Connect with Us

Meta drejt SPAK-ut/ Rrezikon 10-15 vite burg pas thirrjes për dhunë

Politikë

Meta drejt SPAK-ut/ Rrezikon 10-15 vite burg pas thirrjes për dhunë

Publikuar

-

Dje,Presidenti Ilir Meta, reagoi për herë të parë zyrtarisht me dokumentacione, në lidhje me kërkesën e Partisë Socialiste për shkarkimin e tij.

Në dokumentacionin prej 13 faqesh, dërguar, Komisionit të Ligjeve, Meta, nuk thoshte asgjë të re, përveçse atyre që ka deklaruar në konferenca për media, gjatë, para dhe pas fushatës elektorale.

E gjithë veprimtaria parlamentare e Kuvendit, prej më shumë se dy vitesh tashmë, përpiqet të godasë veprimtarinë dhe aktivitetin kushtetues të Presidentit të Republikës, që për një kohë të gjatë ka qënë dhe mbetet i vetmi institucion kushtetues legjitim dhe i pa kapur nga partia në pushtet.

Në këto përpjekje të dëshpëruara të këtij Kuvendi ilegjitim, ky i fundit ka vijuar të përfshihet nëpër procese fiktive, të pambështetura në Kushtetutë dhe ligje, por vetëm të orientuara verbërisht politikisht”,  thuhej në dokumentacionin dërguar Komisionit të Ligjeve.

Sipas Metës, kjo nismë e Kuvendit njëpartiak, është keqpërdorim i veprimtarisë ligjvënëse, si një vegël e rradhës e partisë shtet, për të zbehur vëmendjen nga kërkesat e Presidentit të Republikës, opozitës, dhe organizatave ndërkombëtare me integritet, për zbardhjen e veprimeve kriminale të kryera nga partia shtet për manipulimin e procesit zgjedhor të zhvilluar në 25 prill.

Por, në provat që mazhoranca ka grumbulluar, ka gjasa që Presidenti të përfundojë edhe në ndjekje penale. Në fakt, paralajmërimet janë bërë edhe nga kreu i Grupit Parlamentar Socialist, Taulant Balla apo deputeti Alket Hyseni.

Provat që “fundosin” Presidentin

Mazhoranca ka grumbulluar 115 prova që do të përdoren për të kërkuar në Kuvend, shkarkimin e Metës.

Janë 63 deklarata të bëra nga Presidenti në media dhe rrjete sociale, si dhe 52 lajme që kanë publikuar mediat, duke iu referuar retorikës së ashpër të Metës.

Janë deklaratat e njohura për prerje gjymtyrësh, deklaratat ku kërcënohen policët, gjyqtarët e prokurorët, deklaratat ku nxit dhunë, deklaratat ku bën thirrje për luftë, deklaratat ku thotë rrembeni kosat e sfurqet e plot të tjera.

LEXO EDHE:  Vettingu i “preu kokën”/ Zbardhen arsyet e shkarkimit të Alma Liçajt

“Presidenti i Republikës mund të shkarkohet për shkelje të rëndë të Kushtetutës dhe për kryerjen e një krimi të rëndë, sipas proçedurës së parashikuar në nenin 90, pika 2 dhe  në nocionin “krim i rëndë” hyn në radhë të parë krimi i tradhëtisë ndaj atdheut.

Mazhoranca, thotë se Meta e ka shkelur në vijimësi Kushtetutën.

Kreu i Grupit Parlamentar socialist Taulant Balla, shprehet i bindur se provat janë aq kokëforta dhe vërtetojnë se Meta e ka shkelur Kushtetutën, ndaj duhet të shkarkohet.

” Kemi pasur edhe një Rezolutë të mëparshme që i kërkonim Presidentit të rikthehej në binarët e Kushtetutës. Presidenti nuk e ka respektuar këtë rezolutë të vitit 2019 dhe ka vijuar me shkeljen e Kushtetutës. Ndaj Kuvendi do të shprehet me vendim për këtë. Unë besoj se Kuvendi aktual e ka sovranitetin për ta shqyrtuar këtë proces”, ka thënë Balla së fundmi.

Nëse Meta do të shkarkohet, do të jetë SPAK-u që do të hapë dyert për të, pasi ai do të bëhet subjekt i organeve të drejtësisë.

Aktualisht, Meta ka imunitet si President, por nëse shkarkohet nga detyra ai “zhvishet” nga ky privilegj dhe socialistët e kanë shumë të lehtë për ta paditur atë në SPAK, për thirrjet për kaos dhe dhunë. Pasi me shkarkimin e tij, bie dhe imuniteti, duke ua lënë kështu duart e zgjidhura prokurorëve të SPAK-ut, për të hetuar Metën.

Thirrjet për kryengritje janë të dënueshme me Ligj dhe për këtë arsye, në këtë pikë përfshihen organet e drejtësisë.

Kodi penal  shprehet qartë për nxitjen e dhunës dhe thirrjen për dhunë për përmbysjen e rendit kushtetues. Janë dy vepra penale. Njëra shkon nga gjobë deri në 3 vjet, tjetra nga 10-15 vite burg./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Analiza e zgjedhjeve në PD/ Edith Harxhi del në konferencë për shtyp

Publikuar

-

Nga

Analiza e zgjedhjeve në PD/ Edith Harxhi del në konferencë për shtyp

Nga zgjedhjet e 13 qershorit, Lulzim Basha u rizgjodh në krye të PD edhe për katër vitet e ardhshme.

Tre kandidatët e tjerë, Agron Shehaj, Edith Harxhi dhe Fatbardh Kadilli hodhën një sërë akuzash për manipulim të zgjedhjeve, ndërsa prej dy ditësh edhe emisioni Fiks Fare ka nxjerrë me fakte manipulimet e votave.

Por ditën e nesërme, Harxhi do të dalë në një konferencë për media në orën 10:00 për të folur për procesin zgjedhor të organizuar në  PD në 13 qershor.

LEXO EDHE:  Meta flet për reformën në drejtësi/ Vlerëson Komisionin e Venecias

LEXO EDHE:  Kundërshtari i Ilir Metës në krye të Ministrisë së Brendshme

Te nderuar miq te medias neser me date 16 qershor 2021 ne oren 10:00 Grupi per PD dhe kandidatja per Kryetare e Partise Demokratike Edit Harxhi mbajne konference shtypi ne Hotel Xheko International “Karlsberg” ne lidhje me zgjedhjet per Kryetar Partie te organizuar nga Partia Demokratike me 13 qershor 2021. Ju mirepresim”, thuhet në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha imitues i Ramës”/ Nishani me superlativa për Berishën: Model i integritetit moral

Publikuar

-

Nga

Përfaqëson minorancën në PD”/ Nishani liston ‘dështimet’ e Bashës

Ish presidenti Bujar Nishani ka komentuar vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit për shpalljen non-grata të Sali Berishës.

“Unë mund të them se personalisht jam person që kam një histori konkrete me Sali Berishën, unë ministër ai kryeministër, unë president ai kryeministër unë dhe Basha kemi eksperienca konkrete dhe kjo ka qenë eksperienca që tregoi se Berisha ishte person model i integritetit moral dhe institucional.

Unë bëj avokatin e Berishës por ajo që dua të them është së në ‘97 fati i Berishës ishte në zgrip dhe askush nuk e mendonte se ai do të kthehej më në politikë. Berisha dhe çdo person tjetër ka mundësi që të adoptojë sjelljen me dinamikën që pëson politika.

LEXO EDHE:  “Aktualiteti i veprës së tyre na udhëheq drejt integrimit”/ Meta vlerëson me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar” vëllezërit Frashëri

LEXO EDHE:  Kuvendi rrëzon ligjin për pronat dhe Anti-KÇK/ Miraton ndryshimet në Kodin Penal

PD në shtatorin që vjen kthehet në parlament me të njëjtën forcë elektorale që ishte në 2019 kur iku nga parlamenti. Nuk më duhet Edi Rama miniaturë në PD por më duhet një person që sjell risi, është imitues i keq i Ramës.

Ndërkohë nëse Berisha do të dënohej nga një gjykatë shqiptare duhet që të distancohet dhe nga partia”, ka thënë Nishani/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dorëheqja e Gramoz Ruçit/ Spiropali: Leksion i madh politik

Publikuar

-

Nga

Dorëheqja e Gramoz Ruçit/ Spiropali: Leksion i madh politik

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, thotë se dorëheqja e Gramoz Ruçit nuk ka lidhje me rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit në qarkun e Fierit, ku PS mori 9 mandate dhe nuk arriti objektivin e vendosur për 10 – 11 deputetë.

Në një intervistë me gazetarin Lutfi Dervishi në emisionin “Përballë”, Spiropali e quajti një leksion të madh politik largimin e Ruçit.

“Nuk është kjo arsyeja sepse Gramoz Ruçi e ka fituar mandatin e tij ne Fier ashtu siç dhe kanë marrë 9 mandate në mandatin e tretë të PS. Akti i Ruçit ishte një vendim i lartë. Unë besoj fort që është një leksion i madh politik, një akt që e nderon Gramoz Ruçin jo vetëm brenda partisë politike që i përket por në skenën politike shqiptare akte të tilla janë të rralla”, tha Spiropali.

LEXO EDHE:  Meta lë mënjanë “inatet” politike/ Mesash nga Vlora: Do jemi të bashkuar si asnjëherë tjetër

LEXO EDHE:  Meta lë mënjanë “inatet” politike/ Mesash nga Vlora: Do jemi të bashkuar si asnjëherë tjetër

Ajo shtoi se largimi i Ruçit bëhet edhe më i lavdishëm pasi është në kontrast të thellë me atë që po ndodh në PD.

“Dy forca politike që në 30 vjetorin e tyre po lëvizin në drejtime krejt të kundërta.

Është në kontrast të thellë me atë që po ndodh brenda Partisë Demokratike dhe kjo e bën edhe më të lavdishëm aktin e tij. Gramoz Ruçi është nga ata politikanë që kurrë nuk është kapur me thonj pas karriges. Mosha e tij të cilën e dha dhe si arsye por edhe pozicionet që ka mbajtur. Kulmi i karrierës së tij është i mjaftueshëm për ti dhënë atij kohën që të dali nga politika i qetë, pa fantazma që e ndjekin nga pas pa frikë dhe pa e përdorur Partinë Socialiste si mburojë”, tha Spiropali në Përballë.

LEXO TE PLOTE