Connect with Us

5 shenjat që tregojnë se nuk po ecni sa duhet

Life Style

5 shenjat që tregojnë se nuk po ecni sa duhet

Publikuar

-

5 shenjat që tregojnë se nuk po ecni sa duhet

Sytë tuaj janë të fryrë.

Një mënyrë jetese e ulur është një nga shkaktarët kryesorë të mbajtjes së ujit. Sytë e fryrë shfaqen për shkak të periudhave të zgjatura të qëndrimit në një  pozicion horizontal. Yoga mendohet të jetë zgjidhja më e mirë. Sapo të filloni të përfshini disa lëvizje në rutinën tuaj të përditshme, sytë e fryrë nuk janë më një problem.

Ju jeni kaps.

Ushtrimet janë të rëndësishme për lëvizjet e rregullta të zorrëve. Nëse pjesën më të madhe të kohës e kaloni ulur, duhet më shumë kohë që ushqimi të lëvizë nëpër zorrën tuaj të trashë. Si pasojë, sasia e ujit që trupi juaj thith nga jashtëqitja juaj është e kufizuar, gjë që sjell kapsllëk. Lëvizja rregullisht përmirëson efikasitetin e traktit tuaj tretës . Edhe një shtrirje e thjeshtë 5 minutëshe disa herë në ditë mund të parandalojë kapsllëkun.

Probleme me kujtesën.

Një studim zbuloi se njerëzit që bëjnë stilin e jetës së ulur tregojnë ndryshime strukturore në tru në zonën e lobit temporal medial. Ky lob është përgjegjës për aftësinë tonë për të  memorizuar gjërat. Ushtrimet fizike janë treguar për të rritur kujtesën. Nuk është për t’u habitur që struktura juaj e trurit rritet ndërsa bëheni më të aftë.

LEXO EDHE:  Horoskopi javor nga 24 dhjetor deri 30 dhjetor 2018

Dhimbja e gjunjëve.

Lëvizja është sekreti për lirimin e nyjeve të ngushta. Ushtrimi mund të lehtësojë artritin dhe simptomat e artrozës, veçanërisht ushtrime aerobike me ndikim të ulët. Pacientët me dhimbje kronike të gjurit këshillohen t’i nënshtrohen një programi ushtrimesh. Duke punuar rregullisht, muskujt tuaj forcohen dhe bëhen më fleksibël.

Dëshira për të konsumuar ëmblësira.

Aktiviteti fizik lufton në mënyrë të përsosur dëshirat e sheqerit. Ajo rrit energjinë tuaj dhe çliron endorfina, të cilat inkurajojnë lumturinë e përgjithshme. Nga ana tjetër, hormonet e lumtura ulin ndjeshëm dëshirat për sheqer. Të bësh mjaft lëvizje gjatë ditës e mban larg depresionin./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Shkëmbim puthjesh/ Sara dhe Atdheu marrin vendimin e papritur për Përputhen

Publikuar

-

Nga

Shkëmbim puthjesh/ Sara dhe Atdheu marrin vendimin e papritur për Përputhen

Pas shumë polemikash dhe dyshimesh se nëse  Sara dhe Atdheu janë në një lidhje, sot u sqarua gjithçka. Gjatë një takimi katër minutësh në studio Atdheu u shpreh se do ti vërtetojë Sarës se ai është një njeri i qëndrueshëm dhe i kërkoi asaj që të dilnin së bashku nga emisioni.

Më pas, Sara i dha një puthje si një përgjigje për kërkesën e tij. Në studio sigurisht që pati dhe reagime në lidhje me këtë çift. Antonela u shpreh se ata të dy po bëjnë një lojë dhe sipas saj janë super aktorë. Nga ana tjetër Geliani nëpërmjet një lidhje me Skype me ironi u shpreh se ata të dy dukeshin shumë bukur bashkë. Njëri nga konkurentët i tha Gelianit që të merrte një pako kokoshka dhe të shikonte shfaqjen./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Zemra nuk komandohet”/ Sara flet për marrëdhënien e Atdheut me Antonelën

Publikuar

-

Nga

“Zemra nuk komandohet”/ Sara flet për marrëdhënien e Atdheut me Antonelën

Atdheu dhe Antonela kanë pasur shumë takime romantike dhe janë treguar shumë të afër me njëri-tjetrin. Por mesa duket mes tyre gjithçka ka mbaruar dhe në mes u fut Sara e cila që në takimin e parë me konkurentin nga Kosova ka shkëmbyer puthje.

Ditën e sotme në emision u diskutua për trekëndëshin Atdhe, Antonela dhe Sara, ku kjo e fundit u shpreh se ka filluar të ketë ndjenja për konkurentin. Ajo u shpreh se kur ai u rikthye në emision nuk e kishte problem që ai të takonte Antonelën, pasi ndjenjat për të i ishin shuar.

“Në fazën kur Atdheu është rikthyer ndjenjat e mia ishin shuar. Nuk e kisha problem ta shikoja e Atdheun me Antonelën dhe më pas ndryshuan ndjenjat. Zemra nuk komandohet. Pata ndjenja për të mu rikthyen ndjenjat”, u shpreh Sara./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Sara tërheq deklaratën për Gelianin/ Arjan Konomi bën komentin epik

Publikuar

-

Nga

Sara tërheq deklaratën për Gelianin/ Arjan Konomi bën komentin epik

Ditën e sotme në emisionin Përputhen  u diskutua mbi fotot e publikuara nga Sara dhe Atdheu ku ata shfaqen shumë të afërt. Konkurrentja shprehet se ka një pëlqim shumë të fortë për Atdheun dhe nuk ndjen të njëjtën gjë për Gelianin dhe vendosi të tërheqë deklaratën se në emision është vetëm për të.

Opininisti Arjan Konomi gjatë diskutimit bën një koment epik ku shprehet se Sara i zgjedh meshkujt siç zgjedh sufllaqet. Konomi shprehet se Sara nuk ka ndjenja për Gelianin dhe prandaj bën ata veprime me Atdheun.

 “Ti Gelianin nuk e do. Jepni një vendim (deklarata për Gelianin) dhe pastaj tërhiqeni. Ti i zgjedh meshkujt sikur po zgjedh sufllaqet. Sikur po vendos të blesh sufllaqe”, shprehet Arjani./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE