Connect with Us

Vaksinimi jep efekt/ Shqipëria del nga harta e kuqe e COVID në botë

Shëndeti

Vaksinimi jep efekt/ Shqipëria del nga harta e kuqe e COVID në botë

Publikuar

-

Shqipëria ka dalë nga na zona e kuqe e hartës së COVID në botë. Në hartën që tregon shpërndarjen e koronavirusit në botë në kohë reale, e publikuar nga “The New York Times”, Shqipëria shihet e ngjyrosur me të verdhë, që tregon për një rënie të numrit të infeksioneve me COVID, ku vendet e ngjyrosur me të kuqe dhe vishnje, janë ato ku situata me pandeminë është e rëndë.

Javët e fundit situate në vendin tonë ka ndryshuar dukshëm. Ajo ka pasur një përmirësim të situatës ku numri i rasteve është ulur ndjeshëm dhe masat anti covid tashmë janë më lehtësuese.

LEXO EDHE:  Infektohet me Covid-19 edukatorja e një kopshti në Kuçovë/ Pozitive edhe vajza 5 vjeçe

Një faktor i rëndësishëm që ka ndikuar në këtë është vaksinimi, një proces që në Shqipëri ka ecur me ritme mjaft të shpejta.

Vaksinimi masiv në vend ka filluar para pak më shumë se një muaj, ndërsa procesi i vaksinimit ka nisur që në janar. Që nga fillimi i fushatës ‘Shqipëria Buzëqesh’ janë kryer në total  537.387 vaksinime, ndërsa vijojnë të mbërrijnë edhe doza të tjera vaksinash./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Covid 1 drejt mbylljes/ Manastiliu jep lajmin e mirë, vetëm 9 pacientë të shtruar

Publikuar

-

Nga

Covid 1 drejt mbylljes/ Manastiliu jep lajmin e mirë, vetëm 9 pacientë të shtruar

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka ndarë me një reagim në rrjetet sociale, ku informon mbi situatën e pandemisë në vendin tonë.

Manastirliu bën me dije se me rënien e shifave të infektimve, aktualisht në spitalin Covid 1, po marrin trajtim vetëm 9 pacientë.

“Vetëm 9 pacientë me #Covid19 po marrin trajtim në spitalin Infektiv, teksa vijon të ulet numri i rasteve aktive në të gjithë vendin.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Problemet me mushkëri pas COVID-19

Publikuar

-

Nga

Problemet me mushkëri pas COVID-19

Sanije Abdullahu 68-vjeçare, në muajin tetor të vitit të kaluar kishte rezultuar pozitive me sëmundjen COVID -19, të cilin e ka përfunduar pa simptoma. Problemet shëndetësore Sanijes iu paraqiten pas shërimit nga koronavirusi, saktësisht dy javë pasi një testim tjetër kishte treguar se tashmë ajo e kishte kaluar virusin.

Në një bisedë për Radion Evropa e Lirë ajo tregon se filloi të ndihej e lodhur, të kishte koll dhe vështirësi në frymëmarrje.

“Pas përfundimit të koronavirusit filluan problemet shëndetësore. Bëra analizat dhe e kuptova se më ka prekur shumë në mushkëri. Që tetë muaj, pa ndërprerje marr medikamente të ndryshme dhe vitamina. Ende jam e lodhur. Tani trajtohem në shtëpi, pasi djali është doktor dhe kujdeset për mua”, tregon Sanije Abdullahu.

Në Klinikën e Pulmologjisë nuk ka pacientë me COVID-19

Paraqitjen e rasteve me probleme shëndetësore pas COVID -19, e konfirmon edhe Musa Hoxha, ushtruesi detyre i Klinikës se Pulmologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK).

Ai thotë se ka rritje të kërkesave për trajtim nga pacientët, të cilët kanë qenë të hospitalizuar nga COVID-19, sidomos rastet më të rënda me pneumoni masive të dyanshme.

“Në Klinikën e Pulmologjisë më nuk ka pacientë COVID-19 pozitivë, por vetëm pacientë post-COVID dhe pacientë me patologji të sistemit respirator. Normal, një përqindje e pacientëve që kanë qenë të hospitalizuar me probleme të mëdha, edhe pas daljes nga spitali po kanë probleme shëndetësore. Ka pacientë që kanë nevojë për hospitalizim dhe për oksigjen, por numri nuk është i madh”, thotë Musa.

Edhe Rukije Mehmeti, pulmologe në QKUK, njëherësh edhe punonjëse shëndetësore në sektorin privat, thotë se disa qytetarë vazhdojnë të kenë simptoma pas shërimit nga sëmundja COVID-19 dhe rikthehen për trajtim të mëtutjeshëm të problemeve, sidomos të atyre në mushkëri.

“Shumë pacientë i lëshojmë nga spitali në gjendje të mirë. Mirëpo, ka raste, kur pas një jave vijnë me probleme në mushkëri, që janë si pasojë e COVID-19, të cilin e kanë kaluar”, thekson Mehmeti.

Në të shumtën e rasteve, ata që vuajnë nga problemet në mushkëri pasi kanë mposhtur COVID-19, janë pacientët që kanë pasur edhe më herët sëmundje dhe duhanpirësit.

LEXO EDHE:  Britania nuk gjen paqe/ Rreth 500 të vdekur në 24 orë

LEXO EDHE:  Merkel: Koronavirusi, sprova më e madhe në historinë e BE

“Prandaj, kjo është shumë relative. Krejt është individuale dhe varet prej organizimit se në çfarë gjendje është dhe se si do të reagojë”, thotë Mehmeti.

Ajo rekomandon që pacientët të vijojnë trajtimin për një periudhë edhe pasi ta kenë kaluar koronavirusin dhe kujdes të veçantë t’i kushtojnë forcimit të imunitetit.

Sikurse shumë sëmundje tjera të rrugëve të frymëmarrjes, COVID-19 mund të shkaktojë dëme afatgjate në mushkëri.

Panagiz Galiatsatos, ekspert për sëmundje të mushkërive në Qendrën Mjekësore Johns Hopkins, ka përmendur komplikimet si pneumonia dhe çrregullimet akute në rrugët e frymëmarrjes.

Sepsa (infeksion i gjakut) është një tjetër komplikim që vjen nga COVID-19, që mund të ndikojë më pas në dëme afatgjate në mushkëri dhe organe tjera.

A mund të shërohet plotësisht dëmtimi i mushkërive?

Edhe te rastet e infektimit të rëndë me koronavirus, mushkëritë e një pacienti mund të shërohen, mirëpo jo brenda natës.

“Shërimi nga dëmtimi i mushkërive merr kohë”, ka thënë Galiatsatos.

“Fillimisht ndodh plaga fillestare në mushkëri, e përcjellë me dregëz. Pas një kohe, plaga fillohet të shërohet, mirëpo mund të marrë tre muaj apo një vit e më shumë që funksioni një mushkërie të rikthehet në gjendjen para koronavirusit”.

Pse disa njerëzve iu duhet kohë e gjatë për t’u rikuperuar nga COVID-19?

“Shërimi i mushkërisë ka simptomat e veta. Është e ngjashme me thyerjen e këmbës, që fillimisht duhet të vendoset në allçi, dhe më pas të hiqet. Askush nuk pret që të nisë të vrapojë pasi të shërohet këmba. Kur këmba forcohet dhe muskujt rriten sërish, pacientët mund të mos ndihen rehat gjatë shërimit. Kështu ndodh edhe me mushkëritë”, ka thënë mes tjerash Galiatsatos.

Ai përmend edhe se doktorët dhe mjekët duhet të jenë të përgatitur për trajtim dhe terapi të vazhdueshme.

“Kur të përfundojë pandemia, do të ekzistojë një grup i pacientëve me nevoja të reja shëndetësore, të mbijetuarit. Mjekët, terapeutët e rrugëve të frymëmarrjes dhe ofruesit tjerë të kujdesit shëndetësor do të duhet t’iu ndihmojnë këtyre pacientëve që të rikthejnë funksionin e mushkërive sa më shumë që është e mundur”, ka thënë Galiatsatos./rel

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Nga Blerta Brati/ Antitrupat në qumështin e grave të vaksinuara kundër Covid-19!

Publikuar

-

Nga

Antitrupat në qumështin e grave të vaksinuara kundër Covid-19!

Në vitin 2020, një studim i grupit cohort që përfshin 127 gra tregoi se, ndryshe nga patogjenët e tjerë viralë siç janë Zika ose citomegalovirus, transmetimi intrauterin i SARS-CoV-2 ishte jashtëzakonisht i pazakontë. Kjo mungesë e transmetimit vertikal nga nëna te fetusi u shoqërua gjithashtu nga një transferim shumë i dobët transplacentar i antitrupave anti-SARS-CoV-2, të cilat nuk lejonin mbrojtjen e të porsalindurve. Sidoqoftë, është treguar se ndërsa fëmijët preken më lehtë nga infeksioni sesa të rriturit, foshnjat janë grupmosha e foshnjave më e rrezikuar të preken nga një formë e rëndë e sëmundjes.

Në këtë kontekst, a mund të konsiderohet zhvillimi i imunitetit tek i porsalinduri përmes ushqyerjes me gji dhe qumështit të gjirit?

Në Dhjetor 2020, Izraeli filloi një program kombëtar të vaksinimit Covid-19 në të cilin kujdestarët e shendetit ishin një nga grupet përparësore. Megjithëse nuk janë botuar të dhëna të tjera në lidhje me sigurinë e vaksinës për këtë popullatë, gratë pas lindjes dhe qe ushqenin me gji i përkasin popullatave të synuara , janë inkurajuar gjithashtu të marrin vaksinën.

Përmes kësaj studimi Izraelit u përpoq të përcaktojë nëse vaksinimi i nënës çoi në sekretimin e antitrupave anti-SARS-CoV-2 në qumështin e gjirit.

Studimi i ardhshëm i grupit rekrutoi një mostër të grave me gji (ekskluzivisht ose pjesërisht) që i përkasin grupeve të vaksinuara të synuara që morën 2 doza të vaksinës Pfizer-BioNTech me 3 javë larg. Mostrat e qumështit të gjirit janë marrë para administrimit të vaksinës, pastaj një herë në javë për 6 javë, 2 javë pas dozës së parë. Tetëdhjetë e katër gra përfunduan studimin, me një moshë mesatare 34 vjeç për nënat dhe 10.32 muaj për foshnjat.

LEXO EDHE:  Terrorizmi/ DASH nxjerr raportin: Sistemi i dobët gjyqësor në Shqipëri pengon zbatimin e ligjit
LEXO EDHE:  Merkel: Koronavirusi, sprova më e madhe në historinë e BE

Nivelet mesatare të antitrupave specifikë SARS-CoV-2 IgA në qumështin e gjirit u rritën me shpejtësi dhe u rritën ndjeshëm 2 javë pas injeksionit të parë (raporti 2.05; p <0.001), me 61.8% të mostrave që ishin testuar pozitivë, i cili u rrit në 86.1% në java 4 (1 javë pas dozës së dytë). Nivelet mesatare mbetën të larta gjatë gjithë ndjekjes dhe deri në javën 6 65.7% e mostrave ishin pozitive. Nivelet e antitrupave specifikë IgG ndaj SARS-CoV-2 mbetën të ulta për 3 javët e para, me një rritje në javën 4 (20.5 U / mL; p = 0.004), kur 91.7% e mostrave u testuan pozitivisht, duke u rritur në 97% në javët 5 dhe 6.

Asnjë nënë ose fëmijë nuk ka përjetuar një ngjarje të rëndë anësore gjatë periudhës së studimit, dhimbja lokale ishte ankesa më e zakonshme. Katër foshnje zhvilluan ethe pas vaksinimit të nënës. Ata gjithashtu kishin simptoma të një infeksioni të traktit të sipërm respirator, duke përfshirë një kollë, e cila u zgjidh pa trajtim.

Ky studim prandaj tregoi një sekretim të rëndësishëm të antitrupave specifikë IgA dhe IgG ndaj SARS-CoV-2 në qumështin e gjirit për 6 javë pas vaksinimit. Sekretimi i IgA ishte i pranishëm 2 javë pas vaksinimit, i ndjekur nga një rritje e IgG në 4 javë (një javë pas vaksinës së dytë).

Studime të tjera tashmë kishin treguar rezultate të ngjashme në gratë me gji të infektuara me Covid-19.

Interesi për antitrupat që gjenden në qumështin e gjirit të këtyre nënave sugjeron një efekt mbrojtës të mundshëm për foshnjën.

LEXO TE PLOTE