Connect with Us

Premtimet e pambajtura për dorëheqje/ Murrizi ironizon Metën, Bashën dhe Kryemadhin

Politikë

Premtimet e pambajtura për dorëheqje/ Murrizi ironizon Metën, Bashën dhe Kryemadhin

Publikuar

-

Pritshmëritë e opozitës për të ardhur në pushtet ishin shumë të larta, aq sa garant vendosën edhe postin e tyre.

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi u shpreh se nëse partia që ajo drejtonte do merrte më pak se 19 mandate, atëherë do e quante dështim dhe do jepte dorëheqjen. Të njëjtën deklaratë bëri edhe Ilir Meta, i cili tha se nuk do të qëndrojë më në Presidencë por do të marrë drejtimin e opozitës nëse PS do fitonte e vetme qeverinë.

LEXO EDHE:  Shënim/ Loja e radhës e Lulit me zgjedhjet

Këto deklarata të pambajtura kanë sjellë edhe reagimin e Myslim Murrizit, i cili përmes një postimi shkruan se prej 30 vitesh shqiptarët po i mbajnë në kurriz.

Keta “jane” drejtues dhe shtetare qe çfare thone, e mbajne

Prandaj Shqiptaret i votojne çdo 4 vjet sepse keta “ mbajne” fjalen dhe Shqipraret i mbajne ne kurriz prej 30 vitesh e ju duken pupel mbi shpine”, shkruan Murrizi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Raporti i KiE/ Bushati: Tregoi se procesi zgjedhor ka qenë më i pastri i zhvilluar ndonjëherë

Publikuar

-

Nga

Raporti i KiE/ Bushati: Tregoi se procesi zgjedhor ka qenë më i pastri i zhvilluar ndonjëherë

Kryetari i Delegacionit Shqiptar në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës, Ervin Bushati tha në një intervistë për Euronews Albania, se raporti i Këshillit të Europës për zgjedhjet tregoi se ky proces ka qenë më i pastri i zhvilluar ndonjëherë në Shqipëri.

Raporti, ashtu siç u paraqit edhe dje në seancën plenare nga disa deputetë që kanë qenë në Shqipëri, tregon që ka qenë procesi zgjedhor më i pastër, më i mbarë dhe më i qetë i zhvilluar ndonjëherë në historinë e demokracisë shqiptare”, u shpreh z. Bushati.

Të gjitha grupimet politike kanë bërë edhe thirrje për BE-në, që sa më shpejt negociatat me të dyja vendet, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, të cilat i kanë përmbushur kushtet për të marrë këtë hap. Zgjedhjet janë kryer në një klimë mirëkuptimi politik, sidomos pas marrëveshjes para një viti, të kryer ndërmjet mazhorancës, opozitës parlamentare dhe asaj jo-parlamentare”, shtoi ai.

LEXO EDHE:  Shqipëria, “Parajsa e Drogës”/ Sfidë e NATO-s për presidentin e ardhshëm të SHBA-ve
LEXO EDHE:  Lirimi i Genc Tafilit / Reagon Ilir Meta

Ndërkohë, z. Bushati nënvizoi se në këtë raport nuk ka pasur asgjë të dokumentuar për shitblerje votash.

Ka fjalë që qarkullojnë, nuk është parë asnjë rast apo dokumentuar. Nuk ka asnjë rast që thuhet që ka fakt për këtë”, u shpreh ai.

Sa i përket përdorimit të administratës në zgjedhje, z. Bushati u shpreh: “Aty thuhet që kanë vazhduar punimet për rikonstruksionin nga dëmet e tërmetit, pra rindërtimi ka vazhduar. Ka vazhduar edhe procesi i vaksinimit. Nuk është bërë asnjë tender. Nuk di asnjë vend të botës që të ndërpritet puna se ka zgjedhje”./euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

Euro 2020/ UEFA nuk lejon ndriçimin me ngjyrat e ylberit

Publikuar

-

Nga

Këshilli bashkiak i Mynihut donte të dërgonte një mesazh në mbështetje të personave LGBT+ në Hungari. Por UEFA e refuzoi kërkesën për të ndriçuar Arenën e Mynihut me ngjyrat e ylberit.

Të martën paradite (22.06) UEFA e refuzoi ërkesën e bashkiakëve të Mynihut për ta ndriçuar me ngjyrat e ylberit stadiumin e futbollit të qytetit gjatë ndeshjes së Gjermanisë kundër Hungarisë që do të zhvillohet të mërkurën. “UEFA është në bazë të statutit një organizatë neutrale poitike dhe fetare. Për shkak të kontekstit politik të kësaj kërkese të veçantë, UEFA-s i duhet ta refuzojë këtë kërkesë”, shpjegon Unioni i Futbollit Europian refuzimin.

Bashkiakët e Mynihut donin të shprehnin me këtë veprim solidaritet me komunitetin LGBT+ në Hungari, pasi qeveria hungareze miratoi javën e kaluar një ligj që ndalon shpërndarjen e informacioneve që mendohet se promovojnë homoseksualitetin ose identitetet gjinore jo binare në radhët e të miturve.

“Ky ligj përbën një përpjekje të re për heqjen e të drejtave të lezbikeve, të homoseksualëve, të biseksualëve dhe të transgjinorëve dhe Mynihu mbështet diversitetin, tolerancën dhe barazinë e mirëfilltë në sport dhe në shoqëri.” – thuhet në kërkesën e këshillit bashkiak të Mynihut drejtuar UEFA-s, e cila u mbështet nga të gjitha grupet politike të përfaqësuara në këshill.

LEXO EDHE:  Berti Qerosi telefonon Ilir Kullën, i përgjigjet Ilir Meta
LEXO EDHE:  Video/ Stafi i CNA.al përshëndet Ilir Metën

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert tha lidhur me idenë e këshillit bashkiak të Mynihut: “Flamuri i ylberit shpreh mënyrën se si duam të jetojmë: me respekt për njëri-tjetrin dhe kundër diskriminimit.” Ndërsa kryeministri bavarez Markus Söder tha: “Ky flamur sinjalizonte lirinë për të cilën angazhohet shoqëria jonë”.

Kurse sipas agjencisë hungareze të lajmeve MTI, ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto i kishte kritikuar planet, duke thënë se “është jashtëzakonisht e rrezikshme të përzihet sporti dhe politika. Përvoja historike tregon se kjo është një gjë e keqe, dhe gjermanët e dinë këtë më mirë se kushdo”.

Manuel Neuer me ngjyrat e LGBT+

Një ditë më parë UEFA ndërpreu hetimin që kishte nisur ndaj kapitenit të kombëtares së Gjermanisë Manuel Neuer, i cili mbajti në krah një shirit me ngjyrat e ylberit si pjesë e Javës Ndërkombëtare të Krenarisë./ DW

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mesazhi që jep Monika Kryemadhi duke “djegur” Kejdi Mehmetajn

Publikuar

-

Nga

Kejdi Mehmataj u zgjodh deputete ne vitin 2013, e propozuar nga LSI si përfaqësuesja e studenteëve dhe në atë kohë ishte deputetja më e re e parlamentit, duke qënë e zgjedhur pa i mbaruar ende studimet universitare.

Që prej asaj kohe e deri në zgjedhjet e këtij viti, ajo ishte modeli që LSI proklamonte me shumë bujë, si investim i te rinjve për t’u përfshirë në politikë, aq sa Kejdi Mehmetaj u bë në këtë mënyrë edhe imazhi i vetë LSI-së.

Me një artikulim për t’u patur zili, me arsyetimin dhe logjiken e ftohtë të një politikaneje karriere, me forcën e argumentimit nëpër debate, vajza e vogël e LRI-së u bë protagoniste dhe përfaqësuese dinjitoze e vetë partisë, ku edhe është nënkryetare.

Nga çdo plan që të vlerësosh, Kejdi Mejmetaj ia vlen të cilësohet si investimi më i sukseshëm politik i LSI-së.

Mirepo, ja qe nuk mendon keshtu kryetarja e LSI-se Monika Kryemadhi, e cila, me vendimin e saj për të zgjedhur të përfaqësojë qarkun e Fierit, ku ishte e para në listën e kandidatëve të LSI, njëherësh ka vendosur të djegë investimin më të madh të Ilir Metës në LSI, duke e lënë Kejdi Mejmetajn jashtë Kuvendit të ri, të dalë nga zgjedhjet e 25 prillit.

Me vendimin e saj Monika Kryemadhi duke “djegur” Kejdin, në fakt ju dërgon mesazhin më të shëmtuar gjithë të rinjve shqiptarë, të cilët duhet të kuptojnë se nëse angazhohen e mbështesin LSI-në do të kenë fatin e Kejdit.

Domethënë do të përdoren e shfrytëzohen në moshën e tyre më të bukur të rinisë, e kur të jenë formuar e rritur edhe politikisht si Kejdi, do t’iu vënë duart e do t’i përzënë për ca gërdalla politike të korruptuara dhe servile dhe që nuk kanë te drejtë të pajisem me vize për në SHBA, me fytyrën e Petrit Vasilit.

Qe Monika zgjodhi të “djegë” Kejdi Mehmetajn për Petrit Vasilin është e kuptueshme për disa arsye.

Së pari në këtë zgjedhje të saj ka ndikuar pesha prej servili e lëpirësit Petrit Vasili, padyshim më tipiku i sojit të servilëve që politika shqiptare ka prodhuar në këta 30 vjet.

Pa asnjë vlerë përfaqësimi, i refuzuar maksimalisht nga vetë votuesit e LSI-së që i dhanë atij 10 herë më pak vota se sa Përparim Spahiut të ardhur së fundmi nga Dibra në Tiranë, nëse Celibashi e çon në Kuvend duke mos respektuar Kodin Zgjedhor e për ti bërë qefin Ilirit dhe Monikes, ky do të jetë shëmtia e vetë Kuvendit, jo vetëm se do të jetë njeriu me vetëm 362 vota, por se do të kthehet në qepazenë e parlamentit, ku çdo deputet do të mund t’i mbyllë gojen si deputetit më të pavotuar të historisë së parlamentarizmit shqiptar.

LEXO EDHE:  Video/ Stafi i CNA.al përshëndet Ilir Metën

LEXO EDHE:  Basha gënjeu kryebashkiakët e opozitës/ Ngelen të gjithë me "gisht në gojë"

Së dyti, një arsye tjetër që ka ndikuar Moniken të “djegë” Kejdin është edhe ndjenja e kompleksit të inferioritetit që kryetarja ka përballë vajzës oratore e me artikulim mbresëlënës, perballë imazhit të mirësisë që ajo përfaqëson në publik e sidomos mes të rinjve.

Së treti, Monika duke “djegur” Kejdin shfaqet edhe në anën e vet me të shëmtuar, ate të xhelozisë dhe hakmarrjes për këdo që nuk pranon të qëndrojë nën nivelin e saj mizerabël të performimit publik.

Kejdi Mehmetaj bën diferencën. Me diskutimet në Kuvend, me përfaqesimin nëpër emisone e debate televizive, por edhe ne takimet me ndërkombëtaret, ajo gjithnjë e ka lënë në hije kryetaren e vet, e cila në gjithe angazhimin e saj në parlament mbahet mend për çizmen e hedhur ndaj Edi Ramës dhe për një diskutim për formën dhe cilësinë e tollumave.

Por, pavarësisht të gjithave, duke djegur Kejdi Megmetajn për Petrit Vasilin, Monika Kryemadhi na jep të kuptojmë se LSI përfundimisht e ka kryer misionin e vet.

Ajo tashmë është një forcë politike e perenduar e pa asnjë të ardhme, aspak për faj të votuesve të saj, por vetëm e vetëm për faj të mënyres së drejtimit pa asnjë ide e vizion, që i imponoi LSI-së vendimmarrje të gabuara dhe që e vunë atë në qender të ndëshkimit popullor, si forcë politike e korruptuar.

Me vendimin e saj për të “djegur” Kejdi Mehmetajn, Monika Kryemadhi në fakt bën që të humbasë LSI-ja. Ndërkohë që Kejdi Mehmetaj duhet ta quajë veten të fituar, sepse imazhi i saj nuk do të mund të përdoret më për të mbuluar shëmtinë që përfaqëson për turpin e ca njerëzve që nuk kanë turp servilizmi dhe b…lëpirja në politikë./CNA.al

LEXO TE PLOTE