Connect with Us

Dugolli: Shqipëria të mbajë qëndrim të njëjtë me Kosovën, Serbia të mos marrë territor shqiptar

Kosova & Rajoni

Dugolli: Shqipëria të mbajë qëndrim të njëjtë me Kosovën, Serbia të mos marrë territor shqiptar

Publikuar

-

Dialogu me Serbinë është një temë shumë e rëndësishme në realitetin politik të Kosovës. Publicisti Bujar Dugolli tregon në Balkan Talks në Euronews Albania qëndrimet që sipas tij duhet të mbajë qeveria e Kosovës për të mos cenuar pavarësinë.

“BE dhe vende të ndryshme dëshirojnë të ketë një proces të ri bisedimesh me Serbinë, por kemi qeveri të re, e cila ka qasje tjetër për dialogun me Serbinë. Qeveria e re do rifillojë bisedimet, por Kosova nuk do jetë çështje, por palë në këtë proces,” thotë publicisti.

Bujar Dugolli shprehet se Kosova bëri një kompromosi duke pranuar pakon e Ahtisarit, por është një shtet i pavarur dhe nuk pranon ridizenjim të kufijve.

Dialogu me Serbinë është një temë shumë e rëndësishme në realitetin politik të Kosovës. Publicisti Bujar Dugolli tregon në Balkan Talks në Euronews Albania qëndrimet që sipas tij duhet të mbajë qeveria e Kosovës për të mos cenuar pavarësinë.

LEXO EDHE:  Korigjimet e kufijve në Ballkan/ Analisti amerikan: Sjell destabilitet në rajon

“BE dhe vende të ndryshme dëshirojnë të ketë një proces të ri bisedimesh me Serbinë, por kemi qeveri të re, e cila ka qasje tjetër për dialogun me Serbinë. Qeveria e re do rifillojë bisedimet, por Kosova nuk do jetë çështje, por palë në këtë proces,” thotë publicisti.

Bujar Dugolli shprehet se Kosova bëri një kompromosi duke pranuar pakon e Ahtisarit, por është një shtet i pavarur dhe nuk pranon ridizenjim të kufijve./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Covid-19 në Kosovë/ Një viktimë dhe 25 raste të reja

Publikuar

-

Nga

Covid-19 në Kosovë/ Një viktimë dhe 25 raste të reja

Një viktimë dhe 25 raste të reja me koronavirus u konfirmuan të hënën në Kosovë.Viktima u regjistrua në Komunën e Istogut, bëri të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës. Sipas tij, numri i rasteve të reja rezultoi pas testimit të 2,333 mostrave. Shifra prej 25 i bie që një për qind e të testuarve kanë dalë pozitivë.

Me këto shifra, numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në Kosovë shkon në 106,939, ndërsa i viktimave 2,226. Në total, 99,824 pacientë janë shëruar nga koronavirusi – 196 prej tyre në 24 orët e fundit. Aktualisht, raste aktive në Kosovë janë 4,889.

Kosova ka nisur fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në fund të muajit mars. Në zhvillim e sipër është faza e dytë e vaksinimit, e cila përfshin personat e moshës 65-79 vjeç. Në fazën e parë u është dhënë përparësi punonjësve shëndetësorë dhe personave mbi 80 vjeç.

LEXO EDHE:  Korigjimet e kufijve në Ballkan/ Analisti amerikan: Sjell destabilitet në rajon

LEXO EDHE:  Kosova nuk e përballon Rita Orën/ Ndryshon program pasi ajo është e shtrenjtë

Në fazën e tretë, ndërkaq, është thënë se do të vaksinohen 50 për qind e qytetarëve. Fushata e imunizimit në Kosovë po bëhet me vaksina të dhuruara ose nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, ose Bashkimi Evropian.Vendi nuk ka asnjë kontratë të nënshkruar me kompani farmaceutike për blerjen e vaksinave. REL

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Dialogu Kosovë-Serbi/ Merkel takim me kryeministrin Albin Kurtin

Publikuar

-

Nga

Kancelarja amerikane Angela Merkel do të zhvillojë pasditen e sotme një  video konferencë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert bëri të ditur se biseda do të përqendrohet në kursin e reformave në Kosovë.

Më tej do të diskutohet për procesin e afrimit të Kosovës me Bashkimin Evropian si dhe për dialogun e ndërmjetësuar nga BE midis Kosovës dhe Serbisë./DW

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Përmirësohet situata epidemiologjike/ Ulet numri i të infektuarve në Maqedoninë e Veriut

Publikuar

-

Nga

Përmirësohet situata epidemiologjike/ Ulet numri i të infektuarve në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut të dielën ka regjistruar 14 viktima nga COVID-19 dhe 62 të infektuar me koronavirusin e ri, shifër kjo më e ulta gjatë këtij viti bazuar në testimin e 2,557 mostrave, ka bërë të ditur Ministri e Shëndetësisë. Sipas raportit, janë shëruar 245 persona që po ashtu flet për rritjen e numrit të personave që kanë fituar betejën me sëmundjen vdekjeprurëse.

Numri i rasteve aktive ka rënë në rreth 3.600 persona ndërsa i personave të shëruar ka arritur në rreth 145 mijë nga afër 154 mijë sa janë diagnostikuar me COVID-19.

Numri i përgjithshëm i viktimave nga COVID-19 është 5.211 persona.

Ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, Venko Filipçe njoftoi se të gjithë qytetarët nga Shkupi të moshës mbi 40 vjeç që janë paraqitur për vaksinim kanë marrë terminet për marrjen e vaksinës. Termine për vaksinim në tre ditët e ardhshëm do të marrin edhe të gjithë personat e paraqitur nga qytetet tjera. Në sistemin për vaksinim janë paraqitur mbi 350 mijë persona.

LEXO EDHE:  Qeveria e re në Kosovë/ Kancelarja Angela Merkel i dërgon telegram urimi kryeministrit Albin Kurit

LEXO EDHE:  Qeveria e re në Kosovë/ Kancelarja Angela Merkel i dërgon telegram urimi kryeministrit Albin Kurit

Deri më tani në Maqedoninë e Veriut janë vaksinuar mbi 203 mijë persona. Sipas Planit Kombëtar për imunizim, 35% e popullsisë mbi 70 vjet ka marr së paku një dozë të vaksinave anti-covid. Vaksinimi i personave të moshës mbi 60 vjeç po bëhet me vaksinën AstraZeneca ndërsa i personave nën këtë moshë me vaksinat ruse Sputnik atë kineze Sinopharm dhe Sinovac, një numër më i vogël me vaksinën Pfizer.

Ministri i Shëndetësisë ka paralajmëruar se deri në fund të majit pritet të arrijnë afër 500 mijë vaksina kineze si dhe disa mijëra të tjera./ VOA

LEXO TE PLOTE