Connect with Us

“Ai që vrau djalin le të dal i lirë”/ Prindrit e Andi Maloku kërkojnë të mos bëhet as gjyq për vrasësit

Kronika

“Ai që vrau djalin le të dal i lirë”/ Prindrit e Andi Maloku kërkojnë të mos bëhet as gjyq për vrasësit

Publikuar

-

“Ai që vrau djalin le të dal i lirë”/ Prindrit e Andi Maloku kërkojnë të mos bëhet as gjyq për vrasësit

I revoltuar për lajmin e publikuar në mendia babi i të ndjerit deklaron se askush nga familjarët nuk ka pretenduar dëmshpërblim për jetën e Andit.

Lajmi sipas tij është i pavërtet, madje ai shkon me tej duke thënë publikisht se s’kërkojë asgjë nga ky proces, pasi asgjë nuk shpërblehet me jetën e djalit të tij 24 vjeçar.

Në proçesin penal sipas mediave me burim gjykatën e faktit, është paraqitur një kërkesë civile me objekt dëmshpërblimin e viktimës si palë me të drejta në gjykim.

Për menjeherë pas shpërndarjes së lajmit ju drejtuam familjes së të ndjerit Andi Maloku, ku kërkuam konfirmim mbi kërkesën për dëmshpërblim.

Por reagimi i babit të viktimës së vetme të atentatit të 5 Nëntorit të viti 2019 ishte ky :

“Shteti le të bëjë çtë dojë me autorët, sduam t’jandimë as për proçedurë aq më shumë për para. Si shoh dot me sy dhe le të dalin të lirë ai që e ka bërë. Nuk kam kërkuar asnjë dëmshpërblim”

LEXO EDHE:  Kasaphana në zemër të Tiranës/ Si nisi sherri për Elvana Gjatën, dinamika e plotë e ngjarjes

Andi Maloku ishte shofer i prokurorit Arjan Ndoja. Ai drejtonte makinën Benz me targë AA 333 ZD, në momentin kur ndaj tyre nga një tjetër makinë në ecje pranë mbikalimit të Shkozetit u qëllua me breshëri kallashnikovi. Prokurori, shoferi, dhe një person me precedentë penalë, Landi Muharremi, i njohur si i forti i Sukthit, mbetën të plagosur.

Andi Maloku ndroi jetë në spitalin e traumës disa ditë pas atentatit, ndërsa në arrest i dyshuar për vrasje kundër dy ose më shumë personave”, si dhe ajo e mbetur në tentativë” do të rëndonin mbi 34 -vjeçarin Redian Rraja, i afërm i deputeti të PS Rrahman Rraja./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Kërcënimi me plumb ndaj prokurorit/ Reagon ministrja Gjonaj

Publikuar

-

Nga

Përplasja e Metës me policinë te FRD/ Gjonaj: E papranueshme, ishte jashtë veshjes së presidentit

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, ka qenë në Shkodër në një takim me përfaqësuesen e UNDP-së në Shqipëri, Limya Eltayeb, ambasadorin austriak, Christian Steiner dhe drejtuesen e Zyrës Qendrore të Agjencisë Austriake për Zhvillim, Simone Ungerzboeck.

Ndër të tjera gjatë fjalës së saj, Gjonaj ka reaguar edhe pas kërcënimit të Prokurorit të Përmetit, Asllan Bajramit.

LEXO EDHE:  Si u ekzekutua Admir Murataj?/ Artan Hoxha zbardh skemën
LEXO EDHE:  Si u ekzekutua Admir Murataj?/ Artan Hoxha zbardh skemën

Sipas ministres, ky ka qenë një rast fatkeq.

Gjonaj është shprehur se për këtë arsye, magjistratët do të kenë më shumë mbrojtje përmes Komisionit të Mbrojtjes së Prokurorëve dhe Gjyqtarëve.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Zbardhet ngjarja e rëndë në Lushnje/ Prangoset autori

Publikuar

-

Nga

Policia bën të ditur se është zbardhur ngjarja e datës 13.09.2020, ku në aksin rrugor Kosovë e Vogël-Jeta e Re, është plagosur me armë zjarri shtetasi M. A. si dhe është vënë në pranga autori.

Gjithashtu, uniformat blu bëjnë të ditur se është shpallur në kërkim një tjetër për veprën penale “Moskallëzim i krimit”.

“Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Lushnjë, në bashkëpumin me Seksionin për Hetimin e Krimeve të Rënda në DVP Fier dhe me Prokurorinë Lushnjë, pas një pune hetimore profesionale, bënë të mundur zbardhjen dhe dokumentimin e ngjarjes së datës 13.09.2020, ku në aksin rrugor Kosovë e Vogël-Jeta e Re, Njësia Administrative Fiershegan, është plagosur me armë zjarri shtetasi M. A.

Në vijim të veprimeve u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit të shpallur në kërkim A. Sh., 47 vjeç, banues në Roskovec.

Gjatë momentit të kapjes, 47-vjeçarit i janë gjetur dhe sekuestruar 9 aparate celularë dhe një shumë prej 2000 euro.

LEXO EDHE:  “Në çdo polic do shikoni fytyrën time”/ Hajdari thirrje Lleshajt të japë dorëheqjen

LEXO EDHE:  Zbardhen detajet e vrasjes në Tiranë/ Viktima kërkoi divorcin, sot ishte seanca e 6 gjyqësore

Gjithashtu u bë shpallja në kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasit I. A., 31 vjeç, banues në fshatin Poshnjë, Berat (i dënuar më parë për veprën penale “Prodhim dhe mbajte pa leje e armëve dhe municionit luftarak”).

Gjykata e Shkallës së Parë Lushnjë, me vendimin e datës 11.06.2021, ka caktuar masat e sigurisë “Arrest me burg“, për veprat penale “Plagosje e rëndë me dashje” dhe “Mbajtje pa leje e armëve dhe municionit luftarak”, për shtetasin A. Sh. dhe për veprën penale “Moskallëzimi i krimit” për shtetasin I. A.

Nga hetimet e kryera ka rezultuar se shtetasi A. Sh., në datë 13.09.2020, për motive të dobëta, në aksin rrugor Kosovë e Vogël-Jeta e Re, ka qëlluar me armë zjarri pistoletë, duke plagosur shtetasin M. A., 32 vjeç, banues në Tiranë.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnjë, për veprime të mëtejshme.”-thuhet në njoftimin e policisë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Video-Zaptuan plazhin me ndërtime/ Arrestohen dy biznesmenë

Publikuar

-

Nga

Dy persona, pronarë lokalesh,,  janë prangosur në Durrësi, për shkak të zënies së hapësirave të plazhit pa leje në Durrës.

Policia njofton se ka arrestuar shtetasin P. M., 32 vjeç, banues në Durrës, i dënuar më parë në fushën e narkotikëve.

Ky shtetas në vendin e quajtur “Plazhi Sektor Rinia”, Durrës, në bregdet ka ndërtuar një objekt (lokal), pa lejen e organeve komentete, me qëllim përfitimi.

LEXO EDHE:  Zbardhen detajet e vrasjes në Tiranë/ Viktima kërkoi divorcin, sot ishte seanca e 6 gjyqësore

LEXO EDHE:  Kasaphana në zemër të Tiranës/ Si nisi sherri për Elvana Gjatën, dinamika e plotë e ngjarjes

Gjithashtu në pranga ka përfunduar edhe 35 vjeçari A. P., banues në Durrës, pasi në lagjen nr. 15, Porto Romano, kishte ndërtuar me dërrasa një objekt si dhe kishte zënë me shezlongë një sipërfaqe të plazhit publik, pa lejen e organeve kompetente./CNA.al

LEXO TE PLOTE