Connect with Us

Lisandër Hoxha mesazh demokratëve/ “Duhet të luftojnë për çeljen e debatit politik”

Politikë

Lisandër Hoxha mesazh demokratëve/ “Duhet të luftojnë për çeljen e debatit politik”

Publikuar

-

“Demokratët nuk janë budallenj”/ Lisandër Hoxha tregon kushtin: Ja kur do tërhiqem nga qëndrimet kritike

Ish-nënkryetari i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Lisandër Hoxha, ka dhënë një mesazh të fortë për demokratët.

Në një prononcim për CNA.al, Hoxha tha se çdo demokrat që e do PD-në duhet të luftojë sot për çeljen e debatit politik.

“Sot i gjithë investimi mediatik i PD-së është kthimi në retorikën politike të përditshme dhe jo përballja me krizën. Sot fshehja e humbjes nuk e ndryshon dot temën e ditës për çdo demokrat që është 12 vite opozitë. Ky është tmerri i Status Quo-së, që po ëndërrojnë për një garë të mbyllur në fund të Korrikut mes Z.Basha dhe ndonjë flluske sapuni me të cilin ka mbyllur një pakt para 5 ditësh. Kjo do të ishte humbja përfundimtare e Partisë Demokratike, e cila do të kthehet në partiçkë pa peshë.

Kush është demokrat dhe e do këtë forcë politike duhet të luftojë sot për çeljen e debatit politik. Edhe elektorati ynë, duhet të bëhet pjesë e debatit sepse vetëm kështu do mund të kthehemi në burim besimi për shoqërinë. Nëse kjo farse e stisur do të mbyllet brenda sertareve, që për një karrige të premtuar janë gati t’i hidhen të vetëve, atëherë Partia Demokratike mund të konsiderohet e marrë fund. Unë besoj tek debati i brendshëm, besoj shumë tek platformat e ringritjes dhe tek bashkimi i demokratëve”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  Reformimi i PD/ Edith Harxhi: Kemi pafund email-e, e kemi të qartë ç'do të bëjmë

I pyetur për personin që ai mendon se është i duhur për të drejtuar PD-në nëse do të largohej Lulzim Basha, ish-nënkryetari i FRPD-së deklaroi se lidershipi i ri duhet të ngrihet mbi një projekt fitues dhe përbashkues.

Gjithashtu, Hoxha i tha CNA.al se do bëjë sa mundet që PD të bashkohet dhe të kthehet në forcë fituese, si dhe do të kërkojë hapjen e debatit politik me sa fuqi ka.

“Nëse flasim për emra sot do të vazhdonim debatin fars me Lulin apo kundër Lulit. Unë besoj se lidershipi i ri do të ngrihet mbi një projekt fitues dhe përbashkues, kurrësesi mbi retorikën dhe gjuhën e urrejtjes brenda llojit. Ata që i humbën zgjedhjet kanë hi vetëm për sytë e atyre që u kanë premtuar se do i garojnë për Kryetar Bashkie, për ca profile fallco në Facebook dhe për grupin parlamentar.

Të tjerët e shohin qartë krizën dhe kërkojnë nga ne përgjegjësi. Unë do bëj sa mundem që PD të bashkohet dhe të kthehet në forcë fituese. Do të vazhdoj të kërkoj hapjen e debatit politik me sa fuqi kam dhe shpresoj shumë që ky moment të mos na ndalë në rrugën tonë për një Shqipëri si e gjithë Europa”, nënvizoi ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dialogu Kosovë-Serbi/ Ekspertët zbërthejnë mesazhet që prodhoi takimi i Brukselit

Publikuar

-

Nga

Dialogu Kosovë-Serbi, ekspertët zbërthejnë mesazhet që prodhoi takimi i Brukselit

Përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë u takuan këtë të martë në Bruksel në kuadër të dialogut, proces ky, i cili synon normalizimin e marrëdhënieve mes dy shteteve.

Kryeministri Albin Kurti tha se pala kosovare ka qenë shumë konstruktive, por një gjë e tillë shtoi ai nuk u reflektua nga ana e palës serbe.

Euronews Albania zhvilloi një bisedë të zgjeruar me dy njohës të mirë të zhvillimeve politike në dialogun Kosovë-Serbi dhe rolin, që sipas tyre, duhet të luajë Bashkimi Evropian në këtë proces.

Jeta Krasniqi nga Instituti Demokratik i Kosovës thotë se në takimin e sotëm ishte e pritshme që nuk do kishte një rezultat konkret. Sipas saj, fakti që Kosova ndodhet në tryezën e dialogut në Bruksel dhe ka bërë propozime konkrete mbi mënyrën se si duhet të vijojë dialogu duhet cilësuar si hap pozitiv.

“Në fakt ishte i pritshme, sepse ne prisnim që Kurti do synonte të çonte përpara një qasje të re për dialogun. Ka një dekadë që jemi në dialog dhe si proces nuk ka qenë i mirëorientuar dhe se cili ka qenë epilogu i tij. Pala e Kosovës propozoi katër parime dhe parashtroi qëndrimin e saj rreth këtij procesi, por nuk dimë detaje se si ka shkuar takimi brenda. Duhet të shikohet se sa do të jetë e bëshme kjo gjë. Një gjë është pozitive, që Kosova ka shprehur gatishmërinë të shkojë në dialog”, tha ajo.

Ajo thekson se Bashkimi Evropian duhet të tregojë pozicionin e tij të qartë në raport me dialogun Prishtinë-Beograd.

“Dhjetë vjet kemi paqartësi, kemi marrëveshje të paqarta dhe BE-ja duhet të marrë një pozicion të qartë në raport me procesin”, tha Jeta Krasniqi.

Anëtari i kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje dhe njëherësh profesor i filozofisë, Elvis Hoxha, shprehet se në takimin e Brukselit sot është arritur shumë dhe kjo arritje për të është “vendosja e reciprocitetit”.

LEXO EDHE:  Bindja Demokratike drejt zgjedhjeve/ Olli iu përgjigjet “dhëmb për dhëmb” kritikëve

LEXO EDHE:  Nga Topalli te Ristani e Bode/ Zbardhet lista e kandidatëve të PD-së, mes tyre mjekë e gazetarë

“Për mua është arritur shumë sot. Është arritur pjesa që është pjesa e reciprocitetit në raport me gjërat. Tani jemi në vërtetësinë e gjërave. Deri tani, të dyja përfaqësitë kanë bërë sikur janë marrë vesh. Këtu kemi të bëjmë me një gjë, që është krejt e komplikuar dhe nuk qenka kaq e thjeshtë. Kështu kemi histori…dhe historia fillon me të zhdukurit”, tha Hoxha.

Ai komentoi edhe rolin e ndërmjetësuesve të BE-së në dialogun Kosovë-Serbi, për të cilët tha se e kanë shumë të vështirë pasi përfaqësojnë vende brenda unionit, të cilat nuk e njohin pavarësinë e Kosvës.

“Lajçak dhe Borrell duhet ta kuptojnë që është shumë e vështirë, sepse përfaqësojnë dy vende që nuk e njohin Kosovën. Prandaj ju nuk patë rezultat, sepse jemi të barabartë. Unë e shoh këtë si fillimi i fitores. Janë dy subjekte që dialogojnë në një mjedis gjeopolitik dhe komunitar dhe kështu është në lojë BE dhe SHBA”, tha ai.

Sipas z. Hoxha, është Serbia ajo që duhet të avancojë në subjektin e saj të dialogut dhe jo Kosova.

“E varur nga Kosova sot është Serbia. Në këtë kuadër ne shkojmë në një bisedë në Bruksel. Pellgu në të cilin ka lidhje i gjithë dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është në qendër të Evropës, nëse nuk ekziston ky parimi evropian i vlerave është e kotë të bëhet ky dialog. Prandaj, Serbia duhet të avancojë në subjektin e vetë të dialogut, jo Kosova. Kosova duhet të rrijë në pozicionin e shtetit të pavarur”, tha z. Hoxha./euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

U kap duke fotografuar votën/ Reagon Genc Pollo: S’e dija që qenka e ndaluar kjo gjë

Publikuar

-

Nga

U kap duke fotografuar votën/ Reagon Genc Pollo: S’e dija që qenka e ndaluar kjo gjë

Zgjedhjet në Partinë Demokratike u shoqëruan me parregullsi të shumta ku ankesa kanë pasur kandidatët Agron Shehaj, Edith Harxhi dhe Fatbardh Kadilli.

Procesi u shoqërua me shumë akuza, pasi një pjesë e anëtarëve të PD nuk u lejuan të votojnë sepse nuk e kishin emrin në listën e përgatitur të Jemin Gjanës.

Gjatë votimit, ish-ministri Genc Pollo u kap “mat” duke fotografuar votën e tij, edhe pse kjo bie në kundërshtim me rregullat.

LEXO EDHE:  “Do ketë vrasje në 30 qershor”/ Shoqërohet në polici Aurel Bylykbashi

LEXO EDHE:  “PD nuk është e hapur për fashistët apo komunistët”/ Basha: Kam nisur një proces që e premtova në 2017-ën

Një prej fotove ai e publikoi në rrjetet sociale, por njëri prej ndjekësve i komentoi duke i thënë se “fotografimi i votës nuk lejohet”.

Pollo është justifikuar duke thënë se ka fotografuar kabinën e votimit dhe jo votën.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“I është ngritur adrenalina tani”/ Duma: Kush jam unë të këshilloj kolegun Berisha, ai ka markën e tij

Publikuar

-

Nga

“I është ngritur adrenalina tani”/ Duma: Kush jam unë të këshilloj kolegun Berisha, ai ka markën e tij

Deputetja e zgjedhur e PD, Grida Duma, thotë se pas zgjedhjeve brenda saj, PD nuk duhet të ketë pushime verore, por duhet të ketë një agjendë të saj në luftën kundër Ramës.

Unë mendoj që Partia Demokrtatike nuk duhet të ketë pushime vere. Ajo që duhet të ndodhë, është që forumet duhet të mblidhen dhe brenda tyre duhet të përcaktohen një agjendë pa pushime verore”, deklaroi Duma.

Lidhur mbi një rikthim të Berishës në krye të PD, Duma tha se kjo është e një normalitet brenda së drejtës së tij.

Ajo tha se nuk mund ta këshillojë Berishën, se çfarë duhet të bëjë.

LEXO EDHE:  “Po krijohet diçka e re brenda të djathtës”/ Kulluri zbulon detaje nga kjo lëvizje
LEXO EDHE:  Bindja Demokratike drejt zgjedhjeve/ Olli iu përgjigjet “dhëmb për dhëmb” kritikëve

Është ai momenrti që ti e detyron të japë një përgjigje për një pyetje. E thotë për atë që ai mendon se duhet ta thotë. Është marka e tij.

Nuk kam pasur asnjëherë delirin ta këshilloj, apo gjykoj, vendimet e liderit historik të PD.

Aty unë lexoj një qartësi të tij dhe një rrumbullakosje, gjithashtu që është marka e tij, ku është në kufijtë e një normaliteti të se drejtës së tij kushtetuese.

Sigurisht që në këtë moment adrenalina e tij është e një niveli tjetër”, tha Duma.

LEXO TE PLOTE