Connect with Us

“Efekti kameleon”/ Studiuesit zbulojnë arsyen pse njerëzit imitojnë veprimet e njëri-tjetrit

Kuriozitete

“Efekti kameleon”/ Studiuesit zbulojnë arsyen pse njerëzit imitojnë veprimet e njëri-tjetrit

Publikuar

-

"Efekti kameleon"/ Studiuesit zbulojnë arsyen pse njerëzit imitojnë veprimet e njëri-tjetrit

Ju ka ndodhur që të jeni me një grup shoqëror dhe në momentin që dikush merr telefonin në dorë, të njëjtin veprim bëni dhe ju brenda pak minutave?Studiuesit në Itali hetuan ‘mimikën’ njerëzore ose ‘efektin kameleon’ duke kopjuar në mënyrë të pavetëdijshme veprimet fizike të një njeriu tjetër.

Nga 184 njerëz, gjysma përsëritën veprimin e prekjes dhe shikimit të telefonit të tyre 30 sekonda pas një shkas të nënndërgjegjeshëm, zbuluan studiuesit.Ekspertët thonë se kopjimi i përdorimit të smartphone është i ngjashëm me fenomenin e njohur ‘zhurma ngjitëse’, kur një individ gërmon në përgjigje të dikujt tjetër që e bën këtë.

Gjitarët kanë evoluar që në mënyrë të pandërgjegjshme imitojnë sjelljen e njëri-tjetrit pa e ditur atë. Praktika ka të ngjarë të ndihmojë në lidhjet grupore.Sidoqoftë, nuk ka gjasa të shikosh një smartphone ka ndonjë përfitim shoqëror në një grup, sepse është një aktivitet i tillë izolues.

Studimi u krye nga një ekip ekspertësh të sjelljes në Universitetin e Pizës, Itali.

‘Gjetjet tona shtojnë më tej kuptimin tonë për mimikën në përdorimin e telefonave inteligjentë në shkallë të përditshme-sociale dhe tregojnë se mimika mund të jetë në bazë të përdorimit të përhapur të këtyre pajisjeve në një shkallë të gjerë,’ thonë ata.

‘Përdorimi i telefonave inteligjentë mund të rrisë izolimin shoqëror përmes ndërhyrjeve dhe përçarjeve në aktivitetet e vazhdueshme të jetës reale.’   Studimi përfshiu 96 burra dhe 88 gra, të gjitha të vëzhguara nga studiuesit në Itali midis majit dhe shtatorit të vitit të kaluar.

LEXO EDHE:  Dosja “Frroku”, vijon udhëtimi për eksperimentin hetimor

Subjektet, të cilët nuk ishin në dijeni se po vëzhgoheshin për qëllime të tilla, ishin njerëz të njohur (familjarë, miq, të njohur dhe bashkëpunëtorë) dhe të panjohur për studiuesit.

Ata u vëzhguan në mjediset e tyre shoqërore natyrore gjatë aktiviteteve të tyre të përditshme, të tilla si në punë, restorante, kinema, palestra, dhoma pritjeje, festa shoqërore, vakte shoqërore, parqe publike dhe ambiente familjare.

Studiuesit u nënshtruan pjesëmarrësve në dy kushte të ndryshme.

Në gjendjen ‘eksperimentale’, eksperimentuesi përdori telefonin inteligjent të tij ose të saj duke luajtur dhe rrëshqitur në ekran, ndërsa shikonte në ekran për të paktën pesë sekonda.

Në gjendjen e kontrollit, eksperimentuesi përdori telefonin inteligjent të tij ose të saj duke tundur dhe rrëshqitur në ekran – por pa shikuar ekranin.

Ky ndryshim i vogël, por vendimtar midis kushteve, i lejoi studiuesit të kuptonin nëse paraqitja për t’i dhënë vëmendjen drejtpërdrejt një smartphone provokon mimikë. Në gjendjen eksperimentale, 50 përqind e pjesëmarrësve shikuan në telefonin e tyre brenda 30 sekondave nga shkasja, ndërsa në gjendjen e kontrollit, vetëm 0,5 përqind e bënë këtë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Foto- Dalin pamjet nga tunelet vullkanike/ Mendohet se fshihen dokumente sekrete të nazistëve

Publikuar

-

Nga

Foto- Dalin pamjet nga tunelet vullkanike/ Mendohet se fshihen dokumente sekrete të nazistëve

Një grup kërkuesish në Poloni kanë dalë me një teori të re sipas të cilës dokumente të rëndësishme të Gestapos janë fshehur në një rrjet tunelesh të ndërtuara nga nazistët brenda një vullkani të vjetër.

Shoqata e “Upper Lusatia” bën me dije se ka zbuluar një dokument në arkivat lokale që tregon vendndodhjen e tuneleve në qytetin e Lubanit në jug të Polonisë.

Por edhe pse janë ndërmarrë shumë ekspedita për të eksploruar tunelet, shumë prej tyre janë të paaksesueshme. Kjo ka rritur më shumë shpresën se brenda tyre fshihen shumë sende me vlerë.

LEXO EDHE:  Çfarë mund të ndodhë nëse vendosni të thoni gjithnjë vetëm të vërtetën?
LEXO EDHE:  Dosja “Frroku”, vijon udhëtimi për eksperimentin hetimor

Mundësia se brenda këtyre tuneleve fshihen dokumente të Gestapos bazohet në një dëshmi të ish oficerit, Kurt Heinemeyer.

I vendosur në qytetin e Krakovit nga janari i vitit 1940 deri në janar të 1945, pas arrestimit nga aleatët, Heinemeyer iu tha hetuesve se një pjesë e dokumenteve të Gestapos u çuan në qytetin Czerëona Woda, ku u shkatërruan.

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Këshillat e psikoterapistëve/ Si të shmangni njerëzit që iu shterojnë energjitë?

Publikuar

-

Nga

Këshillat e psikoterapistëve/ Si të shmangni njerëzit që iu shterojnë energjitë?

Nëse keni pranë vetes dikë që ankohet gjithmonë se ka probleme dhe se ka nevojë për ndihmën tuaj dhe ju krijon një gjendje të rëndë mendore dhe emocionale është momenti që ta largoni nga vetja.

Për këtë arsye Bright side ju ofron disa këshilla që mund të ndiqni për të larguar nga vetja një person që ju shteron energjinë.

1-Mos u mundoni t’iu ofroni një zgjidhje.

Kur dikush vjen tek ju me problemet e tyre, mos u përpiqni t’i  rregulloni ato. Ajo që mund të bësh është t’i mbështesësh ata emocionalisht, por nuk ke pse të luash rolin e një terapisti ose prindi që zgjidh të gjitha problemet e tyre për ta.

2-Sugjerojini ndihmë profesionale.

Nëse një person ankohet vazhdimisht për jetën e tij, ata janë gjithmonë të pakënaqur për diçka dhe nuk duket se ka një fund – kjo mund të jetë një shenjë që personi ka nevojë për ndihmë psikologjike . Ndërsa mund t’i mbështesni emocionalisht përkohësisht, kjo nuk do të rregullojë shkakun kryesor të të gjitha problemeve të tyre, të cilat mund të jenë çështje me shëndetin mendor.

3-Kufizoni kontaktin me ta

LEXO EDHE:  Dosja “Frroku”, vijon udhëtimi për eksperimentin hetimor

LEXO EDHE:  Dosja “Frroku”, vijon udhëtimi për eksperimentin hetimor

Mundohuni të kufizoni kohën që kaloni me njerëz që ju lodhin emocionalisht. Për shembull, mund të vendosni të mos u përgjigjeni mesazheve të tyre nëse ata ju shkruajnë herët në mëngjes, natën vonë ose gjatë fundjavës.

4-Vendosini kufij

Njerëzit që ju shterojnë energjinë shpesh nuk i kuptojnë kufijtë tuaj . Ata mund të flasin me ju për tema për të cilat nuk ndiheni mirë të diskutoni, të paraqiten pa pritur në shtëpinë tuaj ose t’ju telefonojnë me problemet e tyre kur jeni në punë. Në varësi të asaj se sa afër jeni me një person të tillë dhe sa energji jeni të gatshëm të shpenzoni për të, shpjegojini ata se cilat janë kufijtë tuaj.

5-Merrni parasysh distancimin

Nëse vini re se marrëdhënia me personin që ju harxhon energjinë ka një efekt jashtëzakonisht negativ në shëndetin tuaj mendor dhe ju vërtet vuani nga ajo, do të ishte një ide e mirë ta  hiqni atë person nga jeta juaj. Nëse marrëdhënia është toksike dhe ata ju përdorin për tu ndjerë më mirë me veten e tyre pa dhënë asgjë nuk ia vlen të qëndroni pranë tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Paralajmërimi i studiuesve/ Rreziku që iu kanoset burrave që nuk kanë një martesë të lumtur

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi i studiuesve/ Rreziku që iu kanoset burrave që nuk kanë një martesë të lumtur

Nëse e gjeni veten të bllokuar në një martesë të pakënaqshme, studimi i ri nga Izraeli sugjeron që duhet të merrni një terapi martese ose rrezikoni vdekjen e hershme.

Duke eksploruar të dhëna të gjera shëndetësore, një ekip nga Universiteti i Tel Aviv gjurmoi vdekjet dhe shkaqet e vdekjes së më shumë se 10,000 burrave Izraelitë .

Të jesh i pakënaqur me martesën tënde, apo edhe ta perceptosh martesën tënde si të keqe, shkaktoi vdekjen e shumë burrave nga kushtet cerebrovaskulare (CVA), të tilla si goditje në tru, ose bllokim të arterieve.

Ata burra që nuk ishin të kënaqur nga martesa e tyre kishin 69.2 përqind më shumë të ngjarë të vdisnin nga goditja në tru se sa ata që ishin të lumtur në martesën e tyre, zbuluan autorët.

LEXO EDHE:  FOTOT- Identike/ 13 skena filmi që u frymëzuan nga vepra arti

LEXO EDHE:  Kufiri detar/ Krisafi: Nga pikpamja juridike Greqia ka të drejtë të zgjerohet 12 milje në det

Kur merreshin parasysh të gjitha rastet e vdekjes së parakohshme mes burrave, shkalla e vdekjes ishte 19 përqind më e lartë tek burrat që thanë se martesa e tyre ishte e pakënaqshme.

Autorët e studimit thonë se autoritetet shëndetësore duhet të promovojnë terapinë martesore si një mënyrë për të përmirësuar shëndetin e burrave dhe për t’i ndihmuar ata të jetojnë më gjatë. / CNA.al

LEXO TE PLOTE