Connect with Us

Çfarë ka parasysh Rama kur kërkon Bashën në bashkëqeverisje…

Opinione

Çfarë ka parasysh Rama kur kërkon Bashën në bashkëqeverisje…

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Nga Valbona Mezini

Teksa situata post zgjedhore vijon të mbetet e turbulluar në kampet politike, deklaratat e kryetarëve të partive të mëdha, po ngrenë në kembë, të madh e të vogël. Kjo jo se ka ndonjë gjë të jashtëzakonshme që nuk pritej, por se tashmë po vërtetohen tezat e hedhura në opinionin publik të demokratëve të zhgënjyer, se ka një marrëveshje mes Ramës e Bashës, për të cilën asnjë nuk di të thotë asgjë.

Për aq kohë sa askush nga radhët e demokratëve, nuk orientohet tek parimet, por tek fatet e emrave të kryetarëve, pazaret politike do të jenë në modë dhe të kapitalizuara në interes të marrëveshjeve okulte politike. Deri këtu të gjithë e kuptojnë, por pak kanë guximin ta pranojnë e refuzojnë.

Vijoj ti qëndroj optikës se para së gjithash dhe mbi të gjitha, kushdo që ka përgjegjësinë e menaxhimit të interesave publike e kombëtare, duhet të priret nga parimet, jo nga “biznesi i të bërit politikë”.

Kjo e fundit konstatohet se është “trendy” në treguan politik në Shqipëri, duke u rënduar principeve demokratizuese.

Ndryshe analistët me të drejtë e kanë cilësuar “qepallim” ku njëra palë ia lyp tjetrës pushtetin, ndërsa vjedhin të dyja.

Po ti kthehemi vitit të hidhur politik 2017, muajit Maj, do të kujtojmë se nga një qepallim i tillë për interesa meskine personale, derivoi një marrëveshje okulte që përgjysmoi asetet intelektuale të Partisë Demokratike, duke flakur potenciale të investuara prej vitesh në këtë parti. Kjo gjë shkaktoi hemoragjinë e votave të cilat shënuan rezultatin më të dobët në historikun e pluralizmit për Partinë Demokratike.

LEXO EDHE:  Rama del në mbrojtje, shpall si model, mafien e mbetjeve

Hemoragjia e aseteve intelektuale që rrodhën nga PD, si rezultat i marrëveshjes politike “Basha –Rama”, shkaktuan jo vetëm një humbje ligjëruese, për forcën opozitare atë vit, por edhe në këto zgjedhje përcaktuan një rezultat katastrofë për PD.

Asokohe bashkëqeverisja për pak muaj PS- PD, solli shkatërrimin e gravitetit opozitar, që vijon ende rënien. Fuqia e opozitarizmit është zvogëluar edhe sot pas 4 vitesh marrëveshje.

A mos vallë ishte kjo marrëveshja që i hapi rrugën mandatit të tretë të PS-së?

A mos vallë Rama kërkon në bashkëqeverisje Bashën për një shpërblim të tillë, mirëfilli?

Deklaratat publike të kryeministrit më të fuqishëm të pluralizmit politik shqiptar, janë të qarta: “Ne njohim vetëm një opozitë, atë të Partisë Demokratike”.

Bashkëpunimi mbi marrëveshjen 2017, duhet ti ketë dhënë frutet e veta.

Gjasat janë që nesër teksa Oliver Varhelyi vjen për një takim “kokë më kokë” me Bashën, këtij të fundit tia mbush mendjen se për të mirën e vendit duhet një “qepallim tjetër” në Shtator. Por sa dhe si mund të ndikojë, nëse do të konkretizohet një plan i tillë, mbi strukturën e partisë 30 vjeçare që simbolizon rënien e komunizmit, kjo mbetet për tu parë.

Ajo që ndjehet dhe obligohet është një riformatim i të djathtës e cila sot është në udhëkryq.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Opinione

Me çmontimin e Uzinës së Naftës në Ballsh, merr fund edhe lufta kundër komunizmit

Publikuar

-

Nga

Nga Mentor Kikia

Rafineria e Naftës në Ballsh po çmontohet, po shitet për skrap. Po shkrihet. Nga privatizimi i parë, në 2008, prej “manjatit” të naftës Taçi, ajo u shit nga njëri maniak tek tjetri, ku secili zhvati sa mundi, nga nafta e nëntokës sonë, taksat që duhej ti paguanin shtetit e deri tek pagat e papaguara të punëtorëve. Miliarda Euro…

Tashmë, po i jepet dora e fundit. Po e shesin me “kile” në Metalurgjinë e Elbasanit. Ky është edhe fundi i industrisë së përpunimit të naftës në Shqipëri. Afera e Ballshit, është një histori që, nëse hetohet me themel, çon në burg dy qeveri.

Por tani për tani kemi halle të tjera…

Çmontimi dhe shkrirja e kësaj uzine i jep fund edhe kapitullit të çmontimit dhe asgjësimit të pasurisë publike vënë në regjimin komunist. Uzina e Ballshit shkon atje ku shkoi para saj Azotiku i Fierit, që u çmontua në kohë rekord, për vetëm dy javë. Atje ku shkoi Uzina e Naftës në Cërrik, atje ku shkoi Uzina e Superfosfatit në Laç, atje ku shkoi edhe vetë Metalurgjiku, me një pasuri teknologjike të paimagjinueshme, edhe Kombinati i Tekstileve në Tiranë e Berat, edhe Uzina e Telave në Shkodër… Atje ku shkuan edhe fabrikat e përpunimit të mineraleve, edhe fabrikat e konservimit dhe përpunimit të frutave e perimeve. Më herët kishim çmontuar e shitur edhe shinat e linjave hekurudhore, edhe shtyllat e linjave të telefonit…

LEXO EDHE:  Rama vetëm 30 sekonda me Obamën/ 4 minuta me Biden

LEXO EDHE:  Rama vetëm 30 sekonda me Obamën/ 4 minuta me Biden

Në kuadër të luftës kundër komunizmit, në fillim të viteve ’90 ne shkatërruam edhe vreshtat, palantacionet me pemë frutore, plantacionet me agrume, mijëra pemë ulliri, mijëra hektarë pyje…Dhe ja, më në fund e hoqëm edhe uzinën e përpunimit të naftës. Tani nuk ka më asgjë në këmbë nga ajo që ndërtuam me djersë e me gjak për gjysmë shekulli komunizëm. Në këmbë kanë mbetur vetëm komunistët e shndërruar në kapitalistë, me pasuritë e komunizmit.

Për tri dekada punojmë jashtë dhe me paratë e fituara blejmë nga jashtë edhe bukën, ushqimet, frutat, rrobat, këpucët, çorapet, çikmet e llastikut, portokallat, plehrat kimike, salcën e domates, llampat, celësat e dritave, gozhdët, kovat dhe legenat, stilolapsat, letrën, lugët e pirunat,….

Padyshim, industria e rëndë, shpesh jo rentabël, nuk mund të mbahej në këmbë. Por industria ushqimore, industria e plehrave kimike mund të ishin efektive… padyshim edhe ajo e naftës.

Tashmë nafta thjeshtë do të shitet nga kompanitë e huaja që e thithin nga nëntoka, të cilat në bashkëpunim me qeverinë do të vazhdojmë të mos i paguajnë taksa shtetit.

Ndërsa ne do të vazhdojmë të emigrojmë, duke lënë pas vetëm politikanët dhe maskarenjtë, që u pasuruan me pasurinë kombëtare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Ambasadori i parë shqiptar në Australi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Per here te pare Shqiperia hapi Ambasaden e saj ne Australine e larget ne vitin e mbrapshte 2020. I derguari me pune i Republikes se Shqiperise, Dr Edmond Trako dhe bashkeshortja e tij zonja Iris Trako kishin mberritur ne Kanberra ne Maj 2020, disa dite perpara se Australia te mbyllej si rrjedhoje e Covid-19. Ekzaltimi i Shqiptareve qe jetojne ne Australi per hapjen e Ambasades ishte i papershkrueshem.

Megjithate veshtiresite per hapjen e Ambasades se pare Shqiptare ne Australi ishin te shumta. Per ne Shqiptaret qe jetojme ketu ishte shume e dhimbshme te shihje Ambasadorin Shqiptar te udhetonte me taxi neper Kanberra dhe Australi, madje edhe ne kembe. Nuk na vinte mire te shihnim ambasadoret e tjere te levizin me mjete te reja dhe shofere personale, madje edhe me shoqerues.

Po perse Ambasadori yne duhej te ishte kaq i ndryshem nga te tjeret kur ne kerkojme qe Shqiperia te jete e barabarte me shtetet e tjera? Bashke me veshtiresite e krijuara nga Covid, distancat e gjata dhe mungesa e nje mjeti udhetimi bene ate qe Shqiptaret te mos takoheshin shume shpesh me Ambasadorin e tyre. Nje gje i lehtesonte punet: Ambasadori pergjigjej ne cellularin e tij ne c’do kohe dhe dite te javes, perfshire ketu edhe te djelat.

Por keto veshtiresira nuk ishin asgje perpara asaj te hapjes se Ambasades. Shqiptaret e Australise jane shume te indinjuar me ate qe ka ndodhur gjate procesit te hapjes se Ambasades. Nje incident midis ministrise se jashme Shqiptare dhe asaj Australiane u shnderrua pothuajse ne incident diplomatik dhe rrezikoi mos hapjen e Ambasades Shqiptare. E gjitha per shkak te papjekurise se Ministrise se Jashtme Shqiptare qe kishte publikuar nje “joint Embassy” me ate te Republikes se Kosoves. Edhe ketu diplomacia e Ambasadorit Shqiptar fitoi dhe gjakrat u qetesuan.

LEXO EDHE:  Rama vetëm 30 sekonda me Obamën/ 4 minuta me Biden

LEXO EDHE:  Përjashtimi i Berishës/ Duma: Do ishte hipokrizi nëse Basha do pyeste Kryesinë

Ambasadori Trako mori pjese per here te fundit ne festimet e festes se Flamurit ne Melbourne ne 29 Nentor dhe dashuria e komunitetit Shqiptar per te dhe zonjen Trako ishte me te vertete mbreselenese. Ikja e parakohshme ka lene me te vertete nje boshllek te madh, po ne te njejten kohe ka konfirmuar se Dr Trako ishte i afte te krijonte nje ure te forte ne nje kohe record dhe gjate pandemise. Mbas nje periudhe te gjate ne diplomaci Dr Trako nuk mund te ishte ndryshe.Po ajo qe eshte me e rendesishmja, Dr Trako i perket asaj plejade intelektualesh qe farketuan Partine Demokratike por qe u perjashtuan nga Sali Berisha si “mocionista” ne 1992. Njerez te tille kane 30 vjet e kusur qe jane zhdukur padrejtesisht nga skena nga ai sistem i kalbur “demokracie” qe akoma jeton. Ne realitet keta intelektuale i kane te gjitha kapacitetet per te udhehequr denjesisht popullin Shqiptar.

Eshte momenti i fundit qe intelektuale te ketij kalibri te kontribojne ne Politiken Shqiptare per t’ja kaluar stafeten brezit te ri te pa korruptuar. Politikaneve aktuale, qofshin ata blu, te kuq, mavi apo te te gjitha ngjyrave ju ka dale boja! Te pakten keshtu duket nga Australia e larget. Lamtumire ambasadori i pare shqiptar ne Australi! Shqiptaret e Australise nuk do te harrojne kurre per sherbimin qe u bere dhe krenarine qe u dhurove!

Kind regards,

Dr Perparim Xhaferi (PhD)

LEXO TE PLOTE

Opinione

Politikës së dinakërisë dhe besimit të verbër i ka ardhë fundi!

Publikuar

-

Nga

cna, lajme politike

Nga Paulin Marku

Është koha që Partia Demokratike dhe anëtarësia e saj të qartësojnë vizionin e tyre dhe përcaktojnë se cila është rruga reale e përfaqësimit politik.

Janë shumë probleme që Partinë Demokratike duhet ta lëvizin, ta motivojnë, për t’u përgatitur për zgjedhjet, ndryshe freskimet joreale apo zëvendësimet në politikë mbi bazën e luftës për të marrë privilegjet që realisht nuk i përfaqësojnë janë të dëmshme dhe pa interes për elektoratin e djathtë.

Drejtuesat e kësaj partie politike i kanë borxh anëtarësisë së saj t’i përgatisin një ambient të sigurtë për të realizuar synimin që në zgjedhjet e ardhshme të hyjë me freskim e reformim dhe një program për t’i fituar këto zgjedhje.

Kryetari i PD-së duhet të krijojë hapësirën, pasi ka ardhur koha që politika reale t’i lërë vendin arsyes e racionalitetit, për të mbyllur shtegun për dinakët e të pabesët, kur gjendet në mes dinakërisë dhe besimit të verbër.Jetës politike në Shqipëri nuk i duhen zëvendësimet apo freskimet në emra, por i duhen freskime që i sjellin cilësi politikbërjes, në baza programore dhe përfaqësuese, në ndërtim të një shteti demokratik, i cili zbret deri në elektoratin e ndershëm kudo në bazë, si dhe në shpërndarjen e pasurisë elektorale e zgjerimin për të gjithë njerëzit e jo vetëm tek të privilegjuarit partiakë.

LEXO EDHE:  Vizita e parë e Albin Kurtit në Tiranë si kryeministër/ Rama e pret me ceremoni

LEXO EDHE:  Përjashtimi i Berishës/ Duma: Do ishte hipokrizi nëse Basha do pyeste Kryesinë

Objektivi i qytetarëve të këtij vendi është për të ecur drejt integrimit në BE i cili po cenohet nga bërja e hapave false politike, nga moskonsolidimi i demokracisë, shtetit të së drejtës, zhvillimit ekonomik dhe reformave në të gjitha fushat, me një sistem gjyqësor të brishtë e në shumë raste edhe të korruptuar, me arsim ku dija blihet e nuk fitohet, ku për  çdo ditë shkelet shtresa e mesme dhe e varfër e shoqërisë.

Në një vend ku çdo ditë ngrihen apo publikohen të dhëna se ky zyrtar apo ai zyrtar dyshohet për shpërdorim të detyrës zyrtare është e vështirë të arrihet edhe besimi i qytetarëve.

Partia Demokratike duhet ta qartësoj vullnetin e saj në gatishmërinë për të ndryshuar këto gjëra dhe me këtë qartësi fitoren në zgjedhjet e ardhshme, nuk do ta ketë të vështirë.

*Anëtar Këshilit Kombetar të PDSH-së./CNA.al

LEXO TE PLOTE