Connect with Us

“Ka shkelur në mënyrë flagrante Kushtetutën”/ Komisioni i Ligjeve mblidhet për shkarkimin e Metës

Politikë

“Ka shkelur në mënyrë flagrante Kushtetutën”/ Komisioni i Ligjeve mblidhet për shkarkimin e Metës

Publikuar

-

Komisioni i Ligjeve ka nisur shqyrtimin e propozimit për shkarkimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta.

Sipas tyre, Meta ka shkelur në mënyrë flagrante Kushtetutën. Vasilika Hysi tregoi disa nga shkeljet që grupi i deputetëve firmëtarë kanë evidentuar te Meta.

Sipas tyre, mesazhet e Metës ditën e heshtjes zgjedhore dhe mesazhet për prerjen e duarëve të atyre që shisnin votën janë kërcënim ndaj votuesve dhe kërcënim për demokracinë.

“Presidenti ka qenë shumë aktiv në rrjetet sociale. Vetëm në ditën e heshtjes zgjedhore, Presidenti ka nxjerr mesazhe denigruese, kërcënuese. Këto mesazhe janë publikuar dhe shpërndarë në media, dhe kjo bie ndesh me standardet ndërkombëtare. Presidentit nuk i lejohen këto mesazhe.
Presidenti nuk mund të mbajë anën e një force politike. Ai ka kryer hapur aktivitet partiak në mbrojtje të një grupi të caktuar që i përkasin opozitës.

Presidenti ka kërcënuar votuesit, duke thënë se ai vetë do iu presë duart atyre që shesin votën. Kjo termeinologji kanë nxitur dhunën dhe kanë shkaktuar ndjenjë të pasigurisë te qytetarët. Këto mesazhe nuk zgjidhin konflikte dhe ulin tensionin, por përkundrazi i kanë rritur ato.

Duke përdorur gjuhë denigruese ndaj zyrtyarëve të shtetit, Policisë ka krijuar një precedent të rrezikshëm për demokracinë. Deputetët firmëtarë evidentojnë se Presidenti ka shkelur në mënyrë flagrante Kushtetutën, ndaj vlerësojnë se Kuvendi duhet të vendos shkarkimin e tij, e më pas të vijohet me procedurat e tjera”, u shpreh Hysi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Vendimi negativ për negociatat/ Vjen reagimi nga Komisioneri për Zgjerim

Publikuar

-

Nga

Vendimi negativ për negociatat/ Vjen reagimi nga komisioneri për Zgjerim

Komisioneri për zgjerimi, Oliver Varhelyi ka dalë me një reagim në rrjetet sociale, pasi ministrat e jashtëm të vendeve të BE nuk vendosën një datë për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare, për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Me një postim në Tëitter, Varhelyi thotë se të dy vendet, si Shqipëria edhe Maqedonia  e Veriut, kanë bërë përparim të dukshëm.

Ai thekson se do të punohet për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare, për të dy vendet, brenda vitit 2021.

LEXO EDHE:  Meta, vizitë të papritur në SHBA/ Edhe Basha drejt Amerikës

LEXO EDHE:  Gjendja e rënduar pas tërmetit/ Presidenti Meta drejt Thumanës

“Kur bëhet fjalë për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, është bërë shumë gjatë muajve të kaluar, ku është arritur një përparim i dukshëm. Ne do të vazhdojmë të punojmë që në vitin 2021 të mbajmë Konferencën e parë Ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, si një çështje me përparësi”, shkruan Varhelyi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vera nuk do jetë e qetë”/ Fuga: Nën dhe luhen tensione dhe negociata të mëdha

Publikuar

-

Nga

Bangladeshi kërkonte puntorë shqiptarë/ Fuga ironizin Ramën: Njerëz babaxhanë thoshin për ne, s’duan të drejta!

Akademiku Artan Fuga ka bërë një parlajmërim të fortë, teksa ka komentuar situatën politike në vendin tonë.

Fuga tha se vera nuk do të jetë e qetë, pasi pretendon se do të kemi shumë “ankthe” derisa opozita të vedosë së çfarë do të bëjë me mandatet e deputetëve.

“Është e pamundur ta parashikosh, e pamundur ta parashikosh për arsye sepse ka disa gjëra që janë në proces. Është organizimi i Kongresit të PD a Kuvendi Kombëtar, është në proces si të thuash shqyrtimi nga Gjykata Kushtetuese lidhur me votimin për shkarkim të Presidentit të Republikës nga Kuvendi, janë në proces tensionet për procedurat lidhur me të, hapja ose jo e bisedimeve për çeljet e negociatave për integrimin e Shqipërisë.

Një sërë çështjesh të tjera që më duket se në ndryshim nga vitet e tjera, kjo verë besoj se nuk do jetë aq e qetë, aq më shumë kemi dhe ankthe në thonjëza, sociale, kolektive, politike lidhur me atë nëse opozita, pra PD dhe aleatët e saj do të marrin këtë apo atë vendim lidhur me pjesëmarrjen apo jo të tyre në kuvendin e ardhshëm që hapet në shtator, dhe po kështu mund të numërohet si formimi i qeverisë së ardhshme, ministrave, riorganizimi, marrëdhëniet brenda forcës drejtuese qeveritare, jemi në një proces shumë të rëndësishëm sa i përket vendimmarrjes në GJK për zgjedhjet e pushtetit lokal të kërkuara për tu shqyrtuar nga shoqata e Bashkive, tensionet brenda kësaj Shoqate, suspense të tjera, si ato që kanë të bëjnë me faktin që nëse presidenti i republikës do të vazhdojë të kryejë funksionet e tjera, cili është raporti i tij me mandatin, Kushtetuta që i cakton atij, paracakton për t’ia dhënë zotit Rama si kryetar i kësaj force”, u shpreh ai në News 24.

LEXO EDHE:  Zbardhen detajet nga biseda/ Beqiraj: Si më bindi Meta të jap dorëheqjen

LEXO EDHE:  Shkarkimi i Metës/ Vasili sulmon Komisionin Hetimor

Sipas tij, nën dhe luhen tensione të mëdha, negociata të mëdha, luhen aleanca dhe konflikte të mëdha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘Edhe për 5 vite nuk do të kemi sistem drejtësie”/ Ballanca: Reforma duhet të kishte qasje tjetër

Publikuar

-

Nga

‘Edhe për 5 vite nuk do të kemi sistem drejtësie”/ Ballanca: Reforma duhet të kishte qasje tjetër

Avokatja e Popullit Erinda Ballanca thotë se reforma në drejtësi do të kërkojë të paktën edhe pesë vite të tjera kohë. Në një intervistë me gazetarin Lutfi Dervishi në emisionin Përballë, Ballanca tha se reforma duhet të kishte një qasje tjetër në mënyrë që të ishte funksionale brenda afateve kushtetuese.

“Unë e kam thënë që para katër vitesh që kjo reformë duhet të kishte një qasje tjetër. Unë mendoj se aktualisht është e pamundur…Ne dhe për pesë vite të tjera nuk do të kemi një sistem drejtësie funksional, minimalisht.”

Po çfarë do të ndodh pas 5 vitesh?

LEXO EDHE:  ‘Le Monde diplomatique’/ Meta: Shqiptarët duhet të marrin në dorë fatet e tyre

LEXO EDHE:  Rama ka mandatin e tretë në xhep?/ Meta: Të jetë për të, ka edhe të 13-in!

” Pastaj shpresojmë që do të funksionojë nëse të gjitha gjërat do të shkojnë mirë. Që do të thotë që të gjithë gjyqtarët e rinj që do të emërohen do të kenë hequr dorë njëherë e përgjithmonë nga qasja korruptive në sistemin e drejtësisë.” – tha Ballanca në Përballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE