Connect with Us

I njohur për një sërë rolesh/ Aktori Leka Sefla feston sot ditën e lindjes

Kultura

I njohur për një sërë rolesh/ Aktori Leka Sefla feston sot ditën e lindjes

Publikuar

-

I njohur për një sërë rolesh/ Aktori Leka Sefla feston sot ditën e lindjes

Mjafton te permendim filmin “Ilegalet” ne rolin e Xhevatit dhe “Sketere 43” ne rolin e De Magistris dhe interpretime ne radiodrama etj. Leka Sefla e kultivoi gjithmone me pasion dhe kembengulje deshiren e tij qe femije per tu bere aktor.

“Njeriu zihet ngushte. Gelltit diku nje luge corbe te prishur dhe vjell tere jeten”, batuta e tij e fameshme ne rolin e Xhevatit tek filmi “Ilegalet”.

 

U lind ne Tirane me 4 maj 1954. Ka kryer studimet e larta ne ILA ne degen e drames. Filloi pune si aktor ne Teatrin Popullor ne 1 nentor 1976. E nis karrieren e tij si aktor me rolin e Rikos ne dramen “Diell mbi Kaster”. Deri ne vitin 1991 realizoj mjaft role te arrira ne skenen e Teatrit Popullor / Teatrit Kombetar, duke u shquar si nje aktor potent e mjaft skenik.

Nder rolet e tija me te spikatura jane: Hoshi i Nurit ne “Besa e madhe”; Dhenderri ne “Vershime pranverore“; Marku ne “Gryka e nemur”; Eriku ne “Vizita e Inspektorit”; Konsulli i Rusises “Epoka para gjyqit”; Prifti ne “Nata e 12-te”; Ligori ne “Perball vetes”; Efesti tek “Prometeu”; Moralesi tek “Monserati“; Parisi ne “Romeo e Zhuljeta”; Besjani ne “Neser eshte vone”; Avokati ne “Komunistet”; Stemetesku ne “Valsi i Titanikut” ku mendohet te jete roli i fundit.

LEXO EDHE:  Pamje - Çfarë nuk u pa te Teatri Kombëtar/ Përplasjet e dhunshme të protestuesve me policinë

 

Edhe ne filmin artistik aktori Leka Sefla ka disa role te realizuara me mjeshtri nga ku mund te vecojme “Ilegalet” , dhe “Sketerre `43” ; Mbas vitit 1992 u largua ne emigracion ku jeton edhe sot./aktoretshqiptare

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

“Isha fqinje me Guljelmin”/ Aktorja rrëfen mes lotësh gjendjen e artistit para se të humbte jetën

Publikuar

-

Nga

“Isha fqinje me Guljelmin”/ Aktorja rrëfen mes lotësh gjendjen e artistit para se të humbte jetën

Ndarja nga jeta e artistit të madh, Guljelm Radoja ka përlotur miq e kolegë.

Aktorja Mimoza Marjanaku, ka rrëfyer në studion e emisionit “Rudina”si ishte gjendja e aktorit para se ai të ndahej nga jeta për shkak të Covid-19.

Marjanaku, e cila ishte edhe fqinje me Radojën në Durrës, tregon se ai e kaloi njëherë një gjendje të rëndë dhe familjarët shpresonin që ai do ia dilte sërish.

“Kishte një muaj që ishte ekzaminuar me Covid-19. Pothuajse një muaj i shtruar në spital në Durrës. Unë isha dhe fqinje me Guljelmin dhe merrja gjithmonë informacion dhe me sa di unë e ka kaluar edhe njëherë gjendjen që kaloi të martën.

LEXO EDHE:  “Jamaç” jep intervistë për gazetaren shqiptare/ Momenti kur ai flet shqip nuk duhet humbur

LEXO EDHE:  “Jamaç” jep intervistë për gazetaren shqiptare/ Momenti kur ai flet shqip nuk duhet humbur

Menduam që do ia hidhte sepse atëhere ia hodhi. Dy ditë para se të intubohej komunikova me gruan e tij dhe më tha që është stabilizuar. Pas dy tre orësh marr vesh që intubohet në Durrës dhe pastaj në atë gjendje u transferua në Tiranë.

Kam besuar fort që do ia dilte duke e parë profesorin si njeri djaloshar, i bukur, me nur, i veshur si një djalë i ri. E imagjinoj gjithë kohës me biçiklet duke xhiruar në Durrës”, u shpreh mes lotësh Mimoza Marjanaku.

LEXO TE PLOTE

Kultura

Ndahet nga jeta Guljelm Radoja/ Berisha mesazh ngushëllues: Do jetojë gjithmonë në rolet e tij

Publikuar

-

Nga

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Berisha: Duhet të zbatohet, ka ndikimi pozitive

Ish Kryeministri Sali Berisha në një postim në rrjetet sociale ka shprehur ngushëllimin për ndarjen nga jeta të aktorit Guljelm Radoja. Berisha ka shkruar se ai ishte një prej artistëve më të dashur të skenës dhe teatrit për publikun shqiptar dhe që do jetojë gjatë me rolet që ai ka lënë pas.

Guljelm Radoja mbylli syte pergjithmone! Miq, Guljelm Radoja, njeri prej artisteve me te dashur te skenes se theatrit dhe filmit per publikun shqiptar mbylli syte pergjithmone.

Me krijimtarine tij te pasur dhe cilesore Guljelmi do jetoje gjithmone ne rolet e dhjetra e dhjetra personazheve qe ai me pasion dhe mjeshetri i interpretoi ne filma dhe skena theatrosh.

Me kete rast, se bashku me mirenjohjen e thelle per kontributin e shquar e te pavdekshem te Guljelm Radojes, i shpreh familjes dhe te afermve e miqve te tij ngushellimet e mia me te ndjera dhe lutem se bashku me ta qe shpirti i tij i mire te gjeje paqen e amshuar. Amin”, ka shkruar Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kultura

Ndarja nga jeta i Guljelm Radosë/ Astrit Cerma: Lëri shakatë dhe kthehu, ti nuk jeton dot vetëm

Publikuar

-

Nga

Ndarja nga jeta i Guljelm Radojas/ Astrit Cerma: Lëri shakatë dhe kthehu, ti nuk jeton dot vetëm

Ndarja nga jeta si pasojë e Covid e yllit të kinematografisë shqiptare Guljelm Radoja ka prekur zemrat e shumë personave që jo vetëm kanë punuar me të, por edhe janë rritur me imazhin e tij në në sërë rolesh.

Aktori Astrit Cerma, përmes një postimi në rrjetin social shpreh dhimbjen e madhe që i ka shkaktuar largimi nga jeta i kolegut të tij, ndërsa nuk pranon dot realitetin e hidhur.

Për Guljemin..

Hë Guljemo..He..Prap me ato shakat e tuaja ti..

Leri mor Lem këto se nuk ha populli…S’ke ku të ikësh…Hiç ore..Faareee…

E kemi lënë të ikim në Breshia, të takojmë Pëllumbin, apo jo?..E pra..Po më del i pa besë?..Po shkon vetëm?…Leri pra këto..

Trishtove gruan tënde të dashur, vajzën, djalin, trishtove miqtë shokët, kolegët, trishtove të gjithë ata që i deshe e të duan, i respektove e të rspektojnë…

Tani, hajde…Leri ato shakat e tua që na bënin të qeshnim me gjith shpirtë për ato të vërteta të hithura nga buronin..

Lëre edhe këtë shaka me këtë hithërim..

Ta njohë atë shpirtin tënd fluturak që gjithnjë  ishte në fluturim, por, jo..Nuk mund të fluturosh aq larg, sa…Jo..

Sepse shpirti jotë  nuk mund të jetoj kurr në vetmi..

Ndaj…As ti nuk ikën dot dhe as ne nuk të lëmë dot…

S’ke ku të ikësh o Lem, jooo…Hiç ore..Faareee…

Tit Çerma”, shkruan aktori Astrit Cerma./CNA.al

LEXO TE PLOTE