Connect with Us

Mesazhi i Ramës përballë ushtarakëve amerikanë/ “Për lirinë dhe demokracinë do paguajmë çdo çmim”

Politikë

Mesazhi i Ramës përballë ushtarakëve amerikanë/ “Për lirinë dhe demokracinë do paguajmë çdo çmim”

Publikuar

-

Mesazhi i Ramës përballë ushtarakëve amerikanë/ "Për lirinë dhe demokracinë do paguajmë çdo çmim"

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalimin e tij në ceremoninë  “Defender Europe 21” që u mbajt në qytetin e Durrësit, në ditën e stërvitjes së trupave amerikanë në Shqipëri.

Rama falenderoi të gjithë pjesëmarrësit dhe e vlerësoi këtë si një moment historik që na mbush me krenari.

Ai u shpreh se, kjo është një mundësi për të edukuar edhe brezin e ri me vlerat dhe parimet e standartet e forcave të armatosura të NATO-s.

Është një lumturi e veçantë t’ju kemi këtu mes nesh ju falenderoj për fjalët që i drejtuat sot gjithë popullit shqiptar dhe vlerësimit që i bëtë përpjekjes sonë krenare kundër pandemisë.

Është një kënaqësi e madhe që të kemi kaq shumë yje të mbledhur në këtë kuvend të vogël dhe kam binjdjen se kjo stërvitje është shumë më tepër se kaq.

Besoj se kjo stërvitje është një tjetër pikë e rëndësishme e marrëdhënieve tona në pikën më të lartë.

Ne i vlerësojmë këto marrëdhënie të shkëlqyera por mund të jenë edhe më të shkëlqyera falë një besimi të madh dhe  një sprove të vazhdueshme.

U rrit me idenë se ju nuk duhet të lënë të shkelnit kurrë këtë vend dhe ne të gjithë u brumosëm nga propaganda e regjimit të shkuar me bindjen se ju jeni e keqja më e madhe që mund t’i ndodhë këtij vendi.

Për gjeneratën tonë është një mrekulli e madhe mes dy botëve mes një bote të errët dhe një bote ku mund të mirëqpresim miqtë dhe partnerët tanë amerikanë.

Dua shumë të besoj se pas zbarkimit tuaj në Shqiëpri edhe ju do tju ndodhi ajo që ju ndodh të gjithëve atyre që vijnë, do të riktheheni në Shqiëpri .

Shqiëpria është një vend që kush vjen dëshiron të kthtehet përsëri. Kam besim se kjo do të ndodhë edhe me ju.

E fundit që dua të them është se besoj është detyrë për ti përcjellë gjeneratave të tjera këtë amanet kaq të rëmndësishëm për vendin tonë dhe për botën e madhe të popujve që duan të jetojnë në liri dhe demokraci.

Të bëjmë edhe më shumë për brezin e ri dhe ti japim mundëisnë të mund të edukohet me vlerat dhe parimet e standartet e forcavë të armatosura të NATOS.

Është një moment historik që na  mbush me krenari dhe do të qëndrojmë me besnikëri ndaj jush.

Nga pikëpamja e vlerave që e bëjnë unikale për të qenë më të denjë e më të vyer brenda kësaj aleance. Suksese në këtë stërvitje unikale.

Së bashku me vendet e tjera që për lirinë dhe demokracinë do paguajmë çdo çmim“, u shpreh Edi Rama./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nishani ‘dush të ftohtë’ Bashës/ “Lider lind nuk bëhesh”

Publikuar

-

Nga

Ish-presidenti Bujar Nishani është shprehur se pas humbjes së zgjedhjeve të 25 prillit kreu  Partisë Demokratike, Lulzim Basha nuk  mund të jetë më lider i kësaj partie. Ai thumbon Bashën duke u shprehur se lider lind nuk bëhesh.

Nishani shprehet i shqetësuar për opozitën ku deklaroi se rrezikon që vendi ynë të ketë një opozitë formale.

 “Basha e ka mbaruar ciklin e liderit. Nuk bëhet më lider i Partisë Demokratike. Është logjikë më shumë se filozofi. Është edhe histori. Lider lind nuk bëhesh.  Qëllimi kryesor është se çfarë do bëhet me opozitën. Shqipëria është para rrezikut që të ketë një opozitë formale. Një rrezik më i madh se ai që kishim para 25 prillit. Nuk do të jetë alternativë qeverisëse. Deri para 25 prillit kishte një aksion dhe një besim”, u shpreh Nishani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati thirrje PD/ “Të marrë pjesë në shkarkimin e Metës”

Publikuar

-

Nga

“Basha do na ndihmojë të marrim 20 mandate në Tiranë”/ Bushati tregon synimin e PS

Deputeti i Partisë Socialiste Ervin Bushati i bën thirrje Partisë Demokartike që të bashkohet me mazhorancën për shkarkimin e presidentit Ilir Meta. Ai tha se PD duhet të vendosë në vend dinjitetin politik .

“PD është palë me Metën, është në koalicion. Ne e dimë që ai është pronar i një partie opozitare, të gjithë e dinë që është aksioner me kutoa të plota 100% i LSI dhe ka bërë hapur fushatë për opozitën dhe për këtë arsye ne e kemi çuar çështjen para parlamentit dhe i kemi bërë thirrje PD që të vendosë në vend dinjitetin politik dhe të marrë pjesë në shkarkimin e Metës.”, u shpreh Bushati në një intervsitë për McnTv. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

I kaloi kandidatët në “filtër”/ Nishani nxjerr zbuluar Bashën: Nuk më pyeti për listat

Publikuar

-

Nga

Ish-presidenti Bujar Nishani, njëkohësisht kryetar i Këshillit Kombëtar të PD, ka folur mbi listat e kandidatëve në zgjedhjet e 25 prillit. Nishani i cili ka qenë pjesë e Komisionit të Vlerësimit është shprehur se kandatët i renditi duke nënkuptuar se  nuk është pyetur për renditjen e tyre.

Më tej, në një intervistë për Abc, ai shton se koalicioni ishtë në dobi të PD , por deklaroi se aleatët duhet të vendoseshin në fund të listës.

Kur merret vendimi përfundimtar dhe mblidhet këshilli kombëtar për listën e deputetëve, a i takon kryetarit të thotë mirëmbrëma fjalën e ka kryetari. Kur edhe kjo nuk i lejohet çfarë mund të pres.

Nuk mund të fajësohet Basha për dështimin e tyre. Nëse Basha do ishte konsultuar me kryesinë e Partisë Demokratike, unë do i thosha vendosi në vendet e poshtë që të thyejnë herësin dhe të vijnë në kuvend. Është një spekulim që flasin ata.

 Unë i quaj spekulime ato që thonë ata. Koalicioni ishte shumë mirë që u bë për dy arsye, e para morale dhe dyta elektorale. Morale ishte sepse u përgjigjen kur dogjën mandatet dhe kur nuk u futën në zgjedhje. Në aspektin elektoral ato parti në 2017-n dalin 800 mijë vota plus PD. Ata kanë sjellë vota tek PD. Sepse kanë vota në të gjithë Shqipërinë. Por akuzat tani nuk janë të moralshme”, deklaroi Nishani./CNA.al

LEXO TE PLOTE