Connect with Us

Vrasja e Pjerin Xhuvanit/ Meta rrezikon ndjekjen penale

Politikë

Vrasja e Pjerin Xhuvanit/ Meta rrezikon ndjekjen penale

Publikuar

-

Meta "mbyll" gojën për deklaratën kriminale të Xhelal Mziut

Mazhoranca ka nisur procedurat për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta me mbledhjen e 50 firmave të deputetëve, të cilat një ditë më parë, i janë dorëzuar kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi.

Sipas socialistëve, Presidenti është përfshirë në fushatë zgjedhore, duke shkelur kështu Kushtetutën.

Roli i Presidentit duhet të ishte asnjanës dhe qëndrimet e tij duhej të ishin mbi palët, mirëpo, mazhoranca thotë se ai jo vetëm u përfshi në fushatën zgjedhore, por bëri thirrje për luftë, vrasje e gjak.

Madje, sipas socialistëve edhe pas vrasjes së Elbasanit qëndron Meta.

Ka qenë deputeti socialist Alket Hyseni, i cili ka thënë, mbrëmjen e kaluar, se për ngjarjen e Elbasanit, ku humbi jetën Pjerin Xhuvani, përgjegjës është Ilir Meta.

Presidenti ka nxitur dhunë, por parlamenti do të shohë nëse ka edhe rrethana të krimit të rëndë. Nxitje Haxhi Qamil-iste, për të mos lejuar “bandat e rilindjes”, “bandat e policisë” ku arritëm deri aty sa të kishim humbje jete.

Absolutisht Meta është përgjegjës që bën thirrje të tilla për struktura jo legjitime si ai grupi i mbrojtej së votës, e ndërtuar me njerëz me të kaluar të dyshimtë, por edhe të tjerë të pajisur me armë, rezultoi me një të vrarë e disa të plagosur. Thirrjet për nxitjen e dhunës kanë vepra penale“,ka thënë Hyseni.

LEXO EDHE:  Ilir Meta mbledh sonte Kryesinë e LSI/Çfarë do vendoset për koalicionin?

Pra, përveçse do të shihet nëse është shkelur Kushtetuta do të shkohet edhe më tej, për të parë nëse Meta duhet të ndiqet penalisht dhe çështja do t’i kalojë Prokurorisë.

Pikërisht për ngjarjen e Elbasanit, e cila ndodhi me 21 Prill, një javë para zgjedhjeve parlamentare.

Pjerin Xhuvani ka qenë pjesë e partisë së Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit në Elbasan dhe Tiranë që nga viti 2009 deri në verën e vitit 2015. Ai ishte kryetari i LSI në Elbasan deri në 2015 dhe personazhi qëndror i kësaj partie në këtë zonë.

Në qeverisje me Edi Ramën, Ilir Meta i kishte besuar Pjerin Xhuvanit drejtimin e Drejtorisë Rajonale të Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor në Tiranë.

Më pas ai u shkarkua nga LSI dhe u bashkua me Partinë Socialiste, deri ditën që mbi të u derdhën plumba, që dyshohet se dolën nga arma e shoqëruesit të Gazment Bardhit, një ish komando, Arbër Paplekaj.

Kujtojmë se Meta, gjatë të gjithë fushatës elektorale por edhe më herët ëhstë shfaqur herë i rebeluar në media, duke dolur për prerje duarsh, rrëmbim kosash e cfurqesh, për banda me policë dhe gjyqtarë e prokurorë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kërkesa e PD për rivotim në nëntë qarqe/ Tabaku: Kemi çuar në SPAK mbi 50 raste të krimit zgjedhor

Publikuar

-

Nga

Kërkesa e PD për rivotim në nëntë qarqe/ Tabaku: Kemi çuar në SPAK mbi 50 raste

Ish deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku ka folur ditën e sotme për masakrën zgjedhore të 25 Prillit. Sipas saj, gjatë fushatës është përdorur çdo burim i mundshëm nga administrata për të blerë votat dhe për të përdorur burimet financiare shtetërore.

Nuk ka më një ndarje mes shtetit dhe partisë, pasi i gjithë shteti ishte në funksion të zgjedhjeve. Blerja masive e votave nga njëra anë, përdorimi i të gjitha burimeve financiare shtetërore, qendrore, lokale nga ana tjetër, kjo e shoqëruar nga presione mbi votuesit dhe Database e Partisë Socialiste që doli nëpër media, tregojnë që i gjithë shteti ishte në fushatë dhe u përdor çdo burim i mundshëm nga administrata”, theksoi Tabaku.

Në një intervistë nëpërmjet skype në Syri Tv Tabaku u shpreh se PD do t’i kërkojë KQZ-së që në 9 qarqe rezultati i zgjedhjeve të shpallet i pavlefshëm.

LEXO EDHE:  Opozita vendos/Si i përgjigjet thirrjes së Metës

LEXO EDHE:  Rama-Meta kokë më kokë prej 1 ore/3 çështjet “e nxehta” që po diskutohen

Partia Demokratike ka deklaruar që në ditën e parë se do të vazhdojë me hetimin dhe të vendoset përpara drejtësisë kushdo që ka shkelur ligjin, këdo që ka cenuar zgjedhjet e lira dhe të ndershme. Ne kemi çuar mbi 50 raste në SPAK dhe 130 raste në prokuroritë e rretheve nga njëra anë dhe nga ana tjetër kemi kërkuar pavlefshmëri të rezultatit aty ku ka patur shkelje madhore”, shtoi Tabaku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rruga e Arbërit 80% e përfunduar”/ Krashi: E shikoj Dibrën si një Korçë të dytë

Publikuar

-

Nga

Lavdrim Krashi i cili doli fitues në këto zgjedhje ka folur në një intervistë televizive për fushatën elektorale në qarkun e Dibrës ku e cilësoi si fantastike. Gjithashtu ai foli edhe për Rrugën e Arbërit, ku shtoi se do të marrë një zhvillim të jashëzakonshëm. Sipas tij, kjo rrugë do t’i japë mundësinë  qarkut të Dibrës që të çlirojë energjitë e fjetura përgjatë 30 viteve.

“Qarku i Dibrës është qarku që përgjatë 4 viteve të fundit për hir të së vërtetës ka pasur një vëmendje të shtuar të themi të taksapaguesit shqiptar. E kam fjalën për rrugën e Arbrit. Një rrugë e kërkuar përgjatë 100 viteve të fundit, por vetëm këtë radhë po bëhet realitet. Në fakt unë gjatë fushatës e kam kaluar 7 apo 8 herë. Është në masën 80% e përfunduar. Ka dhe disa punë. Është një rrugë, e cila përmban përveç investimit të madh prej 350 milionë eurosh të taksapaguesit shqiptar. Ka dhe disa vepra shumë të vështira, tunel edhe ura gjatësi prej 26 kilometrash. Ky është  një investim që i krijon mundësinë qarkut të Dibrës që të shpërthejë. Mendoj që rruga e Arbrit do t’i japë mundësinë krejt qarkut të Dibrës që të çlirojë energjitë e fjetura përgjatë 30 viteve. Unë e shikoj Dibrën krejt si qark, si një Korçë të dytë”, u shpreh Krashi.

Sa i përket uljes së tij në Parlament, kandidati fitues u shpreh se që ditën e parë si deputet do të kërkojë të drejtën e emigrantëve për të votuar, si dhe do të nisë me projekte për Qarkun e Dibrës.

LEXO EDHE:  “8 fitoret” e Lulit/ E vërteta për Aurelën, demokratët dhe faktet që nuk i mohon dot askush

LEXO EDHE:  Opozita vendos/Si i përgjigjet thirrjes së Metës

“Do të kërkoj që ditën e parë, sipas procedurave dhe hapësirave që na lejohen për të kërkuar të drejtat e qytetarëve që jetojnë jashtë Shqipërisë. Këtu e kam fjalën për të drejtën e votës, jo në kuptimin, se ne e kemi të drejtën e votës, po mundësinë që qytetarët shqiptarë të votojnë në vendin ku ata jetojnë. Jam krejt i bindur që unë do të gjej bashkëpunim shumë të ngushtë me të gjithë kolegët e mi brenda PS, por edhe me grupet e tjera parlamentare me PD dhe LSI”, përfundoi Krashi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shkarkimi i Metës dhe heshtja e Bashës

Publikuar

-

Nga

Ilir Meta duket se i ka ditët e numëruara në krye të Presidencës. Partia Socialiste, ndryshe nga hera e parë kur e anashkaloi shkarkimin e kreut të shtetit, këtë herë duken më të vendosur se kurrë për ti shkuar deri në fund.

Ditën e sotme, Kuvendi miratoi ngritjen e komisionit hetimor me 97 vota pro, ndërsa ajo që ra në sy është heshtja e kreut të PD-së Lulzim Basha.

Kryeopozitari u përgjigj me Gazmend Bardhin, jo përmes një deklaratë zyrtare, por një postimi në Tëitter se, detyra e PD është të luftojë për kthimin e demokracisë në vend.

Për PD çështja “Meta” as nuk artikulohet me emër, por kategorizohet si “çështje tjetër”.

“Çdo çështje tjetër, synon që të shmang vëmendjen nga masakra elektorale Rama-Doshi-Rakipi, që është turpi i vetëm i Shqipërisë”, shkruan Bardhi në Tëitter.

Distancimet e Bashës nga Meta janë vënë re edhe më herët, ndonëse me partinë e presidentit ai arriti të firmoste një koalicion paszgjedhor.

LEXO EDHE:  “Qeveria la në mes lumin e Vlorës”/ PD: U shkel kushtetuta, nuk u negociuan kushtet e borxhit

LEXO EDHE:  Ilir Meta mbledh sonte Kryesinë e LSI/Çfarë do vendoset për koalicionin?

Gjatë fushatë elektoraële, kur Meta dilte nga njëra studio televizive tek tjetra dhe bënte thirrje për vrasje, prerje duarsh dhe kokash, nuk u mbështet asnjëherë nga Basha, i cili dilte dhe “reklamonte” veten si një lider perëndimor dhe fliste qetësisht për procesin zgjedhor.

25 prilli kaloj dhe fakti është fakt: PS fitoi e vetme 74 mandate duke siguruar mandatin e tretë, ndërsa PD dhe LSI janë në opozitë.

Por kjo humbje duket se ka dëmtuar Metën dhe partinë e tij, pasi thirrjet e qeverisë për Bashën për bashkëpunim sa vijnë dhe shtohen çdo ditë.

Dukshëm, vihet re se fundi i Metës është i afërt./CNA.al

LEXO TE PLOTE