 vite deputet dhe 3 vite si kryetar i pushtetit vendor, më kanë pajisur me aftësitë dhe forcën për t’iu bërë ballë sfidave të ardhshme, por edhe me besimin se ditë më të mira na presin. Me respekt e mirënjohje ju uroj një sezon të bukur veror; e gjithashtu ju garantoj se zhvillimet politike e jetësore që na presin, do të jenë po aq të nxehta e inspiruese./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha gati spastrimin në PD/ Kush ikën dhe kush vjen?

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha po nxiton të mbyllë me shpejtësi kapjen e çdo posti drejtues në PD dhe largimin e çdo zëri të fortë kritik që kërkon ndryshim apo mendon se Basha, humbi vërtet zgjedhjet.

Burime zyrtare nga PD i thanë CNA.al se menjëherë pas analizës do ecet me zgjedhjen e strukturave drejtuese në qendër, përshfirë Kryesinë, Sekretariatin, Këshillin Kombëtar e deri tek degët e PD që do futen të gjitha në proces zgjedhor, kryetarët lokalë që nuk kapën targetet e Bashës do largohen të gjithë.

Ky proces riorganizimi duket të jetë qartazi një spastrim dhe forcim i pozitave të Lulzim Bashës në krye të PD, që tashmë synon të çimentojë çdo post me njerëz që mendojnë si ai dhe nuk sjellin bezdisje, duke artikuluar humbjen e zgjedhjeve.

Basha po përpiqet qartazi që zgjedhjet t’i quajë masakër me shpresën se mund të ndryshojë apo fitojë mbështetjen e militantëve që e kanë braktisur masivisht.

Pjesëmarrja e ulet në zgjedhjet brenda PD-së, dhe vetëm 28% e votave të anëtarësisë ishin një këmbanë alarmi për Bashën.

Basha tashmë ka bërë gati edhe lëvizjet që do të kryejë, por i duhet të shkurtojë kohën e pritjes për të mbledhur strukturat dhe kryer operacionin e spastrimit.

Emrat e parë që do largohen janë Edmond Spaho dhe Edi Paloka, të dy nën/kryetarë të PD, të cilët prej tetë vitesh qëndrojnë në krah të Bashës.

Këto dy poste kanë edhe emra të tjerë që synojnë.  Ervin Salianji, Tomor Alizoti apo Jorida Tabaku, janë nga emrat që mund të jenë pjesë e drejtimit të grupit parlamentar apo edhe nën/kryetarë Kuvendi.

Emra të tjerë që do kenë pozicione në komisionet parlamentare apo pjesë e drejtimit të grupit pritet të jenë Albana Vokshi, Enkejled Alibeaj, Alfred Rushaj etj.

Një emër tjetër që largohet është Bujar Nishani, i cili ikën nga drejtimi i Këshillit Kombëtar, ky pozicion mund edhe të shkrihet fare, por Basha kërkon ruajtjen për të bërë qokë me emrat që do i duhet ti shpërbleje.

Një vend vakant për Bashën është edhe ai i Sekretarit Organizativ, pas largimit të Sahit Dollapit menjëherë pas humbjes së zgjedhjeve me dorëheqje.

LEXO EDHE:  Maska me detyrim edhe në ambiente të jashtme/ Basha “kryqëzon” Ramën

LEXO EDHE:  Pas SHBA edhe Gjermania kundër PD/Jo shtyrje zgjedhjesh, do t’i njohim dhe pa ju!

Arben Ristani, largohet nga drejtimi i Komisionit të Disiplinës që e drejtonte prej 4 vitesh, pozicion që asnjëherë nuk u konsiderua nga Basha.

Një emër që largohet është ai i Çlirim Gjatës, i cili nuk u fut as në listën fituese, megjithëse pretendimet e tij ishin të mëdha.

Belind Këlliçi i FRPD, lë drejtimin e organizatës partnere, atij i ka mbaruar mandati dhe nuk mund të rikandidojë. Ngelet një emër që mund të ketë Basha “nën mëngë”, për ta përdorur në postet politike në parti.

LDG, nuk zhvillon zgjedhje nga viti 2009, ikën Albana Vokshi nga drejtimi dhe pretendente janë Grida Duma dhe Jorida Tabaku. Gjithçka do të varet edhe nga postet e tjera drejtuese që këto dy emra pretendojnë në PD.

Ervin Minarolli është një emër tjetër që largohet, pasi dështoi totalisht në drejtimin e Burimeve Njerëzore.

Basha do tentojë edhe largimin nga kryesia të Fatbardh Kadillit dhe Enno Bozdos, të cilët së fundi janë përballur fort me kreun e PD.

Një emër që pritet të mbajë postin drejtues është Gazmend Bardhi. Ai qëndron në postin e Sekretarit të Përgjithshëm në PD. Ivi Kaso qëndron me post në sekretariat.

Një emër që mban detyrën është edhe Ina Zhupa, e cila në fakt është e emëruar e kryetarit së bashku me Sekretarin e Mardhënieve Ndërkombëtare, Arben Kashau./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përplasja me Voltana Ademin/ Gjykata kthen mbrapsht Pjerin Ndreun: Plotëso padinë

Publikuar

-

Nga

Përplasja me Voltana Ademin/ Gjykata kthen mbrapsht Pjerin Ndreun: Plotëso padinë

Gjykata e Tiranës, ka refuzuar të njohë vendimin për zgjedhjen e Pjerin Ndreut, në krye të Shoqatës së Bashkive të Shqipërisë.

Më 8 qershor të këtij viti, Pjerin Ndreu u zgjodh kryetar i kësaj shoqate, por Ademi nuk e pranoi këtë vendim, duke e cilësuar atë të paligjshëm.

Pjerin Ndreu i është drejtuar gjykatës, pasi sipas ligjit, çështja duhet regjistruar në gjykatë, që ai të njihet si kryetar i Shoqatës së Bashkive.

LEXO EDHE:  “Ndihemi si një varkë në mes të oqeanit”/ Rama ‘kritika’ BE-së: Na kanë marrë me forcë busullën

LEXO EDHE:  Video-Berisha kujton 22 Marsin/ Akuza të forta kryeministrit Rama

Në një përgjigje të dhënë këtë të shtunë, gjykata i kërkon Ndreut të plotësojë padinë e tij, pasi sipas organit të drejtësisë, ajo ka të meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE