Connect with Us

Kujdes/ Përditësoni iPhone-in tuaj pasi mund të humbni kontrollin e aparatit

Teknologji

Kujdes/ Përditësoni iPhone-in tuaj pasi mund të humbni kontrollin e aparatit

Publikuar

-

Kujdes/ Përditësoni iPhone-in tuaj pasi mund të humbni kontrollin e aparatit

Përdoruesve të iPhone u thuhet të azhurnojnë tani për të ndaluar që telefoni i tyre të jetë i prekshëm nga hakerat.

Përditësimi iOS 14.5.1 rregullon një çift dobësish që mund t’i japin një të huaji kontroll të plotë të iPhone tuaj. Në faqen e mbështetjes së Apple thuhet: “Apple është në dijeni të një raporti që kjo çështje mund të jetë shfrytëzuar në mënyrë aktive”.Kjo do të thotë që hakerat tashmë mund të shfrytëzojnë të metën.

Për arsye sigurie, Apple nuk mund të zbulojë specifikat në lidhje me të metën në rast se një kriminel kibernetik ishte frymëzuar për të përfituar prej tij përpara se të gjithë të kenë pasur mundësinë të azhurnohen.

Gjiganti i teknologjisë shpjegoi : “Për mbrojtjen e klientëve tanë, Apple nuk zbulon, diskuton ose konfirmon çështje sigurie derisa të ketë ndodhur një hetim dhe të jenë në dispozicion arna ose lëshime.”

LEXO EDHE:  Samsung Galaxy S8 do të hidhet në treg me një teknologji të re ekrani

Si të azhurnoni iOS dhe iPadOS

Për të azhurnuar programin tuaj iOS në iPhone ose iPad duhet së pari të shkoni te Settings. Pastaj shkoni te “Përgjithshëm”, klikoni atë dhe pastaj klikoni “Përditësimi i softuerit”.  Do të duhet të jeni i lidhur me ËiFi për të zgjedhur “shkarkimin dhe instalimin”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Ndarja e të dhënave në Facebook/ WhatsApp u jep më shumë kohë përdoruesve

Publikuar

-

Nga

WhatsApp është në prag të zbatimit të kushteve të reja të diskutueshme që do të bllokojnë përdoruesit nga llogaritë e tyre nëse nuk bien dakord të ndajnë të dhëna me Facebook, i cili zotëron aplikacionin e bisedave.

Politika e re e privatësisë së WhatsApp fillon më 15 maj, por aplikacioni i mesazheve në pronësi të Facebook u jep njerëzve pak më shumë kohë për të shqyrtuar dhe pranuar azhurnimin. Sidoqoftë, kjo nuk do të zgjasë përgjithmonë.

“Për ata që nuk kanë pasur ende një mundësi për ta bërë këtë, llogaritë e tyre nuk do të fshihen ose do të humbin funksionalitetin më 15 maj,” tha një zëdhënës i WhatsApp ./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

100 herë më i shpejtë se 5G/ Kina po përgatitet për rrejtin 6G

Publikuar

-

Nga

100 herë më i shpejtë se 5G/ Kina po përgatitet për rrejtin 6G

Sipas raporteve, KINA po pretendon të jetë një udhëheqëse botërore në teknologjinë 6G. Teknologjia thuhet të jetë 100 herë më e shpejtë se 5G dhe mund të sigurojë mbulim për përdoruesit e hapësirës nënujore dhe të jashtme.

Numri zyrtar i 6G ende mendohet të jetë me vite larg, por shumë vende po garojnë për të qenë të parët që do të zhvillojnë teknologjinë.

5G tashmë mund t’i lejojë njerëzit të shkarkojnë një film në sekonda dhe mbështet vetura që drejtojnë veturat, kështu që mendohet se 6G mund t’i çojë industritë në një tjetër nivel.

Sipas Telecoms , Administrata Kombëtare e Pronës Intelektuale e Kinës (CNIPA), njoftoi përmes medias shtetërore kineze se ishte duke udhëhequr botën për sa i përket 6G.CNIPA e bëri njoftimin në Ditën Botërore të Pronës Intelektuale. Ai tha se për të gjitha 38,000 patentat për 6G aktualisht në botë, 35% i përkisnin kompanive kineze.Kjo është një marramendëse 13,449 patentuar 6G koncepte dhe ide.

LEXO EDHE:  Përditësimi i fundit/ Si pozicionohen PS, PD dhe LSI në rang kombëtar

LEXO EDHE:  Përditësimi i fundit/ Si pozicionohen PS, PD dhe LSI në rang kombëtar

Në krahasim, SHBA ishte e dyta me 18% të ideve të patentuara 6G.BE ka filluar gjithashtu projekte kërkimore 6G kështu që nuk ka vetëm një vend me një avantazh të madh.Ka qenë gjithashtu duke folur për mënyrën se si 6G mund të ndikojë ushtarakët në të gjithë botën me teknologji të re me shpejtësi të lartë.

Inteligjenca artificiale pritet të luajë një rol të madh në 6G dhe Kina thuhet se ka 75% të patentave 6G të lidhura me AI. CNIPA i ka thënë Kinës që “të shfrytëzojë avantazhin e saj teknologjik në 5G për të vazhduar të qëndrojë përpara”. Ai këshilloi gjithashtu partneritet me kompani japoneze si Samsung dhe Mitsubishi “për të zvogëluar mbështetjen në teknologjitë amerikane dhe evropiane”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Lehtësim për përdoruesit/ Whatsapp vjen me një risi

Publikuar

-

Nga

WhatsApp po punon për një tipar të ri që do të sugjerojë ngjitëse të bazuara në fjalët që ju shkruani. Karakteristika e re thuhet se është aktualisht nën zhvillim dhe mund të vihet në dispozicion për përdoruesit e Android dhe iOS.

Karakteristika e re do të analizojë fjalën e parë që shkruani në shiritin e bisedës për të sugjeruar afishe përkatëse, raporton gjurmuesi beta i Whatsapp WABetaInfo. Ikona e parazgjedhur e ngjitëses në kutinë e tekstit do të ndizej për të njoftuar përdoruesit kur një sugjerim ngjitësesh është i disponueshëm.

Përdoruesit thjesht do të duhet të prekin ikonën e ngjitëses së ndezur për të parë sugjerimet, siç tregohet në video. Ai gjithashtu mund të zgjerohet në emoji me kalimin e kohës./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE