Connect with Us

BE dorëzon sasinë e parë të vaksinave në Ballkan

Shëndeti

BE dorëzon sasinë e parë të vaksinave në Ballkan

Publikuar

-

Nisma për shkarkimin e Metës/ Nishani: PS po prish imazhin e vendit, nuk ka kryer shkelje të rëndë

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi në një turne nëpër Ballkanin Perëndimor solli vaksinat e para, donacion i BE-së. BE-ja do të ndajë 651 mijë vaksina Pfizer-BioNtech për Bosnjën, Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut, Kosovën, Malin e Zi dhe Serbinë.

Vaksina do të shpërndahen deri në muajin gusht. Komisioneri e filloi turneun në Beograd të hënën, ku blloku do të dërgojë numrin më të vogël të vaksinave, rreth 30 mijë, për shkak se Serbia deri tani paraqitet me një situatë më mirë me furnizimin dhe vaksinimin e popullatës.

Të martën në Sarajevë zoti Varhelyi tha se “ishte një ditë e madhe për Bosnje-Hercegovinën”, së cilës do t’i jepen 200 mijë vaksina “për imunizimin e punonjësve të shëndetësisë të vijës së parë të frontit”, siç u shpreh ai.

Zoti Varhelyi u ndal më pas në Podgoricë të Malit të Zi. Gjatë qëndrimit të tij të shkurtër në Mal të Zi, zoti Varhelyi tha gjithashtu se Bashkimi Evropian po shqyrton mënyra për të ndihmuar këtë vend që të trajtojë një hua për ndërtimin e një autostrade, prej 1 miliard dollarësh të marrë nga Kina, e cila po kërcënon të mbysë ekonominë e këtij vendi. Ndërsa tha se BE-ja nuk merret me “pagimin e huave të marra nga aktorë të tjerë”, zoti Varhely tha se rifinancimi ose modele të tjera financiare, mund të jenë një zgjidhje.

Mali i Zi do të marrë nga BE deri në muajin gusht 42,000 vaksina të Pfizer-it, pasi ka marrë më parë nga Kina të 200,000 doza të Sinopharm-it që i mundësuan autoriteteve shëndetësore të fillonin programin e vaksinimit masiv të martën.

Ai shkruante në Twitter se: ”Ndarja e vaksinave konfirmon zotimin tonë të vazhdueshëm në sigurimin e mbështetjes, siç kemi vepruar që nga shpërthimi i pandemisë”.

Vizita në Shkup e komisionerit evropian u shoqërua me dorëzimin e një sasie prej 4,680 vaksinash, sasia e parë e donacionit evropian. Së bashku me Kryeministrin Zoran Zaev dhe ministren austriake për Evropën, Karoline Edstadler, vendi i së cilës ka dërguar paketën e parë të vaksinave në kuadër të donacionit të BE-së, vizituan qendrën më të madhe të vaksinimit në Shkup. Maqedonisë së Veriut do t’i jepen gjithsej 119 mijë vaksina.

LEXO EDHE:  Boll me lojën kukafshehthi të BE me Turqinë!

Zoti Varhelyi theksoi se: “Ne (Bashkimi Evropian) do të kujdeset për ju, do të kujdeset për Ballkanin Perëndimor”. Ai tha se grumbullimi i vaksinave nuk ishte një punë e lehtë. “Shpresoj që të gjithë të vaksinohen shumë shpejt dhe në dy muajt e parë i gjithë personeli shendetësor do të marrë vaksinat”, theksoi ai.

Ndalesat e radhës e Komisionerit Oliver Varhelyi do të jenë Tirana e Prishtina.

Shtetet e Ballkanit Perëndimor janë mbështetur kryesisht tek programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, por vaksinat nga ky program po vonojnë. Ndërkohë, BE-ja, e cila do të furnizojë këto shtete me vaksina të Pfizer-it deri në muajin gusht është po ashtu kontribuesi kryesor i programit COVAX me 2.5 milardë euro.

Në Maqedoninë e Veriut të martën ka filluar vaksinimi në masë pas furnizimit me vaksinat kineze Sinopharm. 200 mijë vaksina kineze kanë arritur para katër ditësh në Shkup, teksa autoritetet po përgatisin pikat e vaksinimit nëpër disa qytete të vendit. Në Tetovë planifikohet që kapaciteti të jetë për kryerjen 1,500 vaksinave në ditë, ndërsa në të gjithë vendin nga 10 mijë deri në 15 mijë brenda një dite./voa

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Covid-19/ OBSH miraton për përdorim urgjent vaksinën kineze Sinopharm

Publikuar

-

Nga

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka miratuar sot për përdorim urgjent vaksinën kineze kundër COVID, Sinopharm.

Lajmin e bëri të ditur Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus, i cili u shprehur se kjo është vaksina e gjashtë që ka marrë vlerësimin e OBSH për sigurinë, efikasitetin dhe cilësinë.

“Këtë pasdite, OBSH miratoi për përdorim emergjent vaksinën e COVID-19 të Pekinit, duke e bërë atë vaksinën e gjashtë që ka marrë vlerësimin e OBSH për sigurinë, efikasitetin dhe cilësinë. Kjo zgjeron listën e vaksinave që COVAX mund të blejë dhe u jep vendeve besim për të shpejtuar miratimin e tyre dhe për të importuar dhe administruar një vaksinë”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ulet ndjeshëm numri i infektimeve/ Humbin jetën dy persona në 24 orëve të fundit

Publikuar

-

Nga

Ulet ndjeshëm numri i infektimeve/ Humbin jetën dy persona në 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2728 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 67 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 2 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 17 raste në Tiranë, 9 në Korçë, 7 né Shkodër, 5 në Devoll, 4 në Pogradec, nga 3 raste në Lushnje, Vlorë, nga 2 raste në Elbasan, Berat, Kamëz, Vau i Dejës, Cerrik, Pustec, nga 1 rast në Durrës, Lezhé, Mirditë, Gjirokastër, Malësi e Madhe, Shijak, Maliq.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 891 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 115,253 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 104 pacientë, 11 në terapi intensive, nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 2 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me covid19: 2 qytetarë nga Tirana, të moshave 52-78 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Zaev i kundërpërgjigjet refuzimit të BE-së/ Ngrin një pjesë e Marrëveshjes së Prespës

LEXO EDHE:  Çfarë dimë për përgjigjet imune ndaj SARS-CoV-2?

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studiuesit: Konsumimi i një pije alkoolike çdo ditë mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes fatale të zemrës

Publikuar

-

Nga

Konsumimi i një sasie të moderuar alkooli çdo ditë mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes nga një sëmundje kardiovaskulare deri në 20 për qind, zbulojnë shkencëtarët.

Studiuesit kanë lidhur marrjen e moderuar të alkoolit, e përcaktuar si jo më shumë se një pije alkoolike për gratë dhe dy për burrat në ditë, me një rrezik prej 20 përqind më të ulët të vdekjes nga sëmundjet kardiovaskulare (CVD), në një mostër prej më shumë se 50,000 njerëz.

Interesante, kjo ulje e përqindjes ishte në krahasim me njerëzit nga mostra që kishin konsum të ulët të alkoolit, përcaktuar si më pak se një pije në javë. Ekspertët, nga Shkolla Mjekësore e Harvardit, mendojnë se ka të ngjarë që alkooli i moderuar ul sinjalet e stresit nga truri. Shkencëtarët në institucion  më parë kanë bërë lidhjen midis stresit në tru me një rrezik në rritje të ngjarjeve të CVD si sëmundja e zemrës dhe goditja në tru.

Autorët e studimit theksojnë se ata nuk janë duke i inkurajuar njerëzit të rrisin konsumin e tyre të alkoolit por moderimi është thelbësor, ashtu si thuhet në udhëzimet zyrtare. Për të mësuar më shumë, studiuesit morën të dhëna nga sondazhi i kujdesit shëndetësor Mass General Brigham Biobank i 53,064 pjesëmarrësve me një moshë mesatare prej 57,2 vjeç, nga të cilët 59,9 përqind ishin gra. Marrja e alkoolit, e cila ishte vetë-raportuar nga pjesëmarrësit, u klasifikua si e ulët (më pak se një pije në javë), e moderuar (një deri në 14 pije në javë) ose e lartë (më shumë se 14 pije në javë).

Ngjarjet kryesore të padëshirueshme kardiovaskulare, duke përfshirë sulmin në zemër, goditje në tru ose shtrime të ngjashme në spital, u përcaktuan gjithashtu. Nga pacientët e përfshirë, 752 iu nënshtruan skanimeve PET, të cilat shpesh përdoren si pjesë e shqyrtimit të kancerit, por gjithashtu mund të tregojnë zona në tru që kanë aktivitet të shtuar.

Skanimet i lejuan studiuesit të matnin aktivitetin në rajone të trurit që dihet se shoqërohen me stresin –  amigdala dhe lëvore ballore.Ata më pas grupuan pacientët bazuar në shkallën e aktivitetit të stresit në tru.Nga 53,064 pjesëmarrës, 7,905 (15 përqind) përjetuan një ngjarje të rëndë anësore kardiovaskulare – 17 përqind në grupin e konsumit të ulët të alkoolit dhe 13 përqind në grupin e moderuar të alkoolit.

LEXO EDHE:  Zaev i kundërpërgjigjet refuzimit të BE-së/ Ngrin një pjesë e Marrëveshjes së Prespës

LEXO EDHE:  Çfarë dimë për përgjigjet imune ndaj SARS-CoV-2?

Njerëzit të cilët raportuan konsum të moderuar të alkoolit kishin jo vetëm 20 për qind më pak shanse për të pasur një ngjarje të madhe krahasuar me marrjen e ulët të alkoolit, por edhe më të ulët aktivitetin e trurit të lidhur me stresin.  Kjo mbeti e rëndësishme edhe pas kontrollit për variablat demografikë, faktorët e rrezikut kardiovaskular, variablat socio-ekonomikë dhe faktorët psikologjikë.

“Studimet e mëparshme nga grupi ynë dhe të tjerët kanë treguar një lidhje të fortë midis aktivitetit të rritur amigdal dhe një rreziku më të lartë të rezultateve të mëdha anësore kardiovaskulare, të tilla si sulmi në zemër, goditje në tru ose vdekje”, tha Dr Mezue.

‘Në studimin aktual, analizat e rrugëve treguan se lidhja midis marrjes së moderuar të alkoolit dhe rrezikut të ulur të ngjarjeve kardiovaskulare ndërmjetësohet në mënyrë të konsiderueshme përmes uljeve në aktivitetin amigdal.’  Një nga kufizimet e studimit është që pjesëmarrësit vetë-raportuan shkallën e tyre të marrjes së alkoolit bazuar në konsumin mesatar të pijeve në javë.

Studimi i ardhshëm do të përqendrohet në përcaktimin nëse zvogëlimet e vërejtura në aktivitetin e trurit janë rezultat i drejtpërdrejtë i marrjes së moderuar të alkoolit, me anë të skanimeve të përsëritura të trurit dhe vlerësimeve më të hollësishme të marrjes së alkoolit me kalimin e kohës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE