Connect with Us

Ky shtet europian heq dorë nga vaksinat e kompanisë Johnson & Johnson

Shëndeti

Ky shtet europian heq dorë nga vaksinat e kompanisë Johnson & Johnson

Publikuar

-

/

Danimarka ka thënë të hënën se do të heqë vaksinën e kompanisë Johnson & Johnson nga fushata e saj e vaksinimit kundër koronavirusit, pas shqetësimeve për trashje gjaku.

Autoriteti Shëndetësor Danez ka thënë se Agjencia Evropiane e Ilaçeve “ka vërtetuar se ka lidhje të mundshme në mes të rasteve të rralla të trashjes së gjakut dhe vaksinës Johnson & Johnson”, transmeton agjencia e lajmeve AFP.

Mirëpo Agjencia Evropiane e Ilaçeve, ashtu sikurse Organizata Botërore e Shëndetësisë kanë rekomanduar përdorimin e kësaj vaksine, duke thënë se përfitimet i tejkalojnë rreziqet.

Zyrtarët shëndetësorë danezë kanë thënë se situata e favorshme epidemiologjike nënkupton se ky shtet mund t’ia dalë edhe pa vaksinën e kompanisë Johnson & Johnson, dhe do t’i përdorë vetëm ato të kompanive, Pfizer/BioNTech dhe Moderna.

LEXO EDHE:  Covid-19/ Rritet numri i të infektuarve në Itali, 10 viktima

“Autoriteti Shëndetësor i Danimarkës ka ardhur në përfundon se përfitimet e përdorimit të vaksinës kundër koronavirusit të kompanisë, Johnson & Johnson nuk tejkalojnë rreziqet e shkaktimit të efekteve të rënda, te personat që e marrin atë”, ka thënë ky institucion.

Autoritetet shëndetësore kanë thënë se situata me pandeminë në Danimarkë është nën kontroll dhe se “programi i vaksinimit është duke u zhvilluar kënaqshëm me vaksinat tjera”./rel

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

“Mbi 90% e të shtruarve të pavaksinuar”/ Brataj paralajmëron shtrëngim masash

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skender Brataj  ka lënë të hapur mundësinë për shtrëngim masash nëse do të jetë e nevojshme.

I ftuar në “Kjo Jave” Brataj u shpreh se Green Pas është mënyra më efikase dhe nëse merret si masë duhet të monitorohet.

Më tej Brataj tha se mbi 90% e të shtruarve në spitale janë të pavaksinuar.

Komiteti i Ekspertëve monitoron situatën epidemiologjike dhe bëhet vlerësimi i masave lehtësuese dhe shtrënguese. Ne bëmë një rikujtesë të masave që janë  në fuqi, ora policore, distanca etj për të ardhur tek vaksinimi nga personeli mjekësor, edukatorët, shërbimet publike.LEXO EDHE:  Covid-19/ Rritet numri i të infektuarve në Itali, 10 viktima

LEXO EDHE:  Jeta pas vaksinimit, pritshmëritë e të moshuarve amerikanë

 Vaksinimi do kohën e vet. Personat që kanë role publike duhet të vaksinohen. Shtetet e tjera kanë ndërprerje nga puna, detyrim i atyre profesioneve për vaksinën.

Nëse do të jetë e nevojshme do të shtrëngojmë masat.  Nëse vendoset Green Pass duhet të monitorohet.  Green Pass është një nga masat më efikase. Nuk ka pasur asnjë kompikacion nga vaksinat. Mbi 90% e të shtruarve janë të pavaksinuar”- tha ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studimi/ Omicron përhapet më shpejt se variantet e tjera të Covid

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Varianti Omicron mund të përhapet më shpejt se variantet e tjera të Covid sepse ndan një material gjenetik me virusin e ftohjes së zakonshme dhe është më infektues tek fëmijët, kanë pohuar shkencëtarët.

Një studim i udhëhequr nga Kembrixh, firma e analitikës së të dhënave me bazë në Massachusetts, Nference, tregon se lloji përmban një sekuencë gjenetike të zakonshme në viruse të tjera, duke përfshirë ato që shkaktojnë ftohjen e zakonshme, si dhe në gjenomin e njeriut.

Kjo mund të nënkuptojë se virusi transmetohet më lehtë, ndërsa shkakton vetëm sëmundje të butë ose asimptomatike, shkruan CNA.al.

Ndërkohë, zyrtarët e Afrikës së Jugut paralajmëruan se pranimet më të larta në spitale midis fëmijëve gjatë valës së katërt të infeksioneve në vend duhet të nxisin vigjilencën, por jo panik, nëse infeksionet e deritanishme do të jenë të lehta.

LEXO EDHE:  Jeta pas vaksinimit, pritshmëritë e të moshuarve amerikanë

LEXO EDHE:  'Maskat të panevojshme në ambiente të hapura’/ Bino sqaron se çfarë do të ndodhë me dasmat këtë verëNjë numër i madh foshnjash me Covid muajin e kaluar në Tshëane, zona metropolitane që përfshin kryeqytetin Pretoria, ngritën shqetësime se varianti Omicron mund të përbëjë rreziqe më të mëdha për fëmijët e vegjël sesa variantet e tjera të koronavirusit.

Sipas Daily Mail, shkencëtarët ende nuk kanë konfirmuar ndonjë lidhje dhe kanë paralajmëruar se faktorë të tjerë mund të jenë në lojë.

Shkencëtarët nuk e dinë ende nëse Omicron është më infektues se variantet e tjera, nëse shkakton sëmundje më të rënda apo nëse do të kalojë Delta si varianti më i përhapur. Mund të duhen disa javë për të marrë përgjigjet e këtyre pyetjeve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Rritet numri i pacientëve të shtruar në spitale/ Ja sa kanë humbur jetën nga Covid sot

Publikuar

-

Nga

Publikohen shifrat/ Ulet sërish kurba e infektimeve, ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2623 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 357 qytetarë, ndërsa ka ndërruar jetë 1 person.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:152 në Tiranë, 39 në Fier, 33 në Durrës, nga 9 qytetarë në Kamëz, Korçë, 8 në Tepelenë, nga 7 qytetarë në Shijak, Krujë, Kavajë, Vlorë, Elbasan, 6 në Sarandë, nga 5 qytetarë në Vorë, Lushnje, Selenicë, Pogradec, Berat, 4 në Shkodër, nga 3 qytetarë në Kurbin, Patos, Gjirokastër, Përmet, nga 2 qytetarë në Skrapar, Devoll, Dropull, Mallakastër, Lezhë, Tropojë, Kukës, nga 1 qytetar në Vau i Dejës, Pukë, Mirditë, Dibër, Mat, Roskovec, Divjakë, Finiq, Memaliaj, Dimal, Gramsh,

Janë 6438 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 148 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 469 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 191,855 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  OBSH ngre shqetësimin se grumbullimet për Euro 2020, po përhapin më tej COVID-19

LEXO EDHE:  “Qeveria nuk ka marrë asnjë masë për pandeminë”/ Pampuri: Spitalet nuk kanë vend për të sëmurët

Statistika (4 Dhjetor 2021)Raste të reja ditore 357
Të shëruar në 24 orë 469
Të shtruar në spitale 148
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 2623

Testime totale 1,403,281
Raste pozitive 201,402
Raste të shëruara 191,855
Raste Aktive 6,438
Humbje jete 3,109

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3253
Fier 658
Gjirokastër 545
Shkodër 447
Durrës 363
Berat 315
Elbasan 287
Vlorë 200
Lezhë 130
Korçë 127
Dibër 69
Kukës 44

LEXO TE PLOTE