Connect with Us

Aleatët dhe kandidatët e PD kundër Bashës/ Njohin zgjedhjet e 25 Prillit

Politikë

Aleatët dhe kandidatët e PD kundër Bashës/ Njohin zgjedhjet e 25 Prillit

Publikuar

-

Kush e futi Shqipërinë në NATO?/ Basha i “vjedh” meritat Berishës: Ju e dini rolin tim

Kreu i PD Lulzim Basha deklaroi mbrëmjen e së hënës, se nuk i njeh zgjedhjet 25 Prillit, duke vijuar kështu talljen me ata që e kanë votuar dhe me të gjithë demokratët.

Fillimisht doli dhe foli për luftë dhe pas një jave u zgjua, duke thënë se nuk i njihte zgjedhjet e 25 Prillit.

Ndërkohë që kandidatët e tij dhe aleatët, kanë falënderuar qytetarët, numëruesit dhe vëzhguesit dhe kanë dalë me premtime si deputetë.

Basha është bërë i pabesueshëm për ata që vetë futi në lista, ndaj sipas të gjitha gjasave as që e ka marrë mundimin të konsultohet me ta, duke vendosur për djegien e mandateve të tyre.

Ia ka marrë dorën me djegie mandatesh po ndjek sërish të njëjtin skenar, duke i siguruar kështu Edi Ramës dhe të tjera fitore si kjo e 25 Prillit.

Po i sjellim një për një me emër dhe mbiemër, disa nga kandidatët e PD fitues që i kanë njohur këto zgjedhje.

Nga një vëzhgim i bërë në rrjetet e tyre sociale, vërehet se ata pavarësisht pretendimeve që ngrejnë se kanë pasur rival një makineri pushteti, kanë  vlerësuar rolin e vëzhguesve dhe numëruesve të PD-së si dhe kanë pranuar rezultatin.

Kandidatët e PD që njohin zgjedhjet e 25 Prillit

Kreshnik Çollaku, i ka fituar në Qarkun e Dibrës, pas zgjedhjeve iu është drejtuar qytetarëve duke iu thënë se “ vota juaj është detyrim madhor”.

“Unë iu jap fjalën e nderit se nuk do të dorëzohem kurrë. Se për mua, sot vota e më shumë se 5 mijë matjanëve është detyrim madhot. Në çdo hap, vendim, e në çdo qëndrim e betejë, kjo votë do të mbetet e shenjtë dhe e pashterueshme për betejat tona”, shprehet Çollaku.

Tomorr Alizoti,  i cili ka  fituar në Qarkun e Beratit ka  falënderuar qytetarët që e kanë votuar, duke iu shprehur se është mirënjohës atyre. Asnjë fjalë për mospranimin e rezultatit, nuk ka thënë Alizoti.

 

Kasem Mahmutaj, fitues në Qarkun e Beratit ka shpallur veten deputet, sapo kanë dalë rezultatet.

“Si deputet i Parlamentit Shqiptarë, ju bëj thirrje mkiqve të mi demokratë të cilët janë të dëshpëruar nga rezultati i fabrikuar, të bëjnë durim, durim”. Mahmutaj nuk flet për mosnjohje të rezultatit, por iu drejtohet qytetarëve duke iu thënë, se vota e tyre është fisnike, votë shpirti e pastër dhe e panjollosur nga pazaret e ulta.

Merita Bakiu, e cila ka fituar mandatin në Qarkun e Durrësit, premton se do të jetë pranë atyre që e kanë votuar në katër vitet që vijnë.

“Unë bashkë me ekipin e Partisë Demokratike të Degës Krujë, përfshirë gjithë strukturat, forumet, të rinjtë ju japim fjalën që do jemi zeri juaj, do jemi pranë jush më shumë se çdoherë, problemet do i kthejme në zgjidhje, mundësitë do ti kthejmë në investime për zonën tonë, ky është vetëm fillimi i një rrugëtimi të vështirë, por plot shpresë.

Së bashku këto 4 vite do bashkëpunojmë për të ardhmen e fëmijëve tanë!” shprehet Bakiu.

 

Oerd Bylykbashi, i cili ka fituar në Durrës mes rrjeshtash pranon humbjen,  dhe bën premtime si deputet

“Ju premtoj që do t’ju përfaqësoj si deputet i Partisë Demokratike me dinjitet dhe integritet në parlament dhe do të përpiqem modestisht që gjërat të ndryshojnë për më mirë, deklaron Bylykbashi.

 

Dashnor Sula, që ka fituar në Qarkun e Elbasanit,  falënderon qytetarët për  votata që ka marrë dhe premton se do të jetë në krah të tyre.

“Angazhimi im do të jetë maksimal në mbështetje të banorëve të Dumresë dhe të Peqinit”, shprehet ndër të tjera si.

Eralda Bano (Tase), e cila ka fituar në Qarkun e Fierit, premton se do të jetë zëri i qytetarëve, ndërsa argumenton se nuk fituan dot, pasi institucionet dhe administrata ishin vendosur në dispozicion të partisë-shtet me lloj-lloj formash presioni dhe intimidimi

“E di që detyra ime sapo ka filluar dhe se jam e re në politikë por ama nuk jam e re në hallet e njerëzve të thjeshtë dhe të ndershëm të Shqipërisë dhe veçanërisht të Fierit.

Pavarësisht kësaj, unë ju siguroj se lufta për një të ardhme më të mirë dhe të lirë do të vazhdojë.

Unë do të jem zëri juaj dhe do të jem gjithmonë pranë jush sikurse kam qënë gjatë këtij muaji.”, shprehet ajo.

Tritan Shehu, i cili ka fituar në Qarkun e Gjirokastrës, nuk flet për mospranim rezultati, por shikon më tej.

“Dua t’ju siguroj përsëri se si kemi qenë sëbashku në këto vitet e fundit, siç ishim në muajt e kësaj fushate, ashtu do jemi edhe në të ardhmen, në mbrojtje të aspiratave tona të mëdha për dinjitet, demokraci, mirëqenie e përkatësi Europiane e Perëndimore”, shprehet Shehu.

LEXO EDHE:  Basha jep alarmin/ “Asgjë nuk është normale”

Lindita Metaliaj, e cila ka fituar në Qarkun e Lezhës, shprehet fituese dhe triumfatore.

“Votat për Partinë Demokratike janë vota zemre dhe qëndrese përballë organizatës kriminale dhe parave të pista të bandave të rilindjes. E megjithatë qarku i Lezhës fitoi plot 4 mandate përfaqësimi”, deklaron ajo.

 

Kastriot Piroli, i cili ka fituar në Qarkun e Lezhës, nuk del kundër rezultatit zgjedhor.

“Shumë pak të shprehësh vetëm falënderime për qytetarët e qarkut Lezhë, të cilët më votëbesuan ndershmërisht, me ideal e vërtetësi, pa u ndikuar as nga paratë e pushtetit dhe as nga dhuna e tij”, shprehet ai.

Ramadan Likaj, i cili ka fituar në Qarkun e Shkodrës, flet si deputet, duke thënë se do të shkoj në Kuvend me kokën lart.

“Tashmë që ju e keni shprehur vullnetin tuaj, dua t`iu them që unë në parlamentin e ri të Shqipërisë do të shkoj me kokën lart dhe do të mbroj vetëm interesat e malësorëve te mi dhe kurrë nuk do të zhgënjej besimin tuaj”, shprehet ai.

Ina Zhupa, e cila fitoi në Qarkun e Vlorës, vlerëon punën e komisionerëve dhe vëzhguesve, punë të cilën Basha sot po e konteston.

“Faleminderit komisionerëve, vëzhguesve dhe numëruesve tanë për punën e mundimshme dhe të palodhur.

Mirenjohje pafund, nderime për çdo qytetar që zgjodhi ndryshimin, që na mbeshteti dhe përkrahu, që nuk u frikësua nga pushteti, që nuk u ble nga pushteti, që tregoi se Saranda, Finiqi dhe Konispoli e duan Ndryshimin!”, shprehet Zhupa.

Arbi Agalliu, i cili  ka fituar në Qarkun e Vlorës ka  falënderuar qytetarët që votëbesuan.

“Rrugëtimi që na pret është një rrugëtim i gjatë, por unë zotohem se do të shërbej me përulësi”, shprehet ai.

 Agron Shehaj, i cili ka fituar në Qarkun e Tiranës, thotë se vota për PD nuk është e humbur pasi do të përfaqëoshet me kurajo në Kuvend.

“Si çdo demokrat do dëshiroja që sot të kishim marrë mundësinë për të venë në jetë angazhimet që morëm para gjithë shqiptarëve pēr t’u dhënë atyre një qeveri të përgjegjshme që punon për njerëzit.

Por vota juaj për Partinë Demokratike nuk është e humbur, ajo do të përfaqësohet besnikërisht dhe me kurajo në Kuvendin e Shqipërisë, që mbi të gjitha u takon shqiptarëve të thjeshtë”, shprehet Shehaj.

Flamur Noka, që ka fituar në Qarkun e Tiranës shprehet me superlativa për vëzhguesit dhe numëruesit e PD dhe nuk flet për mosnjohje të zgjedhjeve.

“Falëderim special nga zemra për Kamzën dhe Paskuqanin, që mbështeti si asnjëherë tjetër Partinë Demokratike!

Komisionerët, numëruesit dhe vëshguesit tanë janë heronjtë e votës së lirë dhe qytetarët që nuk iu nënshtruan presionit dhe korruptimit shtetëror janë shpresa e këtij vendi se beteja për demokracine dhe ëndrrën për Shqipërinë si Europa mund dhe do të fitohet”, shprehtt Noka.

25 Prilli njihet edhe nga aleatët e Bashës

Kreu i PAA Agron Duka ka uruaar Partinë Socialiste për fioren dhe i ka sugjeruar Lulzim Bashës të bëjë të njëjtën gjë.

“Nëse humbësi nuk ka forcën morale t’i japë dorën fituesit është i dënuar të humbasë përsëri”

E kam ndjekur Lulëzim Bashën edhe kur nuk kam patur të njëjtin mendim, nuk kam qënë në asnjë moment dakort me djegjen e mandateve, as me bojkotimin e zgjedhjeve vendore por prapë së prapë kam respektuar gjithnjë vendimmarrjen brenda koalicionit.

Këto vendime të gabuara na kushtuan shumë. Nuk mund të fajësojmë kundërshtarin politik përse përfitoj nga gabimet tona por përkundrazi, duhet të korrigjohemi për të mos i përsëritur ato në të ardhmen edhe pse unë i kam konsideruar të gabuara ato vendime e jam dakortësuar me ndërgjegje të plotë dhe për këtë fajësoj veten dhe jo të tjerët”, shprehet Duka.

Fatmir Mediu, kreu i PR mes rrjeshtash ka pranuar humbjen

“Megjithatë opozita duhet të nxjerrë pëgjegjësitë e veta për qëndrimet e saj dhe mënyrën e ndërtimit dhe funksionimit të koalicionit”, shprehet ai.

Kreu i LZHK–së, Dashamir Shehi, ka pranuar rezultatin zgjedhore dhe ka premtuar se betejën do ta vijojë në Kuvend.

“Unë si përherë do ta shfrytëzoj mandatin tim për të ngritur zërin për problemet dhe cështjet tona duke shpresur se zëri im do të ketë peshë dhe mund të sjellë një ndryshim.

Sigurisht që më vjen shumë keq për këtë rezultat, për këtë dhunë mbi lirinë dhe demokracinë e shqiptarëve, por betejën do ta vazhdoj! Do ta vazhdoj në emrin tim dhe në emrin e mijërave votuesëve që më besuan mua personalisht” shprehej Shehi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Basha nuk do ta rrëzojë kurrë Ramën”/ Nishani: Kreu i PD duhet të marrë përsipër përgjegjësinë

Publikuar

-

Nga

Ish-presidenti Bujar Nishani, njëkohësisht kryetar i Këshillit Kombëtar të PD, u është përgjigjur kritikëve që shprehen se ai po i shërben kryeministrit Edi Rama duke kërkuar largimin e kreut të PD, Lulzim Basha.

Ai theksoi se Rama pas fitores së mandatit të tretë, nuk ka nevojë për askënd që ti shërbejë. Më tej, në një intervistë për Abc, Nishani shtoi se Basha nuk e ka rrëzuar dot Ramën për gjithë këto vite dhe sipas tij, nuk do ta rrëzojë kurrë.

“Në 91-shin partia e Punës hyri në garë në kuadrin e pluralizmit. Dallgën e madhe në kutitë e votimit nuk e ndalonte dot më. Duhet të marrësh përsipër përgjegjësinë si drejtues i opozitës duke bindur shqiptarët që do sjellësh ndryshim. Dhe humbja nuk i faturohet një njeriu. Nuk është e keqja Lulzim Basha. E keqja është Edi Rama. Basha nuk e ka rrëzuar dot dhe nuk ka për ta rrëzuar dot.

 Edi Rama e fitoi atë që donte, Nuk ka nevojë për asnjë shërbim më. Kush i ka shërbyer Edi Rama I ka shërbyer deri më 25 Prill. Blendi tha që duhet të ikë Edi Rama. Edi Rama ka tetë vite që nuk ikën. Pas 12 vitesh pot ë vazhdojmë të themi të gjejmë një mekanizëm që të heshtim, do jetë Edi Rama prapë. Unë kam përgjegjësi qytetare. E keqja e këtij vendi është Edi Rama. Ka modelin e qeverisjes më të inkriminuar. Edi Ramën e rrëzon vetëm nëse në kutitë e votimit shkojnë 1 mln shqiptarë dhe jo 600 mijë shqiptarë. Ata kanë ndenjur në shtëpi sepse nuk janë bindur.”, u shpreh Nishani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kërkesa e PD për rivotim në nëntë qarqe/ Tabaku: Kemi çuar në SPAK mbi 50 raste të krimit zgjedhor

Publikuar

-

Nga

Kërkesa e PD për rivotim në nëntë qarqe/ Tabaku: Kemi çuar në SPAK mbi 50 raste

Ish deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku ka folur ditën e sotme për masakrën zgjedhore të 25 Prillit. Sipas saj, gjatë fushatës është përdorur çdo burim i mundshëm nga administrata për të blerë votat dhe për të përdorur burimet financiare shtetërore.

Nuk ka më një ndarje mes shtetit dhe partisë, pasi i gjithë shteti ishte në funksion të zgjedhjeve. Blerja masive e votave nga njëra anë, përdorimi i të gjitha burimeve financiare shtetërore, qendrore, lokale nga ana tjetër, kjo e shoqëruar nga presione mbi votuesit dhe Database e Partisë Socialiste që doli nëpër media, tregojnë që i gjithë shteti ishte në fushatë dhe u përdor çdo burim i mundshëm nga administrata”, theksoi Tabaku.

Në një intervistë nëpërmjet skype në Syri Tv Tabaku u shpreh se PD do t’i kërkojë KQZ-së që në 9 qarqe rezultati i zgjedhjeve të shpallet i pavlefshëm.

LEXO EDHE:  Video/ Basha gënjen qytetarët e Elbasanit

LEXO EDHE:  Përse jam “tërhequr nga PD”

Partia Demokratike ka deklaruar që në ditën e parë se do të vazhdojë me hetimin dhe të vendoset përpara drejtësisë kushdo që ka shkelur ligjin, këdo që ka cenuar zgjedhjet e lira dhe të ndershme. Ne kemi çuar mbi 50 raste në SPAK dhe 130 raste në prokuroritë e rretheve nga njëra anë dhe nga ana tjetër kemi kërkuar pavlefshmëri të rezultatit aty ku ka patur shkelje madhore”, shtoi Tabaku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rruga e Arbërit 80% e përfunduar”/ Krashi: E shikoj Dibrën si një Korçë të dytë

Publikuar

-

Nga

Lavdrim Krashi i cili doli fitues në këto zgjedhje ka folur në një intervistë televizive për fushatën elektorale në qarkun e Dibrës ku e cilësoi si fantastike. Gjithashtu ai foli edhe për Rrugën e Arbërit, ku shtoi se do të marrë një zhvillim të jashëzakonshëm. Sipas tij, kjo rrugë do t’i japë mundësinë  qarkut të Dibrës që të çlirojë energjitë e fjetura përgjatë 30 viteve.

“Qarku i Dibrës është qarku që përgjatë 4 viteve të fundit për hir të së vërtetës ka pasur një vëmendje të shtuar të themi të taksapaguesit shqiptar. E kam fjalën për rrugën e Arbrit. Një rrugë e kërkuar përgjatë 100 viteve të fundit, por vetëm këtë radhë po bëhet realitet. Në fakt unë gjatë fushatës e kam kaluar 7 apo 8 herë. Është në masën 80% e përfunduar. Ka dhe disa punë. Është një rrugë, e cila përmban përveç investimit të madh prej 350 milionë eurosh të taksapaguesit shqiptar. Ka dhe disa vepra shumë të vështira, tunel edhe ura gjatësi prej 26 kilometrash. Ky është  një investim që i krijon mundësinë qarkut të Dibrës që të shpërthejë. Mendoj që rruga e Arbrit do t’i japë mundësinë krejt qarkut të Dibrës që të çlirojë energjitë e fjetura përgjatë 30 viteve. Unë e shikoj Dibrën krejt si qark, si një Korçë të dytë”, u shpreh Krashi.

Sa i përket uljes së tij në Parlament, kandidati fitues u shpreh se që ditën e parë si deputet do të kërkojë të drejtën e emigrantëve për të votuar, si dhe do të nisë me projekte për Qarkun e Dibrës.

LEXO EDHE:  Avokati zbulon formulën/ Si t’i jepet fund tranzicionit në Shqipëri

LEXO EDHE:  Përse jam “tërhequr nga PD”

“Do të kërkoj që ditën e parë, sipas procedurave dhe hapësirave që na lejohen për të kërkuar të drejtat e qytetarëve që jetojnë jashtë Shqipërisë. Këtu e kam fjalën për të drejtën e votës, jo në kuptimin, se ne e kemi të drejtën e votës, po mundësinë që qytetarët shqiptarë të votojnë në vendin ku ata jetojnë. Jam krejt i bindur që unë do të gjej bashkëpunim shumë të ngushtë me të gjithë kolegët e mi brenda PS, por edhe me grupet e tjera parlamentare me PD dhe LSI”, përfundoi Krashi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE