Connect with Us

Beqar dhe i dashuruar me veten/ Anët pozitive dhe negative

Kuriozitete

Beqar dhe i dashuruar me veten/ Anët pozitive dhe negative

Publikuar

-

Beqar dhe i dashuruar me veten/ Anët pozitive dhe negative

Shoqëria ka shumë stereotipe dhe paragjykime për dashurinë. Si rezultat, njerëzit shpesh ndjehen nën presion për të qëndruar në një lidhje, edhe nëse nuk janë të kënaqur me të, dhe ndihen fajtorë për beqarët. Por mos harroni se mund të jeni vetëm por jo të vetmuar. Të jesh në një marrëdhënie të përkushtuar me veten në të vërtetë ka shumë përfitime.

Shpesh jemi fajtorë për singlizmin.

Hulumtimet treguan se njerëzit vlerësojnë më negativisht burrat dhe gratë beqare. Është kaq e zakonshme sa ka edhe një fjalë për të: singlizmi. Beqarët përballen me lloje të ndryshme të diskriminimit dhe konsiderohet i ligjshëm dhe joproblematik. Kështu që herën tjetër kur dikush do të pyesë se kur do të gjeni partnerin tuaj, ata në të vërtetë po pushtojnë privatësinë tuaj.

Është më mirë të mësosh së pari të jesh i mirë me veten.

Sado që të përpiqeni, nëse nuk e doni veten nuk mund të ndërtoni një marrëdhënie të shëndetshme. Nuk është për t’u habitur që shkencëtarët na paralajmërojnë se partnerët vetë-dhembshur janë më të kënaqur me marrëdhëniet e tyre. Vetë-dhembshuria do të thotë që të jesh i mirë dhe i kujdesshëm ndaj vetvetes. Përkundrazi, njerëzit që janë në konflikt me veten e tyre priren të jenë kontrollues, dominues dhe gjykues.

Ju mund të zhvilloheni më shumë si individ.

Mendoni për gjithë kohën që beqarët kanë për veten e tyre. Ata mund të provojnë hobi të ndryshëm, të arrijnë ëndrrat e tyre më të çmendura ose të ndjekin karrierën e tyre. Nuk e besoni? Ndërsa është e qartë se burrat e martuar fitojnë më shumë sesa burrat beqarë. Beqaret kanë 2 herë më shumë gjasa të kenë një  shtëpi, sesa burrat beqarë.

Beqarët në të vërtetë kanë marrëdhënie super të forta.

LEXO EDHE:  Horoskopi javor sipas Paolo Fox/ Çfarë ka parashikuar astrologu i famshëm për dashurinë dhe punën

Ekziston një stereotip që njerëzit beqarë vuajnë nga vetmia, por kjo është provuar e gabuar. Fakti që nuk jeni në lidhje me askënd do të thotë që ka më shumë të ngjarë të keni lidhje më të forta me familjen dhe miqtë tuaj. Beqarët kanë më shumë të ngjarë të shoqërohen, dhe ofrojnë dhe marrin ndihmë nga familja dhe njerëzit e tjerë.

Ndjekja e dashurisë mund ta bëjë jetën tuaj të mjerueshme.

Kjo dëshirë e vazhdueshme na bën të fillojmë një ndjekje për të gjetur një tjetër të rëndësishëm. Për fat të keq, ndonjëherë kjo do të thotë të ulësh pritshmëritë ose të heqësh dorë nga cilësitë e rëndësishme te një partner i mundshëm. Dashuria mund të krijojë varësi dhe ne mund të përfundojmë duke  kërcyer nga «zemra në zemër» në një kërkim të dëshpëruar për një shok shpirti.

Të qenit beqar do ju bëjë më të shëndetshëm dhe më të mirë.

Një bonus shtesë për të qenë vetëm dhe i butë është fakti që ka të ngjarë të jeni më të shëndetshëm. Për shembull, beqarët kanë më shumë të ngjarë të kenë një  indeks më të shëndetshëm BMI, i cili çon në një rrezik më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare dhe më pak gjendje kronike./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Anija e preferuar e Henry-t VIII/ Ekuipazh kishte tre anëtarë nga Evropa Jugore dhe Afrika e Veriut

Publikuar

-

Nga

Anija e preferuar e Henry-t VIII/ Ekuipazh kishte tre anëtarë nga Evropa Jugore dhe Afrika e Veriut

Mary Rose, anija e preferuar e Mbretit Henry VIII, kishte një ekuipazh shumëkombësh që përfshinte të paktën tre Evropianë të Jugut dhe një Afrikën e Veriut, ka zbuluar një studim i ri.Studiuesit nga Universiteti Cardiff ekzaminuan biografitë e gjetura midis mbetjeve të Mary Rose që u përkisnin tetë anëtarëve të ekuipazhit që shërbenin në anijen luftarake.

Ekipi thotë se zbulimi, i bërë duke përdorur metoda moderne arkeologjike, tregon kontributet që njerëzit me prejardhje të ndryshme i kanë dhënë shoqërisë Tudor. Gjetjet përfshijnë prejardhjen, origjinën e fëmijërisë dhe dietat e disa prej ekuipazhit që u zhdukën në anije në 1545 pas Krishtit, të përdorur për të eksploruar se ku ishin rritur.

Të dhënat sugjerojnë se deri në tre nga tetë ekuipazhet në studim mund të kenë origjinën nga klimat më të ngrohta, në jug, me pesë të tjerët nga perëndimi i Britanisë. Mary Rose ishte një luftanije e suksesshme dhe i shërbeu Henry VIII për 34 vjet derisa u fundos gjatë Betejës së Solent, duke rezultuar në vdekjen e shumicës së ekuipazhit të saj.

Autori i parë në një letër në sfondin e ekuipazhit, Jessica Scorrer, tha se marina britanike tërhoqi ekuipazhin e saj nga një gamë e larmishme e prejardhjeve gjatë kësaj periudhe. Në vitin 1982, 437 vjet pasi ajo u mbyt, mbetjet e Mary Rose dhe 19,000 objekte u gjetën nga vendi i tij i pushimit në brigjet jugore të Anglisë.

Shumë mijëra artikuj janë ruajtur dhe ekspozuar në Portsmouth Historic Dockyard, ku ato kanë qenë objekt i hulumtimeve të gjera që nga ajo kohë.Për këtë studim të fundit, studiuesit përdorën një teknikë të quajtur analiza multi-izotopike në dhëmbë për të hetuar se ku kanë kaluar vitet e para tetë anëtarët e ekuipazhit.Gjurmuesit kimikë nga ushqimi dhe uji që konsumuan në fëmijëri, të cilat sigurojnë prova për vendndodhjen gjeografike, mbeten brenda dhëmbëve.

LEXO EDHE:  Horoskopi i fundjavës sipas Paolo Fox

LEXO EDHE:  Hyn në fuqi falja e gjobave të sigurimeve, përfitojnë 38 mijë biznese

Kjo i ka lejuar ekipit të eksplorojë burimet e dietave të tyre. Mary Rose Trust ia atribuoi profesionet mbetjeve skeletore të shtatë prej individëve që u hetuan në projekt. Ata ishin kuzhinierë, Royal Archer, Archer, Carpenter, Oficer, Gentleman dhe Purser. Profesionet janë përshkruar bazuar në kontekstin se ku janë gjetur, por nuk janë aspak të sigurta pasi materiali mund të ishte zhvendosur, tha ekipi.

Për më tepër, një individ i tetë, i markës Young Mariner, u hetua si një studim fotogrametrie që zbuloi se ai mund të ketë qenë me origjinë Afrikane. Analiza izotopike zbuloi se ai mund të ketë ardhur nga Maroku verilindor, Malet Atlas ose Tunizia Jugore. Dr Richard Madgwick, bashkëautor, tha se duke kombinuar metodat më të fundit shkencore me njohuritë nga artefaktet e gjetura nga anija, ata ishin në gjendje të rindërtonin biografitë e tetë njerëzve nga periudha e Tudor.

Tetë anëtarët e ekuipazhit të paraqitur në hulumtim formojnë bazën e një ekspozite të përkohshme në Muzeun Mary Rose në Portsmouth.Dr Alexzandra Hildred, nga Mary Rose Trust, tha se shumëllojshmëria dhe numri i objekteve në mbetjet jo të prodhuesit anglez çuan në spekulime se disa nga ekuipazhi do të kishin ardhur nga vende të tjera përveç Ishujve Britanikë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Testet e inteligjencës/ A po bëhen njerëzit më të zgjuar?

Publikuar

-

Nga

Nga studimet bota nuk është dukur kurrë kaq e përparuar dhe e zhvilluar teknologjikisht. Cila është arsyeja pse do të ishte e lehtë të supozohet se me çdo brez, njerëzit po bëhen më të zgjuar . Por a është ky rasti?

Është një pyetje që kanë menduar shumë shkencëtarë, veçanërisht duke pasur parasysh që gjatë gjithë shekullit të 20-të, rezultati mesatar i testeve të inteligjencës në të gjithë botën u rrit ndjeshëm , veçanërisht në perëndim . Kjo rritje ishte rreth tre pikë IQ në dekadë, që do të thotë se ne po jetojmë teknikisht me më shumë gjeni në planet se kurrë më parë.

Kjo rritje e rezultateve të koeficientit të inteligjencës dhe tendenca e dukshme që nivelet e inteligjencës të rriten me kalimin e kohës njihet si efekti Flynn (emëruar pas arsimtarit të ndjerë të lindur në SHBA, James Flynn).

Pra, në përgjigje të pyetjes po bëhen njerëzit më të zgjuar është e vështirë të thuash. Por ajo që është e sigurt është se rezultatet më të ulëta të inteligjencës nuk janë domosdoshmërisht një shenjë se njerëzit tani janë më pak inteligjentë, më saktësisht se njerëzit po shënojnë më pak në testet e inteligjencës. Dhe, në këtë kuptim, arsyet e mundshme për një IQ në rënie duhet të shihen në kontekst  një nga ato ku pikëpamja mbizotëruese e testeve të IQ ka ndryshuar./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Pasioni për palestrën”/ Njihuni me gjyshen 71 vjeçare që konkuron vajzat e reja

Publikuar

-

Nga

Një shprehje thotë që mosha është thjeshtë një numër. Dëshmi për këtë është një gjyshe 71-vjeçare, e cila ushtrohet plot 20 orë në javë. Për këtë fakt ajo thotë se ndihet më e re se 30 vite më parë.

Mary Duffy, 71-vjeçe prej 21 vitesh praktikon peshëngritjen dhe është e apasionuar në këtë sport.

Ajo është e aftë të ngre pasha më shumë se një mashkull që është sa gjysma e moshës së saj, e mban rekordin e peshëngritjes në kategorinë deri në 114 kilogramë.

LEXO EDHE:  Puna, dashuria dhe financat/ Horoskopi javor, 14-20 Shkurt 2021

LEXO EDHE:  Horoskopi javor sipas Paolo Fox/ Çfarë ka parashikuar astrologu i famshëm për dashurinë dhe punën

Edhe pse miqtë e të afërmit e kanë këshilluar që të heq dorë, pasi është tepër e vjetër për të aplikuar sporte të rënda, qëndrimi i gjyshes nga SHBA është i prerë: “Jo! Nuk do të ndalem”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE