Connect with Us

Paralajmërimi i WhatsApp/ Aplikacionet që po e sfidojnë pas termave të rinj

Teknologji

Paralajmërimi i WhatsApp/ Aplikacionet që po e sfidojnë pas termave të rinj

Publikuar

-

Paralajmërimi i WhatsApp/ Aplikacionet që po e sfidojnë pas termave të rinj

WhatsApp është në prag të zbatimit të kushteve të reja të diskutueshme që do të bllokojnë përdoruesit nga llogaritë e tyre nëse nuk bien dakord të ndajnë të dhëna me Facebook, i cili zotëron aplikacionin e bisedave.

Nëse jeni duke kërkuar shërbime alternative, ka shumë për të zgjedhur që ofrojnë mesazhe dhe thirrje të sigurta.

Sinjal

Signal është një aplikacion i koduar i mesazheve që mund ta shkarkoni falas në smartphone-in tuaj.Lejon mesazhe një në një ose në grup që mund të përfshijnë skedarë, shënime zanore, video, imazhe, thirrje zanore dhe thirrje video.Aplikacioni është kampion si metoda më e sigurt e komunikimit dixhital në tregun e hapur.

Telegram

Telegram është një aplikacion i popullarizuar dhe plotësisht falas për mesazhe të çastit.Wshtë një alternativë ndaj aplikacioneve si WhatsApp, Signal, Facebook Messenger dhe iMessage.Shërbimi ofron mesazhe të koduara dhe thirrje, si dhe karakteristika të tjera si mesazhe me zë dhe afishe të animuara.Telegram ka parë një rritje të përdoruesve kohët e fundit, falë një  eksodi nga WhatsApp  mbi termat dhe kushtet e reja.Sipas Telegram, ajo fitoi 25 milion përdorues të rinj për 72 orë. Kjo i sjell numrat e përgjithshëm të përdoruesve në një 500 milion marramendëse.

LEXO EDHE:  Përdorimi i teknologjisë ndikon në gjumin e fëmijëve

iMesazhi

Aplikacioni i paracaktuar i mesazheve Apple vjen i instaluar paraprakisht në iPhone dhe ofron mesazhe të koduara si standard.Adhuruesit e Apple gjithashtu kanë mundësinë të fshijnë automatikisht tekstet e tyre çdo 30 ditë përmes një opsioni në cilësimet e pajisjes suaj.Ashtu si në WhatsApp, ju mund të çaktivizoni faturat e leximit në iMessage në mënyrë që njerëzit të mos mund të shohin kur ju keni lexuar mesazhin e tyre.Ju gjithashtu mund të çaktivizoni njoftimet e ekranit të kyçjes në mënyrë që mesazhet tuaja të mund të shihen vetëm kur hapni telefonin tuaj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Zbulohet data e lançimit të Iphone 13/ Ja kur do të mund ta kini në dorën tuaj

Publikuar

-

Nga

Apple po përgatitet për të lançuar një tjetër celular me shumë karakteristika të reja.

Adhuruesit e teknologjive po përpiqen të zbulojnë sekretet e tij, dhe ne mendojmë se dimë një të madhe: datën e lëshimit të iPhone 13.

Ashtu si mekanizmi i orës, Apple lëshon një iPhone të ri (ose katër) çdo vit. Vitin e kaluar Apple prezantoi iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro dhe iPhone 12 Pro Max. Dhe këtë vit ne po presim iPhone 13.

Apple nuk e ka konfirmuar ende publikisht iPhone 13, por do të ishte një tronditje totale nëse firma nuk do ta zbulonte atë këtë shtator.

E rëndësishmja, Apple është një krijesë e zakonit, duke iu përmbajtur një modeli të qartë për lëshimet e iPhone çdo vit.

LEXO EDHE:  Samsung Galaxy S8 sjell skanerin e fytyrës

LEXO EDHE:  Google rregullon problemet e aplikacioneve të Android

Ngjarja e madhe e nisjes zhvillohet gjithmonë në shtator dhe zakonisht bie në fillim të muajit – të martën ose të mërkurën. Këtë vit, ne do të presim që Apple të zbulojë iPhone 13 të martën, 14 shtator ose të mërkurën, 15 shtator.

Para-porositë ndoshta do të bëhen të disponueshme të Premten, 17 Shtator.

Dhe data aktuale e lëshimit mund të bjerë të Premten, 24 Shtator.

Sigurisht, Apple mund të ndryshojë teknikën e saj këtë vit dhe të na befasojë plotësisht. Në çdo rast, ne nuk dimë shumë për iPhone 13./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Vjedhin të dhënat tuaja/ Largoni menjëherë këto aplikacione nga Android

Publikuar

-

Nga

Joker është kthyer. Joker, është virusi që jo vetëm mbledh të dhëna nga përdoruesit e Android, por gjithashtu vjedh para dhe më shumë.

Virusi u zbulua së fundmi në tetë aplikacione Android të renditura në Google Play Store nga Quick Heal Security Labs të cilat e raportuan atë te Google dhe aplikacionet e prekura u hoqën. Virusi Joker është i rrezikshëm sepse mund të vjedhë të dhënat personale të përdoruesve, listat e kontakteve, informacionin e pajisjes, mesazhet, të bëjë thirrje telefonike dhe më shumë.

LEXO EDHE:  Ju tregojmë mënyrat si të bëni screenshot nga Snapchat-i pa e vënë re askush!

LEXO EDHE:  Google rregullon problemet e aplikacioneve të Android

Aplikacionet e infektuara janë:

Auxiliary Message

Fast Magic SMS

Free CamScanner

Super Message

Element Scanner

Go Messages

Travel Wallpapers

Super SMS

Nëse keni ndonjë nga këto aplikacione në telefonin tuaj Android, duhet t’i çinstaloni ato menjëherë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

WhatsApp nuk ndalet me ndryshimet/ Ja çfarë i shtohet aplikacionit

Publikuar

-

Nga

WhatsApp nuk ndalet me ndryshimet/ Ja çfarë i shtohet aplikacionit

WhatsApp po sjell një ndryshim të madh në aplikacion. Aplikacioni po shton dyqane.

Tanimë do të jeni në gjendje të blini artikuj në aplikacionin e bisedës.

WhatsApp nisi si një aplikacion mesazhesh në vitin 2009.

Por përfundimisht u ble nga Facebook në 2014 dhe që prej asaj kohe është përditësuar në mënyrë të vazhdueshme me veçori shtesë.

LEXO EDHE:  Plot 7 risi vijnë së shpejti në Whatsapp dhe nuk do donim dhuratë më të bukur se kjo!

LEXO EDHE:  WhatsApp nuk heq dorë nga ndryshimet në aplikacion

Më e fundit është “Dyqanet”, e cila lejon bizneset të ofrojnë dyqanet virtuale në shërbim të qytetarëve.

Nuk është një surprizë e madhe, duke pasur parasysh që aplikacionet Facebook dhe Instagram tashmë kanë funksionalitetin e blerjeve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE