Connect with Us

Indi/ Mjekët e krahasojnë krizën e Covid me katastrofën e një tërmeti

Bota

Indi/ Mjekët e krahasojnë krizën e Covid me katastrofën e një tërmeti

Publikuar

-

India vazhdon të përballet me një situatë tejet të vështirë të krijuar nga pandemia. Mjekët në një spital në Nju Dehli thonë se infrastruktura e tyre po shkon drejt shkatërrimit ndërsa numri i rasteve me koronavirus në vend vazhdon të rritet. Ata bënë thirrje për ndihmë nga Perëndimi dhe nga bashkësia ndërkombëtare.

Në këtë spital në Nju Dehli shtretërit janë plot me pacientë dhe furnizimi me oksigjen ka mbërritur në një pikë kritike, duke çuar në rritje të numrit të viktimave. Në disa raste, mënyra e vetme që një pacient i ri të sigurojë një shtrat në pavionët e kujdesit intensiv është vetëm nëse vdes një pacient ekzistues.

Kjo nuk do të thotë se ata po lihen pas dore. Jemi në kolaps, nuk kemi kohë të na vijë keq për dikë, ne po humbasim pacientë. Të gjithë e dinë, nuk ka asnjë të fshehtë. Guvernatori e di, administrata gjithashtu, të gjithë“, thotë Ruchi Gupta, mjeke në pavionin e kujdesit intensiv.

Kriza nuk po jep asnjë shenjë zbutjeje, gjë që po krijon rraskapitje të personelit mjekësor.

Drejtori i spitalit Sumit Ray e krahason situatën me një “katastrofë madhore” dhe thotë se përgjigja ndaj saj duhet të ishte e ngjashme me përgjigjen pas një tërmeti.

LEXO EDHE:  Mbi 3500 të infektur nga koronavirusi në Greqi/ Ja sa kanë humbur jetën

Nëse ka ndonjë ndihmë që mund të marrim nga Perëndimi ose nga ndonjë vend tjetër nuk është vetëm oksigjeni. Kjo është si çdo katastrofë e madhe. Çfarë ndodh gjatë një tërmeti? Vijnë ekipe mjekësh, infermierësh, shtretër spitalorë si dhe ndërtohen spitale nga e para me shpejtësi. Kjo duhet të ndodhë“, thotë ai.

Prej fillimit të pandemisë në Indi janë regjistruar mbi 20 milionë raste me COVID-19, duke e renditur në vendin e dytë në botë pas Shteteve të Bashkuara që llogarit mbi 32.4 milionë raste. Numri i viktimave në Indi ka arritur në mbi 222 mijë. Vetëm të hënën ky vend raportoi rreth 370 mijë raste të reja me koronavirus dhe mbi 3,400 vdekje, shifra këto që ekspertët besojnë se janë edhe më të larta për shkak të mungesës në shkallë të gjerë të testimeve dhe raportimit jo të plotë të viktimave./voa

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Lufta e përgjakshme në Gaza/ Izraeli vret një komandant të Xhihadit Islamik

Publikuar

-

Nga

Lufta e përgjakshme në Gaza/ Izraeli vret një komandant të Xhihadit Islamik

Izraeli tha se sulmet e tij ajrore kanë vrarë një komandant të lartë të militantëve palestinezë në Gaza.

Hasem Abu Harbid, komandant i grupit militant Xhihadi Islamik në veri të Rripit të Gazës, u vra të hënën, tha ushtra izraelite.

Ushtria tha se ka kryer edhe disa sulme të tjera të rënda në Gaza, duke shkatërruar 15 kilometra tunele, që përdoreshin nga militantët e Hamasit, si dhe shtëpitë e nëntë komandantëve të dyshuar të Hamasit.

Militantët palestinezë, ndërkohë, i vazhduan sulmet me raketa kundër disa qyteteve izraelite.

Dhuna midis ushtrisë izraelite dhe militantëve palestinezë është përshkallëzuar qysh më 10 maj.

Që atëherë, mbi 200 palestinezë janë vrarë nga sulmet e Izraelit në Gaza, thanë autoritetet në enklavën që kontrollohet nga Hamasi.

Në deklaratën e lëshuar të hënën nga Ministria e Shëndetësisë atje thuhet se 59 fëmijë dhe 35 gra janë në mesin e të vrarëve.

LEXO EDHE:  1 vit nga tërmeti i 21 shtatorit/ Rama publikon pamjet dhe jep mesazhin për shqiptarët

LEXO EDHE:  Sa të rrezikuar janë fëmijët nga Covid-19

Ushtria izraelite tha se ka vrarë mbi 130 militantë në Gaza.

Dhjetë njerëz, përfshirë dy fëmijë dhe një ushtar, janë vrarë po ashtu në Izrael, si rezultat i raketave të hedhura nga militantët në Gaza, thanë zyrtarët izraelitë.

Luftimet – më të këqijat në Gaza dhe Izrael qysh në vitin 2014 – vijnë pas disa javë tensionesh, të shkaktuara nga konfrontimet midis policisë izraelite dhe protestuesve palestinezë në kompleksin e Xhamisë Al-Aqsa në Jerusalemin Lindor.

Ky lokacion është një vend i shenjtë si për myslimanët, ashtu edhe për hebrenjtë./rel

LEXO TE PLOTE

Bota

BE i kërkon Rusisë të shfuqizojë Ligjin për agjentët e huaj

Publikuar

-

Nga

Bashkimi Evropian i bëri thirrje Rusisë që të shfuqizojë Ligjin e saj të diskutueshëm për “agjentët e huaj”, i cili ka në shënjestër mediat, përfshirë Radion Evropa e Lirë.

Javën e kaluar, përmbaruesit gjyqësorë në Moskë kanë nisur të konfiskojnë prona nga zyra në Moskë e REL-it, si dhe kanë ngrirë llogaritë bankare të radios, për shkak të, siç është thënë, gjobave të papaguara për shkeljen e Ligjit të agjentëve të huaj.

Bllokohen llogaritë e REL-it në Rusi

Ditë më parë, rregullatori rus i mediave ka thënë se ka shtuar VTimes – një faqe në internet e lajmeve, e themeluar nga ish-personeli i gazetës Vedomosti – në listën e agjentëve huaj.

Rregullatori, më herët, ka futur në këtë listë edhe një ueb-faqe tjetër lajmesh, Meduza.

“BE-ja vazhdimisht u ka kërkuar autoriteteve ruse që ta shfuqizojnë këtë legjislacion dhe t’i respektojnë detyrimet e tyre ndërkombëtare ndaj lirisë së asociimit, mbledhjes dhe shprehjes”, tha Peter Spano, zëdhënës i shefit të politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell.

Spano tha se veprimet kundër Radios Evropa e Lirë në Moskë kanë “qëllim të qartë” për të penguar operacionet e saj.

Ligji për “agjentët e huaj” në Rusi është miratuar në vitin 2012 dhe është modifikuar vazhdimisht.

LEXO EDHE:  Ekziston një epidemi që përkeqëson koronavirusin dhe kjo është ajo që hamë

LEXO EDHE:  Qeveria përgjysmon numrin e testimeve/ Ja sa raste të reja janë konfirmuar sot

Ai kërkon nga organizatat joqeveritare që marrin ndihmë të huaj dhe për të cilat Qeveria ruse mendon se janë të angazhuara në veprimtari politike, të regjistrohen, ta identifikojnë veten si “agjente të huaja” dhe t’u nënshtrohen auditimeve.

Modifikimet e mëvonshme të ligjit kanë përfshirë edhe mediat e financuara nga jashtë.

REL është një kompani mediatike editorialisht e pavarur, e financuar nga një grant i Kongresit amerikan, përmes Agjencisë Amerikane për Media Globale.

REL e ka refuzuar emërtimin si “agjente e huaj” dhe nuk ka pranuar të veprojë në përputhje me kërkesat e rregullatorit rus të mediave, Roskomnadzor, që çdo material i botuar, të etiketohet si prodhim i një “agjenti të huaj”.

Për rrjedhojë, gjobat e shqiptuara nga autoritetet ruse kundër REL-it në Rusi kanë arritur vlerën e rreth 70 milionë rublave (950,000 dollarë)./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Alarm për ciklon në Indi/ Evakuohen me mijëra persona

Publikuar

-

Nga

Alarm për ciklon në Indi/ Evakuohen me mijëra persona

Autoritet indiane po marrin masa ndaj ciklonit Tauktae, që po godet bregdetin perëndimor të vendit. Mijëra njerëz janë evakuuar dhe programet e vaksinimit kundër COVID-19-s janë mbyllur në disa zona. Për javë të tëra India ka raportuar me qindra mijëra infeksione të reja me koronavirus dhe ekziston frika se qendrat ku do të strehohen njerëzit për shkak të ciklonit, mund të shdërrohen në epiqendra të shpërndarjes në masë të virusit. Koronavirusi përhapet lehtësisht kur njerëzit qëndrojnë pranë njëri-tjetrit.

Ndërkohë vaksinat kundër COVID-it në dispozicion të programit ndërkombëtar për shpërndarjen e barabartë të tyre, COVAX, po mbarojnë. Mungesa e tyre vjen kryesisht pasi prej disa muajsh Instituti Serum i Indisë nuk ka qenë në gjendje të përmbushë detyrimet e tij globale mbi vaksinën, për shkak të kërkesave të mëdha të brendshme mbi to.

Zyrtarët e grupeve të ndihmës humanitare kanë paralajmëruar gjithashtu se bombardimet e Izraelit ndaj Gazës mund të shkaktojnë një rritje të madhe të numrit të infeksioneve ndërsa banorët kërkojnë strehim në hapësira të mbipopulluara për t’u shpëtuar sulmeve ajrore. Testimet për koronavirus dhe vaksinimet në Gaza janë ndalur për shkak të sulmeve.

LEXO EDHE:  Mbi 3500 të infektur nga koronavirusi në Greqi/ Ja sa kanë humbur jetën

LEXO EDHE:  Sa të rrezikuar janë fëmijët nga Covid-19

Në Shtetet e Bashkuara, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive tha të dielën se pandemia ka ekspozuar “efektet e pamohueshme të racizmit” pasi komunitetet me ngjyrë janë goditur më shumë nga virusi sesa amerikanët e bardhë. Gjatë një fjalimi në Universitetin Emory të Atlantës zoti Fauci tha se “COVID-19 ka nxjerrë në dritë dështimet e shoqërisë sonë”. Në fjalimin e tij ekesperti i njohur amerikan theksoi problemet e pabarazisë në qasjen ndaj kujdesit shëndetësor të komuniteteve pakica në të gjithë SHBA-në./VOA

LEXO TE PLOTE