Connect with Us

“PD të shohë veten”/ Balla: Basha ka humbur vota nga LSI

Politikë

“PD të shohë veten”/ Balla: Basha ka humbur vota nga LSI

Publikuar

-

"PD të shohë veten"/ Balla: Basha ka humbur vota nga LSI

Kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së Taulant Balla, ka treguar disa nga shkaqe që sipas tij dërguan në humbje të thellë të Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit.

Balla tha se PD duhet të shohë nga vetja dhe të bëjë një analizë të situatës përpara se të drejtojë gishtin drejt PS-së.

Pas çdo procesi zgjedhor partia ka nevojë për përmirësime, zgjerim të radhëve. Edhe PD duhet të shoh përpara se të drejtojë gishtin drejt nesh, të bëjë analizë. Nëse do isha kryetar i PD s’do bëja atë listë që bëri në Elbasan. Por kjo është çështje e tyre. Siç mund të kemi gabuar dhe ne me listën tonë në pjesë të ndryshme të territorit. Partitë politike përpara se të grenë gishtin drejt kundërshtarit, gjëja e parë që bëjnë është; ulen dhe shohin rezultatin dhe bëjnë përmirësime. Një gjë është e sigurt diferenca e PS dhe PD është 10%. Në asnjë vend të votës s’vihet në dyshim ky rezultat”, u shpreh ai.

Socialisti deklaroi në emisionin “Real Story” se nëse PD nuk do të ishte me LSI-në në këto zgjedhje, do të kishte rezultat më të mirë, pasi pretendon se për shkak të LSI-së Lulzim Basha ka humbur vota.

LEXO EDHE:  Numërohet kutia e parë në Devoll/ Ja cila parti kryeson garën

PD s’do të kishte këtë rezultat nëse nuk do të ishte me LSI në zgjedhje. Votat që kanë ikur nga LSI, një pjesë e madhe kanë shkuar tek PD. Nëse do të ishte PD-LSI në një koalicionin s’bëhen llogaritë thjesht matematikisht. Për PD mospasja e LSI nën sqetull ishte avantazh elektoral, mos t’i mbledhin numrat në mënyrë matematike se nuk funksionon. Sot elektorati shqiptar i ka dhënë PS një rezultat 49%. Ajo që më bën përshtypje. Para 3 muajsh ishin zgjedhjet në Kosovë. Partia e Kurtit mori 47% të votave. Flitej për një referendum. Në Shqipëri PS rikonfirmoi me një shtesë të vogël rezultatin e 2017-ës. Edhe pse e përkthyer në mandate ne na mungojnë 3”, theksoi Balla./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Hapja e kutive të Beratit/ LSI: Dhjetëra raste të votimit të shumëfishtë

Publikuar

-

Nga

Hapja e kutive të Beratit/ LSI: Dhjetëra raste të votimit të shumëfishtë

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka deklaruar se hapja e kutive të Beratit ka faktuar masakrën zgjedhore, siç e quan ai 25 prillin.

Në një postim në rrjetet sociale, Vasili shprehet se janë evidentuar me dhjetëra raste të votimit të dyfishtë. Ndërkohë, sipas tij, KQZ ka futur duart në kutitë e materialeve zgjedhore.

Regimi i plotë:

Hapja e kutive te Beratit i nxjerr bojen totalisht masakres zgjedhore te 25 prillit!

Dhjetëra raste te votimit te shumefishte!

19 persona kane votuar 53 here kjo eshte konstatuar vetem ne disa kuti te hapura te Beratit.

Skandal, KQZ fut duart ne kutite e materialeve zgjedhore. Fut nga jashte materiale qe nuk jane ne kutine e materiale zgjedhore.

Raporti PEI i konfirmuar edhe nga numeruesit socialiste, dhe nga hapja e sotme e kutive, qe nuk ndodhet ne kutite e materialeve zgjedhore, eshte futur dorazi nga jashte nga ana e administrates se KQZ duke kompromentuar te gjithe procesin

Ne kutite e materialeve qe u hapen nga vete KQZ, shenohet qarte qe mungojne raporti dhe kuponat PEI, nderkohe, nga persona te KQZ jane futur ne listen e materialeve dokumente te cilat nuk ndodheshin ne kuti duke shkaterruar totalisht procesin!

Masakren zgjedhore nuk e mbulon dot më askush.

Denoncimi dhe çmontimi i masakres zgjedhore mafioze mision i shenjte dhe pa kthim!/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Qytetarët e shkëmbyen me një thes miell”/ Kadilli-Bashës: E ke djegur mundësinë për të kandiduar sërish

Publikuar

-

Nga

“Qytetarët e shkëmbyen me një thes miell”/ Kadilli-Bashës: E ke djegur mundësinë për të kandiduar sërish

Fatbardh Kadilli i cili është vetëshpallur për të marrë drejtimin e PD, ka shpërthyer në akuza ndaj kryedemoratit Basha, ku tha se shpresa që ai ngjallte të shqiptarët vlente sa një thes miell, ndaj dhe qytetaret nuk e besuan.

I ftuar në Report tv, ai tha se Basha e ka djegur mundësinë e tij për të kandiduar sërish, ndërsa përmendi dhe kauzat që ai ka lënë në mes, që sipas tij e bëjnë të pabesueshëm për qytetarët.

Një politikan nuk ka çfarë të provojë më se provoi dy herë dhe dështoi. E ka mbyllur ciklin e tij politik.

Basha e ka djegur mundësinë e kandidimit në aspektin moral. Njerëzit ishin mësuar se 8 mandate dhe ndërron pushtetin.

Ky vend ka nevojë për njerëz që nuk lënë kauza në mes, që nuk i braktisin, nuk shpikin kauz për të forcuar veten.

Pse nuk e besuan njerëzit Lulzim Bashën, ishte i pabesueshëm, sepse një kauz e lënë përgjysme i jep një shembull të keq qytetarit.

Qytetarët e shëkmëbyen Lulzim Bsshën me një thes me miell, spese shpresa e Lulzim Bashës sa një thes miell vlente”, tha Kadilli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Jemin Gjana “merr në mbrojtje” Bashën/ Në statutin e PD-së nuk është parashikuar dorëheqja

Publikuar

-

Nga

Partia Demokratike do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri në datën 13 qershor. Ky vendim u mor mbrëmjen e djeshme nga Këshilli Kombëtar dhe Karyesia, ku në garë deri tani janë Lulzim Basha dhe Fatbardh Kadilli.

Ajo që bie në sy është se kryetar i Komisionit të Zgjedhjeve brenda PD-së u zgjodh Jemin Gjana. Ky i fundit, në një dalje për mediat nga selia blu ka marrë në mbrojtje Lulzim Bashën, duke deklaruar se në statutin e PD-së nuk është e parashikuar dorëheqja.

Do ia paraqesim pastaj kryesisë së partisë të dielën që do të mblidhet për të caktuar kandidaturat që ta miratojë bashkë me kandidaturat modelin që do operohet gjatë procesit të zgjedhjeve.

Kryetari i Komisionit të Zgjedhjeve ka një detyrim statutor. Në statut nuk ka detyrim dorëheqje. Pjesë të tjera janë detyrime individuale. Do plotësohet një formular me të cilat do konkurrohet në kryesi për t’u miratuar”, tha Gjana.

LEXO EDHE:  Aksioni i opozitës/ Zbardhet udhëzimi, ja kur fillojnë protestat

LEXO EDHE:  Sa vjet keni në krevat me PD?/ "Meta fut në sherr" Ralf Gjonin me Taulant Ballën

Ditën e sotme grupi ‘Për PD-në’ reagoi në lidhje me procesin e zgjedhjeve në Partinë Demokratike duke thënë se komisioni zgjedhor u ngrit në mënyrë të njëanshme, pa u konsultuar me anëtarët e kryesisë dhe Këshillit Kombëtar. Sipas Grupit “Për PD” nuk do të ketë zgjedhje të lira për kryetar nëse Lulzim Basha nuk jep fillimisht dorëheqjen./CNA.al

LEXO TE PLOTE