Connect with Us

Vettingu/ KPK merr vendimin për prokurorin e Tiranës

Vetingu

Vettingu/ KPK merr vendimin për prokurorin e Tiranës

Publikuar

-

Komisioni i Pavarur i Kulaifikimit, ka konfirmuar në detyrë prokurorin e Rrethit Gjyqësor Tiranë, Albert Murçaj.

Gjatë seancës dëgjimore të mërkurën, nuk u evidentuan probleme domethënëse në asnjë prej kritereve të rivlerësimit.

Relatorja Çiftja sqaroi se nuk janë gjetur pobleme në deklarimin e dy depozitave me vlerë 600 mijë lekë dhe 300 mijë lekë, për krijimin të cilave ka deklaruar si burime të ardhurat nga pagat, dietat dhe shpërblimet nga puna si prokuror. Komisioni konstaton se prokurori Murçaj kishte pasur burime edhe për krijimin e gjendjes cash. Por është konstatuar mospërputhje midis vlerës së pasqyruar në deklaratën veting në shumën 750 mijë lekë dhe cash-it në fund të vitit 2016 në vlerën 1 milion e 230 mijë lekë.

Prokurori Murçaj deklaroi se mospërputhja e gjendjes cash kishte ardhur si pasojë e një lapsusi nga ana e tij. Ai shtoi se është evidentuar shtesa, por nuk është shënuar tek gjendja cash. Komisioni nuk ka gjetur probleme edhe për shtëpinë e prindërve në Shkodër që përdoret nga subjekti i rivlerësimit.

LEXO EDHE:  Ngec në “sitën” e vettingut/ KPK shkarkon prokurorin e “ndereve”

Nga analiza financiare ka rezultuar se prokurori Murcaj rezultonte me balancë pozitive në të gjithë vitet.
Prokurori Murçaj mori vlerësim pozitiv për pastërtinë e figurës. Për profesionalizmin u konstatua se hetimi i një çështje e vitit 2012 kishte zgjatur tej afatit të përcaktuar; në një hetim tjetër kishte rezultuar se nuk ishin pyetur personat e kërcënuar dhe në një rast mungonte vendimi për zgjatje të hetimit. Komisioni nuk ka gjetur pobleme në katër denoncimet e depozituara nga publiku./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Emrat-Zgjerohet lista e Vettingut/ KPK nis hetimet

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vënë në fouks të hetimeve –Vetting, ish inspektorë të KLD, këshilltarë ligjorë dhe ndihmës-ligjorë.

Pas prokurorëve dhe gjyqtarëve do të jetë radha e tyre të përballen me Vettingut, në të tria kriteret, si në aspektin profesional, pasuror dhe në pastërtinë e figurës.

Janë 42 subjekte, për të cilët kanë nisur hetimet Vetting, ku më së shumti janë nga Gjykatat dhe Prokuroria e Tiranës.

Pra, pas gjyqtarëve dhe prokurorëve, në sitë do kalojnë edhe pjesa tjetër e stafit të organit të akuzës dhe gjykatave,

Komisioni i pavarur i Kualifikimit ka njoftuar se në zbatim të ligjit nr. 84/2016 “Për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë” Komisioni vendosi shpërndarjen e çështjeve të subjekteve të rivlerësimit sipas nenit 3, pika 6, germa “d” dhe nenit 6 të rregullores “Për procedurat e zhvillimit të shortit në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit”.

Më poshtë po sjellim emrat që po hetohen nga Komisioni i Vettingut.

Lista e subjekteve në Vetting

Dashamir Alsula Nd.ligjor në Prokurorinë e Përgjithshme

Sofia Zhilla Inspektore Ish-KLD

Aida Mërtiri Këshilltare në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Ermal Tauzi Këshilltar Ligjor në Gjykatën Kushtetuese Tiranë

Kaliona Nushi Këshilltare në Gjykatën Kushtetuese Tiranë

Zhaneta Pira Inspektor Ish-KLD

Gent Pejo Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Tiranë

Donika Pahumi Nd.ligjor në Prokurorinë Tiranë

Alma Tafani Nd.ligjor në Prokurorinë Tiranë

Arjana Gaçi Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Jonida Kondili Këshilltar Ligjor në Gjykatën Kushtetuese Tiranë

Jurgen Selimi Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Tiranë

LEXO EDHE:  Nën hetim nga Vettingu prej 9 muajsh/ Pasuria e prokurores që “ngroh” karrigen

LEXO EDHE:  Dha dorëheqjen para se të dilte në vetting/ KPA nxjerr nga sistemi i drejtësisë ish gjyqtarin e Apelit

Spartak Mitrushi Nd.ligjor në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Jorida Liko Nd.ligjor në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Persand Tefa Nd.ligjor në Gjykatën e Rrethit Tiranë

Eugen Papandile Këshilltar Ligjor në Gjykatën Kushtetuese Tiranë

Anida Bica Nd.ligjor në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Aulona Bodo Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Flamur Kolleshi Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Ornela Xhembulla Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Besmir Rrapaj Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Nertila Ndregjoni Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Gerti Shani Nd.ligjor në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Alma Troshani Nd.ligjor në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Laureta Ahmeti Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Tiranë

Majlinda Tosku Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Tiranë

Enida Lamçe Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Tiranë

Monika Çuhadari Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Selami Zalli Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Laureta Nezaj Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Saimir Nafizi Nd.ligjor në Gjykatën e Lartë Tiranë

Majlinda Misko Nd.ligjor në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Klement Kajana Nd.ligjor në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Ornela Troplini Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Durrës

Marjola Beluli Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Vlorë

Olta Aliaj Nd.ligjor në Gjykatën Kushtetuese Tiranë

Elona Shehu Nd.ligjor në Prokurorinë Tiranë

Roland Agolli Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Durrës

Ervin Aliu Nd.ligjor në Gjykatën Administrative të Apelit Tiranë

Aneta Strakosha Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Tiranë

Albana Palaj Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Shkodër

Ervin Xhihani Nd.ligjor në Gjykatën Administrative Korçë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Shkarkohet kreu i Gjykatës Administrative të Apelit/ KPA i “pret kokën” Kastriot Selitës

Publikuar

-

Nga

KPA ka shkarkuar ditën e sotme Kryetarin e Gjykatës së Apelit Administrativ Tiranë Kastriot Selitën.

Vendimi është marrë Albana Shtylla, kryesuese, Ina Rama relatore dhe Natasha Mulaj, Sokol Çomo, anëtarë.

Kreu i Gjykatës Administrative të Apelit, Kastriot Selita, fillimisht u konfirmua në detyrë me  datë 18.6.2019  nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit i përbërë nga Olsi Komiçi kryetar, Lulzim Hamitaj dhe Brunilda Bekteshi relatore.

Ishte ONM që rekomandoi tek Komisionieri Publik, kërkesën për shkarkimin e tij.

Gjetjet e Komisionerit Publik

Komisioneri Publik, Florjan Ballhysa  kërkoi më pas riçelje të hetimit për burimin e krijimit të disa pronave të zotëruara nga Selita dhe bashkëshortja e tij.

Bëhej fjalë për një apartament me sipërfaqe 124.9 m2 në rezidencën Ambasador 3, një apartament dhe garazh në të njëjtën adresë, një apartament 205 m2 dhe një sipërfaqe trualli në Lalëz të Durrësit si dhe për blerjen e një automjeti.

LEXO EDHE:  Pasuria “fundos” një tjetër gjyqtar/ KPK e shkarkon nga detyra

LEXO EDHE:  KPA “rrëzon” KPK/ Rikthen për rivlerësim prokuroren e Korçës

Ndërsa për shtëpinë e familjes së bashkëshortes, e shitur në vlerën e 220 mijë eurove, Ballhysa  kërkoi që të hetohen kostot e ndërtimit, ligjshmëria e burimeve si dhe metodologjia e përdorur nga KPK në analizën financiare.

Sa i përket aftësive profesionale, Ballhysa pretendonte për konflikt interesi.

Kjo lidhej me një çështje të gjykuar nga Selita në cilësinë e relatorit, ndaj një kompanie, administratori i së cilës kishte blerë apartamentin e bashkëshortes së tij në vitin 2015 për 110 mijë euro.

Po, në një tjetër çështje, Selita kishte gjykuar një çështje me palë të tretë një kompani ndërtimi, ku një vit më pas kishte blerë një apartament dhe një garazh./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Hetime për të rënët në Vetting/ Pasuria e ish gjyqtarëve dhe prokurorëve drejt sekuestrimit

Publikuar

-

Nga

Komisioneri Publik ankimon vendimin e KPK/ Kërkon shkarkimin nga detyra të prokurorit

‘Një rëndësi e veçantë duhet vendosur në hetimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve të larguar për shkak të vettingut apo edhe për arsye tjetër.

 Kështu ka deklaruar sot Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj.

 Sipas saj, pritshmëria e qytetarëve shqiptarë është se presin që çdo gjyqtar apo prokuror që është pasuruar në kurriz të halleve të popullit shqiptar, të vetmin fat që duhet të ketë është dalja përballë drejtësisë dhe sekuestrimin e pasurisë.

 “Kjo ka qenë në fokus edhe nga ndërkombëtarët.’-  ka saktësuar  Gjonaj.

LEXO EDHE:  Dha dorëheqjen para se të dilte në vetting/ KPA nxjerr nga sistemi i drejtësisë ish gjyqtarin e Apelit

LEXO EDHE:  E ëma ngeci në “rrjetën “ e vettingut/ Hajdari nga foltorja e Kuvendit: Më janë hedhur si ujqër…

Pavarësia e prokurorëve ka qenë një temë ku është ndalur Ministrja e Drejtësisë, Gjonaj,

‘Duhet të kuptojmë të gjithë se pavarësia e Prokurorit është një instrument që e bën më shumë për detyrimin në llogaridhënie, por rrit edhe  pritshmërinë që ka shoqëria shqiptare. Duhet të garantohet pavarësia dhe përgjegjshmëria e prokurorëve.

 Efektivi i SPAK përbën një rol të pazëvendësueshëm në fushën e dënimit të korrupsionit. Ka filluar edhe funksionimi i BKH që është një instrument i çmuar në luftën kundër korrupsionit”,  është shprehur ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE