Connect with Us

E pabesueshme/ Basha do kërkojë burgosjen e numëruesve të PD-së

Politikë

E pabesueshme/ Basha do kërkojë burgosjen e numëruesve të PD-së

Publikuar

-

E pabesueshme/ Basha do kërkoja burgosjen e numëruesve të PD-së

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, duket i paqëndrueshëm në deklarimet e tij dhe është gati të bëjë “koka” turku vetëm që të mos pranojë dështimin dhe humbjen në zgjedhje.

Ditën e parë, në datën 25 prill, pasi u mbyllën kutitë e votimit Basha shpalli fitoren për partinë që drejton.

Ditën e hënë, doli dhe tha që numrat nuk ishin në rregull sepse kryeministri Edi Rama po hapte kutitë e bastioneve të majta dhe tani do fillonte përmbysja, ndërsa të martën doli dhe tha që nuk i njoh zgjedhjet se ia kanë vjedhur.

Kreu i PD po përdor të njëjtin skenar që ka ndodhur edhe  në vitin 2017, pra një film i parë 4 vite më parë.

Përballë kemi dy Lulzim Basha, ku nga njëra anë thotë që nuk i njeh zgjedhjet dhe nga ana tjetër thotë do marrë mandatet. Thotë që nuk i njoh zgjedhjet se mi vodhën dhe mi kanë blerë votat, nga ana tjetër thotë se do dal në gjithë Shqipërinë të mbledh provat mbi manipulimin e zgjedhjeve. Pse nuk i njeh zgjedhjet kur ska prova?

Pra, gjithçka e thënë në gati 10 ditë ndryshon në mëngjes, në drekë dhe në darkë, sipas produktit që i pjell mendja tinëzare e Lulzim Bashës. Por gjithsesi ajo që është e pabesueshme është edhe akti kriminal që do të bëjë Lulzim Basha, burgosja e komisionerëve të PD.

Sipas të dhënave të siguruara nga CNA.al, Lulzim Basha ka marrë nga KQZ të gjitha pamjet filmike të procesit të numërimit në të gjitha KZAZ-të e Shqipërisë, nga jugu në veri dhe është fokusuar tek disa KZAZ, për të parë procesin e numërimit.

LEXO EDHE:  A duhet të japë dorëheqjen Lulzim Basha?/ Ja si përgjigjen shqiptarët

Deri tani, nuk ka zbuluar ndonjë gjë të madhe, mund të ketë lapsuse të cilat mund të jenë 1 apo 2 vota, të cilat jo vetëm nuk e ndikojnë në rezultatin, por nuk kanë asnjë peshë specifike për çdo kandidat dhe do të kërkojë që kuti të ndryshme në KZAZ të ndryshme  të rinumërohen sipas pretendimeve të tij. Në rast se ka gabime me 1 ose dy vota apo lapsuse të tilla, ato mund të quhen edhe përgjegjësi penale të numëruesve, që ishin 1 nga PD, 2 nga PS dhe 1 nga LSI.

Lulzim Basha do të bëjë kallëzim penal për çdo numërues që ka kaluar kutitë e votimit, çka do të thotë se Lulzim Basha inatin e humbjes së zgjedhjeve do ta shkarkojë tek numëruesit dhe komisionerët e PD-së, duke çuar deri në burgosjen e tyre, pasi gabimi në procesin e numërimit nuk njihet si i tillë por njihet si vepër penale dhe dënohet me burg, sipas ndryshimeve të bëra në Kodin Zgjedhor dhe Kodin Penal me konsensus mes PS dhe PD.

Basha është gati të bëjë gjithçka thjesht dhe vetëm të tërheqë vëmendjen nga humbja  e tij dhe për tu krijuar bindjen njerëzve se janë manipuluar votat, megjithëse në fakt ai ka humbur dhe humbjen e tij kërkon ta faturojë tek numëruesit dhe komisionerët e PD-së./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kënga Magjike/Zbulohet prezantuesja e netëve finale

Publikuar

-

Nga

Prezantuesi i Këngës Magjike, Ardit Gjebre ka njoftuar se kush do të jetë bashkë prezantuesja e tij në netët finale të spektaklit. Bëhet fjalë për këngëtaren Marsela Çibukaj. Në foton e publikuar në Instagram, Gjebrea e quan këngëtaren artiste.

“Gëzuar! Për prezantimin bashkë të netëve finale të. Kënga Magjike 2021. Marsela Cibukaj mbi të gjitha,  Artiste!”, shkruan Gjebrea./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘Rilindja e Krujës’/ Rama publikon videon nga qyteti historik tashmë i transformuar

Publikuar

-

Nga

Rama: Patronazhistët janë garancia e fitores sonë

Në datën e lindjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeut, kryeministri Edi Rama ka postuar një video nga qyteti historik i Krujës. Rama në mbishkrimin e videos shprehet: ‘Rilindja e Krujës’.

Në video shihet transformimi që ka pësuar qyteti dhe një pamje krejt tjetër ka edhe Kalaja e Krujës, pas restaurimeve dhe ndriçimit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rama nuk e shkarkon dot Metën”/ Zheji: Po e bën për ta nxjerrë nga binarët

Publikuar

-

Nga

“Rama nuk e shkarkon dot Metën”/ Zheji: Po e bën për ta nxjerrë nga binarët

Analisti Artur Zheji ka reaguar pas nismës së Partisë Socialiste, e cila për të dytën herë po tenton të shkarkojë presidentin Ilir Meta.

Zheji tha se Edi Rama nuk e shkarkon dot Metën, por pretendon se të gjithë këtë po e bën për zhurmë dhe për ta nxjerrë Kreun e Shtetit nga binarët.

“Nuk e shkarkojnë dot, po bëhet për zhurmë. Është një përpunim topi. Unë mendoj që duan të acarojnë Metën. Është një luftë për ta nxjerrë atë nga binarët. Ai ka gjetur një antidote”, deklaroi analisti në emisionin “Të paekzpozuarit”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE