Connect with Us

Tre arsyet pse njerëzit pëlqejnë të bëjnë “selfie”

Kuriozitete

Tre arsyet pse njerëzit pëlqejnë të bëjnë “selfie”

Publikuar

-

Tre arsyet pse njerëzit pëlqejnë të bëjnë “selfie”

A e dini, që vajzat e moshës 16 deri 25 vjeç shpenzojnë mesatarisht pesë orë në javë duke bërë selfie dhe duke postuar mesatarisht tre selfie në ditë?

Fenomeni selfie, i cili ka transformuar kulturën tonë shoqërore, zakonisht kuptohet të jetë një fotografi që është marrë nga vetja, zakonisht me një telefon inteligjent ose kamera në internet dhe e shpërndajnë në mediat sociale. Sot, njerëzit postojnë miliona selfie çdo ditë në faqet e mediave sociale, të tilla si Facebook, Instagram dhe Twitter.

Selfie-të janë një formë e vetë-prezantimit dhe shprehjes, një komunikim ndërpersonal ku një person përcjell një imazh në lidhje me të ose një individ tjetër. Përveç kësaj, vetë-prezantimi i mundëson një personi të ndikojë dhe menaxhojë perceptimin e vetvetes, nga të tjerët. Çdo ditë, njerëzit paraqesin veten e tyre, përmes zgjedhjeve të tyre të veshjeve, modeleve të flokëve dhe markave për t’u shprehur në një kontekst specifik.

Por çfarë i shtyn njerëzit të postojnë selfie? Hulumtimi nga artikulli, “Insajt në motivimin e postimeve në selfie: menaxhimi i përshtypjes dhe vetëvlerësimi”, botuar nga Emerald Group Publishing, eksploron fenomenin në rritje të postimeve në selfie, me një fokus në atë që i motivon vajzat të kalojnë kaq shumë kohë duke postuar selfie nëpër media sociale.

LEXO EDHE:  Truku për të publikuar “selfie”-n e duhur sipas femrave është kjo

3 arsye pse postojmë selfie

Për të përcjellë lumturinë

Vajzat shpresojnë që selfiet e tyre të sjellin lumturi. Atopëlqejnë të postojnë selfie si një mënyrë për të mbledhur momente të lumtura, të cilat më pas mund të shërbejnë si pasqyrim i jetës së tyre. Ato priren të mos postojnë selfie kur janë të trishtuar ose të mërzitur, duke postuar foto të cilat tregojnë vetëm pjesët më të mira të jetës së tyre. Selfie shpesh pasqyrojnë mënyrën sesi gratë do të dëshironin të perceptoheshin. Duke postuar selfie që janë tregues të lumturisë, ata zhvillojnë këtë identitet të dëshiruar.

Për të treguar bukurinë

Ato postojnë selfie kur duken tërheqëse fizikisht për të krijuar një imazh të bukurisë. Ngjashëm me lumturinë, gratë dëshirojnë të krijojnë dhe menaxhojnë këtë identitet përmes një selfie.

Për të rritur vetëvlerësimin

Vetëvlerësimi mund të shihet si një motivim për të postuar selfie dhe një rezultat i postimit të selfie për shembull, ashtu si një numër i konsiderueshëm i ‘pëlqimeve’ mund të ndikojë pozitivisht në vetëvlerësimin e një personi, mungesa e ‘pëlqimeve’ mund të ndikojë negativisht në të./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Anija e preferuar e Henry-t VIII/ Ekuipazh kishte tre anëtarë nga Evropa Jugore dhe Afrika e Veriut

Publikuar

-

Nga

Anija e preferuar e Henry-t VIII/ Ekuipazh kishte tre anëtarë nga Evropa Jugore dhe Afrika e Veriut

Mary Rose, anija e preferuar e Mbretit Henry VIII, kishte një ekuipazh shumëkombësh që përfshinte të paktën tre Evropianë të Jugut dhe një Afrikën e Veriut, ka zbuluar një studim i ri.Studiuesit nga Universiteti Cardiff ekzaminuan biografitë e gjetura midis mbetjeve të Mary Rose që u përkisnin tetë anëtarëve të ekuipazhit që shërbenin në anijen luftarake.

Ekipi thotë se zbulimi, i bërë duke përdorur metoda moderne arkeologjike, tregon kontributet që njerëzit me prejardhje të ndryshme i kanë dhënë shoqërisë Tudor. Gjetjet përfshijnë prejardhjen, origjinën e fëmijërisë dhe dietat e disa prej ekuipazhit që u zhdukën në anije në 1545 pas Krishtit, të përdorur për të eksploruar se ku ishin rritur.

Të dhënat sugjerojnë se deri në tre nga tetë ekuipazhet në studim mund të kenë origjinën nga klimat më të ngrohta, në jug, me pesë të tjerët nga perëndimi i Britanisë. Mary Rose ishte një luftanije e suksesshme dhe i shërbeu Henry VIII për 34 vjet derisa u fundos gjatë Betejës së Solent, duke rezultuar në vdekjen e shumicës së ekuipazhit të saj.

Autori i parë në një letër në sfondin e ekuipazhit, Jessica Scorrer, tha se marina britanike tërhoqi ekuipazhin e saj nga një gamë e larmishme e prejardhjeve gjatë kësaj periudhe. Në vitin 1982, 437 vjet pasi ajo u mbyt, mbetjet e Mary Rose dhe 19,000 objekte u gjetën nga vendi i tij i pushimit në brigjet jugore të Anglisë.

Shumë mijëra artikuj janë ruajtur dhe ekspozuar në Portsmouth Historic Dockyard, ku ato kanë qenë objekt i hulumtimeve të gjera që nga ajo kohë.Për këtë studim të fundit, studiuesit përdorën një teknikë të quajtur analiza multi-izotopike në dhëmbë për të hetuar se ku kanë kaluar vitet e para tetë anëtarët e ekuipazhit.Gjurmuesit kimikë nga ushqimi dhe uji që konsumuan në fëmijëri, të cilat sigurojnë prova për vendndodhjen gjeografike, mbeten brenda dhëmbëve.

LEXO EDHE:  Dhjetë qytetet me gratë më të bukura në botë

LEXO EDHE:  Mos harroni ti merrni këto produkte bukurie kur niseni me pushime

Kjo i ka lejuar ekipit të eksplorojë burimet e dietave të tyre. Mary Rose Trust ia atribuoi profesionet mbetjeve skeletore të shtatë prej individëve që u hetuan në projekt. Ata ishin kuzhinierë, Royal Archer, Archer, Carpenter, Oficer, Gentleman dhe Purser. Profesionet janë përshkruar bazuar në kontekstin se ku janë gjetur, por nuk janë aspak të sigurta pasi materiali mund të ishte zhvendosur, tha ekipi.

Për më tepër, një individ i tetë, i markës Young Mariner, u hetua si një studim fotogrametrie që zbuloi se ai mund të ketë qenë me origjinë Afrikane. Analiza izotopike zbuloi se ai mund të ketë ardhur nga Maroku verilindor, Malet Atlas ose Tunizia Jugore. Dr Richard Madgwick, bashkëautor, tha se duke kombinuar metodat më të fundit shkencore me njohuritë nga artefaktet e gjetura nga anija, ata ishin në gjendje të rindërtonin biografitë e tetë njerëzve nga periudha e Tudor.

Tetë anëtarët e ekuipazhit të paraqitur në hulumtim formojnë bazën e një ekspozite të përkohshme në Muzeun Mary Rose në Portsmouth.Dr Alexzandra Hildred, nga Mary Rose Trust, tha se shumëllojshmëria dhe numri i objekteve në mbetjet jo të prodhuesit anglez çuan në spekulime se disa nga ekuipazhi do të kishin ardhur nga vende të tjera përveç Ishujve Britanikë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Testet e inteligjencës/ A po bëhen njerëzit më të zgjuar?

Publikuar

-

Nga

Nga studimet bota nuk është dukur kurrë kaq e përparuar dhe e zhvilluar teknologjikisht. Cila është arsyeja pse do të ishte e lehtë të supozohet se me çdo brez, njerëzit po bëhen më të zgjuar . Por a është ky rasti?

Është një pyetje që kanë menduar shumë shkencëtarë, veçanërisht duke pasur parasysh që gjatë gjithë shekullit të 20-të, rezultati mesatar i testeve të inteligjencës në të gjithë botën u rrit ndjeshëm , veçanërisht në perëndim . Kjo rritje ishte rreth tre pikë IQ në dekadë, që do të thotë se ne po jetojmë teknikisht me më shumë gjeni në planet se kurrë më parë.

Kjo rritje e rezultateve të koeficientit të inteligjencës dhe tendenca e dukshme që nivelet e inteligjencës të rriten me kalimin e kohës njihet si efekti Flynn (emëruar pas arsimtarit të ndjerë të lindur në SHBA, James Flynn).

Pra, në përgjigje të pyetjes po bëhen njerëzit më të zgjuar është e vështirë të thuash. Por ajo që është e sigurt është se rezultatet më të ulëta të inteligjencës nuk janë domosdoshmërisht një shenjë se njerëzit tani janë më pak inteligjentë, më saktësisht se njerëzit po shënojnë më pak në testet e inteligjencës. Dhe, në këtë kuptim, arsyet e mundshme për një IQ në rënie duhet të shihen në kontekst  një nga ato ku pikëpamja mbizotëruese e testeve të IQ ka ndryshuar./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Pasioni për palestrën”/ Njihuni me gjyshen 71 vjeçare që konkuron vajzat e reja

Publikuar

-

Nga

Një shprehje thotë që mosha është thjeshtë një numër. Dëshmi për këtë është një gjyshe 71-vjeçare, e cila ushtrohet plot 20 orë në javë. Për këtë fakt ajo thotë se ndihet më e re se 30 vite më parë.

Mary Duffy, 71-vjeçe prej 21 vitesh praktikon peshëngritjen dhe është e apasionuar në këtë sport.

Ajo është e aftë të ngre pasha më shumë se një mashkull që është sa gjysma e moshës së saj, e mban rekordin e peshëngritjes në kategorinë deri në 114 kilogramë.

LEXO EDHE:  Paratë mund të blejnë lumturi/ Mirëqenia e njerëzve vazhdon të përmirësohet sa më shumë të pasur bëhen

LEXO EDHE:  “Patozit i mungon vendosmëria”/  Denata Toçe: Do kishte qenë më i ekspozuar nëse...

Edhe pse miqtë e të afërmit e kanë këshilluar që të heq dorë, pasi është tepër e vjetër për të aplikuar sporte të rënda, qëndrimi i gjyshes nga SHBA është i prerë: “Jo! Nuk do të ndalem”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE