Connect with Us

Blinken në Londër, nënvizon bashkëpunimin me aleatët

Bota

Blinken në Londër, nënvizon bashkëpunimin me aleatët

Publikuar

-

Blinken në Londër, nënvizon bashkëpunimin me aleatët

Ministrat e Jashtëm nga Grupi i Shtatë vendeve të industrializuara u mblodhën të martën në Londër për takimin e tyre të parë ballë për ballë në më shumë se dy vjet. Ndër çështjet kryesore në rend të ditës ishte Kina, e cila po demonstron një fuqi në rritje: nëse do të sfidohet ajo apo do të joshet drejt bashkëpunimit.

Vendi pritës, Britania, synon të tregojë se klubi i vendeve të pasura ka ende ndikim në botën e sotme që po ndryshon me shpejtësi dhe ka paralajmëruar se qëndrimet gjithnjë e më agresive të Rusisë, Kinës dhe Iranit paraqesin një sfidë për shoqëritë demokratike dhe ligjin ndërkombëtar.

Sekretari i Jashtëm britanik Dominic Raab tha se takimi “demonstron se diplomacia është rikthyer”.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken nënvizoi se Shtetet e Bashkuara po solidarizohen sërish me aleatët e tyre ndërkombëtarë që kur Presidenti Joe Biden zëvendësoi paraardhësin e tij Donald Trump, kredoja e të cilit ishte “Amerika e para”.

Zoti Blinken tha se angazhimi me Kinën “nga një pozicion force … nënkupton të punosh realisht me aleatët dhe partnerët, duke mos i përçmuar ata”.

“Kjo do të thotë të mbështetesh dhe të përfshihesh në një grup të madh organizatash shumëpalëshe dhe ndërkombëtare, sepse aty bëhen shumë prej rregullave. Aty formohen normat,” tha ai. “Dhe nëse nuk e shfrytëzojmë mundësinë, ne e dimë që Pekini ka të ngjarë të përpiqet ta bëjë këtë në vendin tonë.”

Në takimin dy-ditor, diplomatët e lartë nga Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia dhe Japonia gjithashtu kishin në plan të diskutonin për grushtin e shtetit ushtarak në Mianmar, krizën humanitare në Siri, krizën në Tigray të Etiopisë dhe situatën e pasigurt në Afganistan, ku SHBA dhe aleatët e tyre të NATO-s po tërhiqen pas dy dekadash.

Ministria e Jashtme britanike tha se grupi do të diskutojë gjithashtu për “veprimtarinë keqdashëse të Rusisë”, duke përfshirë një grumbullim të mëparshëm trupash të Moskës në kufirin me Ukrainën si dhe burgosjen e politikanit të opozitës Alexei Navalny.

Ndërsa anëtarët e G-7 me gjasë mund të bien dakord në vija të trasha për të dënuar burgimin e Navalnit ose shtypjen nga Pekini ndaj pakicës Ujgure në Sinkiang, ekzistojnë dallime në lidhje me mënyrën se si do të trajtohen marrëdhëniet me vende të tilla si Kina dhe Rusia, dallime që do të duhet të zbuten në komunikatën përfundimtare të mërkurën.

LEXO EDHE:  Ministrat e Jashtëm të G-7 mblidhen për bisedime në Londër

I pyetur se çfarë mesazhi do t’u dërgonte grupi regjimeve autoritare, zoti Raab tha se G-7a besonte “në mbajtjen e tregtisë të hapur. Ne besojmë në mbështetjen për shoqëritë e hapura, për të drejtat e njeriut dhe demokracinë. Ne besojmë në ruajtjen dhe promovimin e së mirës publike”, tha ai.

Ministrat e G-7 gjithashtu do të përpiqen të bien dakord mbi një mënyrë për të bërë të mundshme shpërndarjen e vaksinave të koronavirusit në të gjithë globin për një kohë të gjatë. Por tani për tani, vendet e pasura hezitojnë të japin vaksina pa imunizuar popullatat e tyre.

Qeveria britanike e drejtuar nga konservatorët, shpreson që rifillimi i takimeve personale të G-7s, pas më shumë se një viti telekonferencash për shkak të pandemisë, do t’i japë grupit energji dhe do të forcojë përpjekjet për një rol global të Britanisë në periudhën post-Brexit.

Kryeministri Boris Johnson do të presë udhëheqësit e tjerë të G-7 në një samit që do të mbahet në Cornwall të Anglisë në qershor.

Politikanët e opozitës dhe organizatat ndërkombëtare të ndihmës thonë se synimi i Britanisë për një rol më të madh në çështjet botërore minohet nga vendimi i qeverisë për të shkurtuar buxhetin e saj të ndihmës së huaj nga 0.7% të produktit të brendshëm bruto në 0.5% për shkak të pasojave ekonomike të pandemisë.

Zoti Raab tha se shkurtimet e ndihmave ishin një “vendim i vështirë” por këmbënguli se Britania do të bëhet “një forcë edhe më e madhe në shërbim të së mirës në botë”./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Ministrat e BE-së/ Më 10 maj, diskutojnë për Ballkanin Perëndimor

Publikuar

-

Nga

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të diskutojnë për situatën në Ballkanin Perëndimor në një takim më 10 maj, konfirmoi për gazetarët selia e BE-së.

Dialogu për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë pritet të jetë një ndër pikat kryesore të bisedimeve.

Në takimin që do të kryesohet nga shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borell, do të marrë pjesë edhe përfaqësuesi i posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak.

Lajçak pritet t’i informojë ministrat në lidhje me përgatitjet për një raund të ri të bisedimeve midis Kosovës dhe Serbisë.
Në kuadër të debatit për situatën në rajon, sipas njoftimeve të zyrtarëve në Bruksel, do të diskutohet “qasja gjeopolitike e BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor”.

Burime të BE-së thanë se debati nuk do të përqendrohet në procesin e anëtarësimit të vendeve të rajonit.

LEXO EDHE:  “Po ndodh diçka e padëgjuar”/ Topalli: Ja pse u shit opozita

LEXO EDHE:  Vëllai i deputetit Lita i paguan lobimin Adriatik Llallës në SHBA

“Edhe pa diskutim, është e qartë se Ballkani Perëndimor ka perspektivë evropiane. Ne do të merremi me politikën e jashtme [në atë takim”, tha një zyrtar evropian.

Ai paralajmëroi se ministrat e Jashtëm të BE-së do të diskutojnë për ndikimin e vendeve të treta në Ballkanin Perëndimor, sepse, siç tha, është e qartë se situata “ka ndryshuar dukshëm kur bëhet fjalë për ndikimin e jashtëm në vendet e rajonit”.

“BE nuk insiston në ekskluzivitetin e pranisë në rajon, por është e rëndësishme që BE të jetë e pranishme dhe të jetë një lojtare kryesore”, tha zyrtari evropian./Rel

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kurti: Do ta përgatisim padinë për gjenocid ndaj Serbisë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Qeveria e tij do të përgatisë padi kundër Serbisë për gjenocid.

Kurti i bëri komentet në një mbledhje të Qeverisë të premten, ku u miratua edhe programi qeverisës 2021-2025.

“Do të bëjmë dialog parimor, të përgatitur e të barabartë me Serbinë, me marrëveshje të njohjes reciproke. Do ta përgatisim padinë për gjenocid ndaj Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë”, tha Kurti.

Për programin qeverisës, Kurti tha se paraqet vizionin e Qeverisë së tij përgjatë mandatit katërvjeçar dhe se ai do të rishikohet në çdo fillim viti financiar, përmes Kornizës Afatmesme të Shpenzimeve.

“Deri në fund të mandatit do ta përmbyllim reformën e administratës publike. Do të zbatojmë divrsifikimin e burimeve të energjisë, aseteve strategjike, ndërsa Trepçën do ta bëjmë ndërmarrje fitimprurëse. Do ta trajtojmë me prioritet mbrojtjen resurseve natyrore dhe të mjedisit dhe efiçencën e energjisë”, tha Kurti në mbledhjen e Qeverisë.

Deri në fund të mandatit, ai u zotua se do të ketë angazhim për qasje në ujë të pijshëm dhe për zgjidhjen e problemit me ujërat e zeza.

LEXO EDHE:  Dr. Fauci optimist për 1 milion vaksinime në ditë

LEXO EDHE:  Eksperti i sëmundjeve infektive në SHBA: "Rrezik i jashtëzakonshëm" nëse masat hiqen para kohe

“Në infrastrukturë do të mundësojmë finalizimin e lidhjeve kyçe dhe ndërtimin e aksit Prizren – Tetovë. Do ta ndërtojmë parkun tekno-industrial më të madhin në rajon. Dhe, reforma e arsimit do të trajtohet me prioritet nga arsimi parashkollor”, tha Kurti.

Kurti ka marrë detyrën në mars, duke u zotuar se rimëkëmbja ekonomike do të jetë prioriteti kryesor i angazhimit në ditët, muajt dhe vitin e parë të qeverisjes së tij.

“Për këtë jemi të gatshëm të ofrojmë një intervenim ambicioz fiskal”, ka thënë më herët Kurti.

Ai ka premtuar një ekonomi ku, sipas tij, ka më shumë prodhim dhe eksport, më shumë punëtorë, më shumë kontrata të punës dhe më shumë respektim të të drejtave të punëtorit./Rel

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Covid-19 në Kosovë/ Katër viktima gjatë 24 orëve të fundit

Publikuar

-

Nga

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë kanë humbur betejën me virusin 4 qytetarë dhe janë shëruar 389 qytetarë.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, si dhe laboratorët publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.545 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 170 raste pozitive.

 “389 TË SHËRUAR DHE 170 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.545 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 170 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 4 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Ferizaj 1 rast (78 vjeç), Mitrovicë 1 rast (67 vjeç), Podujevë 1 rast (42 vjeç), Prishtinë 1 rast (1 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 106.192 raste nga 549.286 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.202 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 389 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 97.057 raste, kurse numri i rasteve aktive është 6.933.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 35 raste, Leposaviq 19 raste, Prizren 14 raste, Gjilan 12 raste, Ferizaj 11 raste, Mitrovicë 11 raste, Gjakovë 9 raste, Klinë 7 raste, Pejë 7 raste, Podujevë 7 raste, Fushë-Kosovë 6 raste, Vushtrri 6 raste, Rahovec 5 raste, Deçan 4 raste, Istog 4 raste, Drenas 3 raste, Malishevë 3 raste, Kaçanik 2 raste, Obiliq 2 raste dhe me nga një rast komunat Junik, Lipjan dhe Suharekë.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën!  Respektoni distancën!”, thuhet në njoftimin e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës./CNA.al

LEXO TE PLOTE