Connect with Us

“Pritet verë e qetë”/ Brataj: Pranvera e vitit tjetër mund të shënojë fundin e pandemisë!

Sociale

“Pritet verë e qetë”/ Brataj: Pranvera e vitit tjetër mund të shënojë fundin e pandemisë!

Publikuar

-

Kujdes! Rrezikoni për leucemi”/ Skënder Brataj apel të fortë qytetarëve, kujtesë kolegëve që u revoltuan

Drejtori i Urgjencës Mjekësore, Skënder Brataj ka folur për situatën e Covid në vendin tonë.

Në studion e ABC, Brataj tha se vera pritet që të jetë e qetë për shkak se treguesit flasin për shifra në rënie të rasteve dhe numrit të viktimave.

Brataj gjithashtu u shpreh besimplotë se pranvera e vitit tjetër mund të shënojë edhe fundin e pandemisë.

“Unë mendoj që vera do të jetë e qetë për arsye të treguesve që kemi. Ne patëm një lockdoën të menjëhershëm në mars. Ndërsa në qershor në mendoj që virusi ishte i dobët dhe ka infektuar shumë njerëz që e kanë kaluar shumë lehtë. Gjithashtu unë mendoj që Shqipëria dhe shqiptarët mund të kenë kaluar Sars-Cov-1. Nuk mund të flasim saktësisht, por gjithashtu mendoj që kjo verë do të jetë e qetë, do të kemi një dimër bashkëjetues me virusin, dhe besoj që pranvera e vitit tjetër mund të sjellë fundin e saj. Siç e shohim të paktën 400, 000 mijë qytetarë janë vaksinuar dhe mund të themi që jemi në një situatë të mirë të imunizimit”, tha Brataj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Kapriçot e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

Publikuar

-

Nga

Kapriçot e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

Ditën e nesërme moti do të vijojë të jetë i kthjellët në pjesën më të madhe të territorit përjashtuar vranësirat kalimtare në relievet malore në lindje.

Shërbimi Meteorologjik parashikon se në relievet malore vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të izoluara, ndërsa mund të shoqërohen edhe me shtrëngata afatshkurtra.

Temperaturat do të vijojnë të mbeten të larta. Në disa zona, në orët e matjeve të temperaturave maksimale ato mund të arrijnë deri në vlera nga 41 deri në 42 gradë celcius.

LEXO EDHE:  Rriten ndjeshëm rastet me Covid-19/ Ja sa është numri i të prekurve, mes tyre edhe mjekë

LEXO EDHE:  Pandemia më fatale te burrat/ Vdekjet e meshkujve në vend u rritën me 69%

Të larta do të mbeten gjithashtu temperaturat e natës (minimale) ku në disa zona zhiva e termometri mund të mos zbresin nga vlerat 25 apo dhe 27 gradë celcius./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Irritimi i qytetarëve/ Bashkia Tiranë rikthen abonetë e përgjithshme

Publikuar

-

Nga

Një muaj më parë abonetë e përgjithshme u hoqën nga qarkullimi për shkak të verifikimit të fluksit të linjave të transportit publik.

Për këtë pati shumë ankesa nga qytetarët të cilëve ju duhet të lëvizin çdo ditë, me disa autobusa.

Ditën e sotme Kryebashkiaku Erion Veliaj ka urdhëruar rikthimin e aboneve të përgjithshme, si dhe ndëshkimin me heqje të licencës për disa nga operatorët që nuk kanë respektuar standardet dhe kanë shkelur rregullat e vendosura nga Bashkia e Tiranës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Parashikimi i motit/ Si pritet të jenë temperaturat dy ditët e ardhshme

Publikuar

-

Nga

Parashikimi i motit/ Si pritet të jenë temperaturat nesër

Vendi ynë do të vijojë të jetë “i mbërthyer” nga masa ajrore të nxehta dhe të thata me origjinë nga Afrika e Veriut.

Në këtë mënyrë si për ditën e nesërme (e Enjte) ashtu dhe për ditën e Premte moti do të vijojë të jetë i kthjellët në pjesën më të madhe të territorit përjashtuar vranësirat kalimtare në relievet malore në lindje.

Për ditën e nesërme në relievet malore vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu të izoluara; ndryshe nga dita e Premte ku këto vranësira parashikohen të shoqërohen edhe me shtrëngata afatshkurtër. Gjithashtu temperaturat do të vijojnë të mbeten të larta.

LEXO EDHE:  “Një infermier për 15 të sëmurë”/ Basha me gazetarët: Opozita nuk ka akses në atë që ndodh në spitale

LEXO EDHE:  Sa është realisht numri i asimptomatikëve me Covid?

Shërbimi Meteorologjik raporton se në disa zona, në orët e matjeve të temperaturave maksimale ato mund të arrijnë deri në vlera nga 41 deri në 42 gradë celcius.

Të larta do të mbeten gjithashtu temperaturat e natës (minimale) ku në disa zona zhiva e termometri mund të mos zbresin nga vlerat 25 apo dhe 27 gradë celcius./ CNA.al

LEXO TE PLOTE